Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 140

Thread: Clasamentul WTA

  1. #43
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    De mult astept momentul asta
    Mie imi place Kim...dar Serena pare puternica...prea puternica
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  2. #44
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by michai View Post
    Mie imi place Kim...dar Serena pare puternica...prea puternica
    Da, same shit here, eh, what the hell, daca Kuznetsova a pierdut cu vreo 70 de puncte castigatoare, pot sa sper si eu

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Dar de ce se intampla asta ? A jucat Safina vreun turneu anul trecut in saptamana imediat urmatoare US Openului ? Ca nu cred.

  4. #46
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    deci eu n`o mai vreau pe safina pe locul 1...nu merita, pur si simplu. eu n`o agreez nici pe serena cine stie cat, dar macar joaca tenis si este o adevarata campioana. nu e corect ca safina sa mai stea acolo, de fapt a fost o mare nedreptate pana acum fata de celelalte jucatoare. la inceput m`am gandit ca poate asta o va motiva si ca va deveni constanta si`o sa arate ca poate fi lidera mondiala, insa de atunci e din ce in ce mai rau pt ea. cu serena williams pe prima treapta altfel se vede wta`ul din afara safina facea o reclama proasta tenisului feminin mondial
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  5. #47
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by utd4ever View Post
    Dar de ce se intampla asta ? A jucat Safina vreun turneu anul trecut in saptamana imediat urmatoare US Openului ? Ca nu cred.
    Pai, din ce am citit pe forumul de unde am luat informatia, Serena cica are 1 punct () de aparat pana la Year and Championship iar Dinara a ales sa nu-si apere titlul de la Tokyo, cu alte cuvinte, cred ca a renuntat de buna voie, si bine a facut, pentru psihicul ei mai ales.

    Totusi nu stiu de ce se scad mai devreme, probabil Tokyo a fost mutat si anul trecut a fost mai aproape de USO.
    Last edited by Icebox; 8th September 2009 at 20:35.

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Aham, am inteles. Mersi.

  7. #49
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Da, se pare ca matematica WTA a suferit unele modificari si acum Serena trebuie sa ia titlul sa redevina nr. 1, si cred ca stirea aia ori a fost pripita ori...

    Observ pe site-ul japonezilor ca Dinara este trecuta pe lista jucatorilor de la Tokyo cu un WC. Oups. Nu prea vrea sa renunte la nr. 1. Deci nu mai inteleg ce balarii scriau aia acolo. Utd am vazut ca le ai cu clasamentul la baieti, poate stii ceva mai multe si aici. Sa inteleg ca daca participa la Tokyo, si isi apara punctele o sa revina pe primul loc daca il ia Serena... Sunt depasit.

    http://www.toray-ppo.co.jp/web/pc/20...dex090820.html
    Last edited by Icebox; 9th September 2009 at 17:29.

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Nu e mare lucru sa faci niste scaderi si adunari, dar la fete nu ma ajuta site-ul WTA ... o sa ma uit, si mie mi se pare imposibil sa revina Serena pe primul loc doar cu finala, fie si peste 2 saptamani.

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Iata cum zic eu ca sta treaba :

    De luni Safina va avea 9070 puncte. Asta e sigur. Anul trecut Tokyo s-a disputat a doua saptamana de dupa US Open, anul acesta se disputa a 3-a saptamana. Acolo Safina are de aparat 860 puncte. Daca nu apara nimic rusoaica ar ramane cu 8210 puncte. Serena daca face finala o sa aiba de luni 8307 puncte si daca castiga US Open-ul 8907 puncte.

    Deci, da, intr-adevar Serena va deveni numar 1 mondial daca face finala iar rusoaica nu mai joaca nici un turneu pana pierde punctele de la Tokyo de anul trecut. Mai ramane intrebarea cand se va intampla asta. Sunt 2 variante :
    a)28 septembrie (daca e cum stiam eu ca se face, adica sa se tine cont de saptamani si nu strict de turnee, practic punctele de la Tokyo de anul trecut sa dispara chiar in lunea in care incepe turneul acolo anul asta)
    b)5 octombrie (in caz contrar)

    Cu mentiunea ca in perioada asta Safina poate juca la Guangzhou/Quebec (14-20 sept) si Seul/Tashkent (21-27 sept) in ambele cazuri. La aceste turnee castigatoarea ia 280 puncte.
    In cazul b) ar mai avea la dispozitie si turneul de la Tokyo, unde castigatoarea ia 860 puncte.

  10. #52
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Aha, perfect, multumesc.

    Deci, daca Dinara a cerut WC si participa la Tokyo, va trebui sa ia mai multe puncte decat Serena in ambele cazuri, si destul de greu s-o depaseasca doar la acel turneu daca Serena ia USO. Probabil ii convine mai mult prima varianta in care Serena face doar finala, distanta mai mica de recuperat. Banuiesc ca singurul ei obiectiv ramas anul asta e sa termine pe locul 1... Cand a vazut ce devreme a pierdut la USO, s-a decis sa participe in Japonia. La cat tine cu dintii de acel loc, probabil o fi cerut si la un turneu mai mic vreun WC, o sa ma uit. Nice one.

    In alta ordine de idei, Yanina Wickmayer, doar cu semifinala, se va apropia de top 20 in noul clasament, Clijsters are pana acum 1210 puncte si primul ei ranking in acest moment va fi undeva in jurul locului 50 pentru prima ei pozitie de la revenire.

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Daca zici ca a cerut WC la Tokyo inseamna ca e probabil sa fie adevarat cazul b) ... in cazul asta daca Serena castiga US Openul, Dinara ar avea nevoie de victorie la Tokyo .. daca Serena pierde finala rusoaica are nevoie de optime in Japonia (practic sa castige un singur meci) ... sau poate nu are legatura decizia de a cere WC cu locul 1, ci pur si simplu vrea sa mai joace

  12. #54
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by utd4ever View Post
    sau poate nu are legatura decizia de a cere WC cu locul 1, ci pur si simplu vrea sa mai joace
    Da, poate ai dreptate. M-am cam pripit. Totusi a avut un interviu destul de agresiv dupa meciul cu Kvitova pe care l-a pierdut, acuzand organizatorii ca au mutat-o de pe Ashe pentru a pune meciul Blake-Robredo acolo, si ca ea e nr. 1 si ca ce si cum si-n ce fel... De inteles si pozitia ei, organizatorii nu au fost corect, dar nr. 1 castiga pe orice teren. In fine, poate nici nu pierde pozitia 1.

  13. #55
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    http://i30.tinypic.com/2rcv58y.jpg

    Noul clasament. Jankovic e marea pierzatoare dupa finala de anul trecut. Safina ramane prima... Kim new entry direct in top 20, Wozniacki ajunge pe un extraordinar loc 6, alte urcari importante, Wickmayer locul 22 (ex-50), Kateryna Bondarenko 34 (ex-52), Oudin 44 (ex-70).

    Primele 2 romance au pierdut ceva teren, Cirstea a coborit pe 29 si Olaru pe 66. Dulgheru a urcat 6 locuri pana pe 72, Niculescu a pierdut 2 locuri si e acum pe 78, Gallovits pe 90, urcare o pozitie. Simona Halep se apropie de top 200 dupa victoria de la Maribor, ea este acum nr. 225 mondial, urcare de 43 de locuri.

  14. #56
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Dupa victoria de la Sofia, Dulgheru a ajuns pe cea mai importanta pozitie din cariera, locul 62! Un progres de 10 locuri, care o plaseaza acum ca nr. 2 din Romania! Olaru a picat pe 70, Niculescu pe 80, Edina pe 92...

    In fata nimic de speriat, doar ca Wozniacki a mai urcat un loc pana pe 5, Dementieva a revenit pe 4 si Kuznetsova a coborat pe 6... Ce balamuc Sharapova e deja pe locul 25.

  15. #57
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Bravo Alex
    Tot asa

  16. #58
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Schimbari importante in clasamentul feminin. Serena preia sefia pentru 5 puncte in fata Dinarei, Sveta dupa victoria de la Beijing ajunge pe 4, Dementieva si Wozniacki coboara cate un loc pe 5 respectiv 6. Azarenka si Jankovic au facut rocada, locurile 8 si 9, Radwanska revine in top 10 si o scoate in afara pe Flavia. De mentionat si urcarea vertiginoasa a Sharapovei pana pe 14.

    In ceea ce priveste romancele, in afara Alexandrei Dulgheru care se descurca bine, dar in turnee Challenge, Sorana este intr-un continuu picaj, ajunsa pe 39, Dulgheru se apropie de top 50, locul 53, Olaru 76, Niculescu 78, Gallovits 92.

    http://i36.tinypic.com/2v1ucnt.jpg

  17. #59
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Icebox View Post
    De mentionat si urcarea vertiginoasa a Sharapovei pana pe 14.
    :ras-plans::ras-plans:

  18. #60
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    What's so funny? Acum 2 saptamani era pe 25. Sau nu stii ce inseamna vertiginos?

  19. #61
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    pai parca vorbeai de saptamana asta sau nu?

  20. #62
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Pai dupa cum vezi n-am mai updatat de ceva vreme, trebuie sa ai multa minte sa crezi ca vorbesc de o urcare "vertiginoasa" pentru o urcare de un loc. Dar de la top 30 la aproape de top 10 in 2 saptamani e destul de rapid.

  21. #63
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    mda te-ai scos cumva

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •