Page 25 of 163 FirstFirst ... 1523242526273575125 ... LastLast
Results 505 to 525 of 3417

Thread: Baga ochiul - revista presei

  1. #505
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Draga Bancarule, iti multumesc pentru apreciere. Stai linisit, normal ca aici discutam idei, si avem multe lucruri care ne unesc. Insa daca am agreea 100% in toate privintele, nu am mai avea nevoie de forum, ci am scrie toti un singur blog :-)))

    Ca sa fie clar: eu nu il "iubesc" pe Basescu. Apreciez doar faptul ca a avut curajul (sau interesul) de a spune unor lucruri pe nume. Apreciez faptul ca a condamnat comunismul, intr-o maniera destul de convingatoare, si nu doar in vorbe. Apreciez ca, in tandem cu Tariceanu si ceilalti, a reusit sa duca Romania in UE (ajutati si de interesele europenilor)

    Nu cunosc exact ce a facut ca primar. Nu mai eram in Romania cind el a devenit primar. Stiu ca pe strada la mine in Bucuresti a devenit mult mai curat incepand din 2002. Iar cainii vagabonzi au disparut, aceiasi caini vagabonzi care cu citiva ani inainte au bagat in spital o ruda foarte apropiata in spital, care venise in vizita. Ba au si reasfaltat in 2004 (inaite de alegeri, hehehe). Dar stradutza pe care stateam eu este asa de mica, ca nu stiu daca aduni 10 voturi pe ea.

    Macovei declara peste tot ca presedintele nu a influentat niciun dosar in justitie. Si o cred, ca nu exista dovezi in acest sens. Pe de alta parte pe vremuri justitia era facuta posta pe centura politicii. Tariceanu a chemat-o pe Macovei sa stea de vorba cu Patriciu. Reprezinta asta ceva? Ceva, cat de mic? Eu nu zic ca Basescu nu are tare, si prieteni cu contracte. Sau cum zice Miril, ca si-a facut-o singur. Asa este. Dar hai sa fim seriosi, ce aici vorbim de Isus si Sf Petru? Si pana si Petru avea tarele lui.

    Si mai stiu ca toti cei pe care ii detest dpdv politic (ex Iliescu) fac spume la gura cand aud de Basescu. Si asta imi da o satisfactie (primitiva).

    Repet. Nu este un presedinte bun. Este, sa zicem, bunicel sau peste mediocru. Insa nivelul politicii romanesti este la slab. Asa ca el este un mic magar intre oi.

    Asteptam sa vad PNTCD sa renasca. Sa vad un politician de acolo ca se desprinde din mediocritate. Nimic. Speram ca PLD va aduce ceva nou. L-au adus pe Stolojan. Adica nu mare lucru. Si pot continua. Astept ziua unui PSD fara Iliescu, Hrebenciuc, Nastase, Taracila, si alti cativa. Numai cu Diaconescu.

    Desi si asta cam scapa perle. Astept sa vad ca Partidul COnservator s-a autodesfiintat, iar Voiculescu isi vede de afacerile lui, dar in afara politicii. Astept sa vad ce va decide justitia in privinta Rompetrol. O sa radeti, dar aici este cheia de bolta si sursa a 75% din conflicte. Daca Basescu era de acord sa puna batista pe acest tambal, acum nu eram aici.

    Si mai ales, astept sa vad politicieni de calitate. Pana atunci ma multumesc cu un mediocru, ca de, m-am nascut in Romania. Daca eram findlandez, aveam de unde alege.

    P.S. Iar vreo 5 ani in Athens m-au convins ca si altii au probleme cu cainii vagabonzi pe strada
    Last edited by Herc_Reloaded; 8th May 2007 at 12:42.

  2. #506
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,279
    Reputatie
    0
    Adevarul este ca nu avem nici macar un politician credibil si, atunci, de unde...Progresul? Suntem prea curviti, in marea mocirla a prea multor minciuni care au devenit adevaruri, prin repetitie, ca sa putem scoate capul spre civilizatia pe care unii dintre noi o dorim pentru acesta Natiune.
    Last edited by miril; 8th May 2007 at 12:47.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #507
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Hmmmmm, ce ar fi sa ne cream noi un partid al Progresului :-))))?

    Da' unul misto, cu ilegalisti, manifeste tiparite in subsoluri de blocuri. Il punem ca mascota pe Panc. Sau Vladoiu.

  4. #508
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,279
    Reputatie
    0
    Si pe Iacov cu pro...paganda.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #509
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Sau cu (ca?) papagalul

  6. #510
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Herc_Reloaded View Post
    Apreciez faptul ca a condamnat comunismul, intr-o maniera destul de convingatoare, si nu doar in vorbe.
    Eu nu inteleg de ce nu a dus totul pana la capat. Actiunea lui, pentru mine, pica in desuet pentru ca nu a pus toate datele problemei pe masa si nu se incearca repararea unor greseli la fel de mari - regele, tortionarii, etc.

    Quote Originally Posted by Herc_Reloaded View Post
    Nu cunosc exact ce a facut ca primar. Nu mai eram in Romania cind el a devenit primar. Stiu ca pe strada la mine in Bucuresti a devenit mult mai curat incepand din 2002. Iar cainii vagabonzi au disparut, aceiasi caini vagabonzi care cu citiva ani inainte au bagat in spital o ruda foarte apropiata in spital, care venise in vizita. Ba au si reasfaltat in 2004 (inaite de alegeri, hehehe). Dar stradutza pe care stateam eu este asa de mica, ca nu stiu daca aduni 10 voturi pe ea.
    Cainii sunt o problema a lui Ceausescu. Nu intru in amanunte, dar nu este vina lor si nici nu sunt de acord cu practicile naziste de exterminare. Curatarea strazilor nu se face de catre primaria generala, doar daca nu stai pe Magheru. Cum pe Magheru nu sunt 10 case...
    Quote Originally Posted by Herc_Reloaded View Post
    Macovei declara peste tot ca presedintele nu a influentat niciun dosar in justitie. Si o cred, ca nu exista dovezi in acest sens.
    Pai o crezi sau nu exista dovezi? Eu nu o cred pentru ca atata timp cat exista probe video ca s-a bagat in alegerea nu stiu carui judecator sau procuror nu vad cum nu s-ar baga si in alte probleme. E notoriu cazul in care a felicitat un judecator care nu fusese ales in functie.
    Quote Originally Posted by Herc_Reloaded View Post
    Tariceanu a chemat-o pe Macovei sa stea de vorba cu Patriciu. Reprezinta asta ceva? Ceva, cat de mic? Eu nu zic ca Basescu nu are tare, si prieteni cu contracte.
    Eu as fi curios ce s-a vorbit de fiecare data cand Macovei a fost la Basescu, la Cotroceni. Si asta e stiut, faptul ca dupa aparitia biletelului cu ALRO Macovei si Blaga la miezul noptii erau la Cotroceni. De ce e mai putin condamnabil? Pentru ca Macovei nu a dat in gat ce au vorbit acolo? Eu nu sunt un om invatat in ale afacerilor si economiei. Te intreb pe tine - in momentul in care cel mai mare contribuabil privat pare sa fie certat cu justitia este normal ca primul ministru sa se intereseze?

    In rest este inutil sa incercam sa mai gasim argumente pro si contra. Spume fac si oameni destepti cand aud de Basescu. Si oameni de bun simt. NU numai Iliescu. Nu poti sa spui ca Stelian Tanase este frate (de spume) cu Iliescu. Ori nu ii putem compara pe cei doi sub nicio forma. Sau pe Tariceanu cu Vadim. E o diferenta uriasa, desi nu cred ca Tariceanu face spume. Spre deosebire de Basescu a dovedit ca are si alte preocupari zilele astea. Ca sa nu mai zic ca ma bucur ca s-a dus si s-a implicat in actiunile SALVATI DELTA - ACADEMIA CATAVENCU se pare ca a marit bugetul la invatamant si a facut un plan pentru marirea an de an a bugetului pentru invatamant si cercetare urmand ca procentul dintr-un PIB aflat in crestere sa fie si el mai mare odata cu trecerea vremii. Basescu se duce la el, la Constanta.
    Apropo de Constanta - nu ca am ceva cu ei, ca am un bun prieten constantean, dar am vazut o faza la Realitatea, in ziua in care s-a votat suspendarea in Parlament. Echidistantul Andrei Gheorghe, cel care a varsat o lacrima in piata alaturi de marinar, pe care l-a si mangaiat (!) trist pe umar, il avea invitat si pe Cornel Nistorescu. Asta nu prea il inghite pe Basescu si, ca orice invitat, isi spunea parerea. La care Andrei Gheorghe is iridica privirile bovine in tavan si zice catre nimeni: ba, da' asta mai vorbeste mult?
    Un coleg m-a intrebat: ce vrei de la el, e constantean?
    Asta a fost o paranteza.

  7. #511
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu tine ca faza cu alegerea acelui judecator a fost de prost gust, sau mai curand arata ca uneori vorbeste fara sa gandeasca. Oriunde se discuta inainte de sedinta cine sa fie propus si ales, ma refer la institutiile oficiale (de exemplu Banca Mondiala, BERD, BEI, Curtea Suprema de Justitie de la Haga). Numai cind se ajunge la consens se supune la vot oficial.
    Insa nu a influentat justitia, ca doar nu le-a spus judecatorilor, ba, votati-l pe asta sau va impusc. Sau va tai bugetul. Sau mai stiu eu ce. Asta ar reprezenta o incalcare a legii.

    In privinta oamenilor de afaceri si a legii. Cu certitudine, primul ministru NU se implica in vreo problema a justitie cu vreun contribuabil, nici macar cu cel care "plateste" cele mai multe taxe la buget. De ce am scris "plateste"?

    Pentru ca Rompetrol plateste la stat taxa colectata de la cumparatorii de benzina. Adica de la tine. Numai o mica parte reprezinta impozite suportate de catre rompetrol (adica numai impozitul pe profit), de care Petromidia a beneficiat ani la randul. Plus 600 de miliaoen taxe neplatite din trecut iertate. Faza lui Patriciu ca el plateste bani la buget si este primul contribuabil sa i-o spuna lui mutu.

    Sper ca am fost clar. orice vanzator de benzina adauga in pret taxe, accize, taxa de drum, si VAT. Ia banii de la cumparatori si ii plateste la stat. Este un fel de ghiseu fiscal cu multe sucursale. Ce au facut baietii destepti era ca ei colectau taxele, dar nu le plateau la stat.

    Opinia mea este deci ca sub nici o forma puterea executiva nu se poate amesteca in cea judecatoreasca. Cel mai bun exemplu este acum cu Siemens. CEO si Presedintele au demisionat, in cadrul unei anchete de coruptie. credeti ca Merkel a chemat pe ministrul justitiei sa intrebe: de ce-i anchetati pe Siemens, ei ofera 200,000 de locuri de munca in germania si produc 2% din PIB??

    Eh, cam atat. ba nu. Si Nastase dadea bani la invatamant. Zeci de milioane au fost dati unui vestit consortiu care sa informatizeze invatamantul. Tronau paginile de interviuri in paginile adevarului si romaniei libere. A adus asta o imbunatatire a calitatii invatamantului? La sate copii nu au apa sa se spele, si tu le aduci laboratoare de informatica la preturi cvadruple fata de piata? Aici sunt de acord ca justitia nu face nimic. Au inceput o ancheta, si nu mai spune nimeni nimic. Ca de... sunt firme mari in joc, inclusiv ale marelui licurici.

    Sa auzim numai de bine!!!! Si cred ca am discutat destul de politica pentru un forum sportiv :-))))))) Eu insa sunt deschis dialogului, este o placere sa ai cu cine discuta chiar si in contradictoriu. Aici ma aseman cu Basescu, nu imi place consensul.
    Last edited by Herc_Reloaded; 8th May 2007 at 15:58.

  8. #512
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Prietenia dintre Patriciu si Tariceanu nu e o chestie noua, dar Basescu s-a comportat de parca atunci o aflam cu totii. Doi la mana, probabil ca Angela nu cheama pe ministrul justitiei dar sa fim seriosi, multe lucruri nu la face cancelarul pe care Basescu le face. Aici suntem la portile Orientului, nu? Ce vreau eu sa subliniez si cu asta, vorba ta, o mai rarim este ca ceea ce este rau la unii politicieni, desi si el face, nu e rau la Basescu. E "penal" ca Tariceanu a chemat-o pe Macovei, dar nu este ca si el o tot chema. E "penal" ca ala a scris un biletel, desi cel de la ALRO nu are niciun miros. Nu e nicio problema ca a urgentat achitarea banilor catre firma lui Bucsaru (care acum nu mai exista, de ce?) desi el nu avea nicio cadere sa fac treaba asta. Si despre contract era vorba nici nu mai discutam. El nu stia desi a fost ministrul transporturilor ani si ani, chiar si atunci cand era doamna Boagiu pe functie. Sunt multe de spus. Eu cred ca nu poti sa arati cu degetul daca si tu faci lafel.
    De aia am zis ca de acum inainte noi, progresistii, vom putea arata cu degetul, pentru ca pe noi nu ne mai poate acuza nimeni de nimic. Suntem oficial dizidentii diviziei A si B si...

  9. #513
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Pai de aceea eu am spus sa cream un partid de ilegalisti :-)))

  10. #514
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,279
    Reputatie
    0
    Consensus este o forma de inteligenta de grup, lucru care, per definitie, ne lipseste noua romanilor, care "stim tot, nu trebuie sa ne spuna asta altii", noi avand, in schimb, o inteligenta individuala bine...exprimata. Consensus-ul merge acasa la scandinavi si anglosaxoni, dar prost la latini, spre exemplu, lucru oglindit in sfera politicului unde o coalitie dureaza...intreg mandatul intr-o tara ca Suedia dar se destrama din...fasa intr-o tara precum Romania chiar daca cei implicati au spus cu totii DA, la plecare. Herc, vad ca la antipozi ai ramas tot grec, tot grec.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #515
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Ha ha ha. Poate ca ai dreptate.

  12. #516
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,279
    Reputatie
    0
    Nu-i de ras...grecule ci e de...augh, augh, augh!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #517
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Sper ca nu am luat si partea lor rea (adica cea cu calul troian). Insa am fost fascinat de modelul lor de democratie, de discutiile din agora. Mai putin de faptul ca le scoteau ochii la cei cu care nu erau de acord. Asta este lipsa de consensus dusa la extrem.

    Eu cred in dialog, in ajungerea la o concluzie comuna, si apoi in respectarea ei. Insa romanii poarta discutiile in asa fel incat sa poti trage orice concluzie :-)

  14. #518
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,279
    Reputatie
    0
    Eh, se vede cai ai fost la un curs rapid de a actiona in grup. Glumesc, bineinteles, adevarul este ca ne-ar trebui, la scara nationala, sa invatam sa gandim in grup, caci da dastepti, la bucata, avem destui. Se pare ca, totusi, viitorul...suna bine, noua generatie, nu aia a lu' Becali, pare mai (pre)dispusa la a intelege dinamica si avantajul de a functiona...functional, in grup. Daca ar fi sa-l cred pe Nae, tocmai lipsa spiritului de echipa ne-a privat de...Progresul, in continuare in Liga 1. Pe undeva cred ca are dreptate, neuitand si alte motive...dambovitene.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #519
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Sa inteleg ca si tentativa de demitere a acelui procuror face parte dintr-o logica de grup, si daca da, care grup? :-))

    La cate greseli fac baietii astia din PNL, singura sansa ca referendumul sa iasa cum vor ei este o confuzie in masa intre DA si NU. Oare chiar nu isi dau seama ce fac, sau au si ei vreun interes aici?

  16. #520
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,279
    Reputatie
    0
    PNL va iesi cel mai prost din tot scandalul asta, chiar si in cazul ca Basescu va fi...eliminat. Desi nu cred (ca va fi...eliminat), ar fi chiar periculos, cel din urma fiind catalogat de poporul...minoritar drept o victima a oligarhiei cu cap de hidra protocomunista si d'alde d'astea. Si dupa el...haosul politic. Atunci va fi chiar foarte grav pentru...tarisoara noastra.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #521
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Asa cum am scris pe alt thread, PNL nu numai ca isi sapa singur groapa, ci a adus excavatoare sa termine mai repede. Pacat de partidul Bratienilor. Chiar si Balaceanu Stolnici imi era simpatic.

  18. #522
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,279
    Reputatie
    0
    PNL-ul ca si PNTCD-ul au fost de la inceput invadati de caii troieni de sorginte ********a, ultimul cal sau mai bine zis cai fiind stolojenii si-a lor ceata, in frunte cu...pitigoiul de Valeriu Stoica.
    Last edited by miril; 9th May 2007 at 11:52.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #523
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    De acord. Dar cine a deschis portile Troiei?
    Ma uimeste cum PNTCD nu reuseste de aproape 8 ani sa isi revina.

  20. #524
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,279
    Reputatie
    0
    Au fost/sunt atatia binevoitori, mai ales dupa moartea singurului politician adevarat si adevarat continuator politic al traditiilor istorice, Corneliu Coposu. De aceea nu numai cai troieni sunt de vina, ci si sau mai ales cei care le-au da...fan. In special in PNL au lipsit...coloanele vertebrale, de aici, probabil si supravietuirea politica care s-ar putea, insa, sa fie pe sfarsite.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #525
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Acum, fara sa facem o lectie de istorie, trebuei sa recunoastem ca PNL are o traditie a lipsei de coloana vertebrala.

    Dupa razboi comunisti au reusit sa sparga partidul, atragand o parte din el la o guvernare temporara. Ce simpatic (si trist) cum se repeta istoria.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •