Page 14 of 163 FirstFirst ... 412131415162464114 ... LastLast
Results 274 to 294 of 3417

Thread: Baga ochiul - revista presei

  1. #274
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Politicianul Nastase a fost inventat intr-o toaleta



    Cei care i l-au propus insistent lui Ion Iliescu, in 1990, sunt Dan Iosif si Silvian Ionescu („********ul de la PD”).



    Dan Iosif, fost consilier prezidential al lui Ion Iliescu si emblema a revolutionarilor din 1989, se pregateste sa paraseasca politica. Actualul mandat de deputat PSD va fi si ultimul din cariera. In locuinta din Primaverii, pentru care se judeca cu RAAPPS, Iosif comenteaza scandalul biletelelor: "Ce e scris, ramane".

    Iosif detine multe secrete, chiar daca nu toate scrise. In interviu, el isi atribuie paternitatea - impreuna cu Silvian Ionescu, fost ofiter de securitate (informatii externe) - pentru intrarea in politica mare a lui Adrian Nastase. Discutia incepe din anii ‘90, pentru a ajunge, in final, la aface-rile controversate in care a fost implicat Iosif.

    Ieri puternic, azi doar un vot

    EVZ: Ati fost de la inceput in preajma liderilor noii puteri.
    Dan Iosif: Devenisem o legitimatie. La formarea CPUN-ului largit, prin 12-13 ianuarie 1990, era un miting foarte puternic al taranistilor, cu iures la guvern. Cert e ca m-am dus acolo, am avut o discutie, am linistit spiritele.

    Mani****rea e o arta, iar Gustave Le Bon (psiholog, interesat de comportamentul maselor - n.r.) te invata cel mai repede si cel mai bine cum sa te folosesti de cuvinte. Avand ceva notiuni, am deturnat miscarea, am dus multimea inapoi la Universitate, un preot a spus "Tatal Nostru" si s-au calmat...

    Era libertate de exprimare.
    Romanii au avut un noroc dumnezeiesc si o nesansa la fel de mare. Practic, norocul a fost sa ne eliberam. Daca ar fi stiut romanul ce-nseamna libertatea, n-ar fi asistat la un Cod Rutier atat de idiot. In ‘89 am cerut stergerea punctelor din carnetele soferilor, in fata la Inter. Azi, sunt in parlament, votul meu e insignifiant, iar Codul a trecut.

    Ati intrat usor in gratiile lui Iliescu?
    Initial am fost reprezentantul FSN-ului in CPUN, ceea ce pe mine m-a luat prin surprindere. M-au chemat la sediul CFSN si mi-au spus: "Dom’le. Uite, e cu mitingul ala mare, e ca l-ati scos pe Militaru din functia de ministru...".

    De fapt, am avut un rol major in numirea lui Stanculescu la Aparare. Pusesem mana pe o lista de guvern militar, cu prim-ministru generalul Militaru. Era in februarie. Pe 16, noaptea, i-am prezentat hartia lui Ion Iliescu si i-am zis: "Domnule presedinte, daca nu-l destituiti pe Militaru, maine dimineata-l impusc cand intra-n cladire, devin criminal, iar tara asta scapa de o dictatura militara!". Pe 17 februarie l-a destituit.

    Va amintiti nume?
    Nu... Pe unii i-am mai revazut, batrani rau de tot. Se mai duc la adunarile veteranilor de razboi. Imi pare rau ca n-am arhiva mea sa arat cat de revolutionar am fost, e dureros ca, dupa 17 ani, in parlament a fost o bataie de joc in decembrie 2006, nu o comemorare. Oficialii nu s-au mai inghesuit.

    Aurul dacic

    "Virgil Ardeleanu a zis sa-i salte"

    Numele dv. apare in afacerea cu aurul dacic.
    E cusuta cu ata alba. La Deva i-au arestat pe sefu’ DIICOT, pe cel al politiei. Se ajunsese departe, Ardeleanu (n.r. - Virgil Ardeleanu - fost sef al serviciului de informatii al MAI) nu avea ce mai face si a zis sa-i salte. Cine a tesut prostia asta, a dat dovada de multa prostie.

    Dosarul

    Numele lui Dan Iosif a aparut, alaturi de cel al lui Adrian Nastase, in dosarul "Aurul dacic". Un informator al politiei decla-ra ca ei ar fi primit bratari din aur descoperite la Sarmizegetusa de la o banda de hoti. Un reprezentant al Parchetului ICCJ declara, la inceputul acestui an, ca Nastase si Iosif raman in atentia anchetatorilor.

    RAPORTUL "TISMANEANU"

    "Basescu, colegul lui Silvian, e cel care a condamnat comunismul!"

    Dar condamnarea comunismului? Nu e mai mult decat o comemorare?
    Eu sunt Dan Iosif si-mi permit sa-i transmit domnului Traian Basescu urmatoarele lucruri: "Cum iti permiti, fost comunist notoriu, sa condamni comunismul?


    Cum iti permiti - ca fost reprezentant al Navrom la Anvers - deci, ******** notoriu, coleg cu Silvian Ionescu, sa condamni comunismul? Ba, mai mult, tu esti presedinte de tara, iar ala nu poate fi prefect". ala macar, in ianuarie ‘90, cand a stiut unde si cand toti ********ii se ascundeau de frica, el s-a dus si si-a dat demisia.

    Sa revenim la Raportul "Tismaneanu"...
    E o facatura. Eu, daca eram in locul lui, ii spuneam lui Basescu: taticu’ nu pot sa fac parte din comisia asta pentru ca i-am mancat banii lu’ Iliescu cand am scris cartea.

    Doi, nu ma pune pe mine sa zic ca-l condamn pe tata, sa zic ca tata a fost comunist si eu nu. Uita-te la cazul Olteanu (n.r. - Bogdan Olteanu, presedintele Camerei Deputatilor), urmasul lui Gizela Vass (fosta responsabila PCR), care era mult mai a dracu’ decat Ana Pauker. Pacat ca nu mai traieste Brucan...

    Pe fostii "grei" i-ati cunoscut ?
    Uite, pe Paul Niculescu-Mizil. Mi-a fost sef, la UJECOOP, dupa ce cazuse in asa-zisa dizgratie. Eu lucram la restaurantul central din comuna Domnesti. Si Gioni Popescu (fost general SRI, adjunct al directorului - n.r.) mi-a fost sef, alt creier de creier.

    Dintre ei, insa, Dinca a fost cel mai demn nomenclaturist pe care l-am cunoscut. L-am arestat odata cu Postelnicu, la CC, si mi-a zis: "Imi recunosc greselile, dar sa fiu tratat ca prizonier de razboi". Demn, fara jelani.

    "Iliescu, periculos si dupa moarte"

    Si domnul Iliescu e mentionat in Raport.
    Ion Iliescu va fi periculos si dupa moarte. E singurul om politic pe care l-a avut Romania dupa ‘89. Am stat langa el din ‘92 pana-n 2004. L-am cunoscut cand era si nervos, si binedispus, si ingandurat, si-n birou, si-n baia de multime.

    I-am fost sef de Cabinet, intre ‘96 si 2000, cand puteam sa aleg. Dl. Constantinescu, cand a venit la putere, mi-a propus postul de consilier pe problemele revolutionarilor. M-am retras si l-a suprimat. Basescu, aceeasi atitudine, a suprimat postul.

    Poveste de cartier

    Iosif contra Tismaneanu

    Iosif mai declara ca l-a cunoscut in copilarie pe Vladimir Tismaneanu, lucru negat de acesta din urma. Povestea de cartier a lui Iosif ni-l infatiseaza pe "Volodea" Tismaneanu "luand bataie" de la copiii lui Paul Niculescu-Mizil si de la Nicu Ceausescu.

    "Nu am fost prieten cu "baietii lui Mizil" si nu am avut raporturi precum cele imaginate de Dan Iosif cu ei ori cu Nicu Ceausescu", raspunde Tismaneanu. El afirma doar ca, pentru scurt timp, a fost coleg cu Nicu Ceausescu la Liceul "Jean Monnet".

    OPERATIUNEA "TOALETA"

    "Adi a avut noroc cu Dan Iosif"

    Cum va raportati acum la PSD?
    Conform principiului democratiei: minoritatea se supune majoritatii. Am rezerve foarte mari fata de abordare. Bine ca si-au revenit pe ultima suta si, cel putin de fatada, au facut niste alegeri democratice. Cand disciplina se transforma in uneltiri si sfori trase pe la colturi, eu nu ma pot lipi de vreo tabara.

    Cum e cu Adrian Nastase?
    Se spune ca i-as fi vandut niste bratari dacice. E o gluma. Pe cuvantul meu de pionier, si afacerile le faci cu prieteni, dar nu e cazul. Eu cu Adrian Nastase nu aveam niciun fel de glume, il respectam ca un om politic. Eu din Adi nu l-am scos niciodata, rar
    i-am zis "domnule".

    A si recunoscut ca a avut noroc cu Dan Iosif. A ajuns purtator de cuvant al FSN-ului si ministru de externe, gratie mie si lui Silvian Ionescu. Am fost primii care i-am zis "Excelenta", iar el ma lua ca, "mai, Dane, nu e cazul".

    Dar i-o taiam, zicandu-i ca tre’ sa se obisnuiasca, ca el va fi urmatorul ministru de externe. A fost o vreme cand legitimatia de care vorbeam imi permitea sa spun "asta-i pohta ce-am pohtit!".

    Fiti mai explicit. Cum l-ati facut pe Nastase ministru de externe?Uite-asa a vrut muschii mei. E vorba de niste trairi..., voiam mai multi tineri in guvern. Ca am mana proasta, e altceva. Se pare ca locul in care a fost luata decizia era un WC din sediul FSN. Eram eu, Iliescu, in fine... Gata, nu mai zic.

    Biroul de lucru

    Silvian Ionescu: "Am stat patru ore in toaleta"


    Fost ofiter de informatii externe si secretar general al FSN, Silvian Ionescu confirma episodul "Toaleta", la care face referire Dan Iosif.

    El spune ca numirea lui Nastase in postul de ministru de externe venea ca o optiune logica pentru care a militat, fostul premier fiind atunci insarcinat cu relatiile externe ale FSN. "Cu o luna inainte de alegerile din mai ‘90, Ion Iliescu voia sa bage in guvern gerontocratia fostului sistem, gen Barladeanu, Brucan etc. Dan Iosif ameninta ca retrage revolutionarii, era nervos.

    Atunci, am intrat in toaleta din sediul de pe Varsovia sa-l calmam si am ramas, de la 12.00 noaptea pana la 4.00 dimineata: Ion Iliescu, Dan Iosif si cu mine. Acolo am reusit, eu si Dan, sa-l "pacalim" pe lliescu si, o luna mai tarziu, pe 19 mai, ne prezenta o lista cu nume de tineri, printre care si Adrian Nastase".

    Revolutionarii

    "De cand sunt nou nomenclaturist, am sofer"

    Dan Iosif spune ca revolutionarii s-au inmultit ca in proverbul "La placinte-nainte, la razboi inapoi, acesta fiind motivul pentru care notiunea de revolutionar a devenit desueta."

    In ‘90, se striga sa ma dea afara din Senat pentru ca ma opun legii revolutionarilor. Pai, m-am opus Legii 42 pentru ca semana izbitor cu legea fostilor ilegalisti", afirma el.

    "Gabriel Liiceanu, Stelian Tanase, Mircea Dinescu, Diaconu si sotia, revolutionari autentici, s-au intors in anonimat", adauga Iosif. El mai spune ca nu are carnet de revolutionar si beneficii. "De cand sunt emanat sau nou nomenclaturist, am sofer de serviciu si nu mai merg cu taxiul", concluzioneaza deputatul.

    Ce a urmat

    Adrian Nastase si treptele puterii

    Dupa momentul "Toaleta", din 1990, cand a devenit ministru de externe, Nastase nu s-a oprit aici. A parcurs treptele puterii pentru a ajunge prim-ministru in perioada 2001-2004.

    Insa, dupa pierderea alegerilor, cariera lui a coborat vertiginos. Acum, e cercetat in dosare de coruptie si nu mai ocupa nicio functie in PSD.

    Spionul Ionescu

    De la Priboi la Basescu

    Atat Silvian Ionescu, cat si Dan Iosif au declarat ca nu il cunosteau pe Adrian Nastase. Cei trei s-au intalnit in momentele de dupa Revolutie.

    Pana atunci, Silvian Ionescu a fost ofiter la Centrul de Informatii Externe al Securitatii. El a raspuns de spionajul din Belgia, Olanda si Luxemburg. Ulterior, raspunzand unor acuzatii, a declarat ca l-a cunoscut pe Traian Basescu in 1993. Stia doar ca, in perioada 1987-1989, la Anvers exista "un cetatean cu numele Traian Basescu", era seful Agentiei Navrom.

    In decembrie 1989, Ionescu a intrat in grupurile de manifestanti, ceea ce i-a facilitat evolutia ulterioara in FSN. Totusi, trecutul l-a impiedicat ca, dupa alegerile din 2004, sa ocupe functia de prefect al Capitalei.

    Acum, Ionescu e seful Garzii de Mediu, numit din partea Partidului Democrat. Pe vremuri, Ionescu a fost subordonatul lui Ristea Priboi, ofiter de Securitate care a devenit, ulterior, un apropiat al lui Adrian Nastase. In 1985, conform propriilor relatari, Ionescu a preluat serviciul care se ocupa de vestul Europei, iar Priboi s-a mutat la o alta divizie.

    AFACEREA "RAFO"

    "Baietii destepti" au intrat pe la Cotroceni

    EVZ: La Cotroceni, pe vremuri, era un fond de ajutorare pentru cazuri sociale, finantat de VGB (n.r. - firma actionar la RAFO, controlata de fratii Iancu). Cum a inceput?
    Dan Iosif: Era, da. A venit pe filiera Dan Iosif. Am avut niste bani si i-am bagat in afacerea VGB, paguboasa pentru mine, dar nu si pentru ei (fratii Iancu - n.r.). Erau sponsorizari de 4.000-4.500 de dolari pe an. Daca erau fonduri destule, nu apelam la nimeni.

    De unde au aparut fratii Iancu?
    Mi-au fost trimisi de cineva, prin ‘95, de un apropiat Cotroceniului. Tender a venit mai tarziu, in 2002. Mi-au fost recomandati ca-s baieti buni, de treaba.

    Si, personajul misterios?
    Nu, nu, n-are sens sa vorbim despre el.

    Are vreo legatura cu domnul Talpes?
    Niciuna. Eventual, Talpes poate si-a luat o spaga de acolo, o atentie. Poate
    s-a bagat dupa 2003. Sa stii ca nea Ion e baiat, nu calca pe picioare, nu calca pe bataturi.

    Deci, s-au rupt relatiile cu fratii Iancu si Tender.
    Sunt nule inca din 2003.

    Ce le-a racit?
    Onoarea, niste discutii in care eu m-am considerat jignit.

    Are legatura cu VGB?
    Bine... Marian n-a stiut sa se comporte. Am avut o discutie penibila, penibila.

    Oligarhul a facut "maradona"

    Pe rusii care s-au perindat pe la RAFO ii cunoasteti?
    Da, e unu’ Mahmudov (n.r. - Iskandar Mahmudov), foarte cunoscut in Ucraina. ala e om de baza. A facut o maradona identica cu cea de pe bulevard si Marian a furat-o rau.

    Pe Mihail Cernoi (n.r. - oligarh ex-sovietic) l-ati cunoscut?
    Nu, dar nu neg ca i-am facut lui Marian o legatura cu firma Vitol.

    Cunosteati pe cineva de-acolo?
    Nu trebuie sa cunosc eu direct...

    Aveati prieteni care aveau prieteni?
    Da. Apoi, s-au inteles. Odata ce era reluata furnizarea de petrol, RAFO era salvata. Acuma, sa nu-mi cereti sa va spun ca si Stolojan era amestecat printre ei, ca nu va spun.

    Nici fiica dumneavoastra nu mai are legatura cu VGB?
    Nici. Si-a cesionat actiunile, pe nimica, la VGB.

    Sunteti in proces cu o firma a lui Ovidiu Tender.
    O sa aiba mare surpriza, eu il astept. Am factura fiscala, chitanta. Uite, Tender a venit la mine, in 2002, si l-am introdus in circuit. Nu avea bani, dar avea hartii. In ‘96, fratii Iancu aveau un magazin de piese auto. In 2000 erau a 11-a firma din Romania. In 2002, a aparut in "Top 300" Marian. Dupa aia a aparut Tender si - cum a aparut - a intrat in "Top 300", anul urmator.

    Personajele

    Iskandar Mahmudov. Potrivit CRJI, nascut in Uzbekistan, este actionar principal al KRU Holding (firma din Austria). In 2005, aceasta din urma controla Calder A-International B.V., firma actionar acum la RAFO.

    Mihai Cernoi. Oligarh din spatiul ex-sovietic, ai carui oameni sunt printre actionarii RAFO. In anii ‘90, acaparase piata aluminiului din fosta URSS. A fost cercetat in toata lumea pentru infractiuni economice.

    Ovidiu Tender&Marian Iancu. Sunt judecati pentru fraude la compania RAFO.

    www.evz.ro

  2. #275
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Concluzia, niste sec...aturi, cu totii. Sa ne mai miram...!!!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #276
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Toata clasa politica e bagata aici. Ma rog, o parte anume, cei cu gura mare. Exact ce spuneam: cum e posibil sa ai ditamai functia la Anvers si sa nu fi fost secu?! Sa fim serioasi... Pai de ce sta Basescu bot in bot cu serviciile? Si iata cum acest fost ******** inrait s-a "descurcat" in orice regim, acest Silvian, si vedeti cum l-a rasplatit Basescu, si nu numai el. Cica la revolutie "s-a amestecat in multime". Ce fler...

  4. #277
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ca sa nu mai pomenim si de acest maidanez al revolutiei, pre numele lui Dan Iosif. Un altul care "s-a amestecat in multime"! Si amestecat a ramas, dar in alt sens.
    Last edited by miril; 22nd January 2007 at 14:51.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #278
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Sper ca nu ma transform in avocatul diavolului: da, poate a fost ********, sau a raportat la Securitate tot ceea ce facea la Anvers. Nici el nu negat asta.

    Dar, a facut politie politica? A turnat precum Musca ce spunea studentii straini la ore? A scris despre dusmanii poporului? Asta este mai greu de crezut.

    Nu va frapeaza lipsa de logica: adica noi vorbim de Musca sau de Basescu, de la Anvers, dar nici in ... nu ne doare de tortionarii Romaniei, de cei care l-au ucis pe Ursu in bataie, de cei care te bagau la puscarie pentru ca ascultai Europa Libera sau pt ca spunea-i ca este frig in casa. De domnii aceia fosti generali de la Securitate care acum vorbesc molcom la TV.

    Lucrurile sunt incurcate in mod voit de acestia si de reprezentantii lor in politica romaneasca, pentru a spune: nimeni nu este mai bun ca noi, asa ca ciocu' mic.

    Ori asta imi spune ca totusi Basescu le-a afectat interesele, si asta nu poatre decat sa ma bucure.

  6. #279
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Basesecu a fost activat rapid dupa Revolutie, el primind functii politice inca de prin 91, daca nu ma insel. El a facut, la timpul lui, ce a facut si Mona Musca, rapoarte, printre multe altele. Pe mine nu ma derajeaza, la modul absolut, asta, dar tot ce intreprinde el in ultima vreme ma duce cu gandul la despotul care se vrea in slujba poporului, ca sa folosesc o expresie liche..ntioasa, desi nu are in gand decat puterea in scop strict personal. Nu poti tu ca presedinte al tarii, in care prerogativele sunt de a veghea si armoniza activitatea politica, printre altele, sa te remarci prin contrariu si anume prin intretinerea unor conflicte nemotivate politic, de fapt si care contravin intereselor profunde ale unei Romanii deja macinate de lupte politice intestine, perpetue, dupa revolutie. In rest, de acord cu tine, Herculis, cine trebuia sa fie pus la index sunt cei care stau in fruntea mesei postrevolutionare si astazi. Ma tem ca Basecu are structura unor astfel de tovarasi de mare si de drum. Nu se deosebeste cu nimic de ei, el aparand doar interesele altui clan din oligarhia damboviteana.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #280
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Poate nu a facut politie politica, dar nici nu i-a aparut macar dosarul de ofiter. Poate el a fost unul dintre putinii ********i buni, desi ma indoiesc. Basescu a stiut intotdeauna sa isi hraneasca potaile care ii stau alaturi. De ce naiba nu a aparut nimeni, din cei cu care a lucrat, sa zica macar, ba, Basescu m-a bagat in aia mamei, odata... ? Basescu o fi el smecher, dar ce a facut acum, faza cu biletelul, este o mare prostie. Sper sa se poata repara. Despre reconciliere pe bune nu se mai poate pune problema, dar macar de ochii lumii, a intregii lumi, sa o faca. Poate alegerile pentru Parlamenul Europei sa fie un bun prilej. Daca nu a reusit el sa il dea jos pe Tariceanu cu atatea lovituri de lungeac (sau cum ii zice) inseamna ca e tare Calin.
    Inca un sfat: uitati-va in gura lui Gusa.

  8. #281
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Este exact ce cred si eu ca ar trebui sa faca Basescu, adica ce spune Bancaru. Cat despre Gusa am constat ca are niste...amigdale. Probabil datorita...mizeriilor care-i trec des pe-acolo!
    Last edited by miril; 22nd January 2007 at 15:47.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #282
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Daca va uitati atent la amigdalele lui Gusa o sa vedeti ca ele contin putin poloniu, oferit de mentorii sai. Si ca improasca in anumite directii cantitati mici, doar doar si-o face efectul.

    Si ca sa destindem atmosfera, iata o stire de pe CNN:

    SYDNEY, Australia (AP) -- Sydney officials have paid private detectives thousands of dollars to have sex with prostitutes to gather evidence needed to shut down illegal brothels, a newspaper reported Sunday.

    Nine local councils have paid private investigators a total of 25,000 Australian dollars (US$19,740) over the past three years to go undercover and root out the illicit trade, according to The Sunday Telegraph newspaper.

    Nick Ebbeck, the mayor of Kuringai council, which has reportedly spent A$7,000 (US$5,520) in the past month employing detectives to have sex with prostitutes, said extreme measures were necessary.

    "We have to employ private investigators to actually go through with the act and come up with reports that will suffice in a court process," he was quoted as saying.

    "On numerous occasions over numerous days and times they had to fulfill the act."

    He said the evidence given by the investigators was successful in closing two illegal brothels this month.

    Licensed brothels are legal and relatively common in Sydney, but a number of unlicensed premises operate throughout the city. Some councilors have complained that the burden of proof for shutting down illegal brothels is too high.

    Asta da meserie grea !!!!!!!!
    Last edited by herculis; 22nd January 2007 at 16:00.

  10. #283
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Am citit-o si eu chiar in romaneste. Nu mai stiu unde. Normal ca detectivii nu au oferit piese de dosar. Ce erau fraieri sa-si piarda pasarica, pardon, painea calda. Piesa de rezistenta: "On numerous occasions over numerous days and times they had to fulfill the act". Actul, doamna Udrea, actul! Sa-l vedem si noi (pe viu).
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #284
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Pai cum sa nu indeplinesti asemenea misiuni cu dedicatie?

    Pentru cei care nu au fost in Australia: acolo nu exista restrictii in acest domeniu, dar trebuie sa fii inregistrat legal.

    Oare ce or fi constatat detectivii, ca nu le-a dat chitanta fiscala dupa, inclusiv VAT, sau ca nu au specificat serviciile in clar?? Sau ca mafia umfla preturile :-))))???

  12. #285
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Apropo de curve: zicea cineva de un sifilis netratat la Basescu, sau am eu halucinatii? Sau am discutat cu Kra****z despre asta, in termeni strict medicali?
    Cred ca aia vor angaja romani.

  13. #286
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Poate Vadim Tudor are halucinatii din acestea.
    Cind mergi la post pe nava esti verificat de tot felul de boli tropicale si contagioase cum s-or mai chema, darmite de sifilis. La fel cind esti trimis la post intr-o tara straina.
    Oh nu, Vadim zicea ca are cancer in faza terminala, si ca nu mai are mult. Semnat Adevaratul Servici ROman de Informatii. Ma rog, asta cind il vedea cu procentul la 55% si pe el la 16%.

  14. #287
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Mda... Asta cu verificarea nu prea o cred chiar in proportie de 100%. Am prieteni care sunt pe mare si s-au umplut de bube. Furunculi la greu, dar d'aia de prin Nigeria. Uriasi. Sau alta faza: in port la Constanta in dana ancorat un vas cu echipaj asiatic (a fost si filmul, un echipaj pentru Singapore). La un moment dat a iesit una, romanca, a pleoscait plictisita si a zis: ba, care ma fute si pe mine, ca thailandezii astia cu aia mica..." ma rog, nu stiu ce nu i-au facut. Si poate crezi ca aia era cu analizele la zi? Si apoi sifilisul putea sa nu fie tratat acasa, nu pe mare. Acolo nu il controla nimeni. Eu nu cred, desi se zice ca afecteaza creierul. Pana la urma e o boala a geniilor, iar Basescu se vrea unul. Cioran a fost dezamagit cand a aflat ca nu are "scame in sange". Da-l in ma-sa si pe Basescu. Desi nu am nimic cu mama lui, e o femeie de treaba si face chiftele bune.

  15. #288
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Apropo de curve: zicea cineva de un sifilis netratat la Basescu, sau am eu halucinatii? Sau am discutat cu Kra****z despre asta, in termeni strict medicali?
    da, strict medical- lues. era ceva din romania mare.

  16. #289
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Urmeza cateva variatiuni...anticipate pe o tema de...Udrea si nu numai:

    Democrații s-au săturat să asculte de Elena Udrea de Marian Mircea Adevarul

    PD nu pleacă de la guvernare și abandonează tema anticipatelor

    Conducerea PD a votat, ieri, cu o majoritate zdrobitoare, să rămână la guvernare în alianță cu PNL.

    Doar cinci dintre membrii Colegiului Director al PD - între care Elena Udrea, Liviu Negoiță, Ioan Oltean și Marius Marinescu – s-au abținut. „PD nu are motive să părăsească guvernarea azi, dar nu va rămâne la guvernare cu orice preț", a declarat președintele PD, Emil Boc, după ședința Colegiului Director. Boc a reluat afirmația potrivit căreia premierul Tăriceanu „a greșit" din punct de vedere politic, dar a insistat că răspunderea pentru această greșeală „este personală".

    Liderul PD, Emil Boc, a mai declarat că, dacă PNL va vota o eventuală moțiune simplă împotriva ministrului justiției, atunci lucrurile s-ar despărți.

    „Următoarele zile vor fi decisive pentru PD și PNL din perspectiva respectării protocolului și a angajamentelor pe care le avem", a avertizat Boc. Potrivit unor surse din PD, la ora actuală nu se mai pune problema alegerilor anticipate, iar acest partid va rămâne la guvernare până în 2008.

    Udrea, acuzată că distruge PD

    Președintele PD, Emil Boc, a spus că Udrea ar fi trebuit să informeze conducerea partidului înainte de a lansa scandalul bilețelului adresat șefului statului de premierul Tăriceanu. „Orice gest, fie și personal, are implicații asupra PD", a afirmat Boc. Udrea a vorbit în cadrul ședinței cu ușile închise a Colegiului Director și le-a spus colegilor ei că își asumă decizia de a declanșa scandalul bilețelului.

    Unul dintre participanții la discuții a spus că jumătate din sală era pregătită să-i sară în cap Elenei Udrea. Neoficial, mai mulți lideri ai PD au acuzat-o pe Udrea că a provocat un scandal care afectează imaginea PD și ar putea favoriza PSD. „Ne-am săturat ca președintele să ne dea direcțiile de acțiune prin Elena Udrea", a spus un membru al Colegiului Director.

    O parte din conducerea PD și-a exprimat însă teama că decizia de a nu ieși de la guvernare – deși Traian Băsescu a dorit acest lucru – va afecta relația cu șeful statului, îl va apropia pe acesta de PLD, iar Udrea va atrage parlamentari democrați în rândurile formațiunii conduse de Theodor Stolojan.

    Liderii PD vor căuta, în următoarele zile, o soluție pentru a reface relația cu Băsescu, inclusiv printr-o întâlnire care va avea ca pretext discutarea strategiei postaderare.

    PD nu are motive să părăsească guvernarea azi, dar nu va rămâne la guvernare cu orice preț
    Emil Boc

    Sondajele dau Alianța câștigătoare

    Un sondaj din decembrie – care arăta că Alianța D.A. ar obține cu circa 8% mai multe voturi decât PD și PNL, dacă aceste partide ar candida separat – a redeschis, în PD, discuția despre posibilitatea depunerii unor liste comune la alegerile pentru Parlamentul European (PE). Liderii democrați se tem în special de posibilitatea ca PSD să fie formațiunea care să câștige aceste alegeri, dacă Alianța D.A. se va rupe în două, la acest scrutin. „Dacă PSD arată că a rămas cel mai puternic partid din România, ar putea avea pretenția de a ocupa postul de premier, chiar și în eventualitatea în care premierul este schimbat, fără să fi avut loc alegeri", a spus un membru al Colegiului Director. PD a comandat, deocamdată, încă un sondaj, după care va decide cum va participa la alegerile pentru PE. În perioada septembrie-decembrie 2006, imensa majoritate a democraților dorea să se separe, la alegerile pentru PE, de aliații liberali.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #290
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Unde dai si unde crapa Ioana Lupea Ev Z

    Ioana Lupea: ”Perceptia presedintelui luptator cu mafiile este amenintata de aceea a presedintelui semanator de dezordine si dictator”.

    Biletelul lui Tariceanu s-a intors impotriva lui Basescu. In numai o saptamana, centrul de greutate al dezbaterii publice s-a mutat pe necesitatea suspendarii sefului de stat periculos pentru democratie. Biletelul lui Tariceanu - degradat ca interes si de hotararea PD de a ramane la guvernare - este cel mult subiect de ironii, in niciun caz de motiuni sau de anchete.

    Perceptia presedintelui luptator cu mafiile este amenintata de aceea a presedintelui semanator de dezordine si dictator. Deznodamant previzibil, evitabil doar prin pastrarea secretului asupra misivei premierului. Ceea ce ar fi frant cariera politica in floare a Elenei Udrea, aspiranta la conducerea suprema a Partidului Democrat si ar fi pus sub semnul intrebarii onestitatea presedintelui. Basescu se astepta probabil la o alta reactie din partea clasei politice, de sanctionare a gestului imoral al premierului.

    O naivitate uimitoare pentru un animal politic, in conditiile in care majoritatea parlamentara, asa cum remarca si liberalul Paul Pacuraru intr-o emisiune TV, ii este ostila lui si nu premierului. PNL a invatat arta razboiului, si-a revenit uimitor de repede dupa dezvaluirea Elenei Udrea, a intors masinaria infernala impotriva lui Basescu si a castigat politic. Ca dovada, PD va continua guvernarea, pentru a-si proteja interesele si liderul simbolic de pericolul suspendarii.

    Liberalilor le-a fost usor sa mobilizeze celelalte partide parlamentare intr-o campanie anti-Basescu. Este firesc ca PSD si PRM sa faca opozitie actorului politic recunoscut ca Putere. Iar PC si-a asumat deja rolul de baiat de mingi pentru PNL, mai eficient din afara guvernarii.

    Faptul ca misiva premierului poate fi asimilata unei interventii in actul de justitie este secundar in fata interesului de a puncta electoral, inainte de alegerile parlamentare. Liberalii au reusit, cu ajutorul unor medii prietenoase, sa ridice galceava la nivel de stire, sa mature discret biletelul sub pres, aratand cu degetul spre cel consacrat drept prim-scandalagiu al tarii. Or, daca e ceva de care romanii s-au saturat, acesta este conflictul fara de sfarsit.

    Comparatia incercata de seful liberalilor si al guvernului intre Basescu si Lukasenko nu este doar o scapare a premierului. Alaturarea intimideaza prin legitimarea publica a initiativei de suspendare a sefului statului, chiar daca PNL se disociaza oficial, si compromite imaginea „presedintelui jucator” prin insinuarea ca adevarata sa intentie este subordonarea institutiilor statului, sub pretextul luptei anticoruptie.

    Amenintarea cu suspendarea din functie functioneaza, fie si numai pentru argumentul ca, indiferent de rezultat, referendumul poate fi periculos pentru raportul intre cele doua institutii, presedintia si parlamentul. Cand premierul unei tari, un tip subtire, civilizat, trage un asemenea semnal de alarma, tiuitul se aude pana la Bruxelles, iar lui Traian Basescu i se poate inchide iesirea la marea politica europeana. Asteptam cu interes primul sondaj de opinie.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #291
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Unde a gresit Traian Basescu Pavel Lucescu Cotidianul

    Scopul lui Basescu n-a fost si nu e sa-si distruga adversarii, ci sa-si construiasca statuia pe slabiciunea lor. A facut-o insa cu unelte penale. La monumentul Basescu au fost puse sa sparga piatra doua personaje deja celebre prin ele insele.

    Pentru fani si detractori in egala masura pare incredibil, dar e perfect adevarat. Traian Basescu e in corzi. Lumea afla acum, desi in presa s-a mai vorbit din cind in cind, ca atacurile sale repetate la adresa premierului si, prin extensie, impotriva „sistemului ticalosit“ ascund si interese mai putin morale. Afla ca si oamenii din jurul sau fac afaceri cu miros penal si ca diferenta dintre acestea si cele puse la index de Cotroceni tine mai mult de PR. Afla acum ceea ce era evident deja pentru cunoscatori, si anume faptul ca mai mult decit orice motoarele scandalurilor din ultimii doi sint banii si protectia lor politica. De ce abia acum? Pentru ca in aceste zile s-a intimplat ceva cu care Basescu nu ne obisnuise. Pentru prima data in cariera sa de sef de tara, Traian Basescu n-a mai pariat pe sine insusi. Nu stim cum arata scenariul initial, daca o fi fost vreunul, legat de afacerea biletelul premierului. Era sau nu momentul dezvaluirii planificat ca atare sau a facut-o Elena Udrea de capul ei, ramine de aflat. Ce a iesit insa ne-a aratat in premiera un presedinte stingher. In totala contradictie cu potentialul exploziv al continutului biletului trimis de Tariceanu, Traian Basescu s-a comportat de parca avea sa ceara scuze. La tribunalul acuzarii definitive a premierului, presedintele jucator a pledat ca un biet arbitru de tusa. Un virus fatal in economia simbolica a puterii prezidentiale. Sa nu-si fi dat seama de acest lucru cel mai intuitiv politician roman? Cursul evenimentelor pare sa ne dea mai degraba un raspuns negativ. Presedintele stia, dar degeaba. Raul fusese deja facut cindva, intr-un timp la care seful statului nu mai avea acces. Un rau care a incintat atita vreme, atita lume. Iata-l. In ciuda aparentelor contrare, Traian Basescu e un politician constructiv. Nici un scandal din toate cele cu care ne-a bucurat presedintele in ultimii doi ani si ceva de mandat n-a fost provocat cu dorinta expresa de a darima pe cineva. Basescu nu e genul de politician care sa se hraneasca din victime, ci din agonia lor. Victima trebuie sa ramina pe terenul de vinatoare, sa se tirasca, sa scinceasca, sa i se vada chinul pe chip, dar sa ramina libera. Libera pentru macar inca o bataie a pustii. Scopul lui Basescu n-a fost si nu e sa-si distruga adversarii, ci sa-si construiasca statuia pe slabiciunea lor. A facut-o insa cu unelte penale. La monumentul Basescu au fost puse sa sparga piatra doua personaje deja celebre prin ele insele. Elena Udrea si Gigi Becali. Primul pentru a-i scoate in evidenta virilitatea, calitate de prima mina in marea politica, al doilea pentru a-i sublinia autenticitatea. Nimic condamnabil, cu un singur amendament. Folosindu-se de cei doi interlopi ai politicii romanesti, Traian Basescu a creat un contrast orbitor si intolerabil de la un moment dat intre mijloace si scopuri. Momentul pare sa fi fost tocmai acest ultim scandal in care EU (doamna, nu organizatia) a dat cel putin impresia ca a incetat sa mai fie unealta. Si ca aceasta, unealta, e insasi presedintele. Pe acest teren fertil, contraacuzatiile ulterioare ale adversarilor lui Basescu legate de grupurile de interese care graviteaza in jurul Cotroceniului s-au dovedit perfect credibile. Ce avea sa faca PD in aceasta afacere? Nimic mai mult decit pina acum. Adica nimic.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #292
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Iata si parerea Mirunei Munteanu. Si ce draguta e doamna Munteanu...

    Basescu si "tradarea" PD
    Miruna MUNTEANU


    De ce nu iese PD-ul de la guvernare?
    L-a tradat partidul prezidential pe Traian Basescu, asa cum se lamenta, ieri, editorialistul favorit al Cotrocenilor? Eu nu cred.

    Basescu vrea anticipate, nu un guvern minoritar liberal capabil sa supravietuiasca pana la finalul mandatului. Or, in acest moment este limpede ca democratii nu pot forta alegeri inainte de termen. Si atunci de ce sa lase puterea? Ce-ar avea de castigat, cand sunt atat de versati in arta de a participa la guvernare cu aerul ca se afla in opozitie? Basescu stie lectia perfect, a exersat-o cu mare succes in perioada 1996-2000, din interiorul Conventiei Democrate. Din 2005, o aplica din nou, cu entuziasm, in Alianta DA.

    Riposta liberalilor a fost extrem de slaba. Pana acum. Fiindca, paradoxal, presedintele le-a facut un mare serviciu declansand actiunea "biletelul". Le-a demonstrat ca Guvernul Tariceanu este mult mai solid decat si-ar fi imaginat cineva. Desigur, nu este meritul premierului, ci rezultatul algoritmului parlamentar. PNL-ul nu este nevoit sa incheie aliante nedemne cu PSD-ul pentru a supravietui la putere. Pur si simplu, social-democratii nu-si pot permite sa se prezinte prea curand la urne. Ar risca sa piarda jumatate din scaunele pe care le ocupa acum in Senat si in Camera Deputatilor. Asa ca, deocamdata, se vor feri de motiunile de cenzura ca dracul de tamaie. Indiferent ce-ar face Tariceanu. Declaratiile belicoase ale liderilor PSD sunt doar gargara. Mimeaza opozitia, dar vor sustine Guvernul. PD-ul face exact pe dos. S-ar putea, insa, ca democratilor lui Traian Boc sa nu le mai mearga ca pana acum.

    Intelegand ca sunt (vorba lui Nastase) "condamnati la guvernare", liberalii au inceput sa contra-atace. Demiterea lui Sebastian Bodu din fruntea ANAF a fost un semnal clar ca jocul de-a opozitia nu va mai fi tolerat in sanul Executivului. PD-ul trebuie sa se decida in care tabara vrea sa stea. PNL-ul nu se mai teme de confruntare. Si are munitie destula. Basescu si-a tot consumat-o pe a lui.

    Pentru prima data in doi ani, situatia s-a intors in favoarea liberalilor. Democratii sunt acum cei cu spatele la zid. Dupa ce au fost obligati sa infiereze tertipurile premierului, se vad nevoiti sa-si continue colaborarea cu cei pe care i-au acuzat de practici mafiote. Ceea ce, desigur, nu da bine la imaginea de arhangheli ai anticoruptiei. Dar nici sa renunte la atatea ministere-cheie (Justitie, Interne, Aparare etc.) parca nu le da mana. Cu siguranta, nici lui Basescu nu i-ar conveni sa ramana singur, doar cu serviciile secrete, in urmatorii doi ani. Iata de ce nu cred in "dezamagirea" presedintelui. PD-ul nu i-a inselat asteptarile. Dimpotriva.

    Disciplinat ca intotdeauna, partidul lui Boc isi asuma postura ingrata de "tradator", pentru a-i permite liderului sau informal sa iasa cu fata curata. Iar Basescu pozeaza in luptator singuratic impotriva "sistemului ticalosit". Un rol care ii este familiar. L-a jucat cu brio la Primaria Capitalei.

    Am mai vazut scenariul cu "am vrut, dar nu am fost lasat". Stim si ce urmeaza: "Dati-mi echipa!" I-am dat-o, in Bucuresti. Si ne-am trezit cu un zgarie-nori langa Catedrala Catolica, altele proiectate sa sufoce centrul istoric, cu asfaltari heirupiste in beneficiul clientelei de partid, cu hotia bordurilor si cu tot mai multi soferi obligati sa plateasca bir familiei Udrea-Cocos, pentru parcari inexistente. Prin grija Sulfinei Barbu, o alta PD-ista, provenind din Primaria Capitalei, acum se poate construi si in parcurile publice. Sa poata si Costel Constanda, improprietarit de Basescu, sa-si faca niste blocuri in parcul Bordei. Sa nu stie presedintele nimic despre toate astea? Ba bine ca nu.

    www.ziua.ro

  20. #293
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    De acord! Mir...una, Miruna!!! Da, scrie bine. Si ieri era s-o...pun si acum cateva zile. Ma refer la articolele ei, ale Mir...unii!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #294
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ca emisiunea aia tembela de dupa revelion: DACA DORITI SA REVEDETI.
    In cazul nostru sa (re)cititi. Atasat este documentul in care gasiti ce a discutat Basescu cu Rodica Culcer. Sau invers...
    Attached Files Attached Files

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •