Page 3 of 163 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 3417

Thread: Baga ochiul - revista presei

  1. #43
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Din Cotidianul de astazi:
    "Pe cine intereseaza minciunile lui Becali"

    Domnul Nicu_Pruna, user pe site-ul „Cotidianului“, s-a intrebat, comentind „Pe repede inainte“ de ieri, „Ce ne facem cu posturile tv care il prezinta in fiecare seara?!“ Unde nenumitul este Gigi Becali, pe care subsemnatul il ironizase putin ieri ca a revenit cu picioarele pe planeta Terra, de prin inaltul cerurilor unde dialoga el cu ingerii. Pai, ce sa ne facem, domnu’ Pruna? E o intrebare pe care ne-am mai pus-o de citeva ori. La un moment dat, CRP-ul hotarise ca membrii sai sa-l ignore pe Becali, dupa ce acesta isi revarsase minia divina asupra lui Cristian Tudor Popescu. Numai ca minunea n-a durat nici macar trei zile, Becali raminind cap de afis la PRO TV. Deci, domnule Pruna, situatia este ca poporul il cere pe Gigi Becali. Nu conteaza ce spune, telespectatorul il vrea, presa il ofera, agentiile de publicitate dau si ele de bani. Inaintea meciului cu Real Madrid, el l-a transferat pe Radoi la echipa spaniola. Ieri, presa spaniola l-a transferat inapoi in Ghencea pe stelist, citindu-i pe responsabilii de pe Bernabeu care habar n-aveau cine e respectivul fin al lui Becali. Cu alte cuvinte a fost prins cu gogonata. Si, chiar daca televiziunile l-au aratat cu degetul pe Pinocchio din Pipera, cu siguranta ratingul lui Gigi nu a scazut deloc. Pentru ca, injurat sau admirat, Becali este un produs de succes. Dovada si rindurile de fata.

  2. #44
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Pentru a nu-i strica lui Herculis...socotelile, si la propriu si la figurat, pun si eu aici un alt articol din zona...licuricilor, desi trebuia sa-i trimitem pe off topic, aici rezervandu-ne un topic pentru articole din zona nesportiva. Dar cum Licuricii sunt un produs de succes, dovada ca si eu fac aceiasi greseala, prin...articolul de fata, ii dau drumul (copy-paste-lui):

    CARTIANU: Cei mai tristi stelisti-Grigore Cartianu-Ev Z

    Exista si lucruri mai dureroase decat esecul in fata Realului.

    1. Priviti fotografia de mai jos: in spatele ei se ascunde o toparlanie greu de imaginat. Fetita nu are nicio vina. Si nici fotbalistul care-o tine de mana: spaniolul Raul, capitanul celebrei Real Madrid. Toparlanul se afla in alta parte.

    Se numeste Mihai Stoica si e director la clubul Steaua. In aceasta calitate, trebuia sa organizeze ca la carte, printre altele, selectia copiilor ce-i insotesc pe jucatori la momentele festive. Tentanta postura cand e vorba de Real Madrid!

    De regula, la noi si pretutindeni, fericitii sunt alesi de la echipele de copii ale clubului-gazda. Cei mai merituosi, cei aflati in situatii speciale... ma rog, criterii sportive si umanitare. Dar criteriile nu fac doi bani cand treaba e data pe mana unui arendas cu apucaturi de ciocoi.

    Aghiotantul lui Becali a taiat de pe lista un copil ca sa-si propulseze langa "galactici" propria fiica! Si nu i-a repartizat orice jucator madrilen, ci chiar pe capitanul Realului, Raul Gonzales!


    Ce-o fi fost in sufletul micutului fotbalist care se viseaza Robinho, Dica, Van Nistelrooy, Nicolita, Cannavaro sau Goian, cand s-a vazut indepartat de domnul Stoica pentru a-i face o favoare domnisoarei Stoica? Si ce-o fi in sufletul domnisoarei Stoica atunci cand o arata colegii cu degetul: ai ajuns langa Raul pentru ca e taica-tu acolo...?

    Din toate aceste motive, aghiotantul-ciocoi ar trebui sa ceara scuze sutelor de mici fotbalisti legitimati in Ghencea. Ei sunt cei mai tristi stelisti!

    2. Despre Carlos nu avem ce discuta: am obosit spunand ca exoticul portar e o povara nemeritata pentru Steaua. Stoica ar face bine sa ceara scuze milioanelor de fani ai Stelei.

    3. De-a dreptul infecta o declaratie a aceluiasi Stoica, miercuri seara, la OTV: "Niciodata nu voi cere sfatul unui om de aproape 80 de ani, chiar daca este o fosta glorie a Stelei. Nu primesc sfaturi de la nimeni, pentru ca nimeni nu a ajuns la acest nivel". Omul "de aproape 80 de ani" la care facea trimitere e Ion Voinescu, portar de legenda al Stelei si vechi contestatar al lui Carlos.

    Pentru Michiduta cel obraznic, un octogenar nici macar nu merita ascultat. De unde sa stie el ca, la 80 sau chiar 87 de ani, cancelarul Konrad Adenauer scotea Germania din ruine si o transforma in motorul Europei civilizate? Si exemple sunt cu nemiluita, totul e sa mai pui mana si pe cate-o carte. Dar nu pe popi si valeti...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #45
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Si pentru ca becalizarea topicului sa fie completa, iata inca ceva din Cotidianul:

    Gigi, un gol din ofsaid-Marius Cosmeanu

    Becalizarea nu exista. Exista doar un gol pe care cineva trebuie sa il umple pentru ca o parte a romanilor sa regaseasca in „elita“ manierele suburban-rurale cu care traiesc.

    Fenomenul de becalizare despre care se vorbeste in ultima vreme si care a nascut inclusiv reactia presei, adica a breslei care se face intr-un fel vinovata de crearea acestui personaj, are si o alta fateta. Una mai putin confortabila. E mai simplu sa spui ca patronul Stelei ii persuadeaza, via mass-media, pe romani, cistigindu-le tot mai mult simpatia (vezi rezultatele ultimelor sondaje) creind astfel fenomenul de imbecilizare care ii poarta numele, decit sa observi ca, de fapt, el are, asa cum ii place sa creada, o „chemare“, un anumit „rost“: vine sa umple un gol. Golul lasat de periferizarea mediatica a lui Vadim.

    Motivele „ecranarii“ presedintelui PRM le cam stim. Ele vin, in primul rind, din alarmanta po****ritate a partidului pe care il conduce, dar si dintr-o uzura fireasca. La urma urmei, traim alte vremuri, sintem la inceputul unei noi tranzitii. In acest context, trecutul comunist, comportamentul public de dupa 1989, consecventa de a sta alaturi de fostii tovarasi din Securitate sau din PCR, ca si distanta mai mare fata de actualii guvernanti, comparativ cu PSD, fac din Tribun un politician mai putin interesant. In plus, tinerii de azi, grup pe care mizeaza teribilismul liderului PRM, sint mai putin curiosi de comunism decit de rezultatele fotbalistilor de la Steaua.

    Exista un segment al societatii romanesti care are nevoie de genul acesta de lider: un pic justitiar, pe alocuri crestin, vorbind fara sa clipeasca despre orice si oricind, cu limbaj si apucaturi indoielnice. Cum Vadim nu mai corespunde ca idol, locul lui e luat de Gigi. Becalizarea de care se vorbeste este de fapt o vadimizare in straie noi. Asemeni lui Lenin, nu atit Becali determina multiplicarea comportamentului sau, cit milioanele de romani care se regasesc in iesirile sale.

    Fata de Tribun, Razboinicul luminii are alura de capitalist, de om de succes. E mai dintr-o bucata, nu minte si imparte bani la Biserica. Chiar daca lasa impresia ca o face cu prestidigitatia unui valutist de pe Bulevardul Magheru. Vadim, in schimb, desi face pe nationalistul, e un postcomunist sadea. Ceea ce chiar nu mai e de bon ton. Privind traiectoria primului si anticipind un succes politic la fel de suparator al PNG ca in cazul PRM, s-ar putea ca soarta lui Gigi sa fie similara cu a lui Vadim: ignorat de presa. Ceea ce insa ii da o sansa in plus PNG-istului sint banii, alternativa afacerilor. De aceea, Gigi e mai relaxat, desi nu pare. S-ar putea chiar ca in viitor tinerii din Romania sa imbrace toale Becali, iar reclamele la produsele lactate ori la detergenti sub acelasi brand sa domine piata publicitara autohtona. Sansa de magnat pentru el e mai mare decit cea de presedinte.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #46
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Observ, spre rusinea mea, ca primul care a incalcat regula acestui topic am fost eu. Ce sa-i faci, Becali ii preocupa pe To(n)ti (fara exceptie) si asta ia ceva timp! Mea Culpa!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #47
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Nu cred ca trebuie sa ignoram subiectul in totalitate. Pana la urma, ca sa poti face niste alegeri, trebuie sa stii cu ce se mananca. Macar poti sustine cu argumente de bun simt de ce crezi ca e mitocan. Vorba unuia - LE MITOCAIN ROUMAIN

  6. #48
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Nu putem sa ignoram subiectul , altfel am adopta tactica strutului cu capul in nisip.

    Becali este o creatie a media si poate a altor oameni cu interese in politica, si in curand aceasta creatie isi va manca creatorii.

    Si sunt atatia epigoni.........

  7. #49
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Becali a devenit persoana publica, din pacate, de aceea nu poate fi ignorat ignorantul.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #50
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Ignorant, ignorant, dar la mintit se pricepe. Azi il vinde pe Radoi, a doua zi zice altceva.

    Ce ma uimeste pe mine, sincer, este cum non-valoarea, minciuna si ipocrizia nu sunt recunoscute de societatea romaneasca. Cum se poate ca un astfel de om si partidul condus de el sa ajunga la 16% nivel de po****ritate??

    Si in alte tari sunt oameni chestionabili in fotbal, dar se multumesc doar cu fotbalul. Daca ar incerca sa intre politica ar fi desfiintati in 2 secunde.

    Din pacate presa in ROmania nu mai functioneaza ca o supapa de reglare a societatii, ci mai mult ajuta la prostirea in masa.

    Dar sa-l lasam pe Jiji, sa vedem ce va fi la intilnirea Iacov -Mititelu, doi "grei" al fotbalului romanesc :-)))

  9. #51
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Este vina lui Iacov ca a intrat in categoria "greilor". Daca si-ar schimba putin repertoriu si ar lasa deoparte declaratiile incendiare si ar aduce mai multa acoperire in cele spuse, s-ar transforma usor intr-o persoana publica de luat in seama si nu unul din categoria Marilor Mititei.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #52
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Exact asta cred si eu. Mai putina retorica si mai multa actiune ar fi foarte benefica.

  11. #53
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Simplu si pur, Costel

    Razvan Exarhu: "L-am vazut pe Printul Charles in costum de tweed si cizme de cauciuc si mi s-a parut ca nu e inca totul pierdut pe lume."

    Am citit reactiile pe care le starnesc actiunile sale, am vazut efectele unei atitudini curajoase mult criticate si am inteles cu bucurie ca viziunea dublata de incredere reuseste sa preschimbe uratul.

    Am numarat camerele din casa de la tara si am inteles ca pana la urma nu e nevoie de foarte mult ca sa dormi bine, sa te speli bine si sa mananci bine si frumos.

    La toate astea se adauga si acea componenta eterica fara de care nimic din lucrurile astea mici cu care ne umplem viata nu ar fi de ajuns.

    O combinatie intre aer, arome, lumina, privelisti si texturi, care poate transforma orice intr-un palat. Palatul asta e insa foarte prost inteles si, deseori, la fel de gresit construit de fiecare mic castelan ce zace ascuns in omul modern.

    Arareori ne impinge ingerul sa meditam asupra imensei magazii cu efecte pe care fiecare dintre noi o taraste anevoie, tot inghesuind in ea obiecte inutile, de nepretuit.

    Adunate de-a valma, de-a lungul anilor, investite cu penibile semnificatii sentimental-comerciale, posesiunile sufocante care ne populeaza viata nu ne mai permit sa ne oprim din a le cara la nesfarsit dupa noi, prevazandu-le intre timp cu alarma, gratii, caini si camere de supraveghere.

    Ca un fel de Sisif modificat, cu o povara uriasa agatata in spate, nu ne mai putem indrepta nicicum, de frica sa nu ne rostogolim spre poalele muntelui. Ii studiez pe vecinii mei de la tara si ii invidiez foarte constructiv deseori pentru cat de bine traiesc, dincolo de cat de aspra le este viata.

    Madonna ar da oricat pentru ciorbita aurie si vrajita pe care o gatesc unele batrane din sat, pentru gusturile simple, complete, perfecte ale ingredientelor curate si ingenios combinate in bucatariile cu pereti albi de pamant si plite de fonta afumate.

    Consimtirea la distrugerea propriei vieti, acest universal rostit ASTA E! ar trebui pedepsit prin lege. Dispretul ignorantei pentru savoarea gesturilor simple ar trebui demontat inca din scoala, care, la randul ei, ar trebui sa primeasca un calificativ in plus.

    Scoala generala de oameni. Nu scoala de masini, de roboti, de idioti. E si amuzant si trist, si fiecare dintre noi stie mai bine cum stau lucrurile, acest nesfarsit joc dintre ceea ce ne dorim, ne inchipuim ca meritam si putinul care ne trebuie si ne face sa ne simtim bine.

    Si privind lumea la televizor, e incredibil ca cea mai accesibila solutie ramane mereu ascunsa pentru toti cei care cred ca fericirea e o chestie care vine numai dupa ce ai 7.000 de camere mari.

    Si la fel de nedrept pentru sufletele care se pierd prin culoarele metroului este credinta ca nimic nu poate avea loc in alta parte. Nimic din ce este diferit de mantra alienanta a fiecarei zile nu poate fi nici real, nici credibil.

    Am vazut copii care calca prin iarba ca si cum ar fi plina cu fereasca domnul, am auzit povesti repetitive si interminabile despre cat de interesanti devin oamenii care isi fac fotografii sub palmieri, am vazut efectele acestei incapacitati de a trai armonios in doua lumi complet diferite.

    Nimic din aceasta infinita fascinatie stilistica nascuta din intalnirea unei stofe pretioase cu cizmele de cauciuc si pamantul umezit de ceata nu poate trece de ochii hipnotizati de lurex ai unei lumi antrenate pentru o viata de kamikaze.

    Asa cum se asaza paturi in ferestre, asa cum caldura din case a ajuns un subiect de interes national pentru stirile din Afganistanul nostru cel de toate zilele, asa cum vara caldura este respinsa geto-dacic de folii de staniol, rezistenta la bucuriile si gesturile simple nu se opreste nicicand.

    Loteria alegerilor complet gresite anunta noi si noi castigatori in fiecare zi, pe masura ce potul se reporteaza si lumea devine mai apta sa ucida chiar si pentru un Logan.

    Curajul de a avea pareri si de a alege cele mai potrivite lucruri pentru tine seamana cu un lux pervers greu de imaginat si de indurat. Simplu si pur e pur si simplu prea mult.

    Iar blestemul de a o da cu succes in bara atunci cand trebuie sa decizi pe cont propriu e concluzia acestui semibanc pe care mi l-a trimis un prieten acum pe messenger.

    Fiecare al cincilea om, in lume, e chinez. Noi in familie suntem cinci. DECI, cineva e chinez. Poate tata, poate mama, poate frate-miu mai mare, Costel, sau fratele meu mai mic, Ho-Xiao-Pen. Eu cred ca e Costel...
    www.evz.ro

  12. #54
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Un articol demential. Demult nu am mai citit ceva asa de interesant.
    ME-SE-RI-E!

    Stivens a furat-o din nou pe Stralucirea

    Medalion negociaza cu Xenofob

    Stralucirea, una dintre fiicele vrajitoarei Mercedesa din Craiova, a fost rapita, duminica seara, pentru a doua oara in acest an, chiar din fata casei sale, iar Stivens, cel care a disparut cu fata si prima data, este acuzat, din nou, de rapirea acesteia. Presupusul rapitor a ajuns in fata casei in care locuieste vrajitoarea Mercedesa insotit de prietenii sai, care erau inarmati cu sabii si bate. Mercedesa a declarat ca a trait clipe de groaza cand, dupa ce s-a intors acasa insotita de Stralucirea si o alta fata de-a sa, a fost agresata de cei care au venit sa-i rapeasca fiica. "Nu este pentru prima data cand Stivens incearca sa o fure pe fata mea, Stralucirea. I-am spus si atunci, ii spun si acum ca nu i-o dau. Nu ne putem face rude. Oricum, daca o violeaza el isi bate joc de ea, dar si el va primi 10-15 ani de puscarie", a spus Mercedesa, citata de Mediafax. Aceasta sustine ca rapitorii au bagat-o si pe ea in masina, alaturi de Stralucirea, dar ca au eliberat-o in fata Spitalului Judetean de Urgenta Craiova.

    Tatal Stralucirii, Medalion, a avut deja o discutie cu Xenofob, tatal lui Stivens, pentru eliberarea fetei. "Eu i-am spus sa imi aduca fata acasa. El a zis ca nu are ce sa le mai faca la baieti si, daca au un astfel de comportament, sa mearga la inchisoare. Daca o aduce fata mare acasa, atunci le dau fata. Data trecuta mi-au cerut 200.000 de euro. Atunci le-am spus ca le dau, numai sa mi-o aduca acasa, desi nu dispuneam de banii astia", a declarat Medalion.

    Politistii doljeni au inceput actiunile de cautare a Stralucirii. "Duminica, in jurul orei 20.00, politistii Sectiei 2 Politie au fost sesizati de catre Dinasalda Ionita (n.r. - Mercedesa) ca fiica sa, Mihaela (n.r. - Stralucirea), a fost furata de catre sase tineri cu doua masini straine. Ei au plecat in directii necunoscute. Pe baza celor declarate de familia fetei noi vom intreprinde cercetarile necesare pentru a o gasi", a declarat purtatorul de cuvant al IPJ Dolj, subcomisar Maria Vasile. Fata vrajitoarei Mercedesa, in varsta de 15 ani, a disparut pentru a doua oara in acest an. Prima data, in luna martie, tot Stivens a fost acuzat de rapirea ei.

    www.ziua.ro

  13. #55
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Mai lipseste si reportajul, de dimineata, pe nemancate, de la Pro Tv. Daca Jiji face, noi, de ce nu? Asta-i reteta ratingului, in U(rb)E-a mioritica. Satul, sau mai bine zis, satucul Universal. De la magazin, sa se inteleaga.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #56
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    De Aniversare (cam putin, dar asta-i presa ce-o citim!)

    Regele Mihai la a 85-a aniversare de Adrian Vaduva (JN)

    Regele Mihai I a fost prezent, luni seara, la Ateneul Roman, la avanpremiera filmului documentar "Regele Mihai – A 85-a aniversare", de Marilena Rotaru, realizatoare de programe culturale la Televiziunea Romana.

    TVR 1 prezinta astazi documentarul "Regele Mihai – A 85-a aniversare", realizat de Marilena Rotaru si dedicat aniversarii Majestatii Sale Regele Mihai I al Romaniei. ,,Lucrul pentru acest material a inceput la 1 august si cel mai mult a durat partea administrativa, cea legata de scrisori si aprobari", a declarat Marilena Rotaru. Documentarul a fost realizat cu ocazia zilei de nastere a regelui, care astazi va implini 85 de ani.

    AVANPREMIERA. La avanpremiera productiei, care a avut loc la Ateneul Roman, au participat, pe langa membrii Casei Regale (Principesa Elena a Romaniei, Printul Radu, Principesa Margareta si Regina Ana a Romaniei), mai multe personalitati ale vietii politice si culturale, precum premierul Calin Popescu Tariceanu, Adrian Iorgulescu, ministrul Culturii si Cultelor, Adrian Nastase, Ion Iliescu, Dan Grigore sau Constantin Balaceanu Stolnici. Vizionarea documentarului a fost precedata de intonarea Imnului Romaniei si a Imnului Regal.

    LATURA PERSONALA. Documentarul abordeaza o latura personala a Majestatii Sale, spre deosebire de celelalte interviuri ale realizatoarei cu Regele Mihai: "Am vrut sa fie ceva mai omenesc, mai cald, altfel decat precedentele intalniri, in care abordasem in special teme istorice". Inca de la inceputul filmului, Majestatea sa a tinut sa precizeze ca ziua de 25 octombrie a fost celebrata doar ca zi aniversara a Armatei Romane, nicidecum ca una de nastere a regelui. De altfel, in perioada in care a fost suveranul Romaniei doar de Sfantul Mihail beneficia de o atentie speciala in acest sens.

    De asemenea, filmul include declaratii ale colegilor de scoala ai Regelui Mihai, ale celor doua fiice ale sale, principesele Elena si Margareta, ale sotiei sale, Regina Ana, precum si ale Principelui Radu de Hohenzollern-Veringen. Totodata Printul Charles a raspuns bucuros invitatiei de a-i transmite un mesaj Regelui Mihai cu ocazia zilei sale de nastere si de a vorbi despre relatia speciala care exista intre Alteta Sa si Regele Romaniei. Mostenitorul coroanei Britanice si-a marturisit admiratia pentru Regele Mihai, dar si pentru Romania, o tara pe care el insusi a vizitat-o de cateva ori.

    PASIUNE PENTRU MASINI. In plus, in acest film, Mihai I vorbeste despre copilaria sa, despre pasiunea sa pentru masini in defavoarea poeziei, precum si despre modul in care a fost nevoit sa ia decizii de o maxima importanta pentru Romania la o varsta foarte frageda. In finalul documentarului, Regele Mihai a spus ca este foarte fericit sa vada ca Romania a intrat in NATO si este foarte aproape de integrarea in UE. La finalul documentarului, cei prezenti i-au aplaudat timp de mai multe minute pe membrii Casei Regale, au scandat numele Regelui Mihai si i-au cantat "La multi ani". Documentarul va fi difuzat de TVR 1, miercuri, de la ora 21:50.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #57
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    E...multe lucruri interesante aci!

    Patriciu: "Basescu e o cometa populismului demagogic, iar Gigi- steluta din coada cometei"-Laurentiu Ciocazanu; Ovidiu Nahoi (Ev Z)

    Presedintele grupului Rompetrol lanseaza un atac dur la adresa presedintelui.

    Laurentiu Ciocazanu: De ce v-ati hotarat sa investiti in presa, domnule Patriciu?

    Dinu Patriciu: Dintr-un motiv foarte simplu. In Romania exista un grup care realizeaza 25 la suta din audienta pe televiziune si atrage 65% din incasarile de publicitate. Si exista in presa scrisa un alt grup, care are 35% din audienta si 60% din incasarile de publicitate. Ceilalti mor de foame.

    O.N.: Grupul din presa scrisa e Ringier, iar cel din televiziune, Pro?

    Da. Ce-mi spune mie asta? Ca exista un dezechilibru. Intotdeauna cand pe o piata exista un dezechilibru exista si o oportunitate. Pentru ca pietele tind sa se echilibreze. Merg mai departe si vad ca preturile de vanzare din presa scrisa sunt cu mult sub cele din Occident.

    Ma refer la pretul de coperta si de distributie. Ceea ce face ca cifrele de afaceri si capacitatea de capitalizare sa fie extrem de mici. In al treilea rand, pretul publicitatii este foarte mic, chiar fata de vecinii nostri apropiati.

    Chiar cu actualele tiraje din Romania, calculat la pretul de coperta si la pretul publicitatii din tarile vecine, ar insemna ca cifrele sa creasca de cateva ori.

    Si ma intreb de ce se intampla la noi ceea ce se intampla? Pentru ca exista inflatie de titluri. Fiindca sunt create tot felul de institutii de presa care n-au drept scop castigul.

    L.C.: Trustul lui Sorin Ovidiu Vintu intra in aceasta categorie?

    Nu stiu, n-am vorbit cu dumnealui despre acest lucru, nu stiu ce urmareste. Ceea ce stiu este scaderea capitalizarii. Pentru ca este imposibil sa cumperi in Romania o tipografie de 40 de milioane de dolari, cum are nevoie un ziar de 70.000 de exemplare ca "Evenimentul zilei".

    Inseamna ca aceasta situatie trebuie schimbata prin actiunea conjugata a unor trusturi profesionale. Constat ca Ringier este profesional, din moment ce are o capacitate de vanzari foarte buna, iar acelasi lucru se poate spune despre Pro.

    Vazand aceste lucruri si acest dezechilibru, si ca pe aceasta piata este loc, vreau sa creez un al treilea jucator care sa plece de la aceasta oportunitate si sa incerce sa regleze piata... asa cum am facut-o si pe alte piete.

    O.N.: Multi sunt convinsi insa ca investiti in media pentru a va proteja afacerile si situatia juridica.

    In niciun caz! Nu cred in aceasta idee, practicata deja in Romania, ca trebuie sa ai un organism de presa ca sa te aperi. E mult mai ieftin sa ai o echipa puternica si profesionista de PR, pe care sa-ti structurezi comunicarea cu exteriorul, decat sa construiesti un business neprofitabil de presa.

    L.C.: Vorbiti de parca Romania ar fi o tara normala din punctul de vedere al presei...

    O.N.: ...In timp ce la noi presa se concentreaza in jurul unor grupuri financiare puternice, ca Vintu, Voiculescu, acum veniti dumneavoastra...

    ...Sarbu...

    O.N.: El a inceput chiar cu media. Dar vorbim despre grupuri care au facut business in alte zone si, dintr-odata, au descoperit mass-media. Si atunci ne putem intreba: nu cumva acest fenomen afecteaza independenta editoriala, credibilitatea jurnalistilor si, pana la urma, a produselor media?

    Toata discutia pe seama conflictului dintre patronat si organismul redactional este falsa. Atat partea comerciala, cat si editorii au acelasi interes: sa faca un produs bun, care sa faca profit, sa capitalizeze afacerea, sa poata oferi salarii mai bune.

    Or, in aceasta relatie nu poate exista interferenta a unuia in domeniul celuilalt. Dar, sigur, in Romania, unde o mare parte din presa este structurata nonprofit, exista astfel de aberatii. Eu nu am de ce sa ma amestec in partea redactionala.

    L.C.: Ati luat un ziar de referinta, "Adevarul", un tabloid "Averea", presupunem ca veti face la fel si in televiziune, veti cumpara ceva existent pe piata...

    Nu. Ne-am oprit. De aici incolo construim. Pe mine ma interesa masa critica, pe care am obtinut-o. Din acest moment dezvolt singur mai departe. E mai ieftin si mai curat.

    OPORTUNITATI

    "Bucurestiul poate deveni capitala lumii balcanice"

    "Piata romaneasca se va schimba dramatic in urmatorii doi ani. Odata cu intrarea Romaniei si Bulgariei in UE, un prim efect este faptul ca piata aceasta de 31 de milioane de oameni a devenit unica. Iar piata Balcanilor de Sud-Est - Serbia, Albania, Macedonia, Kosovo, Muntenegru, plus Romania si Bulgaria inseamna o piata de 50 de milioane de oameni. Aceasta este o piata naturala a unei companii romanesti. Este un interes al Romaniei sa ramana un actor principal in aceasta zona. Noi avem o piata de 21 de milioane de oameni, o infrastructura financiar-bancara puternica. Bucurestiul poate deveni capitala lumii balcanice intr-o zona in care celelalte economii au mase critice foarte mici. De ce sa nu fim noi companiile romanesti consolidate pe aceasta piata? Si de data aceasta ma refer nu numai la petrol, ci si la retail, banking, servicii financiare. Avem toate atuurile s-o facem in urmatorii doi-trei ani. Mai mult, fereastra de oportunitate nu este deschisa."

    PETROL SI GEOPOLITICA

    "Vreau sa creez o companie mediteraneeana"

    L.C.: Se spune ca problemele dumneavoastra cu justitia vin din faptul ca, inca din vremea raportului Talpes si a fostei administratii, ati fi fost un actor de scos de pe piata, in favoarea unor grupuri din Rusia. Aveti suspiciunea ca au fost asemenea interese?

    Da. Dar mai mult de atat nu o sa scoateti de la mine.

    L.C.: V-ati creat niste inamici in Rusia?

    Nu. Dimpotriva, am incercat, independent de titeiul din zona Marii Caspice si Rusia, sa-mi creez legaturi comerciale cat se poate de puternice.

    Dar asta creeaza si adversitati si, ca sa-mi iau masuri, am incercat sa construiesc o strategie de expansiune pentru grupul Rompetrol, prin achizitiile din Franta si Spania. Incerc sa ma extind in Italia si Grecia.

    Pentru ca in Georgia, unde avem deja benzinarii, in Moldova, in Ucraina, in tarile balcanice, Grecia, Franta, Italia, Spania, sa creez o companie mediteraneeana, avand cote de piata mici dar semnificative. D

    e exemplu, o cota de piata de 3,7% in Franta inseamna 32% in Romania. Iar 1,5% in Spania inseamna circa 12% in Romania. Astfel de consolidari ne transforma intr-o companie foarte moderna.

    O companie deschisa, a lumii globalizate, sprijinita pe asseturi in diverse piete si care este mai putin vulnerabila la riscurile politice care pot aparea in anumite zone.

    Noi nu suntem constienti de sinergiile colosale datorate unor distante pe care nu le-am masurat timp ce 50 de ani. De exemplu, capitala Crimeei, Simferopol, se afla la 45 de minute de zbor de Bucuresti.

    Intre Bucuresti si Tirana sunt 35 de minute de zbor. Intre Bucuresti si Catanzaro, in Sudul Italiei, e o ora si 15 minute. Legiunile romane au venit la noi din Sudul Italiei si au ajuns la Turnu-Severin pentru ca era punctul cel mai apropiat de Bari.

    Or, aceste realitati geografice incep sa se refaca intr-o Europa unita. E normal ca eu sa fiu un actor pe o piata care se afla la cateva sute de kilometri distanta de o rafinarie sau sa fac swap-uri ("troc", in limba engleza) cu companii care au rafinarii la cateva sute de kilometri de pietele mele.

    Daca o mare companie europeana vrea sa vanda in Turcia, e normal sa cumpere de la mine. Imi da aceeasi cantitate la o rafinarie din Franta. Si cu asta s-a incheiat deal-ul.

    DE LA STANGA LA DREAPTA

    "Voi discuta cu cei de la "Adevarul" in interesul companiei"

    O.N.: Care ar fi rolul unui guvern in raport cu o companie ca a dumneavoastra?

    Cel mai important rol este sa ma lase in pace. Si nu pe mine, ci pe toti din economie. Un guvern e mai bine sa nu faca nimic intr-o tara care vrea sa creasca economic.

    Trebuie sa se limiteze la crearea cadrului economic stabil si profitabil - sa nu schimbe legislatia de la o luna la alta si impozitele sa fie rezonabile.

    L.C.: Din acest punct de vedere sunteti multumit?

    Da. Dupa introducerea cotei unice, Romania a devenit o tara foarte profitabila.

    O.N.: Citeam in "Adevarul" de azi (luni - n.r.) ca nu e o idee tocmai buna aceasta cota unica...

    Asta ca sa vedeti ca nu am influenta asupra redactiei. Au citit si ei raportul FMI si si l-au insusit fara critica.


    O.N.: Dar poate nu stiau ca dumneavoastra sustineti cota unica!

    Stiau perfect.

    L.C.: Le-ati dat vreun telefon, ati vorbit cu redactorul-sef?

    Nu, nu. Dar, odata, probabil atunci cand vom discuta cu totii in interesul companiei despre cum orientam publicatia, o sa-mi spun din nou punctul de vedere.

    O.N.: Dar cum vedeti transformarea "Adevarului", un ziar traditional de centru-stanga, intr-un cotidian cu profil de dreapta?

    L.C.: ...Pentru ca un ziar concentrat pe business, asa cum ati declarat ca vreti sa faceti din "Adevarul", are, din start, o tenta de dreapta.

    Eu nu cred ca este o problema. O asezare intr-o anumita filosofie a unui organism de presa nu se petrece de pe o zi pe alta, ci in timp, bazat pe studii de piata, pe convingerea ca e bine asa, si nu pe impunerea unei anumite politici.

    CONTRE CU PRESEDINTELE

    "Populismul unei parti a politicii romanesti a declansat un conflict generalizat"

    L.C.: Cat depinde soarta Rompetrol de problemele dv. din justitie?

    Zero. Zero.

    L.C.: Continuati sa sustineti ca presedintele Basescu are legatura cu dosarele dv.?

    Da, bineinteles.

    L.C.: Chiar, in ce relatii mai sunteti cu el?

    N-am mai stat de vorba de vreun an.

    L.C.: Sunteti suparat pe el?

    (Se gandeste cateva secunde). Aici nu incape suparare, sau bucurie, sau sentimente in general. Traim intr-o lume in care este normal sa te apleci asupra fiecarei probleme pe care o ai in fata cat se poate de rational. Si s-o intelegi. Eu o inteleg.

    O.N.: Adica intelegeti implicarea lui Traian Basescu in cazul dv.?

    Eu inteleg personajul.

    O.N.: Cum, explicati-ne?

    Conflictual. De vreun an jumate, toata lumea se bate cu toata lumea. Suntem intr-o perioada in care populismul demagogic al unei parti a politicii romanesti a declansat un conflict generalizat. Iar in Romania, exponentul cel mai tipic al acestui curent populist este Traian Basescu.

    O.N.: Eu credeam ca e Gigi Becali.

    Astea sunt stelute in trena cometei. Dar e o cometa, sa stiti. Dispare (accentueaza).


    L.C.: Cine e o cometa, Traian Basescu?

    Sigur. Dar trece toata Europa de Est prin aceasta stare. Insa noua ne face un foarte mare deserviciu o anumita golanie care se manifesta in politica romaneasca.

    L.C.: Domnule Patriciu, pai asa pe vremea lui Nastase nu era niciun conflict si bateam record dupa record la coruptie. Ne-a stiut o lume-ntreaga, desi in tara era liniste.

    O.N.: Dar Uniunea Europeana ne atragea atentia pe toate caile posibile si imposibile...

    Uniunea Europeana se referea, in primul rand, la o legislatie europeana pe care n-am reusit s-o adoptam, cu toata parerea de rau, ci tot cu jumatati de masura. Sa stiti ca vestita reforma a justitiei nu exista.

    O.N.: O spuneti dv. care va considerati o victima

    Nuuu. Confruntandu-ma cu acest sistem si facand comparatie cu alte tari imi dau seama ca n-a evoluat.

    O.N.: Tariceanu v-a ajutat la intalnirea aceea cu Monica Macovei?

    Nu.

    O.N.: Nu o putem considera ca pe un serviciu?

    De foarte multe ori, regret acea intalnire, pentru imaginea mea. A fost un gest de normalitate. Imi pare insa rau, pentru ca nu suntem in tara normala in care sa fie posibile asemenea lucruri.

    L.C.: Este Tariceanu omul dumneavoastra?

    E prietenul meu. Daca in tara asta ar fi normalitate, as putea iesi cu Tariceanu la o bere. Din pacate, a stricat-o populismul demagogic despre care vorbeam.

    Sa spui ca pui tepe in Piata Victoriei nu numai ca e prostie, dar dezvaluie un caracter dictatorial, lipsa de respect fata de democratie, fata de justitie.

    O.N.: Va veti implica mai mult in politica pe viitor?

    Nu pot participa decat cu votul. Ultima oara am gresit votand cu Basescu.

    L.C.: Ati votat cu Basescu?!!

    Da, cu cine era sa votez?

    O.N.: Cu Adrian Nastase...

    Am votat cum votau liberaliiÉ Am gresit.


    MESAJE PENTRU STOICA

    "Da, suntem partidul oligarhilor! Dam locuri de munca!"

    "Este o aberatie sa spui ca eu imi doresc un PNL slab. Am spus mereu ca PNL trebuie sa fie polul de centru-dreapta, de dreapta al politicii romanesti. Niciodata nu am vorbit de un partid mic. Am spus ca aceia care, slava Domnului, nu mai sunt in partid - Stoica, unii pseudoliberali - sustineau ca PNL nu poate face nimic singur, de unde si Alianta..."

    "Nu Valeriu Stoica a salvat PNL. A dus PNL la 7a, in 2000, cu aceasta idee ca trebuie sa fie undeva la mijloc. Daca mergea de unul singur, dar hotarat si cu un program perfect liberal, alta era situatia. La fel si in 2004. Nu sa-i fie teama de o mica functionara de la Bruxelles care spune ca PNL e partidul oligarhilor. Raspunsul corect al PNL-ului la chestia asta era: da, domnule, este partidul oligarhilor! Imi pare bine ca ati descoperit chestia asta. Suntem partidul oamenilor care dau de lucru. Partidul capitalistilor, al celor care creeaza locuri de munca."

    "Alianta D.A. n-a fost niciodata o solutie. Cele doua partide ar fi putut lua mai mult separate decat au luat impreuna. Ar fi putut sa guverneze impreuna in urma unei negocieri postelectorale intre toate formatiunile politice in asa fel incat sa fie aleasa solutia cea mai buna."

    POLITICA BANULUI

    Politicienii, la loc comanda in consiliile de administratie!

    L.C.: De ce ati sponsorizat PSD?

    Nu am luat eu decizia unei sponsorizari a unui candidat la Primaria Capitalei - Geoana. Managerii companiei au venit la mine. Am ras si am fost de acord cu ei. Desi stiam ca e o hotarare care va fi pierzatoare.

    O.N.: Sponsorizarea nu avea legatura cu contracandidatul lui Geoana?

    Nu, o clipa; ca persoana nu ma puteti gasi ca am sponsorizat pe altcineva decat PNL. Chiar in acel moment in care sponsorizam contracandidatul lui Basescu, sponsorizam in diverse capitale de judet candidatii PNL.

    L.C.: Asta era in logica lucrurilor. Insa pe Basescu nu l-ati sponsorizat.

    Nu. Dar pe Videanu, da.

    O.N.: V-a cerut cineva sa-l sponsorizati pe Basescu?

    Da. Au fost diversi.

    L.C.: Si de ce nu ati vrut?

    Nu ma intereseaza. Videanu mi se parea ca este un om de afaceri care putea face management.

    L.C.: Era o antipatie intre dumneavoastra si domnul Basescu de mult timp?

    Nu e antipatie. Suntem diferiti.

    O.N.: Ii faceti rau domnului Videanu...

    Nu o sa-i fac niciun rau.

    L.C.: Este o coincidenta ca oameni ca Teodor Melescanu, Crin Antonescu - care au figurat pe statele dv. de plata - se afla in pozitii importante din PNL?

    Nu au primit bani niciunul dintre ei. Prin niciun fel de fundatii. Eram la fel de apropiati inainte ca ei sa fie numiti in diverse CA, lucru pe care legea il permitea. Probabil ca nu i-as fi numit daca nu am fi fost apropiati.

    Practica de a numi oameni politici in CA este extrem de profitabila. Peste tot unde legea o permite, ei sunt prezenti. Este o greseala sa se interzica oamenilor politici sa aiba participari in CA.

    Asta produce o ruptura intre mediul de afaceri si cel politic. Cred ca se va reveni asupra acestei decizii si ne vom da seama ca am cedat populismului demagogic.


    --------------------------------------------------------------------------------

    TESTUL DE SINCERITATE

    "Il cred capabil pe Basescu sa-i ceara procurorului general: "Legati-l pe Patriciu!""

    Va temeti de Traian Basescu?

    Nu.

    Chiar nu va e frica de ce ar putea sa va faca?

    Nu.

    Atunci cand l-ati nominalizat ca a avut legatura cu situatia dumneavoastra din justitie ati facut o acuzatie grava. A fi in legatura cu situatia dumneavoastra juridica inseamna ca a intervenit cumva in justitie...

    Nu in justitie, in procuratura. Procuratura nu face parte din justitie. Procurorii sunt avocatii statului.

    Si il credeti pe Basescu in stare sa-l sune pe procurorul general sa-i dea ordin: "Legati-l pe Patriciu!"?

    Sunt convins ca e capabil sa o faca, atata timp cat poate sa afirme ca pune tepe in Piata Victoriei. Asta dovedeste mentalitatea unui om.

    In campania electorala, candidatii spun multe lucruri ca sa castige alegerile

    Din pacate, azi traim in conflictul intre o anume forma de autoritarism, reprezentat de Traian Basescu, si democratia care se consolideaza greu...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #58
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Omul asta (ma refer la Patriciu) este incredibil. Un fel de lupul moralist sau si mai bine de lupul care doreste un post de paza la stana la oi. Insa poate ar trebui sa imi masor mai bine cuvintele fata de adevaratul prim-ministru al tarii noastre. Daca cititi cu atentie ce spuen va puteti da seama usor care este culoarea blanitei lui.

    Modelul dorit de Patriciu este cel existent intr-o mare masura in Rusia, cu singura deosebire ca in Rusia oligarhii de acum si presedintele Putin sunt prieteni buni, pe cand Patriciu este disperat ca ii lipseste aceasta piese din puzzle.
    Last edited by herculis; 25th October 2006 at 10:03.

  17. #59
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Initialele ON? Pai nu e interviu cu Patriciu?
    Herculis, nu cred ca el e singurul prim ministru. Nu e cazul sa fim rautaciosi, pentru ca in nicio tara din lumea asta democrata, cel care da din mana la tribuna nu da de capul lui sau ca are spasme. Exista o echipa intreaga de impingaci si de oameni care controleaza gesturile. Meritul celui de la tribuna e ca a fost destul de bun ca el sa ii reprezinte in public. Normal ca ajungi sus daca te inconjori de oameni puternici. Cine sunt ei? Zmarandescu? Mda... Patriciu? Vantu? Ohohoooooo... Bingo! Nu uita faza cu servetelul. Nu cel al lui Churchill, ci cel pe care Bush i-a scrie lui Condy ca vrea si el sa faca un isu si daca e posibil sa "dea calul la apa" in acel moment.
    Dar sa nu uitam si ce spun cifrele si statisticile despre acest guvern. Ma indoiesc ca dupa ce va pleca de la guvern Tariceanu va fi anchetat asa cum este Nastase, sau va fi blamat ca Stolojan sau luat in bascalie ca Vacaroiu.
    Eu mai degraba cred in ce s-a scris la un moemnt dat in Catavencu, Miril a primit articolul, si anume ca Patriciu e sperietoarea lui Tariceanu pe care o scoate atunci cand Marian "Jaba" Iancu iese vesel de la Parchet. Basescu stie de ce. Ca tot suntem pe forum sportiv, ma intreb de ce a zis Patriciu, la un moment dat, ca vrea sa cumpere UTA, cand se stie rivalitatea dintre cele 2 formatii, rivalitate care, in mod normal, bate la cur ce este intre S si D.

  18. #60
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Pe vremuri imi placea si mie Academia Catavencu. Stiti pina cind? Pina cind intr-o buna miercuri au scris un articol dur impotriva unei companii private, de mari dimensiuni. Totat lumea se astepta ca acel articol sa continue dar.... dar peste 2 saptamani a inceput campania cu Papucii prin desert (prima editie) si respectiva companie era unul din principalii sponsori.
    De atunci Catavencu nu am mai scris nimic de rau despre acea firma.
    Sa continui offtopic: in relatia cu Patriciu, Tariceanu ca si ceilalti lideri liberali sunt subordonati. Puterea politica este efemera, cea financiara nu (sau cel putin nu cata vreme Rompetrol apartine lui Patriciu). Aceasta este una din marile mize de astazi.
    Iancu lucreaza la cu totul alt nivel decit Patriciu, si el este doar un paravan pentru altii (nu spui cine, persoane importante).

  19. #61
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Si uite asa Petrolul este in B. Ce sa-i faci, daca n-au adeversari sau dusmani declarati. Cine n-are dusmani sa-si faca. Poate s-o muta Iancu la Targoviste, mai stii, ca sa tin cu Petrolul. Asta ca o gluma. In batalia petrolului, daca se va ajunge acolo, voi sustine UTA, dar nu si sambata. Oricum, itele sunt incurcate, fiecare partid cu petrolul lui, chestii de raf...inarie politica, in functie de son(daj)e si nu numai.

    Ei si tu acuma, Herculis, ne exciti asa fara...obiect. Hai chiar nu poti, te rog eu, nu fii rau, ma car niste initiale, ceva. Vad ca l-ai citit bine pe...Catavencu!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #62
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Tariceanu subordonat lui Patriciu? Financiar? E posibil, dar ca sa il parafrazez pe Tariceanu, cred si eu ca are destui bani incat sa mearga cu avionul pe spezele lui.
    Lasa-i in plata lor.
    Iaca ceva interesant:


    Fara filtru

    Radu Paraschivescu

    Nu mi-am propus sa vorbesc despre fumatorii de "Carpati fara", ci despre agentii unei boli de tip nou: declaratita televiziva.

    Acesti agenti se comporta si cuvanteaza fara filtrul autocenzurii si al discernamantului. De indata ce-i vezi, stii ca trebuie sa te astepti la ceva bubuitor.

    Oricat ai fi de distrat, e imposibil ca, mai devreme sau mai tarziu, sa nu-ti ajunga la urechi fraze mustind de ineptii, ofense verbale sau formule vecine cu superlativul ridicolului.

    Parca nicaieri tragicomedia derivei nu e mai bine jucata decat la televizor. Zi de zi, ecranul se umple de prezenta ingrijoratoare a acestor oameni, de aplecarea lor neostoita spre chix, luft si pocinog. Ii vedem, ne frecam la ochi si speram sa nu fie aievea, dar degeaba.

    Cu cateva zile in urma, Carmen Serban deslusea, la "Apropo"-ul lui Andi Moisescu, legenda placutei de inmatriculare a Mercedesului pe care-l conduce. "Am WSC. SC inseamna Serban Carmen, iar pe W l-am pus fiindca e la moda."

    Invitat in studio ca sa comentez afirmatia manelistei, recunosc ca n-am putut scoate o vorba inainte ca Andi Moisescu sa-mi acorde o pauza de ras.

    In aceeasi zi, dar mai devreme, am dat peste o emisiune cu un titlu rascolitor: "Cucurigii de duminica". Etno TV, postul care o gazduieste, a impins in platou doi insi pe nume Puiu si Jul, care amintesc pregnant de brigazile artistice de pe vremea Cantarii Romaniei. Nu mi-au trebuit mai mult de zece secunde ca sa notez o perla emisa de unul dintre ei, fara legatura cu decorul folcloric al emisiunii: "Bugetul pe anul asta e infirm, iar noi trebuie sa-i facem rost de mama, ca tata are: guvernul".

    Nici Realitatea TV n-a fost scutita de episoade ingrate in weekend. La ultima emisiune "3x3" a lui Stelian Tanase, presedintele Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a revenit cu precizari legate de statornica dumisale marota, presa. "Ziaristii au luat locul ********ilor, fiindca opereaza cu informatii", a glasuit domnul Voiculescu, insultand o breasla intreaga din cateva vorbe.

    Iata, asadar, trei cazuri din registre diferite in care vorbirea o ia inaintea gandirii. Un bun prilej ca sa evocam o vorba a lui Woody Allen: "Nu aruncati gunoiul. Din el se fac emisiuni TV".

    www.evz.ro

  21. #63
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Nu stiam eu de ce (se) face (din) Jiji rating. Gunoiul! Ceea ce spune ceva de natura porcina umana. Acum stiu si de unde vine rating. De la...rat (ne tragem).
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •