Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 41 of 41

Thread: Amelia Racea

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc de articol. Frumos. Si eu o vad in Amelia stofa de campioana. Sper sa fie sanatoasa si sa ajunga sa ia si aur modial si olimpic!

  2. #23
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Buna idee sa copiem articolele aici... O sa copii ultimele 2 articole, sa le avem aici:

    Eroina de la Birmingham, Amelia Racea, a plecat de acasă de la 6 ani

    ### Amelia Racea, noua campioană europeană la bîrnă, e un exemplu de tărie și de sînge rece. "De mic copil a fost așa", spune primul ei antrenor

    De la șase ani e la Deva, după ce a fost aleasă din 25 de fetițe. Îi place să citească, să deseneze, să poarte pantofi cu toc și rochițe, dar îi lipsește timpul liber


    Mai 2010. Birmingham. Amelia Racea pe prima treaptă a podiumului de la bîrnă. Un zîmbet reținut și cîteva lacrimi ascunse în spatele irișilor căprui. Dacă ar fi să dăm timpul înapoi, filmul developează momentele importante ale vieții gimnastei în vîrstă de 15 ani.

    S-a născut într-o zi cînd vara se isprăvește și toamna își intră în drepturi, pe 29 august 1994. Povestea ei cu gimnastica avea să pună primul "a fost o dată" șase ani mai tîrziu, într-un apartament din Turceni (Gorj). "Mie mi-a plăcut foarte mult gimnastica și cum nu am putut să practic acest sport, m-am gîndit că fata mea va putea face acest lucru", spune mama Ameliei, Carmen Racea.

    A înscris-o la o preselecție la clubul CSS Cetate Deva chiar înainte de apleca în concediu la mare. "Pe parcursul vacanței îmi tot spunea că nu mai are răbdare și că vrea să înceapă", adaugă mama. La preselecție a fost aleasă din 25 de fete. Primii pași în sală i-au fost vegheați de Florin Cotuțiu, Ramona Micu și Corina Dodean.

    "Frumoasă și inteligentă"
    Amelia s-a adaptat ușor la viața departe de părinți. "Am încercat și noi s-o ajutăm cît am putut mergînd din săptămînă în săptămînă la Deva. I-a fost greu și pentru că o dată cu gimnastica a început și școala, care nu-i plăcea deloc", povestește amuzată CarmenRacea.

    "Fetița a venit la șase ani la noi și ne-a arătat o poză cu ea îmbrăcată în costum de gimnastă, o poză făcută acasă. Am văzut că are potențial", își amintește Florin Cotuțiu. La început i se spunea "gombot" pentru că era cam rotunjoară. "S-a schimbat mult în acești zece ani de gimnastică, s-a dezvoltat foarte bine și a devenit foarte frumoasă din punctul de vedere al evoluțiilor sportive", spune antrenorul.

    "Frumoasă" este cuvîntul pe care-l spune și mama Ameliei cînd vine vorba despre a o caracteriza pe fata sa, "frumoasă și inteligentă". Cei doi au căzut de acord și în ceea ce privește maturitatea și nervii tari de care a dat dovadă în finala de la Birmingham. "Prea matură pentru fiecare vîrstă pe care a traversat-o pînă acum", spune mama, "de mic copil era matură", spune și Florin Cotuțiu, cel care face parte acum și din colectivul de antrenori de la lotul de senioare.

    Gimnastă de patru aparate
    Amelia este o sportivă completă, de patru aparate, așa cum rar mai găsești în gimnastica din ziua de azi, care merge din ce în ce mai mult pe specializarea pe aparate. Dovadă este și faptul că la FOTE 2009 Amelia a ocupat locul doi la individual compus și a luat medalii la toate cele patru aparate în finalele individuale, aur la sărituri și bîrnă și argint la paralele și sol.

    În 2008, la CE de juniori de la Clermont Ferrand, a luat argintul la bîrnă și bronz la sol. Iar duminică, la Birmingham, la debutul la un Campionat European de senioare, Amelia a cîștigat aurul la bîrnă. Nu se calificase în finală, dar i-a luat locul Anei Porgras, accidentată. O șansă pe care a știut s-o exploateze la maximum.



    "Nu este o gimnastă care să fi avut parte de multe accidentări", spune Florin Cotuțiu, "mici întinderi, dar care nu au necesitat perioade lungi de pauză". În Anglia, ea a avut o mică întindere la inghinali și o ușoară problemă la spate. "Știe că se poate mai bine, nu a fost într-o pasă tocmai bună la Birmingham", crede mama Ameliei. Chiar și așa, fata sa a reușit să aducă cea de-a noua medalie de aur la bîrnă petru România și singurul loc întîi pentru delegația de la Birmingham.

    Rochițe și pantofi cu toc
    Amelia a crescut, a luat aurul la debut, vizitele părinților s-au rărit, acum ei merg o dată pe lună. Aceasta este gimnasta Amelia. Despre timp liber nu prea se poate vorbi, dar cînd mai ajunge pe acasă îi place să deseneze, să citească, să navigheze pe internet și să meargă la cumpărături. Are în garderobă rochițe și pantofi cu toc, dar "din păcate, nu prea are cînd să le poarte", spune Carmen Racea. Fetița cuminte cu ochii de veveriță a zburat departe. Iar pozei în costum de gimnastică făcute acasă, acum 10 ani, i se adaugă acum alta, cu aurul la gît. Primul aur.

    Bîrna, aparatul-minune

    Medalia de aur a Ameliei Racea a venit după o pauză de patru ani. În 2006, Cătălina Ponor se impunea la Volos la acest aparat. Pentru România, bîrna a fost însă întotdeauna, inclusiv în ultimii ani, printre aparatele cele mai productive la Campionatele Europene, chiar dacă nu a fost mereu vorba de aur.

    În 2006 Cătălina Ponor și Sandra Izbașa luau aurul și argintul, în 2007 Sandra Izbașa și Steliana Nistor se alegeau cu argintul și cu bronzul, iar în 2009 Anamaria Tămîrjan și Gabriela Drăgoi își puneau la gît medaliile de argint și bronz. "Încerc să scot tot ce e mai bun din sportiv. Sînt pretențioasă, iar fetele știu că nu pot părăsi sala de antrenament pînă nu execută corect exercițiul sau elementul pe care-l au de făcut", spune Liliana Cosma, antrenoarea care se ocupă de bîrnă.


    33 de medalii europene a obținut România la bîrnă la Campionatele Europene de-a lungul istoriei


    "Este o gimnastă pe care te poți baza pentru medalii și, dacă nu se întîmplă vreo accidentare nefericită, Amelia poate atinge deplina maturitate sportivă la Jocurile Olimpice de la Londra",
    Florin Cotuțiu, antrenor lot olimpic și primul antrenor al Ameliei


    Medaliate cu aur la bîrnă la Campionatele Europene
    1975 Nadia Comăneci
    1983 Lavinia Agache
    1987 Daniela Silivaș
    1989 Gabriela Potorac
    1994 Gina Gogean
    2004 Cătălina Ponor
    2005 Cătălina Ponor
    2006 Cătălina Ponor
    2010 Amelia Racea

  3. #24
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    M-a impresionat foarte tare acest articol, pe aceasta cale multumesc celui/celei care l-a postat, intr-adevar Amelia este o sportiva completa de 4 aparate, dar si o fata "frumoasa si inteligenta", prin taria de caracter si stapanirea de sine imi aduce aminte de Gina Gocean, iar prin ambitie, vointa si daruire de Milo si Simona Amanar.
    Eu ii prevad un viitor stralucit in gimnastica si ii doresc sa castige aur atat la Mondiale cat si la Olimpiada!
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    mie nu imi aduce aminte de nimeni. Cred ca amelia e unica. Sper sa le depaseasca pe Gina, pe Simona si pe Milo. Va mai avea mult de munca, dar potential are.

  5. #26

  6. #27
    sport legend Auré_Gym's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Canada
    Posts
    479
    Reputatie
    1
    Hai România pentru Londra 2012 !

  7. #28
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Atat de mult imi place Amelia, cred ca o sa creasca mult pana la olimpiada.Si la mondiale sunt convinsa ca va face o figura foarte frumoasa.

  8. #29
    sport legend imbo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    1,980
    Reputatie
    1
    -ce montaj frumos!!!!!si muzica imi place la nebunie!!!

  9. #30
    sport legend Auré_Gym's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Canada
    Posts
    479
    Reputatie
    1
    Un montaj pe Amelia (fara filmulete din campionatele europene din anul asta, dar cu alte exercitiile si elementele bune Ameliei): http://www.youtube.com/watch?v=B39dC2Hz3-g
    Hai România pentru Londra 2012 !

  10. #31
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Articol despre Amelia pe site-ul Federatiei.
    http://romgym.ro/?p=1858
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  11. #32
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Foarte frumos articolul. Sper sa mai vedem astfel de articole si despre alte gimnaste. Personal as prefera sa fie indicate in articole si sursele din care s-au luat si s-au colat propozitii si informatii.

  12. #33
    sport legend Auré_Gym's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Canada
    Posts
    479
    Reputatie
    1
    O pagina noua pe Amelia cu multe poze frumoase pe site-ul Stelianei Nistor: http://www.steliana-nistor.net/racea.htm
    Hai România pentru Londra 2012 !

  13. #34
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Ama-chan va fi o mare campioana.

  14. #35
    incepator
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dracsor View Post
    Ama-chan va fi o mare campioana.
    adev. , in devenire

  15. #36
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    S-a mai postat montajul asta?
    http://www.youtube.com/watch?v=9bxxyeXHY-g&NR=1

  16. #37
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1

  17. #38
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Interviu cu Amelia: http://lauracristache.wordpress.com/...-amelia-racea/
    Mi-e dor de ea...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  18. #39
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    F frumos interviul:http://www.gorj-domino.ro/campioana-...unca-titanica/
    Mi-e dor de Ama
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  19. #40
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Da, frumoasa gimnasta. Si cand te gandesti ca acum 5 ani se batea de la egal la egal cu Komova parca refuzi sa crezi ca nici macar nu a fost la Londra

  20. #41
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Uff, ce forma arata Ama!

    Daca ar avea determinarea Catalinei s-ar pregati de revenire nu de Romanii au talent.

    http://www.sport.ro/show/o-fosta-cam...omanii-au.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •