Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 41

Thread: Amelia Racea

  1. #1
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1

    Amelia Racea

    In IGM din mai 2009 s-a scris un articol despre Amelia Racea. Mi-a placut mult articolul si m-am bucurat mult ca s-a scris asa de frumos despre dansa. Mi-ar place sa vad si la noi in presa articole de genul asta si nu doar 2 randuri aruncate ici si colo.

    Articolul a fost scris de Debbie Poe si se intituleaza " Amelia Recea. Could she be Deva's next diva?"

    Traducerea (aproximativa) a articolului

    Romanca Amelia Racea (in varsta de 14 ani) a fost o inlocuire de ultimul moment a unei senioare accidentate, la Cupa Americii 2009. Selectarea ei ar fi putut sa vina ca o surpriza pentru unii dar locul 5 castigat de ea a demonstrat ca antrenorul national Nicolae Forminte a luat o decizie corecta cand a trimis aceasta junioara promitatoare la o prestigioasa competitie internationala.
    Amelia s-a nascut la data de 29 August 1994 in Targu Jiu un oras cu 100.000 de locuitori situat in sud-vestul Romaniei. A inceput gimnastica la varsta de 6 ani si a castigat primul ei titlul national la individual compus (categoria a 2 a) in 2007. Ea se antreneaza la faimosul Club Cetate Deva si este membra a echipei nationale de juniori de mai mult de un an.
    2008 a fost un an plin de succes pentru Amelia. S-a plasat pe locul 2 la sarituri si barna la campionatele nationale de juniori ale Romaniei din iunie si s-a prezentat foarte bine la cempionatele europene de juniori castigand o medalie de argint la barna si una de bronz la sol. Deasemenea s-a plasat pe locul 4 la individual compus. Si-a incheiat anul terminand pe locul 7 la individual compus la Massilia Gym Cup.
    Pana acum 2009 a fost un an la fel de bun pentru Amelia. S-a plasat pe locul 5 la Cupa Americii invingand gimnaste mai experimentate, ca rusoaica Kristina Goryunova si japoneza Koko Tsurumi. Daca nu ar fi cazut de la paralele s-ar fi putut plasa pe un loc mai inalt. Cateva saptamani mai tarziu Racea a castigat titlul la categoria juniori la Trofeul Jesolo in Italia.
    Paralele sunt aparatul favorit al Ameliei si asta se vede. Exercitiul ei este deobicei executat foarte bine desi ii lipsesc elementele si combinatiile dificile. Intre elementele pe care le executa se ragasesc Staders si Endos, o “hecht to high bar”, un Jager si o coborare “double front”. Amelia care este antrenata de Florin Cotutiu lucreaza in present la niste elemente noi la paralele si admite ca “Am mult de invatat”. Ea are deja suficienta dificultate la sol unde executa “tucked full in”, “triple twist”, “2 ½ twist to punch front pike” si o pirueta tripla frumoasa. Muzica ei “Black Bart Rides Again” scrise de compozitorul (compozitoarea?) Kim Angelis a fost folosita si de gimnasta chineza Kui Yuanyuan la Olimpiada de la Sydney 2000.
    Singura ei zi in care nu se antreneaza pentru gimnastica este duminica cand ii place sa mearga in oras si sa exploreze Deva. Ii mai place si sa se simta bine cu prietenele si ii place sa navigheze pe internet. Deasemenea ii place sa invete despre culturi diferite, ceva care acum poate sa o faca in mod activ in timp ce calatoreste in tari straine pentru competitii. Cateva din tarile pe care deja le-a vizitat sunt Slovenia, Franta, Italia, Statele Unite.
    Amelia asteapta cu nerabdare incercarile pe care le are de trecut pentru a putea concura la categoria seniori. “Realizez ca gimnastica este grea si ca atunci cand voi fi senioara va deveni si mai grea” declara ea zambind. “Dar ma voi obisnui”.
    Amelia nu numai ca se straduie sa treaca peste dificultati dar va face tot posibilul sa o faca cu success, ceea ce e o calitate pe care multe gimnaste renumite o au. Si daca va continua sa fie perseverenta, Amelia poate sa-si realizeze visul de a obtine aurul olimpic pentru tara ei. Vom trai si vom vedea (Time will tell. )
    Last edited by mikeyy; 25th April 2009 at 21:15. Reason: corectare nume

  2. #2
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Multumesc frumos Luiza!,un articol intradevar foarte frumos,mi-ar placea sa mai citesc asemenea articole despre fetele noastre.
    Si eu o apreciez foarte tare pe Amelia si astept cu nerabdare sa vad cum va evolua pe mai departe.

  3. #3
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Imi cer scuze daca gresesc,parca Racea este numele Ameliei,nu?macar noi,romanii sa-l scriem corect.

  4. #4
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Va rog sa ma scuzati dar eu am gresit numele Ameliei. In revista era scris corect.
    @ Mihai & Ioana: va rog sa corectati voi numele threadului.

  5. #5

  6. #6
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    @ Mihai: merci ca ai corectat. Acuma stiu ca am multa imaginatie dar mie mi se pare ca Amelia aduce un pic cu Rosamund Pike (a jucat in Mandrie si prejudecata). Nu e numai la fata ci si in felul care zambeste si se misca.

    http://www.tysonamericancup.com/imag...cea_amelia.jpg
    http://assets.nydailynews.com/img/20...6/amd_pike.jpg

  7. #7
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Luiza, multumim frumos pentru traducere...chiar este un articolas frumos. Sa speram ca cei de la International Gymnast sa aiba dreptate. Eu as prefera ca cei de la International Gymnast sa nu le mai laude pe fetele noastre...imi amintesc ca scrisesera si de Floarea Leonida inca de cand aceasta avea 13 ani, remarcand-o pentru talent, insa pana la urma a fost cu ghinion...poate si SPER ca la Amelia va fi TOTAL diferit!!!

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Filmulete cu Amelia

    Voi posta cateva filmulete cu Amelia de la concursuri..cele mai reprezentative:

    American Cup 2009:
    - sol: http://www.trilulilu.ro/fangymnastics/94cba32e7e2632

    Europenele de juniori de la Clermont-Ferrand - 2008:
    - barna (medalie de argint): http://www.youtube.com/watch?v=IiBCHsqhQjI
    - sol (medalie de bronz): http://www.youtube.com/watch?v=7Wq-Cqxmj0Y

    De asemenea si blogul detinut de Mona pt Amelia: http://ameliaracea.wordpress.com/
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuizaBon View Post
    @ Mihai: merci ca ai corectat. Acuma stiu ca am multa imaginatie dar mie mi se pare ca Amelia aduce un pic cu Rosamund Pike (a jucat in Mandrie si prejudecata). Nu e numai la fata ci si in felul care zambeste si se misca.

    http://www.tysonamericancup.com/imag...cea_amelia.jpg
    http://assets.nydailynews.com/img/20...6/amd_pike.jpg
    Parca seamana un pic....

  10. #10
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    ce dificil mi se pare exercitiul Ameliei la barna..Si foarte frumos . Sper sa aiba un viitor bun ferit de accidentari.

  11. #11
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Ma bucur sa aud ca lucreaza la elemente noi la paralele.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    mie imi place foarte mult de Amelia. Mi se pare cea mai promitatoare gimnasta din generatia junioarelor. pare si destul de matura. Chiar credeam ca o sa poata sa participe la CM la Londra

  13. #13
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Eu ii doresc multa, multa sanatate, sa fie ferita de ghinioane si sa aiba mult succes ca gimnasta. Sa inteleg ca de la anul poate participa ca senioara?

  14. #14
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da..de la anul va fi senioara si va putea participa si la euro si la mondiale!
    www.fangymnastics.com

  15. #15
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Amelia la Lugano

    http://media-public.pmm.rtsi.ch/medi...320&height=400

    http://i281.photobucket.com/albums/k...a-Lugano-1.jpg

    Exercitiul de la sol: http://www.youtube.com/watch?v=Wt8g8...e=channel_page

    De acum inainte sper sa fie sanatoasa si tot pe podium la toate competitiile la care participa!
    www.fangymnastics.com

  16. #16
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Amelia - campioana internationala a Romaniei

    Nu am mai citit pana acum interviuri cu Amelia Racea...acesta este primul si mi-a placut foarte mult cum a raspuns la intrebari.



    În urmă cu o săptămână câștiga finala la individual compus la concursul “Citta di Lugano”, devansând-o atunci pe iberica Izurieta, cea care urcase pe locul 4 la individual, la Europenele de seniori, la Milano. Astăzi, Amelia Racea a cucerit și titlul de campioană internațională a României. Ea a vorbit, pentru ProSport, despre obiectivele pe care le are în acest an, cel mai important fiind titlul la individual compus la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), ce va avea loc la Tampere, între 18-25 iulie.

    Amelia, cum a fost concursul de astăzi?
    Nu a fost foarte greu. În plus, un concurs este mai ușor ca un antrenament, unde repeți de zeci de ori același exercițiu. Am avut emoții puține, dar am trecut peste ele, mai multe cred că au fost la paralele și bârnă.

    Concursul de la Ploiești a fost asemănător cu cel de la Lugano?
    A fost un pic mai greu la concursul din Elveția, pentru că au fost mai multe fete și concurența era mai mare, dar pentru mine a fost bine pentru că am fost în formă la ambele competiții și am reușit să îmi fac treaba așa cum am dorit.

    Ești foarte sigură în evoluții...
    Da, pentru că am concurat în multe competiții, deja am puțină experiență și încerc să fac exercițiile așa cum îmi propun.

    Ce obiective ai pentru anul acesta?
    Să merg la FOTE, să câștig acolo individual compus și pe aparate, să iau medalie de aur la fiecare aparat, dacă se poate.

    Simți presiunea faptului că toți se așteaptă la rezultate bune de la tine?
    Este destul de greu, toată lumea cred că are așteptări. Sunt lucruri normale, dar pot să trec peste ele, să nu mă apase prea mult.

    Ce mai e de îmbunătățit?
    La sărituri, trebuie să fac o săritură cu o dificultate mai mare, apoi la paralele mai am de băgat un element. Trebuie să îmi cresc nota de plecare și la sol.


    Ce îți dorești mâine, în finalele pe aparate?
    Să câștig la fiecare aparat și să fac un concurs cât mai bun.

    De la începutul anului ai concurat în multe competiții. Ești obosită?
    Puțin. Contează că din concursuri adun experiență și capăt mai multă încredere în mine.

    Prosport
    www.fangymnastics.com

  17. #17
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Multumesc Mihai! Frumos interviul..frumoase raspunsuri

  18. #18
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1

  19. #19
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Dintr-un articol din anul 2007....merita citit:

    Florin Cotuțiu, primul antrenor al Ameliei, susține că gimnasta e talentată, ambițioasă și muncitoare, dar că marea ei calitate e psihicul de fier. „E o sportivă echilibrată, aproape cerebrală care are puterea de a-și controla mișcările și emoțiile la concursuri. Din păcate, din șapte ani de gimnastică, aproape un an și jumătate a avut probleme medicale, iar performanțele ei au fost afectate din această cauză”, comenta Cotuțiu.

    Îndrăgostită de Nadia și de Internet
    Amelia s-a născut în 29 august 1994 la Turceni (Gorj) și are două iubiri. Prima e Nadia, care e gimnasta ei favorită și pe care o urmărește în filmulețe de pe Internet. A doua pasiune a Ameliei e navigarea pe Internet, preocupare care are prioritate și în fața jocurilor și ieșilor în oraș cu colegele. „Am un laptop cu care navighez pe net, ascult muzică și mă joc”, povestește Amelia
    www.fangymnastics.com

  20. #20
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Amelia pare a fi o gimnasta extraordinara!! Anul 2010 cu siguranta va fi un an bun!

    SUCCES!!!!!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  21. #21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •