Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 48 of 48

Thread: Gimnastica feminina – la ce sa ne asteptam

  1. #43
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Adevarat, Dana Sofronie a fost cam slabuta. Sunt inca surprins ca nu a participat Catalina Ponor. La finala pe echipe a fost pe departe cea mai buna gimnasta dintre toate. Pacat de Oana Ban. Ar fi avut sanse mult mai mari. Asta e. Asteptam finala pe aparate.

  2. #44
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Catalina Ponor nu prea poate face paralelele.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    De aceea nici nu s-a calificat in finala de individual compus...pt ca nu a facut paralelele in calificari.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Sofronie a dezamagit tocmai la aparatul nostru favorit - barna! A luat doar 9,300 in conditziile in care, de obicei, gimnastele romance obtzin in jur de 9,500-9,600 la acest aparat.
    DACA ar fi luat in jur de 9,600 ar fi cashtigat argintul, terminand in fatza Khorkinei! Daca........
    ex-alpopa

  5. #47
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Iasi
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Imi pare rau...

    Imi pare rau ca nu am reusit sa obtinem nici o medalie la individual compus. Ma asteptam oarecum la acest rezultat. Mai ales ca situatia nu a mai fost aceeasi cu cea de la Europene unde Dana Sofronie a obtinut argintul printr-o evolutie constanta si fara ratari, dar nu foarte spectaculoasa. In plus, aici au intrat in scena si americancele, chinezoaicele, deci miza a fost cu totul alta. Eu cred ca la o competitie de calibrul asta cum este olimpiada, ca sa urci pe podium la individual compus iti trebuie macar o nota peste 9,700 la cel putin un aparat. Si cum Dana a mai si gresit, era clar ca nu avea sanse. Poate ar fi prins bronzul daca i-ar fi iesit pirueta aceea de la sol si atunci poate nota de plecare i-ar fi fost din 10,00 si nu 9,900. Oricum, eu cred ca merita felicitarile noastre si pentru acest loc 5 si pentru prima ei participare la o olimpiada.
    Ce nu pot eu sa pricep este de ce nu i-a facut Belu Catalinei Ponor un exercitiu decent la paralele, atat cat sa nu rateze si sa ia un 9,300-9,400, pentru ca nu pot sa cred ca fata asta care zboara pe sol si barna nu este in stare de un exercitiu normal la paralele. Adica poate C. Patterson sa ia 9,300 la sarituri si nu reuseste Ponor sa obtina un 9,350 la paralele? (pai pana si Hamm asta a obtinut aurul dupa ce a intrat cu succes in masa arbitrilor). Deci Patterson a avut note spectaculoase la sol, barna, dar a avut si una mica la sarituri si tot a iesit campioana.
    Eu sper din suflet sa obtinem cat mai multe medalii in finalele pe aparate: si baieti, si fete. Prevad la barna o lupta strong Ponor-Patterson (dar nici Alexandra Ieremia nu este de neglijat); de asemenea, la sol, Ponor se bate cu o pleiada de talente: Gomez, Patterson etc etc, dar trebuie sa credem in ea; la sarituri Monica Rosu nu trebuie sub nici o forma sa lipseasca de pe podium; iar la paralele nu se stie niciodata. Poate rateaza Khorkina (nu ar fi prima data si oricum este ofuscata ca a luat doar argint la individual), mai rateaza vreo chinezoaica...Doamne-fereste, nu ca mi-as dori asta, dimpotriva, chiar mi-ar placea sa castige o chinezoaica la paralele, dar nu se stie niciodata.
    Trebuie sa le tinem pumnii la fete si sa fim optimisti! Trebuie sa fie loc si pentru ele!

  6. #48
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Pentru mine, delagatia Romaniei a insemnat echipa de gimnastica feminina la care am uramrit toate inregistrarile concursurilor si restul delagatiei
    fara echipa feminina de gimnasitca , Romania ar fi fost o tara oarecare pieduta in pluton locul "tz"
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •