Results 1 to 4 of 4

Thread: Atena- Olimpiada Dopajului Cu Hormoni De Crestere

  1. #1
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

    Atena- Olimpiada Dopajului Cu Hormoni De Crestere

    Doping cu hormoni de crestere (HGH)(Dupa "MONITOR"-GERMANY-9.08.04)

    Inca nu s-au decernat primele medalii si un lucru este clar la OLIMPIA- ATENA : fair-play-ul va fi cel invins !
    Cum asa ?
    Din moment ce la ATENA se vor face controale anti-doping ca niciodata pina acum ?
    Asta este dor…praf in ochii nostri , din moment ce IOC permite si atletilor dopati sa se prezinte la intreceri !

    Ei ar trebui sa fie perechea de vis la Atena : MARION JONES, cistigatoare a 3 titluri olimpice, si TIM MONTGOMERY, recorman mondial la 100 m .
    Dar, de saptamini de zile, asupra lor planeaza acuzatia ca…se dopeaza !
    Intre altele, cu HGH !

    Artificialul HGH este aproape identic cu cel din organimul uman.
    La oamenii pitici, utilizarea sa poate duce la cresterea individului pina la normal. La atleti, injectarea sa face sa creasca musculatura.
    Avantajul HGH a fost ca, pina acum, el nu putea fi descoperit !
    Pentru Atena insa, s-a anuntat ca el poate fi depistat !

    Numit dupa descoperitorul sau, CHRISTIAN STRAßBURG, testul functioneaza astfel :
    -moleculele artificiale HGH au, toate, aceeasi greutate. Cele din corp au greutati diferite.
    Problema care se pune este faptul ca doar dupa 36 de ore hormonii artificiali sint asimilati de corp si nu mai pot fi depistati !

    Prin dopaj, la sportivi este dizolvata grasimea in timp ce creste structura musculara.
    Acest produs se ia cu saptamini de zile inainte de concurs.

    Prof. WERNER FRANKE, expert in dopaj : Ť Anuntul ca acum, la Atena, se vor face foarte multe controale anti-doping HGH este absurd !
    Au darul de a prosti lumea neavizata ! HGH se poate consuma cu saptamini inainte de intrecere, perioada in care nu s-au facut controale . Atletul trebuie doar sa se opreasca din dopaj cu 36 ore inainte de concurs ! ť

    Cu alte cuvinte : cine si-a injectat luni de zile HGH poate, fara probleme, cu doar citeva zile inainte de OLIMPIA sa intrerupa programul si…va fi un atlet CURAT !

    Un fost ciclist profesionist povesteste planul sau personal de dopaj…
    RUGGIERO TORRACO :
    “La inceput, iti injectezi zilnic cite o fiola timp de sase zile. Apoi faci o pauza de o zi.
    In a doua saptamina iti injectezi cite o fiola la interval de 2 zile.
    In saptamina a 3-a maresti doza : una pe zi.
    Incepind cu a patra se ia doar o fiola la mijlocul si una la sfirsitul saptaminii.”

    Cu aceasta “reteta” a ajuns RUGGIERO campion mondial la juniori si, ani de zile, a concurat pentru diverse TEAM-uri !
    Pina in ziua in care corpul sau n-a mai vrut !

    RUGGIERO : “M-am trezit la spital. Trei zile am fost la reanimare. In total am stat 16 zile.
    Inima era pe punctul de-a ceda. Tensiunea era de “50 cu 60” si la internare doctorii au spus familiei mele ca nu voi trece noaptea!”
    Reporter : “Si-atunci v-ati dat seama cit de periculos e dopajul ?!”
    RUGGIERO : “Nu ! Nu inca !
    Importanti erau colegii de echipa care iti cereau sa…taci !
    N-a fost altceva decit un…accident ! Ca si cum ai fi cazut de pe bicicleta !”

    Cu STAßBURGER-TEST, “cura” lui RUGGIERO n-a putut fi depistata ani de zile…

    De speriat, pentru cei care se dopeaza, ar fi un test care ar dovedi injectarea preparatului cu saptamini inainte .
    Un astfel de test…s-ar fi putut folosi la OLIMPIA-ATENA !
    Dar, INCREDIBIL (!!!), IOC…L-A BLOCAT !!!

    Descoperitorul unui astfel de test este britanicul PETER SÖNKSEN.
    Cum functioneaza el :
    -Se stie ca artificialul HGH este asimilat de corp in doar 36 de ore dupa injectare.
    Ca urmare a dopajului, in organism iau nastere asa numitele “markere” . Aceste “marcaje” ramin si dupa 2-3 saptamini de la injectare.

    Si totusi: de ce IOC nu doreste testul ?
    Intrebare ramasa fara raspuns deoarece nici un membru IOC…n-are timp sa raspunda !

    Prof. LUIGI SACCA, UNIV. NAPOLI : “In anul 1999 a avut loc o intilnire intre cercetatori si comisia medica a IOC. Noi le-am pus pe masa rezultatele obtinute. “

    11 martie 1999- In NOBEL HOTEL din ROMA, si-au expus SACCA si SÖNKSEN experimentul.
    Ore in sir au fost bombardati cu intrebari venite din partea jurnalistilor, bio-chimistilor si expertilor anti-doping di IOC !

    Pina la urma, IOC a trebuit sa recunoasca : “Testul functioneaza !”

    Apoi…bomba : IOC stopeaza finantarea testului !
    Cum ? De ce ?
    Intrebari fara raspuns !

    Prof. SACCA : “Eu cred ca EI nici macar nu erau interesati de un test definitiv !”
    Reporter :”Pentru ca testul functioneaza asa bine ?”
    Prof. SACCA :”Da ! Eu cred ca din cauza faptului ca rezultatul nostru ar fi putut elimina definitiv dopajul cu HGH !”

    PETER SÖNKSEN nu se da batut !
    Dupa ce, timp de patru ani de zile, testul sau a stat la…cutie, de 1 an de zile si-a reluat munca de cercetare cu bani proveniti din USA !
    Visul lui este sa apuce inca ziua cind testul sau va fi pus in practica !

    Pentru ATENA insa…e prea tirziu…

    Alaturi de SIDNEY, ATENA va intra in istorie ca “JOCURILE HGH-ului” !

  2. #2
    provincia rulez axterix's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    wasteland
    Posts
    462
    Reputatie
    1
    sunt 100% sigur ca si acuma sunt sportivi dopati, ma refer in special la cei chinezi si americani
    nu spun ca toti sunt dopati dar sunt unii care se dopeaza
    poate sunt unele substante care nu pot fi depistate chiar asa de usor, cine stie
    la banii pe care ii investesc...
    aici vine semnatura

  3. #3
    Over the top junior's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Acolo unde se face cea mai bună pălincă din lume !!!
    Posts
    891
    Reputatie
    1
    cred ca daca grecii au hotarât ca cei mai buni atletzi Kenteris si Tzelidis sa fie exclusi din lotul olimpic este un semn ca nu se vor tolera frauda

  4. #4
    provincia rulez axterix's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    wasteland
    Posts
    462
    Reputatie
    1
    Olimpiada Dopajului Cu Hormoni De Crestere ...
    io mai adaug:
    ... si a jocurilor de culise
    aici vine semnatura

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •