Page 6 of 24 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 106 to 126 of 495

Thread: VICTOR HANESCU

  1. #106
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Pavel are încă ambiţia de a reuşi mai mult, de a se autodepăşi. Ştie că poate, ideea e să nu pună prea multă presiune asupra lui... Intr-un fel priveşti lucrurile la 20 ani şi altfel la 30... El mai are resurse, să vedem cum le va gestiona şi cum îl va ajuta şi sănătatea.
    Iar despre Hănescu, nu cred că va mai face mare lucru anul acesta. Cred şi eu că trebuie să aducă ceva nou în pregătirea lui.

  2. #107
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Unhappy

    Quote Originally Posted by Iulia
    Pavel are încă ambiţia de a reuşi mai mult, de a se autodepăşi. Ştie că poate, ideea e să nu pună prea multă presiune asupra lui... Intr-un fel priveşti lucrurile la 20 ani şi altfel la 30... El mai are resurse, să vedem cum le va gestiona şi cum îl va ajuta şi sănătatea.
    Iar despre Hănescu, nu cred că va mai face mare lucru anul acesta. Cred şi eu că trebuie să aducă ceva nou în pregătirea lui.
    De acord ca mai are resurse, psihice mai mult, de sanatate vom vedea.
    Hanescu insa e un talent care se pierde. Sper sa ma insel, dar mie imi pare ca toti in jurul lui asteapta sa castige un turneu de parca asta ar fi marea victorie in tenis. Nimeni nu are curaj sa-i spuna ca se complace in anonimat (intrebati-va oare cati oameni din tenisul mare au auzit de el) si ca se cam face tarziu daca vrea sa intre in lumea buna. Are talent, are potential dar nu are un om langa el care sa-l ghideze.
    Un antrenor mare ar face din el jucator de Top 10.

  3. #108
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Sper şi eu ca Hănescu să nu se trezească prea târziu. Sper să vadă partea bună a criticilor. El are o relaţie specială cu Firicel, se antrenează cu el de la 14 ani, a progresat f. mult cu el, dar pentru marea performanţă, din câte vedem, e nevoie de mai mult. În prezent, jucătorii care vor să ajungă sus au un antrenor, un preparator fizic, un manager, un asistent, un consilier etc. Pt. Hănescu, Firicel încearcă să îndeplinească toate rolurile astea, care poate îl depăşesc. Aici avea dreptate Hărădău (de criticat poate în alte privinţe). S-a exprimat el la modul general, dar se înţelege unde bătea, mai ales că vedeam şi noi ce face Victor pe teren...
    Cine ştie, poate pune cineva ochii pe Victor şi îl ajută...

  4. #109
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Iulia
    Sper şi eu ca Hănescu să nu se trezească prea târziu. Sper să vadă partea bună a criticilor. El are o relaţie specială cu Firicel, se antrenează cu el de la 14 ani, a progresat f. mult cu el, dar pentru marea performanţă, din câte vedem, e nevoie de mai mult. În prezent, jucătorii care vor să ajungă sus au un antrenor, un preparator fizic, un manager, un asistent, un consilier etc. Pt. Hănescu, Firicel încearcă să îndeplinească toate rolurile astea, care poate îl depăşesc. Aici avea dreptate Hărădău (de criticat poate în alte privinţe). S-a exprimat el la modul general, dar se înţelege unde bătea, mai ales că vedeam şi noi ce face Victor pe teren...
    Cine ştie, poate pune cineva ochii pe Victor şi îl ajută...
    Trebuie sa vrea si el sa fie vazut. Sa nu cumva sa se complaca in mediocritate. Sa recunoastem, asta ar fi romanesc 100%

  5. #110
    manager
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    344
    Reputatie
    1
    La Basel, Hanescu a pierdut la Zabaleta in trei seturi lungi 6-7, 7-5, 6-7. Pity...

  6. #111
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Tipic pt. Hanescu. Revenim iaras la problema antrenorului. Dupa parerea mea Tomai Firicel e complet depasit de situatie si Hanescu nu-si mai revine. Daca o tine asa piered tot ce a castigat atat de greu in ultimii dai ani.

  7. #112
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Tipic pt. Hanescu. Revenim iaras la problema antrenorului. Dupa parerea mea Tomai Firicel e complet depasit de situatie si Hanescu nu-si mai revine. Daca o tine asa piered tot ce a castigat atat de greu in ultimii dai ani.
    Tu stii asta, eu stiu asta, multi stim asta. Numai Hanescu nu stie

  8. #113
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Thumbs down

    Pacat de sansa avuta de Victor, sa ajunga in turul 2 si sa joace cu un jucator ce nu avea un nume atat de mare. Rezultatul insa e penibil, si dovedeste daca mai era nevoie unde se afla cu pregatirea, din toate punctele de vedere.

    Si daca mai punem sa socoteala ca in ultimul tur de calificari a pierdut la Mirnyi.... nasol ptr Cupa Davis in martie, dar pana atunci mai e

  9. #114
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mman
    Tu stii asta, eu stiu asta, multi stim asta. Numai Hanescu nu stie
    Cred ca e vorba de o fidelitate prost inteleasa. Firicel l-a dus pana aici si el nu vrea sa vada ca de data asate complet depasit de situatie. marea majoritate a marilor jucatori s-au despartit la un moment dat de antrenorul care i-a descoperit si si-au luat un antrenor din fostii jucatori cu performante.
    Tot respectul pentru munca lui Firicel dar mai bine iar gasi lui Victor un antrenor starin cu experienta in tenisul de top.

  10. #115
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Cred ca e vorba de o fidelitate prost inteleasa. Firicel l-a dus pana aici si el nu vrea sa vada ca de data asate complet depasit de situatie. marea majoritate a marilor jucatori s-au despartit la un moment dat de antrenorul care i-a descoperit si si-au luat un antrenor din fostii jucatori cu performante.
    Tot respectul pentru munca lui Firicel dar mai bine iar gasi lui Victor un antrenor starin cu experienta in tenisul de top.
    Mai grav e ca nici Hanescu nu vede asta. Aici e buba. Ca antrenor s-ar gasi.... potential are Victoras al nostru..

  11. #116
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1

    Smile Prietena lui Hanescu

    După ce în ultima vreme ne-am tot „bucurat” de realizările lui Hănescu, m-am gândit să trecem puţin şi în extrasportiv, mai ales că prietena este un personaj central în viaţa oricărui jucător, aşa cum de altfel se va vedea în continuare.

    Mihaela Sicoe este ziaristă, mai exact prezintă ştirile sportive la OTV, unde o puteţi vedea în fiecare seară, pe la 20-20,15, mai puţin în weekenduri. În decembrie, a dispărut pt. vreo 2-3 săptămâni, fiind în vacanţă cu Victor.

    Pentru cei care îşi mai aduc aminte de atacurile lui Hănescu împotriva Federaţiei de Tenis din timpul BCR Open, trebuie spus că întrebarea buclucaşă (de genul ce crezi despre cei care spun că antrenorul tău nu e bun) i-a fost pusă chiar de Mihaela. În limbaj sportiv, i-a ridicat mingea la plasă sau l-a chemat la fileu. Tocmai d-asta cei din FRT, deranjaţi de declaraţiile lui Hănescu, au acuzat apoi acest aranjament între cei doi. Oricum, se vede că prietena la nevoie se cunoaşte.

    Înainte de a fi ziaristă, Mihaela a avut şi unele activităţi cu racheta de tenis, aşa cum putem constata pe http://www.itftennis.com/womens/play...ayer=100017994 şi www.vlg.sisnet.ro/arhiva/an2001/3404/Sport.htm.

  12. #117
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mman
    Mai grav e ca nici Hanescu nu vede asta. Aici e buba. Ca antrenor s-ar gasi.... potential are Victoras al nostru..

    Antrenori trebuia platiti
    are Hanescu bani pentru antrenori straini?
    nimeni nu risca sa munceasca gratis!

    si eu sint de parere ca Hanescu la inaltimea, virsta si mai ales la stapinirea de sine pe care o detine ar trebui sa fie in primii 10-15 tenismeni.

    are ceva din calitatile lui Björn Borg
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  13. #118
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    iubita lui,mihaela sicoe este fosta jucatoare de tenis,eu am facut cateva antrenamente cu ea si e o fata foarte de treaba,se potrivesc si cred ca se inteleg bine!!!

  14. #119
    sport legend
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    405
    Reputatie
    1
    a ndrada unde ai jucat?

  15. #120
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    eu am jucat cu ea la dinamo brasov pt ca a avut si ea o perioada cand venea la noi,la dinamo si facea antrenamente

  16. #121
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Hai sa scriem si aici ca Hanescu a adus punctul decisiv in calificarea in sferturile cupei davis . Mi se pare normal sa scriem si de bine si de rau ...

  17. #122
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    saracu hanescu a fost atat de emotionat ieri ...mi-a placut sa-l vad zambind k el tot timpul sta incruntat si serios...si la conferinta de presa a si glumit, a si ras ...merita...ieri probabil k a facut cel mai bun meci..si cu siguranta a avut un rol capital
    la meciurile cu croatia sper sa-l vedem pe hanescu de ieri...

  18. #123
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Si pentru ca pe threadul dedicat meciului cu Belarus cineva spunea ca Hanescu e un zero, iata clasamentul cu jucatorii romani care au ajuns in primii 100 ATP de la infiintarea clasamentului si pana acum, dupa pozitia cea mai inalta pe care au atins-o in cariera (am cautat pentru aceasta statistica doar jucatorii care au evoluat pentru Romania in Cupa Davis, dar sunt aproape sigur ca nu lipseste nici un alt roman din clasament):

    Nume Highest Pos. (singles) Date Highest Pos. (doubles) Date

    Nastase, Ilie 1 08/23/73 59 01/03/83
    Pavel, Andrei 13 10/25/04 42 02/21/05
    Voinea, Adrian 36 04/15/96 349 08/21/95
    Tiriac, Ion 55 06/03/74 248 01/03/83
    Hanescu, Victor 62 04/19/04 232 08/26/02
    Segarceanu, Florin 73 10/10/83 49 10/08/84
    Pescariu, Dinu 75 06/08/98 114 10/13/97

    Nu spun ca ar fi cel mai obiectiv criteriu, dar este unul destul de relevant dupa parerea mea. Asadar, Hanescu e deja pe locul 5 din numai 7 jucatori romani care au reusit sa intre in acest clasament.

    Daca asta este 0, atunci probabil ca ar trebui sa nu se mai joace tenis in Romania.

    P.S.: daca cei care cunosc mai bine lumea tenisului cred ca exista vreun jucator roman din ultimii 30 de ani care mi-a scapat, i-as ruga sa imi spuna
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  19. #124
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    hanescu e un mare jucator si eu am incredere ca va avea de acum inainte rezultate si mai bune!!!meciul cu voltchov a fost unul extraordinar si daca nu era hanescu nu era si victoria asta mare

  20. #125
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Din cate am inteles acu' merge la Indian Wells . Mai mult ca sigur o sa joace calificari deci sa ii uram succes

  21. #126
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    394
    Reputatie
    1
    NU va juca calificari. A intrat direct pe tabloul principal in urma retragerii unor jucatori.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •