View Poll Results: Progresul sau Cotroceni?

Voters
21. You may not vote on this poll
  • Progresul

    14 66.67%
  • Cotroceni

    7 33.33%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 55

Thread: Progresul sau Cotroceni?

  1. #1
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    Progresul sau Cotroceni?

    Ideea mi-a venit cand l-am vazut pe George ca a scris ca trebuie sa o luam de la zero. Noi ce sustinem? Numele sau locatia? Nu cred ca in acest moment putem sa spunem amandoua. La ora asta nu prea mai este posibil. Asa cum am scris in alta parte si alta data este important ce se intampla cu palmaresul. Cine il ia si de ce? Pentru ca BNR a declarat ca nu renunta la baza sportiva si ca aici se va face in continuare sport. In cazul in care echipa Progresul se va aseza in alta parte iar in Cotroceni va lua nastere una noua, voi ce veti sustine?
    Variantele din sondaj sunt definite simplu, Cotroceni si Progresul, Cotroceni insemnand echipa nou nascuta aici iar Progresul echipa lui Dodu.

  2. #2
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    greu de dat un raspuns. eu as zice ca mai curand as sustine o idee decat un palmares terfelit. in clipa asta sunt inclinat sa aleg a treia varianta de raspuns: nici una, nici alta. o sa vedem, daca va fi cazul, cine mi se pare ca e mai aproape de ceea ce a fost progresul nost'

  3. #3
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si eu zic ca merita o a treia varianta cu riscul sa ne vom cam repezi pe ea s-o... Imbratisam.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Ideea mi-a venit cand l-am vazut pe George ca a scris ca trebuie sa o luam de la zero. Noi ce sustinem? Numele sau locatia? Nu cred ca in acest moment putem sa spunem amandoua. La ora asta nu prea mai este posibil. Asa cum am scris in alta parte si alta data este important ce se intampla cu palmaresul. Cine il ia si de ce? Pentru ca BNR a declarat ca nu renunta la baza sportiva si ca aici se va face in continuare sport. In cazul in care echipa Progresul se va aseza in alta parte iar in Cotroceni va lua nastere una noua, voi ce veti sustine?
    Variantele din sondaj sunt definite simplu, Cotroceni si Progresul, Cotroceni insemnand echipa nou nascuta aici iar Progresul echipa lui Dodu.
    de ce crezi ca in Cotroceni se poate naste o alta echipa, altfel spus de ce ar veni cineva sa bage bani in alta echipa care nici macar traditia Progresului nu ar avea-o ? De exemplu Oropenii, echipa fara istorie si fara stadion de L1, dupa cum vedem si fara valoare de L1.
    Daca Progresul nu va termina acest campionat sau nu va apare la toamna in L3, palmaresul in mod normal se inchide. Intrebarea ar fi cine detine echipa acum, ca sa stim cine are si palmaresul si de la acela ar trebui cumparata, dar este cineva dispus sa bage bani ?

  5. #5
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Pai cat mai costa un palmares? Pe vremuri de criza. Se poate naste o echipa noua. Cumpara Nea Goita o echipa din Taranoia si pe care o transplanteaza in Cotroceni. Cade la intelegere cu BNR, mai ales ca omul are potenta, a facut j'de etaje la hotelul ala. Restul e simplu.
    Fireste ca aia nu va mai fi echipa la care sa te duci. Cu Negoita... ?
    Eu as fi inclinat sa zic Cotroceni. Pentru ca identitatea se naste de aici. Progresul lui Dodu va fi o echipa de manelisti din Berceni. Sau din "Pantilimon".

  6. #6
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Progresul = F.C.Național = Cotroceni.Cel puțin pentru mine.
    Eu unul aș susține o idee nouă, nu m-aș afunda în minciunile unuia care le-a tot practicat.Sau m-aș lăsa și asta e.Sunt etape și etape în viață.
    Vorba aia, te arzi odata, de doua ori (adica esti mintit), dar te si inveți.
    Tare mi-e că o să ajungem un fel de Petrolul.
    Chestia e că nu o să pot uita niciodată ceea ce am îngroșat mai sus.Pentru mine a însemnat mândrie, unicitate, fericire, sperante, noi prieteni, distractie, plimbări în țară, dar și uneori chestii mai rele dar care se uită.În final, ținem minte ceea ce a dominat...

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Pai cat mai costa un palmares? Pe vremuri de criza. Se poate naste o echipa noua. Cumpara Nea Goita o echipa din Taranoia si pe care o transplanteaza in Cotroceni. Cade la intelegere cu BNR, mai ales ca omul are potenta, a facut j'de etaje la hotelul ala. Restul e simplu.
    Fireste ca aia nu va mai fi echipa la care sa te duci. Cu Negoita... ?
    Eu as fi inclinat sa zic Cotroceni. Pentru ca identitatea se naste de aici. Progresul lui Dodu va fi o echipa de manelisti din Berceni. Sau din "Pantilimon".
    palmaresul este lipit de echipa, nu se vinde in Obor, asta daca mai vrem ceva logic in tara asta. Pro Sportul de ieri scria de un Tohaneanu dupa Dodu. In L4 (tot dupe Pro Sport) echipa va fi uitata si va trebui sa vina cineva care sa vrea renasterea a ceea ce a fost P odata, o echipa fara apartenenta la MAN sau MAI sau ... Ghiulesti. Daca nu a venit Negoita pana acum, nu va veni nici de acum incolo. Ramane sa-l gasiti pe acela care va tine echipa, pentru ca palmaresul nu tine de cald.

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georgemp View Post
    Progresul = F.C.Național = Cotroceni.Cel puțin pentru mine.
    Eu unul aș susține o idee nouă, nu m-aș afunda în minciunile unuia care le-a tot practicat.Sau m-aș lăsa și asta e.Sunt etape și etape în viață.
    Vorba aia, te arzi odata, de doua ori (adica esti mintit), dar te si inveți.
    Tare mi-e că o să ajungem un fel de Petrolul.
    Chestia e că nu o să pot uita niciodată ceea ce am îngroșat mai sus.Pentru mine a însemnat mândrie, unicitate, fericire, sperante, noi prieteni, distractie, plimbări în țară, dar și uneori chestii mai rele dar care se uită.În final, ținem minte ceea ce a dominat...
    si chiar a fost, pentru ca FC National a fost revigorat tot de sistemul bancar.
    Petrolul inca exista, daca unii se cred destepti sa nu-i atribuie lui Luca istoria Petrolului, FRF are in scripte o echipa cu acest nume in L2, rezultata dintr-o fuziune efectiva cu Astra si schimbarea in scripte a numelui de Astra in cel de Petrolul. De vreun an de zile Luca incearca sa bage pe schema primariei echipa Petrolul. Vom vedea ce va fi, dar echipa inca exista. Apoi Petrolul are un palmares superior Progresului, e drept ca au trecut foarte multi ani de atunci.

  9. #9
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Sunt doua cazuri diferite, Romeo, nu te mai baga si, mai ales, nu mai compara caci cauza unei nu exclude cauza celeilalte! Ai un tupeu sau poate, o ne-simtire (sic) in a-ti da cu parerea, calcand peste supararea nostra, care personal nu-mi place. Am senzatia ca nu realizezi ori asta-i caracterul tau. Macar in prima varianta ai o scuza.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #10
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    George, ce inseamna pentru noi nu mai conteaza. Asta e adevarul. Asa cum timp de doi ani nu am stiut cine decide la aceasta echipa nici de acum inainte nu vom afla cine conduce, ce se intampla cu echipa si asa mai departe. Insa, ce a fost de facut s-a facut: si-au luat calabalacul din Cotroceni.
    Si eu am venit de copil in Cotroceni la Progresul. Dar acum nu mai am unde sa ma duc. Daca echipa supravietuieste, fie si in divizia onoare, poate o sa mai am drum vreodata prin cine stie ce suburbie sa ii vad. Multi dintre suporterii noi ai acestei echipe au venit pentru Cotroceni. Ca ne place sau nu este o modalitate de a face prozeliti.

  11. #11
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    Reputatie
    1

    PROGRESUL din COTROCENI

    Poate prea simplu pentru asa o echipa iubita.
    Era o perioada cand tresaream la numele Progresul...Corabia, a fost o perioada cand frematam si apreciam NATIONAL MONTEVIDEO dar intotdeauna imi doream sa aud " dam legatura in Cotroceni " pentru a afla de Progresul meu.
    Nu cred ca m-ar emotiona la fel echipa Progresul.... Berceni sau Vointa din Cotroceni.
    Deci imi doresc Progresul sau National din Parcul cu platani ! S-ar putea sa cer prea mult dar, sincer, asta-mi doresc !

  12. #12
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Deci tot in Cotroceni vrem sa ajungem. O sa fim, daca o sa mai fim, asa cum e Timisoara azi. La un moment dat o sa se recupereze si palmaresul. Ca e mai bine sa ai si ceva tradititie, nu? Capa si spada, nu alta.

  13. #13
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Oaida, bine ai venit printre noi. Avem nevoie de toti progresistii, online si de Progresul. In Controceni. Sa speram.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #14
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Deci tot in Cotroceni vrem sa ajungem. O sa fim, daca o sa mai fim, asa cum e Timisoara azi. La un moment dat o sa se recupereze si palmaresul. Ca e mai bine sa ai si ceva tradititie, nu? Capa si spada, nu alta.
    https://t.me/pump_upp

  15. #15
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Am ajuns la o concluzie cu parfum de delir, atata timp cat la Cotroceni, nu stadionul, va fi presedinte cine este, vom umple dosarele istoriei fotbalului dambovitean. De praf. O anumita lichea a desavarist metoda de lucru a raposatului prin a cultiva cultul personalitatii, prin bai de multime, prin toate cotloanele tarii, a se citi si provincie. Ieri la Cluj, azi la Urziceni, cat despre Timisoara... Vom vedea maine, adica in ultima etapa. Sa nu se inteleaga ca nu mi-as dori asta, doar ca alesele sunt pe ochi (la singular) si pe sprancenele... Nu spui ale cui. Si cum Progresul numai bai de multime nu ofera.... de aici si praful. Si alesul lui. HAI PROGRESUL!
    Last edited by miril; 1st June 2009 at 14:15.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #16
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Stadionul e cheia.

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Asa am zis si eu. Dar si apropierea de...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Last edited by miril; 4th June 2009 at 13:52.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #19
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Nu cred ca perzenta noastra acolo tine de Isarescu. Desi incepe sa nu imi mai placa, pe fondul creat de atitudinea ostila fata de magarii de la conducerea echipei, care s-a rasfrant asupra acesteia, mai e si obedienta lui interesata fata de guvernul lui Basescu. Poate daca se face un altfel de parteneriat, alta intelegere, ceva, o sa fie mai bine. Asteptam. Deocamdata adio Progresul din Cotroceni, dar care Progresul? Unde e echipa asta si eu nu am auzit?

  20. #20
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Le luam pe bucati. Mai intai in Cotroceni si apo in toata tara era sa zic. Tara, adica Bucuresti. Progresul Bucuresti.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #21
    incepator Deschamps's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Nu mai Bancare, banii sunt cheia. Nu sunt bani, nu exista nici echipa. Pacat pentru o echipa cu o traditie atat de frumoasa, dar pana la urma trebuie gandit pozitiv si inteles ca nu e nici prima nici ultima echipa care da faliment. Sa ne amintim de mari echipe ca Ripensia, Chinezul, Venus, etc, care au fost si nu mai sunt. Cine a fost suporter adevarat nu poate trece la o noua iubire, pentru ca dragostea pentru o echipa de fotbal e cu totul altceva decat dragostea pentru o femeie. Cine stie? Poate ca peste ani, cineva potent financiar isi va aminti ca tatal sau il ducea cand era de-o schioapa in Parcul cu Platani. Si in amintirea acelor vremuri va dori sa reinvie traditia.
    Last edited by Deschamps; 11th August 2009 at 16:07.
    Dau trei halbe goale pentru una plina. Cine se combina?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •