Page 1 of 28 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 573

Thread: Revolutia din Republica Moldova (Alegeri in Republica Moldova)

  1. #1
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1

    Revolutia din Republica Moldova (Alegeri in Republica Moldova)

    Ma mir ca nu am gasit un thread pe tema asta. Astazi, 5 aprilie au avut loc alegeri parlamentare in R. Moldova(indirect prezidentiale, Parlamentul numind presedintele)
    si, conform exit-pollurilor, tot comunistii sunt cei care au castigat: PCRM - 44,7%, PLDM - 14%, PL - 14,5% și AMN - 9,9%...
    Am zis!

  2. #2
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Comunistii sunt in continuare la putere. Fara cuvinte.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #3
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    pai voi va asteptati la alte rezultate in moldova?
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  4. #4
    sport legend Pax Romana's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Moldova Chișinău
    Posts
    537
    Reputatie
    1
    Alegerile au fost falsificate. Fara o revolutie, nu-i dam jos pe nemernicii de comunisti.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Da, cum sa nu? Nu-ti convine rezultatul si au fost falsificat, am mai auzit povestea asta

  6. #6
    sport legend Pax Romana's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Moldova Chișinău
    Posts
    537
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Da, cum sa nu? Nu-ti convine rezultatul si au fost falsificat, am mai auzit povestea asta
    Pai n-o spun numai eu - dar mai toatele partidele democratice.
    http://www.unimedia.md/?mod=news&id=10231
    Conform datelor preliminare ale sondajului de opinie la iesirea de la urne, rezultatele erau urmatoarele:
    PCRM - 45,5%
    Partidul Liberal 13,9%
    Partidul Liberal Democrat din Moldova 13,9%.
    Alianta "Moldova Noastra" 10%

    După prelucrarea a 26,95%
    Partidul Comuniștilor din Republica Moldova - 53.61% (65 de mandate)
    Partidul Liberal Democrat din Moldova - 11.19% (13 mandate)
    Partidul Liberal - 10.31% (12 mandate)
    Alianța “Moldova Noastră” - 9.28% (11 mandate)

    Adica o diferenta de aproape 10% intre exit-poll (invinuit ca tot este controlat de comunisti) si rezultatele "prelucrate". In realitate cota comunistilor e de 30-36%. Asa o aratau sondajele de opinie anterioare.
    Last edited by Pax Romana; 6th April 2009 at 10:08.

  7. #7
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Pax , tu mai crezi in sondaje?
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  8. #8
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    De ce sa punem la indoiala spusele colegului nostru din Moldova? Desi, cred eu, ca propaganda aparatului de care a dispus Voronin a facut diferenta, prin mani****ri, amenintari si, de ce nu, voturi falsificate.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Oricum prin redistribuire PCRM-ul ar avea peste 50%. Victorie zdrobitoare a comunistilor. Singura solutie pentru Republica Moldova ar fi sa se uneasca toate celelalte partide. Ma rog singura solutie pentru a contracara PCRM-ul, fiindca din partea mea pot sa ramana comunistii si 50 de ani la putere.

    Quote Originally Posted by miril View Post
    De ce sa punem la indoiala spusele colegului nostru din Moldova? Desi, cred eu, ca propaganda aparatului de care a dispus Voronin a facut diferenta, prin mani****ri, amenintari si, de ce nu, voturi falsificate.
    Lasa ca si propaganda anti-Voronin e la datorie. Daca lumea vrea in continuare PCRM-ul mi se pare normal sa fie acceptata vointa po****ra. Asta e democratia.
    Last edited by miril; 6th April 2009 at 11:08.

  10. #10
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Asa o fi dar nu suficienta sa o intreca pe a rusofilului, dovada rezultatele de la alegeri.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #11
    sport legend Pax Romana's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Moldova Chișinău
    Posts
    537
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    Pax , tu mai crezi in sondaje?
    Eu cred in logica. E imposibil ca un partid care se afla 8 ani la putere sa obtina mai multe procente, decat la alegerile anterioare (din 2005).
    Mai ales ca in perioada guvernarii comuniste R. Moldova nu a avut careva succese economice sau politice.

    Quote Originally Posted by miril View Post
    De ce sa punem la indoiala spusele colegului nostru din Moldova? Desi, cred eu, ca propaganda aparatului de care a dispus Voronin a facut diferenta, prin mani****ri, amenintari si, de ce nu, voturi falsificate.
    Au fost voturi falsificate. PLDM inca inaite de alegeri vorbea de 260 de mii de buletine false (10%). Ieri ProTV Chisinau (unicul canal de tv. liber din RMoldova) a difuzat reportaje cu nereguli de la vot.

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Lasa ca si propaganda anti-Voronin e la datorie. Daca lumea vrea in continuare PCRM-ul mi se pare normal sa fie acceptata vointa po****ra. Asta e democratia.
    Care propaganda anticomunista? Cand toata televiziunea este in maini comuniste si a leprelor PPCDiste. Iar unicile voci anticomuniste sunt cateva ziare si radioul Vocea Basarabiei. Chiar si ProTVul, echidistant cum e, tot este hartuit de comunisti si ppcdisti.
    In Chisinau e mai simplu - internetul si ProTV sunt la datorie, dar in suburbii si sate lumea este indusa in eroare de televiziunea comunista. Cu toate acestea, din discutiile mele cu comunisti inraiti de prin sate, chiar si acestea erau dezamagiti de conducere. Deci intrebarea - de unde 50%?
    Last edited by Pax Romana; 6th April 2009 at 12:23.

  12. #12
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    nu cred ca e asa mare furtul

    am fost in moldova acum 1 luna si ceva, si sunt f. dezinteresati de alegeri, mai ales romanii. pentru ca la ei sunt multe nationalitati straine (rusofile) car enu doresc o apropiere de romania si europa. si exact pe acest mesaj merg comunistii si atunci primesc voturi. opozitia e divizata, nu se inteleg, nu vor reusi niciodata ...

  13. #13
    sport legend Pax Romana's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Moldova Chișinău
    Posts
    537
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    nu cred ca e asa mare furtul

    am fost in moldova acum 1 luna si ceva, si sunt f. dezinteresati de alegeri, mai ales romanii. pentru ca la ei sunt multe nationalitati straine (rusofile) car enu doresc o apropiere de romania si europa.
    Romani (moldoveni) sunt 85% din po****tie. Chiar daca o parte din po****tia rusofona s-au declarat moldoveni, oricum rata este prea mica.
    http://www.statistica.md/public/file...viar_ro_ru.pdf

    Moldoveni 83,7%
    Ucraineni 6,6%
    Ruși 1,7%
    Găgăuzi 4,5%
    Romăni 1,4%
    Bulgari 1,7%
    Last edited by Pax Romana; 6th April 2009 at 13:27.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pai sa dar din cei 85% moldoveni o mare parte sunt moldoveni rusofoni.

  15. #15
    sport legend Pax Romana's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Moldova Chișinău
    Posts
    537
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pai sa dar din cei 85% moldoveni o mare parte sunt moldoveni rusofoni.
    Si asta e corect, din pacate.
    Dar eu cred ca mai mult i-au votat batranii decat rusofonii

    Frauda electorala masiva a comunistilor de la Chisinau realizata impreuna cu consultanti rusi
    http://www.rgnpress.ro/Analize/Inter...anti-rusi.html
    Last edited by Pax Romana; 6th April 2009 at 14:00.

  16. #16
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Sa vedem reactia UE si SUA, daca va fi vreuna...Comunistii au 61 de mandate, exact de cate au nevoie pt. a putea numi presedintele fara voturile opozitiei.

    Cat despre rusofoni, rusofoni sunt si ucrainienii care au votat cu Yuscenko in 2005, adica cu (ceea ce credeau ei ca e) o orientare pro-occidentala...Daca nu s-au fraudat alegerile, sunt de acord cu Pax_Romana ca batranii sunt cei care au inclinat balanta spre comunisti.


    LE:
    Frauda electorala masiva a comunistilor de la Chisinau realizata impreuna cu consultanti rusi

    Chisinau, Basarabia/Romanian Global News
    luni, 06 aprilie 2009


    Mii de persoane decedate au votat pentru comunistii de la Chisinau. Surse ale Romanian Global News de la Chisinau sustin ca regimul Voronin, consiliat de consultanti rusi, a organizat o frauda electorala masiva prin utilizarea numelor persoanelor decedate si prin introducerea in urne a buletinelor de vot in contul celor care nu s-au prezentat la vot, atat din Basarabia cat si a celor plecati in afara.

    Frauda a fost posibila ca urmare a implicarii mai multor angajati ai Ministerului de Interne si lucratori ai SIS-ului care au lucrat acoperit.

    De frauda stiu si ambasade ale unor state occidentale care au monitorizat activitatile SIS-ului si ale Ministerului de Intrerne de la Chisinau.

    Operatiunea de fraudare, care a inceput odata cu ultimul sondaj al IPP-ului, avand ca faza intermediara exit poll-ul aceluiasi IPP, a fost in stricta coordonare a lui Mark Tkaciuk si a consultantilor rusi, parte din ei ofiteri acoperiti, specializati in operatiuni informationale ai Federatiei Ruse. Scopul final al fraudei este asigurarea majoritatii comuniste care sa poata alege viitorul presedinte.

    Cizma ruseasca se aseaza pe Basarabia si mai temeinic cu ajutorul comunistilor lui Voronin dar si pe fondul indiferentei si neimplicarii autoritatilor de la Bucuresti. Pana si cei ajutati de Dorin Chirtoaca, in campania electorala pentru alegerile parlamentare din Romania, Circumscriptia 43, l-au lasat balta pe Primarul Chisinaului pentru diurni grase luate prin Italia si Spania. Vorba romanului «Prietenul, la nevoie se cunoaste!» Si s-a cunoscut!

    Vor accepta basarabenii minciuna rezultatelor acestor alegeri ? Vor accepta ca inca patru ani cizma ruseasca colorata in rosul comunistilor lui Voronin sa le mai stea pe grumaz? Vor accepta basarabenii ca sarma ghimpata ridicata intre ei si lumea civilizata, intre ei si Tara Mama, de secera si ciocanul care le-au ciopartit buneii si visele, sa continue sa o mai faca ?

    Vom sti acest lucru in cateva ore.

    RGN
    http://www.rgnpress.ro/Analize/Inter...anti-rusi.html
    Last edited by zebe; 6th April 2009 at 15:52.
    Am zis!

  17. #17
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Comunistii sunt in continuare la putere. Fara cuvinte.
    Era de asteptat Sorin.

  18. #18
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Se iasa in strada pt. Becali, nimic insa despre alegerile din Moldova. La TV tot Becali...
    Am zis!

  19. #19
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Proteste la Chisinau.
    Tinerii sunt în Piața Marii Adunări Naționale. Din toate părțile vin tineri. În acest moment sunt peste 5 000 tineri.
    http://img159.imageshack.us/img159/5596/56652978.jpg
    http://img151.imageshack.us/img151/5973/63573586.jpg
    http://img91.imageshack.us/img91/9681/87296641.jpg
    http://img142.imageshack.us/img142/8902/94728086.jpg

    (UPDATE 18:45) Tinerii scandează "Vot fraudat", "Trăiască, trăiască, trăiască și înflorească, Moldova, Ardealul și Țara Românească", "1 - 2, 1 - 2, comuniștii la gunoi".
    Am zis!

  20. #20
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nu va lasati, fratilor!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #21
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Tinerii cântă în acest moment "Deșteaptă-te române".
    În PMAN se scandează în acest moment "Jos clanul comunist". Numărul protestatarilor este în acest moment sub 10 000!
    http://img56.imageshack.us/img56/901...tchisinau8.jpg
    http://img299.imageshack.us/img299/2...tchisinau9.jpg
    http://img159.imageshack.us/img159/2...chisinau11.jpg





    (UPDATE 20:10) Un regiment al detașamentului SCUT este pregătit pentru a intra în forță în caz de necesitate. Zeci de polițiști au împânzit zona.
    (UPDATE 20:20) "Singura soluție - vrem o revoluție" strigă protestatarii în acest moment!
    Last edited by zebe; 6th April 2009 at 21:22.
    Am zis!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •