View Poll Results: Rever cu una sau cu doua maini?

Voters
46. You may not vote on this poll
  • O mana

    28 60.87%
  • Doua maini

    18 39.13%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 39

Thread: Rever cu una sau cu doua maini?

  1. #1
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1

    Rever cu una sau cu doua maini?

    Avantaje rever cu 2 maini:
    - constanta
    - retur mai bun la serva
    - returneaza mai bine mingile inalte
    - se invata mai rapid
    - pregatirea loviturii nu e la fel de elaborata precum cea pt reverul cu o mana
    - nu faci tennis-elbow

    Dezavantaje:
    - unghiuri mai mici
    - mai slab la mingile joase
    - drop-shot-ul se deghizeaza mai greu

    Avantaje rever cu o mana:
    - unghiuri mai mari
    - deghizare pt drop-shot mai buna
    - mai bun pt mingile joase
    - lung de linie mai bun
    - tranzitia la fileu se face mai usor

    Dezavantaje:
    - inconstanta
    - tennis-elbow
    - dificil de fol. pt mingi inalte
    - greu de invatat

    Ce alte avantaje/dezavantaje mai vedeti?

    Avand aceste lucruri in vedere, daca ar fi s-o luati de la-nceput ati merge pe 1 sau 2 maini si de ce.

    Devine reverul cu o mana o specie pe cale de disparitie?
    Babolat PD+ L3
    MSV Focus Hex 1.10@26

  2. #2
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,368
    Reputatie
    0
    mie imi place reverul cu o mana si pacat ca foarte putin jucatori il folosesc in ziua de azi.Reverul lui Henin a fost ceva unic absolut senzational.

  3. #3
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Voi juca mai mult pe zgura si pe hard court? Aleg reverul cu 2 maini, combinat cu un slice de backhand lovit cu o singura mana. Voi juca mai mult pe iarba si pe suprafete ultra rapide? Aleg reverul cu o singura mana.
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  4. #4
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca nu se poate impune reverul cu una sau doua maini de catre antrenor ci asta depinde de junior .
    Avantaje sunt de ambele parti daca se loveste corect dar din experienta, prefer sa ghidez pe cineva spre BH cu 2 maini si asta datorita tehnologiei rachetelor care-ti permite sa faci mai multe compromisuri la 2 maini decat la BH cu 1 mana cu avantajele care decurg de aici .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #5
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    eu ma prea pricep la tenis, dar ma gandesc, ca om care a facut sport la viata lui, ca sa folosesti o mana in loc de 2 trebui sa fii puternic si sa ai mainile cat mai "talentate" si "precise" - nu multi pot asta, mai ales dintre femei ...
    Last edited by Elphax; 26th March 2009 at 10:46.

  6. #6
    sport legend karynna24's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    eu ma prea pricep la tenis, dar ma gandesc, ca om care a facut sport la viata lui, ca sa folosesti o mana in loc de 2 trebui sa fii puternic si sa ai mainile cat mai "talentate" si "precise" - nu multi pot asta, mai ales dintre femei ...
    de acord cu tine.Recunosc,reverul cu o mana este foarte estetic,dar... nu se potriveste oricarui jucator/jucatoare. In schimb,reverul cu 2 maini este mai "sigur" si in acelasi timp mai putin spectaculos. Fiecare sportiv alege lovitura care se potriveste cel mai bine cu stilul sau. Parerea mea!
    [B]Masculin[/B]:[B][COLOR="Red"]Rafa Nadal[/COLOR][/B],[COLOR="Magenta"][B]J.W.Tsonga[/B][/COLOR],[COLOR="SeaGreen"]Novak Djokovic[/COLOR],[COLOR="DarkOrchid"]Thomas Berdych[/COLOR], J.M.Del Potro , Mikhail Youzhny, Andy Roddick,Ernest Gulbis,Milos Raonic
    [B][I] Feminin:Simona Halep si...cam atat!


    Rafael Nadal No.1

  7. 27th March 2009, 15:22
    Reason
    Te rog sa te abtii sa mai postezi vreun comentariu, daca nu o faci in limita bunului simt. Un ultim avertisment...

  8. #7
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    pai atunci cei care au jucat sa ne lamureasca ...

    sau aici discuta doar actualii si fostii tenismeni/ne ?

  9. #8
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Eu lovesc cu o mana. Mi se pare mult mai natural reverul cu o mana, si mi-e imposibil sa nimeresc mingea daca incerc cu doua maini.

    Principalul avantaj pe care il vad este ca poti lovi mai bine cand esti inghesuit, la cel cu doua maini e mai greu.
    Principalul dezavantaj sunt mingile inalte si departate de corp, care sunt foarte greu de lovit cu o singura mana. La doua maini mai poti sa faci o saritura (ca Ahile cu sulita cum zicea CTP ) si prin rotirea trunchiului lovesti mingea mai puternic.
    In plus mi se pare foarte greu sa lovesti mingea (cu o mana) daca te-a depasit , adica din dreptul corpului sau putin in spate. Cred ca loviturile astea cer mai multa putere pe care poti sa o obtii la reverul cu doua maini.
    Cred ca la reverul cu o mana lovesti mai usor mingile la care trebuie sa te lasi pe genunchi, ca deh, nu toti suntem Nadali ...

  10. #9
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Australianul Vivian McGrath este primul jucator care a obtinut oarecare rezultate cu un rever cu 2 maini in anii '30. Daca doriti sa urmariti un reportaj de epoca:

    http://www.movietone.com/N_POPUP_Pla...&assetno=85836
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  11. #10
    junior akybo's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    eu ma prea pricep la tenis, dar ma gandesc, ca om care a facut sport la viata lui, ca sa folosesti o mana in loc de 2 trebui sa fii puternic si sa ai mainile cat mai "talentate" si "precise" - nu multi pot asta, mai ales dintre femei ...
    Puterea vine din picioare si din tehnica.

    Ionut,un alt avantaj la reverul cu doua maini este ca poti face ajustari de ultim moment;de ex. cand esti atacat cu o venire la fileu,poti face un passing-shot usor din incheietura mainii stangi (daca esti dreptaci).

  12. #11
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Daca nu ma insel cred ca ponderea celor cu rever cu o mana e de 20% in prima 100 ATP, cred ca spune si asta ceva
    Babolat PD+ L3
    MSV Focus Hex 1.10@26

  13. #12
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutzakis View Post
    Daca nu ma insel cred ca ponderea celor cu rever cu o mana e de 20% in prima 100 ATP, cred ca spune si asta ceva
    Marile avantaje ale reverului cu 2 maini sunt: a) returul de serviciu mai potent si b) posibilitatea de a genera mai usor topspin. Iar topspin is the name of the game. Bill Tilden a devenit jucatorul dominant a primei jumatati de secol XX dupa ce a petrecut iarna 1919 intreaga lucrandu-si un rever cu top-spin.

    Reverul cu 2 maini in sine nu face generarea de topspin mai simpla. Imi amintesc ca citisem un studiu care arata ca reverul cu o mana bine executat produce mai mult spin decat cel cu doua maini. Insa, asa cum zice ionutzakis in postul initial, un rever cu o mana e foarte dificil de invatat si greu de executat la mingile inalte.

    Dintre jucatorii activi in circuit cred ca Wawrinka are cel mai bun rever cu o mana. Kohlschreiber are si el un rever cu o mana foarte bun.
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  14. #13
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sp00q View Post
    Dintre jucatorii activi in circuit cred ca Wawrinka are cel mai bun rever cu o mana. Kohlschreiber are si el un rever cu o mana foarte bun.
    Federer n-are reverul bun ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  15. #14
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    imi place mai mult reverul cu o mana, e mai elegant ... reverul meu preferat este cel al lui gasquet si al lui roger (mai ales cum il executa in trecut, nu slice`ul asta de acum)
    insa un rever cu 2 maini ofera mai multa siguranta si poti pune mai multa forta in lovitura

    e bine daca poti sa le folosesti pe amandoua
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  16. #15
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ade17 View Post
    imi place mai mult reverul cu o mana, e mai elegant ... reverul meu preferat este cel al lui gasquet si al lui roger (mai ales cum il executa in trecut, nu slice`ul asta de acum)
    insa un rever cu 2 maini ofera mai multa siguranta si poti pune mai multa forta in lovitura

    e bine daca poti sa le folosesti pe amandoua
    Cred ca Phil Petzschner este cel mai bun exemplu.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  17. #16
    Killin Nazis Q-Djyni's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,877
    Reputatie
    1
    Mie imi place reverul cu o singura mana,ai o libertate mult mai mare
    I hate Nazis.I kill Nazis.

    [B]Ho ho,Merry Christmas motherf..ers and a Happy New Year.[/B]

  18. #17
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Federer n-are reverul bun ?
    Cred ca Federer are un rever mediocru. Mai slab decat Gasquet, Wawrinka, Kohlschreiber, mai bun decat Ljubicic, Gonzalez, Karlovic... Dintre cei care imi vin in minte acum.
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  19. #18
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sp00q View Post
    Cred ca Federer are un rever mediocru. Mai slab decat Gasquet, Wawrinka, Kohlschreiber, mai bun decat Ljubicic, Gonzalez, Karlovic... Dintre cei care imi vin in minte acum.
    Mai bun decat al lui Ljubicic?? Hai sa fim seriosi! Sunt cel putin egale!
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  20. #19
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Am vazut vreo doua meciuri d-ale lui Ljubicic anul asta si n-as spune. Ii mergea reverul pe sistemul unul in gard, altul in fileu.
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  21. #20
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sp00q View Post
    Am vazut vreo doua meciuri d-ale lui Ljubicic anul asta si n-as spune. Ii mergea reverul pe sistemul unul in gard, altul in fileu.
    Eu as zice ca sunt sensibil egale.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  22. #21
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sp00q View Post
    Cred ca Federer are un rever mediocru. Mai slab decat Gasquet, Wawrinka, Kohlschreiber, mai bun decat Ljubicic, Gonzalez, Karlovic... Dintre cei care imi vin in minte acum.
    Chiar ma intreb si eu acum , cum de-a fost nr. 1 atat timp cu un rever asa de slab ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •