Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 88

Thread: Cupa Mondiala, Khanty-Mansiysk (RUS), 25.03 - 29.03.2009

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    IBU mereu s-a aflat in umbra FIS-ului de aceea au gasit tot felul de metode pentru a parea diferiti: 50 de puncte pentru victorie (acum 60), puncte de Cupa Mondiala la Campionate Mondiale si JO, aceasta regula cu eliminarea celor mai proaste rezultate etc. Sincer eu nu mai vad aceste lucruri logice de vreme ce biatlonul a ajuns cel mai po****r sport de iarna in Europa

  2. #65
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Interesantă declarația lui Jonsson:

    The second place for Jonsson gave her a tie for the overall World Cup title with Wilhelm. Both finished with 952 points. However, the Swedish woman had one

    more victory than Wilhelm, which tipped the final result to Jonsson. She also won the overall Mass Start crystal globe over Wilhelm. Swedish Coach Wolfgang Pichler commented on the tie, "I already said it before the race: Helena will shoot clean today. She was the lucky one today. Both have the same amount of points; that is crazy. This must be the first time, so close together..."

    Too Tired for Penalty Loops

    Jonsson admitted she was tired and a bit distracted by the close competition with Wilhelm. "I tried to concentrate on my shooting, not look at Kati's targets and not have any penalties myself did not want to do any penalty loops, because I was tired."

    Fun Season

    Although Jonsson was holding the crystal globe for the Overall World Cup, she was still in a state of disbelief over the victory. "I actually do not know what to say. My goal before the season was to be in the top eight as was ninth last year. This had been a really fun season; amazing."

    On her day in Khanty Mansiysk, she added, "I was tired yesterday and today too. I concentrated on thinking this was the last race of the season and put all of my power into it."

    Jonsson becomes the second Swedish woman to win the Overall World Cup, the other being Magdalena Forsberg. On this big step, Jonsson said, "I could never step ahead of Magdalena. She is so po****r in Sweden. Just to be mentioned in the same sentence as her is a good feeling."

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    I am not gay . Cred că nu sunt sigurul care zice că regula nu e o tâmpenie, de vreme ce, unu la mână, stă în picioare, doi, n-am citit încă vreun protest oficial.

    3. E un fapt ceea ce am spus, nu cred că a fopst un lucru rău pentru biatlonul din România că Berger și Wihelm au lipsit la acea etapă. Cupa continentală nu interesează sponsorii și publicul atât de mult, din simplu motiv că o dată ce ești remarcat pleci către cupa mondială. Astfel cel ce e lider la general poate să piardă trofeul, fiindcă a evoluat în etapele de cupa mondială. E cam același lucru ca la echipa de tineret la fotbal. Dacă ești bun, mergi la echipa mare, scopul nu e să ajungi campion mondial la tineret, ci jucător la echipa mare.

    2. Nu mai înțeles, tocmai asta face regula , micșorează vectorul numit noroc. E la fel ca la săriturile cu schiurile unde cea mai mică și cea mai mare notă se elimină, pentru a fi cât mai obiectiv punctajul, iar cel mai bun să fie și câștigătorul. Dacă Jonsson s-ar fi îmbolnăvit pe parcursul cupei mondiale iar Wihelm ar fi fost mai norocoasă, acest lucru n-ar fi contat, întrucât tot ce-ar fi câștigat sportiva sănătoasă prin șansă se va fi anulat la sfârșit când se scad cele 3 rezultate.

    1. Ole face mereu asta, în unii ani nu i-a ieșit. Mă gândesc aici la perioada Poiree.
    Comparatia ta cu ceea ce se intampla la sarituri cu skiurile nu e relevanta pentru ca acolo se anuleaza(si nu din cauza norocului ci pentru a reduce reaua-vointa a unor arbitrii) note si nu rezultate sau metrii.Acolo nimeni nu-ti ia punctele tale inapoi...Eu inteleg punctul tau de vedere dar nu-l gasesc logic si corect.Atata timp cat eu fac eforturi sa participi la toate etapele de CM si punctez in toate cursele mi s-ar parea normal sa primesc un bonus pentru asta,nu sa mi se retraga unele din puncte inapoi.E frustrant pentru ca e munca lor,fiecare punct se obtine greu,asa ca mi se pare de-a dreptul odios sa vii sa-i spui lui Jonsson ca trebuie sa piarda 46 de puncte pentru care fata asta si-a varsat plamanii pe partii...

  4. #67
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Wilhelm, who seemed tired all week, stated, "I had a super season and super World Champs. It was just the final two races when I was not at my best. I was not as I had wanted it to be. Moreover, those two races have been the decisive ones. Helena deserved the World Cup win. First, I will have a frustration drink, and then I am going to celebrate.


    Foarte bună declarația lui Wihelm, se vede că e o sportivă care știe ce înseamnă fair-play-ul și competiția.

  5. #68
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Comparatia ta cu ceea ce se intampla la sarituri cu skiurile nu e relevanta pentru ca acolo se anuleaza(si nu din cauza norocului ci pentru a reduce reaua-vointa a unor arbitrii) note si nu rezultate sau metrii.Acolo nimeni nu-ti ia punctele tale inapoi...Eu inteleg punctul tau de vedere dar nu-l gasesc logic si corect.
    Ok, dacă nu îți place comparația cu săriturile, atunci hai să ne gândim un pic la tenis. Să zicem că Nadal nu se dopează, puțin probabil, dar nu imposibil.
    Dacă Nadal își sucește glezna înainte de Roland Garros, va fi detrona de Federer, deși Roger a pierdut ultimele 5 întâlniri directe, Nadal având acum 3 titluri de mare șlem și o semifinală.
    Asta ți s-ar părea normal ? evident Nadal e jucătorul mai bun la ora asta, de ce Federer să profite de o asemenea întâmplare.
    În circuitul ATP dacă te accidentezi înainte de un mare șlem, un an de zile aproape că n-ai nicio șansă deviu numărul 1, în biatlon dacă răcești înaintea unei etape (mă refer nu la un concurs, ci la 3 cât presupune cupa mondială), șansele la globul de cristal sunt intacte.

    Atata timp cat eu fac eforturi sa participi la toate etapele de CM si punctez in toate cursele mi s-ar parea normal sa primesc un bonus pentru asta,nu sa mi se retraga unele din puncte inapoi.E frustrant pentru ca e munca lor,fiecare punct se obtine greu,asa ca mi se pare de-a dreptul odios sa vii sa-i spui lui Jonsson ca trebuie sa piarda 46 de puncte pentru care fata asta si-a varsat plamanii pe partii...
    După ce am citit declarația lui Jonsson cred că ea și-a dat seama foarte târziu că poate câștiga cupa. Dacă și-ar fi propus obiectivul ăsta încă de la început, probabil și ea ar fi lipsit de la o etapă, aidoma lui Bjorndalen.
    Last edited by useroarecare; 29th March 2009 at 23:24.

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Alter,accidentarile,problemele fizice,cartonasele,suspendarile,toate fac parte din sport!!!Si asa si trebuie sa fie!!!Daca nadal isi suceste o glezna e vina lui Federer???Trebuie sa se reprogrameze Roland Garos-ul sau sa se amane pentru o data la care nadal sa fie apt fizic???In sport,grija asupra corpului tau,asupra potentialului corpului tau iti revine tie.Daca nu esti in stare sa te ingrijesti si sa-ti asiguri toate mijloacele pentru performanta(bine nu din mijloacele pe care s-ar putea sa le foloseasca nadal,din cele legale),atunci altcineva o sa castige in locul tau.Cand Schumacher si-a rupt piciorul intr-o cursa,ce ar fii trebuit sa se intample?Sa asteptam pana se insanatoseste el si de abia dupa aia sa reluam cursele?Pentru ca era de departe cel mai bun si a pierdut campionatul in sezonul ala...Asa ca rezultatele implica mult mai mult decat strict valoare sportiva!!!Pentru ca pana la urma de multe ori in sport castiga si cel mai norocos(nu ca ar fii corect sau de dorit dar se intampla)!Si de asta sportul are farmecul lui!!!!

  7. #70
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Exagerezi, în biatlon sunt anulate 3 rezultate din 26, nu 20 din 26. Șansa face parte din joc în continuare, lui Svendsen i s-au anulat 3 rezultate, dacă a fost depresat și-a lipsit la 6 curse, asta a fost a terminat pe 3 la genera, în loc de să fie pe 2 sau chiar să câștige.

  8. #71
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Alter regula e stupida oricat te chinui s-o aperi. Iti dai seama ce-ar fi daca in fiecare sport s-a aplica reguli de genul asta.

  9. #72
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Si inca un argument pentru care regula asta e tampita: se scad 3 rezultate, cand de fapt probele individuale sunt 4 (individual, sprint, pursuit si mass-start). Ori daca la fiecare din cele 4 se scade cel mai prost rezultat, de ce la general se scad doar cele mai slabe 3 rezultate?
    Wilhelm a mai pierdut odata Cupa Mondiala la general, in 2006/2007, datorita acestei reguli, Henkel care era pe 3 inaintea ultimei curse, a castigat cupa mondiala atunci! Desi Wilhelm castigase 2 probe, mass-startul si pursuitul, iar Henkel o singura proba, individualul.
    In 2000/2001 a fost singura oara cand OEB a pierdut la doar 10 puncte de Poiree, cred ca tot datorita acestei reguli.

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Alter regula e stupida oricat te chinui s-o aperi. Iti dai seama ce-ar fi daca in fiecare sport s-a aplica reguli de genul asta.
    Eu zic sa se aplice si la fotbal!!!Sa ne anuleze rezultatele cu Lituania,Franta si Serbia!!!Ca tot sunt trei si eram si noi raciti!!!!

  11. #74
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Deja nu mai exagerezi, ci te comporți ca un meltean, lipsit de idei, care se apucă să facă o caterincă proastă. Fotbalul e un sport de echipă, biatlonul individual . Enough said.

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Si care-i diferenta, daca un biatlonist poate sa lipseasca de la competitii de ce sa n-o poata face si o echipa de fotbal. Mai curand cei lipsiti de idei sunt cei ce pastreaza reguli stupide. Pot face competitia interesanta si altfel. Nu se poate sa stai cu calculatoarele ca sa afli cine a castigat Cupa Mondiala.

  13. #76
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Si care-i diferenta, daca un biatlonist poate sa lipseasca de la competitii de ce sa n-o poata face si o echipa de fotbal. Mai curand cei lipsiti de idei sunt cei ce pastreaza reguli stupide. Pot face competitia interesanta si altfel. Nu se poate sa stai cu calculatoarele ca sa afli cine a castigat Cupa Mondiala.
    De ce, e o crimă ? După fast food, ne trebuie și fast result ?

    Rob,_din. tu vrei un sport curat, fără dopaj, dar nu accepți ideea de relaxare a calendarului competițional.
    Gândește-te și la sportivi, pe parcursul a 4 luni au 26 de etape individuale plus ștafeta, față de care au obligații. Se ajunge undeva la 30 de curse în 4 luni. Adică o etapă la 4 zile. În condițiile în care o săptâmână sunt în Suedia, alta în Austria, următoarea în Canada, unde schimbă fusul orar, apoi se reîntorc în Europa centrală, iar problemă cu fusu și oboseală după miile de km zburați. Urmează Coreea de Sud, iar povestea cu organismul dat pest cap, iar Europa Centrală, apoi merg în Siberia, alt meridian, altă distracție.

    Nu ți se pare c-ar fi cazul să lași portița asta deschisă, dacă ai pretenția să nu se dopeze nimeni ?

  14. #77
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    De ce, e o crimă ? După fast food, ne trebuie și fast result ?

    Rob,_din. tu vrei un sport curat, fără dopaj, dar nu accepți ideea de relaxare a calendarului competițional.Gândește-te și la sportivi, pe parcursul a 4 luni au 26 de etape individuale plus ștafeta, față de care au obligații. Se ajunge undeva la 30 de curse în 4 luni. Adică o etapă la 4 zile. În condițiile în care o săptâmână sunt în Suedia, alta în Austria, următoarea în Canada, unde schimbă fusul orar, apoi se reîntorc în Europa centrală, iar problemă cu fusu și oboseală după miile de km zburați. Urmează Coreea de Sud, iar povestea cu organismul dat pest cap, iar Europa Centrală, apoi merg în Siberia, alt meridian, altă distracție.

    Nu ți se pare c-ar fi cazul să lași portița asta deschisă, dacă ai pretenția să nu se dopeze nimeni ?
    Daca vroiau sa relaxeze calndarul competitional nu puneau atatea etape cate au fost anul asta. Cele mai multe dupa vreo 15 ani. Nu i-a obligat nimeni sa bage atatea! Vancouverul chiar era necesar, ca o repetitie inaintea JO, iar CM din Coreea era si el stabilit dinainte. Insa puteau fi tot 8 etape ca pana acum. Nu i-a obligat nimeni s-o lungeasca pana in ultima zi a lunii martie.
    Stii cate puncte lua invingatorul la general pana acum 4-5 ani? Nu mai mult de 800. Acum OEB a luat peste 1000, si asta pentru ca nu i s-a taiat nici un rezultat lui, ci numai celorlalti! Ori nu mi se pare corect. Ori se taie cele mai slabe 3 rezultate din etapele la care participa sportivul, ori nu se mai taie nimic! Nu-i poti scadea si cursele la care nu a participat, adica 0 puncte, in timp ce altuia care participa cursa de cursa si intra mereu in puncte i se scad niste puncte bune, iar din cauza asta pierde marele glob!

  15. #78
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    De ce, e o crimă ? După fast food, ne trebuie și fast result ?

    Rob,_din. tu vrei un sport curat, fără dopaj, dar nu accepți ideea de relaxare a calendarului competițional.
    Gândește-te și la sportivi, pe parcursul a 4 luni au 26 de etape individuale plus ștafeta, față de care au obligații. Se ajunge undeva la 30 de curse în 4 luni. Adică o etapă la 4 zile. În condițiile în care o săptâmână sunt în Suedia, alta în Austria, următoarea în Canada, unde schimbă fusul orar, apoi se reîntorc în Europa centrală, iar problemă cu fusu și oboseală după miile de km zburați. Urmează Coreea de Sud, iar povestea cu organismul dat pest cap, iar Europa Centrală, apoi merg în Siberia, alt meridian, altă distracție.

    Nu ți se pare c-ar fi cazul să lași portița asta deschisă, dacă ai pretenția să nu se dopeze nimeni ?
    Pai sa-l relaxeze, vorba lui Ducus nu i-a obligat nimeni pe cei de la IBU sa bage atatea curse. In plus, Ducus are dreptate, macar ar trebui scazute cele mai proaste rezultate din cursele la care biatlonistul participa, fara a fi incluse si cele la care nu participa deloc

  16. #79
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Plus ca mai e si regula cu schimbarea punctajului, poate cu totul alta ar fi fost situatia daca s-ar fi mentinut cele 50 de puncte acordate invingatorului. Cate 10 puncte in plus pentru fiecare cursa castigata chiar conteaza.

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sunt diferente prea mici intre locuri, in celelalte discipline e o diferenta de 40 de puncte intre locul 1 si locul 2 la biatlon sunt 6 puncte, mi se pare o alta prostie

  18. #81
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Da. M-am uitat acum pe wikipedia mai bine, si vad ca Sikora a castigat o singura cursa in tot calendarul si a fost doar o singura data pe pozitia a doua! In schimb OEB a castigat 7 curse si a fost pe pozitia a doua de 6 ori! Deci oricum castiga, chiar daca lui Sikora nu i se scadeau 71 de puncte. Ultimul podium al polonezului a fost la Trondheim la pursuit, iar inainte de asta la Anholz, la sprint, undeva la jumatatea sezonului. Deci a fost mult mai slab per total decat OLE, chiar daca a mai "ciupit" puncte din alte curse, aceste puncte nu se ridicau la nivelul victoriilor lui Ole.
    Cel mai mult a lipsit Svendsen, la 7 curse! Cred ca daca lipsea la cel mult 4 curse il lua pe polonez bine mersi. De aia a si lasat-o mai moale Sikora pe ultimele etape, fiindca stia ca nu mai are pe nimeni in spate la general.
    Nici macar la sprint nu mai avea sanse, chiar daca nu i se taiau acele 23p., tot nu-l putea intrece pe OEB. Cel mai slab rezultat l-a avut polonezul chiar in ultima cursa de sprint, cu alte cuvinte a pierdut pe barba lui, s-a innecat ca tiganul la mal, in timp ce Ole n-a avut nevoie decat de un loc 2. Iarasi, chiar daca castiga cursa, tot nu castiga sprintul, decat daca Ole se afla pe 3 sau mai jos in cursa. Victoria a venit de la cine nu ne asteptam, de la anonimul Pfeiffer care a reusit sa-i incurca planurile polonezului.
    Iata ca OEB si-a luat revansa la sprint dupa ce in urma cu cativa ani pierdea in favoarea lui Sikora.

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pai OEB castiga pe merit oricum, cu el n-am probleme, dar daca ar fi castigat Wilhelm chiar era o bataie de joc

  20. #83
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Vezi cum le aranjeaza Dumnezeu pe toate? Inainte de ultima cursa multi ziceau ca doar o catastrofa ar impiedica-o pe Wilhelm sa nu castige la general, si iata ca s-a intamplaty chiar atunci acest lucru! Mass-startul a fost mereu slabiciunea ei, proba la care mereu a obtinut cele mai putine puncte. Sub presiune cedezi, cand ai merue in spate sau in fata la 2 pasi rivala si inca 28 de sportive. La o proba cu plecare la interval-pursuit probail ca nu ar fi avut probleme, putea recupera chiar si 2 tururi de penalizare, dar la "ingramadeala" s-a vazut ca nu a rezistat.

  21. #84
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Deja nu mai exagerezi, ci te comporți ca un meltean, lipsit de idei, care se apucă să facă o caterincă proastă. Fotbalul e un sport de echipă, biatlonul individual . Enough said.
    Cine mama dracului ti-a permis tie sa ma faci meltean?Ce ,ai mancat cu mine din aceeasi farfurie,ne tragem de sireturi acum?Ma cunosti de undeva ca sa-ti permiti sa ma cataloghezi asa?Stii macar care-i semnificatia cuvantului?Da-ti cu parerea despre argumentele expuse de mine si nu eticheta persoana.Credeam ca toti astia mai destupati la minte stiu lucrul asta.Pentru ca mi-e asa usor sa te bag in toti mortii si stramosii tai...Daca eu nu mi-am permis sa fac afirmatii jignitoare la adresa ta,acelasi lucru ar fii trebuit sa-l faci si tu!Din bun simt!!!Pe care se pare insa ca tu nu il ai...Tu crezi ca pe mine nu m-au enervat uneori opiniile userilor pe aici?Si inca de cate ori,insa nu m-am apucat sa-i cataloghez cu ce-mi venea la gura.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •