Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 43 to 63 of 88

Thread: Cupa Mondiala, Khanty-Mansiysk (RUS), 25.03 - 29.03.2009

  1. #43
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Simon Eder câștigă, urmat de Landertinger și Bjorndalen. Landertinger ia globul cel mic de cristal . dacă Bjorndalen îl depășea pe ultimii metrii el era câștigător
    Last edited by useroarecare; 29th March 2009 at 13:02.

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Intr-un fel mi-e si mila de rusi cand ii vad pe austrieci. De ce doar unii dopati trebuie sa plateasca?

  3. #45
    junior Breakcore's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Eva nu mai are energie,degeaba trage excelent daca abia intra in primii 20,la fel si astazi,schiaza extraordinar de incet.
    Colac peste pupaza are si 2 tururi de penalizare dupa a 3a tragere,mare minune daca intra in primii 20 cu asemenea deplasare
    DRUM AND BASS MASSIVE

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Wilhelm va castiga Globul pentru cateva puncte, bine il castiga datorita unei reguli imbecile, fiindca puncte mai multe va avea Jonsson

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Tofalvi pe 11 la general, pana la urma tot romanca de-a noastra este, s-a inecat la mal. A dat cu piciorul unei clasari in Top 10

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ma dau batut, nu stiu cum dar Jonsson a castigat Globul la numarul de victorii. Sa nu fi gresit astia calculele


    EDIT: e corect, erau 16 puncte diferenta iar azi locul 2 valoreaza cu 16 puncte mai mult decat locul 6.

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Da,e interesant rau clasamentul!ar merita cu siguranta Jonson sa castige!!!Sa speram ca se confirma clasamentul!

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Asta-i clasamentul, eu ramasesem cu idea ca-s 19 puncte in favoarea nemtoaicei si am crezut ca va castiga cu 3 puncte Globul. Dar dupa cursa de ieri ramasesera 16. Jonsson are 4 victorii, Wilhelm 3 si de aceea suedeza ia Globul. Mai mult decat meritat.

  9. #51
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    N-am văzut niciodată așa ceva, egalitate, iar departajarea se face la nr. de victorii, după 26 de probe. Mă întreb ce îi va spune Wihelm lui Henker în avion. Dacă Henkel încetina pe ultimul tur și o lăsa pe Wihlem globul merge în Germania !

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu era posibil, era totusi diferenta de 1 minut, nu se putea opri pe traseu totusi. Daca era putin in fata sigur o lasa

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Mi s-a dovedit inca o data ca acolo sus exista un Dumnezeu ce vede tot si face dreptate!!!Cum s-au potrivit toate,exact 2 si 6!!!Indeajuns pentru egalitate.Intr-un fel e trist sa pierzi cel mai pretios trofeu din biatlon la numarul de victorii insa cu atat mai mare palma pe care a primit-o Wilhelm...

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce aveti cu Wilhelm, nu ea a facut regula asta imbecila.

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Wihelm ar fi profitat de ea intr-un mod nemeritat!

  14. #56
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Nici eu nu înțeleg. Wihelm e o competitoare ok, cu mult fair-play. Eu aș fi preferat să câștige ea, dar nici nu-i plâng de milă, e campionaă olimpică, mondială și fostă câștigătoare de cupă mondială.
    În plus degeaba îi cântați în strună lui Jonsson, Wihelm a știut regula și a lipsit la 2 concursuri, pentru a pregătit mai bine campionatul mondial (unde de alt fel a fost vedeta întrecerii, cu 2 medalii de aur și 2 de argint) dacă ar fi participat cu siguranță ar fi luati destule puncte.

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Pai tocmai de aia!!!!Nu intelegi ca e discriminare!!!!Adica aia si-a permis sa lipseasca de la curse pentru a se pregatii pentru mondiale unde si-a luat cu siguranta partea si dupa aia mai vroia sa castige si Cupa Mondiala!!!Adica asta tot si cealalta nimic!!!!Bravo ei a a fost vedeta la mondiale dar sa lase la altii care au muncit sezonul intreg CM.Asa,toti concurentii putea sa lipseasca de la 2 programari si sa zica ca se pregatesc pentru mondiale si aveam niste etape anulate din lipsa de concurenti...

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Nici eu nu înțeleg. Wihelm e o competitoare ok, cu mult fair-play. Eu aș fi preferat să câștige ea, dar nici nu-i plâng de milă, e campionaă olimpică, mondială și fostă câștigătoare de cupă mondială.
    În plus degeaba îi cântați în strună lui Jonsson, Wihelm a știut regula și a lipsit la 2 concursuri, pentru a pregătit mai bine campionatul mondial (unde de alt fel a fost vedeta întrecerii, cu 2 medalii de aur și 2 de argint) dacă ar fi participat cu siguranță ar fi luati destule puncte.
    Nu a obligat-o nimeni sa nu participe, ar fi fost mai mult decat incorect ca Wilhelm sa castige. Dar asta nu ar fi fost vina ei ci a IBU

  17. #59
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Pai tocmai de aia!!!!Nu intelegi ca e discriminare!!!!Adica aia si-a permis sa lipseasca de la curse pentru a se pregatii pentru mondiale unde si-a luat cu siguranta partea si dupa aia mai vroia sa castige si Cupa Mondiala!!!Adica asta tot si cealalta nimic!!!!Bravo ei a a fost vedeta la mondiale dar sa lase la altii care au muncit sezonul intreg CM.Asa,toti concurentii putea sa lipseasca de la 2 programari si sa zica ca se pregatesc pentru mondiale si aveam niste etape anulate din lipsa de concurenti...
    Cum să fie discriminare ? Regula a fost stabilită la începutul competiției, nu s-a gândit nimeni pe la mijlocul sezonului să o inventeze. Și Bjorndalen a făcut la fel, a lipsit la 3 etape (ăsta și-a permis chiar mai mult), a fost vedeta campionatului mondial și a câștigat apoi cupa mondială, deși Sikora a fost cel care a muncit tot sezonul.

    Probabil că o să mă înjurați toți, dar mie nu mi se pare stupidă regula, dacă aș avea putere de decizie aș aplica-o și în alte sporturi. Și o să și argumentez.

    1. Sezonul are 26 de curse. Dacă clasamentul s-ar face doar pe baza unui cumul de puncte, atunci, în multe situații, învingător n-ar fi cel mai bun, ci cel mai norocos. Să nu uităm că biatlonul e un sport în aer liber, într-o cursă de individual, spre exemplu, dacă vântul bate în momentul tragerii tale, poți să ai un rezultat dezastruos. (aici îmi vine în minte un episod de acum 10 ani, de la sărituri cu schiurile, cu Schmitt și ahonen, Schimitt foarte tânăr pe atunci, era pe locul 2 spre sfârșitul sezonului, în mare formă, câștiga tot, Ahonen era în cădere liberă. Cu câteva etape înainte de final, a fost etapă afectată de vânt, Schmitt n-a vrut să sară, Ahonen a sărit și a venit pe 2.)
    2. Apoi competițiile se deșfășoară la 0, -5, -10 sau -15 grade !!! Mulți răcesc în timpul întrecerii și sunt nevoiți să rateze etapa (cred c-a fost cazul lui Svindal la schi alpin unde numai nervii șubrezi ai adversarului au făcut ca el să să nu piardă globul de cristal, după ce la antepenultima cursă în care el trebuia să închidă conturile a răcit și a ratat complet concursul ).
    3. Și argumentul cel mai important pentru mine, în perioada în care vedetele nu sunt prezente, din diverse cauze (se antrenează pentru campionatul mondial, sunt răciți, ș-au făcut calendarul astfel încât să nu se deplaseze în Canada, spre exemplu), cei mai puțini valororși au șansa să iasă în față, să obțină cele mai bune rezultate ale carierei și astfel să atragă atenția publicului din țara lor și mai ales a sponsorilor . (Exemplul cel mai facil e cel al Evei ! care a câștigat o cursă în momentul în care Berger și Wihelm aflate în formă bună și foarte bună până atunci, au lipsit !).
    Last edited by useroarecare; 29th March 2009 at 16:10.

  18. #60
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Si eu ma bucur ca a cistigat Jonsson,n-am nimic cu nemtoaicele,dar sunt 5 in top 10.
    In ceea ce priveste regula,asta e,stiau toti cum e de la inceputul sezonului.

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    3.Pai pentru asta avem cupa continentala,avemcupa balcanica,cupa din spatele blocului....De asta e cupa mondiala,sa concurezi si sa castigi daca poti cu cei mai buni.Atunci la fiecare etapa,sa se traga la sorti si unele dintre vedete sa nu concureze ca sa dea posibilitatea alora mai putin valorosi sa iasa si ei in fata.
    2.Aici chiar ca nu merita sa discutam,conditiile sunt aceleasi,temperaturile sunt la fel,intradevar vantul poate avea variatii dar pana la urma nimeni nu-l poate influenta in favoarea sa asa ca trebuie sa ai si un pic de noroc.In toate sporturile exista factorul noroc!Daca doi concurenti stau impreuna in temperaturi de -5 grade si unul raceste iar celalalt nu e vina celui ce nu a racit ca celalalt nu poate participa????Si pentru a asta sa-i scadem celui neracit un rezultat?
    1.Ole si-a permis pentru ca el este cu o clasa peste Sikora si a riscat calculat.Si-a facut o strategie si i-a iesit tocmai pentru ca e un fenomen...
    Noua tuturor,regula asta ni se pare o mare tampenie numai tu esti pe invers...

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    O alta victima a acestei reguli stupide este Eva Tofalvi care ar fi fost pe locul 10.

    Eva a fost una dintre cele 3 biatloniste care au punctat in fiecare cursa a sezonului (alaturi de Jonsson si Zaitseva). In loc sa fie rasplatita pentru constanta este lovita in plex de aceasta regula

    Intr-un fel imi pare rau ca n-a castigat Wilhelm. Poate ar fi fost o presiune pe IBU sa schimbe regula, asa ma indoiesc ca se va intampla

  21. #63
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    3.Pai pentru asta avem cupa continentala,avemcupa balcanica,cupa din spatele blocului....De asta e cupa mondiala,sa concurezi si sa castigi daca poti cu cei mai buni.Atunci la fiecare etapa,sa se traga la sorti si unele dintre vedete sa nu concureze ca sa dea posibilitatea alora mai putin valorosi sa iasa si ei in fata.
    2.Aici chiar ca nu merita sa discutam,conditiile sunt aceleasi,temperaturile sunt la fel,intradevar vantul poate avea variatii dar pana la urma nimeni nu-l poate influenta in favoarea sa asa ca trebuie sa ai si un pic de noroc.In toate sporturile exista factorul noroc!Daca doi concurenti stau impreuna in temperaturi de -5 grade si unul raceste iar celalalt nu e vina celui ce nu a racit ca celalalt nu poate participa????Si pentru a asta sa-i scadem celui neracit un rezultat?
    1.Ole si-a permis pentru ca el este cu o clasa peste Sikora si a riscat calculat.Si-a facut o strategie si i-a iesit tocmai pentru ca e un fenomen...
    Noua tuturor,regula asta ni se pare o mare tampenie numai tu esti pe invers...
    I am not gay . Cred că nu sunt sigurul care zice că regula nu e o tâmpenie, de vreme ce, unu la mână, stă în picioare, doi, n-am citit încă vreun protest oficial.

    3. E un fapt ceea ce am spus, nu cred că a fopst un lucru rău pentru biatlonul din România că Berger și Wihelm au lipsit la acea etapă. Cupa continentală nu interesează sponsorii și publicul atât de mult, din simplu motiv că o dată ce ești remarcat pleci către cupa mondială. Astfel cel ce e lider la general poate să piardă trofeul, fiindcă a evoluat în etapele de cupa mondială. E cam același lucru ca la echipa de tineret la fotbal. Dacă ești bun, mergi la echipa mare, scopul nu e să ajungi campion mondial la tineret, ci jucător la echipa mare.

    2. Nu mai înțeles, tocmai asta face regula , micșorează vectorul numit noroc. E la fel ca la săriturile cu schiurile unde cea mai mică și cea mai mare notă se elimină, pentru a fi cât mai obiectiv punctajul, iar cel mai bun să fie și câștigătorul. Dacă Jonsson s-ar fi îmbolnăvit pe parcursul cupei mondiale iar Wihelm ar fi fost mai norocoasă, acest lucru n-ar fi contat, întrucât tot ce-ar fi câștigat sportiva sănătoasă prin șansă se va fi anulat la sfârșit când se scad cele 3 rezultate.

    1. Ole face mereu asta, în unii ani nu i-a ieșit. Mă gândesc aici la perioada Poiree.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •