Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 88

Thread: Cupa Mondiala, Khanty-Mansiysk (RUS), 25.03 - 29.03.2009

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Ba nu e clar deloc,am stat si eu sa calculez si mie mi-a iesit o diferenta de 19 puncte!Tu cred ca nu ai luat in considerare faptul ca in clasamentul ala de pe wikipedia lui jonsson ii sunt scazute la general 12 puncte.Chiar incep sa intru la idei,de ce ii este scazut doar cel mai slab rezultat si nu 3?Ti-am zis,ceva e dubios aici!Poate noi,tot timpul asta ne-am aflat intr-o mare eroare si de fapt nu se scade decat cel mai prost rezultat,unul singur adica!

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Acolo i se scade un singur rezultat fiindca ala sigur i se scade si la sfarsit nemaifiind decat doua curse. Cum ti-au iesit 19 puncte?

    Uite Wilhelm are 0+0+1 = 1 punct, Jonsson are 12+14+17=43. Rezulta 42 castigate de Wilhelm. 42-11=31. Cum iti da tie 19?

    EDIT: pe wikipedia la total inca nu s-a scazut nimic (acel rezultat taiat inca figureaza la total). Si pe siteul oficial Wilhelm are 893, iar Jonsson 904.

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    In clasamentul ala Jonsson are deja scazute 12 puncte,am stat sa adun toate punctele din fiecare cursa.Diferenta reala(nu asta artificiala) ca sa zic asa,intre ele este de 23 de puncte in favoarea suedezei.Scadem 23 din 42 si ne da 19...

    Hai ma ce dracu,nu mai stiu sa calculez!Pun pariu cu tine ca diferenta e de 19 puncte.
    Last edited by Sifodias; 28th March 2009 at 01:14.

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Inseamna ca si pe siteul oficial deja s-a scazut cel mai prost rezultat. E logic, fiindca asa cum am spus nemaifiind decat 2 curse automat cel mai prost rezultate de pana acum se scade. Daca e asa intr-adevar diferenta e de 19 puncte. La 19 puncte inca e orice posibil

    In acest caz refacem clasamentul "real"

    1: Wilhelm 892
    2. Jonsson 873


    8 Beck 626
    9. Tofalvi 611
    10 Sleptsova 609
    11 Hauswald 589
    12 Olofsson 576

  5. #26
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Va rog nu mai va certati si nu mai faceti supozitii. Hai mai bine sa avem rabdare pana maine la incheierea ultimelor curse, si atunci vom vedea pe site-ul oficial ce si cum. Se stie ca wikipedia a facut de multe ori greseli.
    In plus, daca e sa vorbim cate curse a castigat Wilhelm de una singura (si nu prin descalificarea lui Iourieva si Akhatova)-adica pe bune, alta ar fi situatia. La Eva e cu totul alta poveste, si cu locul 1 ala de la sprint si cu 2 pe care-l obtinuse de fapt, adica 6 puncte in plus sau in minus tot pe acolo ar fi la general.

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu unul nu pot sa ma uita la curse fara sa stiu ce punctaje au biatlonistele. Daca n-ai incredere in ultimile calcule treaba ta, dar asta-i situatia reala

  7. #28
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Va rog nu mai va certati si nu mai faceti supozitii. Hai mai bine sa avem rabdare pana maine la incheierea ultimelor curse, si atunci vom vedea pe site-ul oficial ce si cum. Se stie ca wikipedia a facut de multe ori greseli.
    In plus, daca e sa vorbim cate curse a castigat Wilhelm de una singura (si nu prin descalificarea lui Iourieva si Akhatova)-adica pe bune, alta ar fi situatia. La Eva e cu totul alta poveste, si cu locul 1 ala de la sprint si cu 2 pe care-l obtinuse de fapt, adica 6 puncte in plus sau in minus tot pe acolo ar fi la general.
    Nu sunt supoziții, sunt fapte. Wiki se înșală foarte rar, iar aici nu e cazul.
    Acel loc 1 de la spint pentru Eva era de fapt acel loc 1 de la individual.

    Cum adică de una singură ? dacă Ioureva concura corect, s-ar fi târât în curse așa cum o face azi Sleptsova care termină pe locul 20 și ceva la fond și abia mai respiră.
    Last edited by useroarecare; 28th March 2009 at 13:55.

  8. #29
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Azi se va acorda micul glob de cristal pentru pursuit.
    La masculin: Bjorndalen 288 de puncte (a lipsit la o cursă deci nu i se va scădea nimic) Sikora 276 (cel mai slab rezultat al său a valorat 34 de puncte, dacă astăzi nu va veni mai sus de locul 7, lucru foarte probabil, va rămâne cu totalul de 276), Svendsen 248 (și el a lipsit de la o cursă, deci nu i se va mai scădea nimic ), Greis e deja prea în spate pentru a-l mai putea învinge pe Bjorndalen.

    Concluzia: Bjorndalen are 40 de puncte avans și toate șansele din lume să ia trofeul acasă.

    La feminin: Wilhelm 272 (cel mai slab rezultat al ei a valorat 36 de puncte și așadar, întrucât azi va plecat mult în spate și nu se află în formă probabil că acum va avea cel mai slab rezultat și deci totalul va rămâne la 272), Beck 235 (cel mai slab rezultat al ei a valorat 20 de puncte, dacă presupunem că acesta va rămâne, Martina ar avea 215 puncte, 272 puncte ale lui wihelm - 215 = 57, deci Beck o mai poate ]ntrece pe Wihelm doar dacă va câștiga, iar Kati nu va fi în primele 6, lucru practic imposibil), Berger cu 234 și 28 de scăzut n-are nicio șansă, nici măcar matematic, Jonsson 222, cu 21 de scăzut, din nou nicio șansă, Henkel are 202, fără vreun punct de scăzut, dar cu toate astea ea poate ajunge la un total de 262, ceea ce e mai puțin decât cele 272 asigurate ale lui wihelm.

    Concluzia: wihelm e virtual câștigătoare, singura posibilitate ca ea să piardă globul ar fi ca Beck să câștige, iar ea să nu fie în primele 6 !

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Haaa!N-am mai vazut vreodata asa ceva!Totusi e comica situatia,sa opresti concursul si sa-i chemi pe aia plecati inapoi!

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    OEB are un mare punct slab: sprintul.

  11. #32
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Corect, așa a pierdut o medalie olimpică de aur la Torino !

    Să vedem cursa fetelor, șanse bune pentru Eva de top 10.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Tofalvi risca sa piarda maine top 10-ul. Norocul ei e ca Sleptsova nu participa si Hauswald face o cursa slaba

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Jonsson o va depasi clar azi pe Wilhelm si are in continuare sanse la Globul de cristal

    EDIT: o va depasi clar ca secunde, dar la locuri diferenta va fi mica.

  14. #35
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ponza si Dorin nu cred c-o vor prinde pe Neuner, iata ca nemtoaica a reusit sa mai castige ceva pe finalul cupei mondiale, suficient pentru a nu se face de ras raportat la sezonul trecut. Neuner va avea 245 de puncte-14=241 de puncte la pursuit, sa vedem pe ce loc va termina in acest clasament.
    Wilhelm sub orice critica, de-abia a 19-a, iar Beck pe 12. Berger pe 5 iar Johnsson pe 16 de-abia. Deci tot Wilhelm castiga pursuitul.

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Cam asta ar trebui sa fie clasamentul

    1. Wilhelm 914
    2. Jonsson 898

    Wilhelm ar trebui sa pateasca un dezastru pentru a pierde Globul


    9 Tofalvi 624
    10 Hauswald 617
    11 Oloffson 614
    12 Sleptsova 609


    Cred ca Tofalvi va iesi din Top 10 la cum a concurat in ultimile 2 sapatamani

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    pacat pentru suedeza ca nu a putut profita de cursa slaba a germancei.Doar 3 puncte recuperate nu prea sunt de ajuns...Ce pacat ca o sa piarda CM pe final!Sa ma ... pe regulile lor!

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Au updatat clasamentul oficial si cu cele mai slabe 2 rezultate scazute cele 2 sunt legalitate. Din pacate a lui Jonsson i se vor scade maine inca 17 puncte iar nemtoaicei 1

  18. #39
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    De ce nu au participat Sleptsova si Plotogea? Romanca noastra ce-a avut? Pacat, ar fi fost una din putinele curse de pursuit cu toate cele 4 romance .

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sleptsova saraca e moarta fara produsele dopante. Sa vedem daca participa maine

  20. #41
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Plotogea era ultima după sprint, fără șanse să intre în puncte, fiind ultima întrecere din sezon pentru ea, probabil a ales să plece acasă mai devreme. Tofalvi neașteptat de slab și la deplasare și la tir .
    Jonsson are o situație aproape unică în istoria biatlonului. Poartă pieptarul galben, dar de fapt e a doua la general, are șanse să câștige globul de cristal, dar dacă mâine va concura la fel de dezastruos s-ar putea să iasă de pe podimul cupei mondiale ! Berger are 866 și nu i se va mai scădea nimic, Neuner 878-16 fac 862, Jonsson are 915-17 adică 898 !

  21. #42
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    O tampenie de regulament, ca in 2007, spunea si Cernat azi, atunci inaintea ultimei curse Henkel era pe 3 dar a castigat marele glob tocmai datorita contraperformantelor sportivelor de pe primele 2 locuri! Daca si asta o mai fi spectacol si fair-play...
    Wilhelm n-are fata de castigatoare, s-a vazut si astazi...a avut si la mass start o cursa slaba de-a lungul sezonului. Astazi putea sa transeze decisiv marele glob, la fel cum a facut Bjorndalen ieri la sprint, dar si-a batut singura cuie-n talpa pentru maine. Uitati-va ca de fapt are mai putine victorii la general decat Johnsson si a castigat doar o singura proba, cea de pursuit in acest sezon!
    Deci e nedrept ca ea sa castige la general!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •