Page 8 of 18 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 148 to 168 of 368

Thread: Clasamentul ATP

  1. #148
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Nadal mai apare la Bangkok la sfarsitul lunii, apoi toti favoritii merg la Beijing sau Tokio (Nadal, Djoko si Roddick la Beijing, Federer, Murray si Potro la Tokio), toti la Shanghai, apoi probabil se vor imparti iar intre Basel si Valencia, ca sa urmeze Parisul.
    Federer are 11240 puncte, pierde 1200, poate castiga maxim 3000 fara masters cup.
    Nadal are 8845 de puncte, pierde 700, poate castiga maxim 2850 fara masters cup. (Daca ia ambele ATP500 la care participa pierde finala de la Rotterdam)
    Murray are 8390 puncte, pierde 2350, poate castiga maxim 3160 fara masters cup.
    Djoko are 7480 puncte, pierde 1840, poate castiga maxim 3000 fara masters cup.
    Potro are 6825 puncte, pierde 1170, poate castiga maxim 3000 fara masters cup.

    Deci doar Nadal l-ar putea prinde pe Federer pana la sfarsitul anului, insa ar trebui sa joace exceptional pentru asta - sa ia un masters, un atp500, sa ia masters cup, iar Federer sa iasa devreme in mastersuri si sa castige cel mult la Basel.
    Potro insa are sanse bune sa intre in top 4 chiar si inainte de masters cup, daca face rezultate putin mai bune decat Djoko si / sau Murray pe final de an. Iar Roddick nu prea are sanse sa isi recupereze locul 5.

    Bataie mare in schimb pe ultimele doua locuri la masters cup: Verdasco are cam 2900 de puncte, Gonzalez cam 2400, apoi vin Davydenko, Tsonga, si Soderling cu 2000-2100 de puncte, Cilic si Robredo cu 1900, Haas si Stepanek cu 1800...
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  2. #149
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Victor Hanescu a ramas singurul roman din top 100 ATP, pe pozitia 28. Victor Crivoi a coborat 10 locuri pana pe 108. Dupa 2 saptamani fantastice, Adrian Ungur a ajuns la marginea topului 200, pe pozitia 218. Petru-Alexandru Luncanu a urcat 7 locuri pana pe 321, iar Marius Copil a coborat 20 locuri pana pe 566.

    La dublu, Horia Tecau a urcat 3 locuri pana pe 52, Andrei Pavel a urcat 12 locuri pana pe 110, Victor Hanescu e pe 222(+2), iar Marius Copil e pe 308(+61).

  3. #150
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Victor Hanescu a urcat un loc in clasamentul ATP pana pe 27. Si celalalt Victor a urcat tot o pozitie pana pe 107. Adrian Ungur a intrat in top 200 ATP, dupa o urcarea de 24 de locuri pana pe 194. Alex luncanu a urcat 4 locuri pana pe 317. Marius Copil a urcat si el 6 locuri pana pe 560.

    Horia Tecau a coborat 2 locuri in clasamentul de dublu si se afla pe locul 54.

  4. 5th October 2009, 09:37
    Reason
    dublura

  5. #151
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Prin absenta lui Federer si Murray de la Shanghai, Nadal primeste o sansa buna sa redevina nr. unu ATP la anul. Celor doi li se va scadea cel mai bun rezultat la masters de anul viitor, deci probabil minus o mie de puncte pentru fiecare.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  6. #152
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    era vorba ca un jucator, daca are clasament pentru a participa in turnee ATP, si participa la challengeruri, nu i se ia in considerare punctele de la challengeruri. B. Becker a ajuns pana in jurul locului 40, jucat 5-6 turnee challneger consecutiv. nu mi se pare foarte corect!
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  7. #153
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    era vorba ca un jucator, daca are clasament pentru a participa in turnee ATP, si participa la challengeruri, nu i se ia in considerare punctele de la challengeruri. B. Becker a ajuns pana in jurul locului 40, jucat 5-6 turnee challneger consecutiv. nu mi se pare foarte corect!
    Ba mi se pare f corect. Din moment ce a jucat atatea saptamani la rand si a castigat, totul e ok. Un jucator are la dispozitie mai multe variante si o alege pe cea care o considera cea mai potrivita pt cazul sau. Daca te consideri un jucator suficient de valoros si esti, sa spunem, nr-ul 98 mondial, poti sa joci, in calificari la un turneul puternic sau sa te inscrii la un challenger unde vei fi cap de serie si ai sanse bune sa il si castigi. Si urci in medie cam 5-10 locuri. Daca insa esti super jucator mergi la un turneu atp de 450-1.000.000 si atunci ai sansa sa castigi peste 100-200 de puncte. Insa fiind tu un tenismen mediu de locul 60, de ce sa pierzi in turul 1-2 si sa pleci cu buza umflata si 30 de puncte, cand am posibilitatea sa te inscrii la un chall. si sa castigi? Plus ca iti faci si mana. In general pana ajungi in top 70 si nu esti pregatit din toate punctele de vedere pt marea performanta, inclini sa joci la turnee mai slabe. Dar daca tot ai sansa sa joci la competitii importante si sa-ti masori valoarea cu jucatori de calitate, atunci te inscrii la atp-uri. Cred ca m-am repetat, dar sper ca ai inteles unde vreau sa ajung.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  8. #154
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Schimbari importante la varf, Djokovic urca pe 3 si-l coboara pe Murray de pe podium, Davydenko urca pe 6 Soderling intra in top 10, pe 10, Simon cade de acolo si e depasit si de Gonzalez, acum ocupand pozitia 12. Karlovic a cazut si el de pe 30 pe 43. De mentionat Ljubicic, care revine in top 30, pe 28. Baghdatis (66), Schuettler (75) si Falla (96) sunt marii castigatori ai saptamanii, urcand 21, 24, respectiv 31 de locuri.

    Romanasii din primii 200:
    Hanescu 31 (27)
    Crivoi 111 (109)
    Ungur 194 (191)

  9. #155
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Andy Roddick este al saselea jucator calificat la Masters Cup dupa Federer, Nadal, Djokovic, Murray si Del Potro. Au mai ramas doua locuri de ocupat si pt ele va fi bataie mare: Davydenko, Verdasco, Soderling cred ca au cele mai mari sanse.

  10. #156
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,368
    Reputatie
    0
    Sa vedem daca va si juca la Londra

  11. #157
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by raulmad View Post
    Andy Roddick este al saselea jucator calificat la Masters Cup dupa Federer, Nadal, Djokovic, Murray si Del Potro. Au mai ramas doua locuri de ocupat si pt ele va fi bataie mare: Davydenko, Verdasco, Soderling cred ca au cele mai mari sanse.
    Davydenko ar merita unul. Si poate Soderling.

  12. #158
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Greu de crezut ca Davydenko mai rateaza Masters Cup.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  13. #159
    sport legend DaniNadal's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    352
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Davydenko ar merita unul. Si poate Soderling.
    Si Tsonga ar mai trebui cotat cu sanse dupa parere mea se mai duc inafara de cei 6 Davy si Tsonga sau Soderling(daca castiga in Suedia)
    [FONT="Comic Sans MS"][SIZE="6"][I][/I][/SIZE][/FONT]
    [B]Rapid,MU,C.Ronaldo,R.Nadal,C.Anthony,C.Evans,Asafa Powell-Simply the best [SIZE="5"][/SIZE]best[/B]

  14. #160
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Eu ma refeream la cine merita. Acum si Tsonga e un jucator care imi este simpatic, insa Soderling ar merita pentru parcursul de la RG, iar Davydenko pentru ca desi a fost accidentat o perioada destul de lunga a revenit incredibil aproape.

  15. #161
    sport legend DaniNadal's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    352
    Reputatie
    1
    Aici iti dau dreptate dar totusi mie tot Tsonga imi place mai mult decat Robin n-o sa uit niciodata meciul cu Federer de la Masters Cup unde Roger a avut 5-1 in decisiv si Tsonga la intros castigand meciul.Si mai esete si umilinta pe care i-a dat-o lui Rafa la AO2008,Jo este un nebun adevarat.
    [FONT="Comic Sans MS"][SIZE="6"][I][/I][/SIZE][/FONT]
    [B]Rapid,MU,C.Ronaldo,R.Nadal,C.Anthony,C.Evans,Asafa Powell-Simply the best [SIZE="5"][/SIZE]best[/B]

  16. #162
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Eu ma refeream la cine merita. Acum si Tsonga e un jucator care imi este simpatic, insa Soderling ar merita pentru parcursul de la RG, iar Davydenko pentru ca desi a fost accidentat o perioada destul de lunga a revenit incredibil aproape.
    Si Verdasco dupa parerea mea..merita dupa acea Semi F. la Ao si alte rezltate bune...

  17. #163
    sport legend DaniNadal's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    352
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yonutz96 View Post
    Si Verdasco dupa parerea mea..merita dupa acea Semi F. la Ao si alte rezltate bune...
    Verdasco inafara de acel turneu incredibil la A0 nu a mai facut mare branza ,iar dupa AO2010 sigur va cadea in clasament fiindca mai mult de sferturi de data asta nu face.La AO2010 il vad din nou pe Tsonga in Semi sau poate chiar Roddick de ce nu.Mie sincer si Monfils mi se pare capabil de ceva.Nu trebuie sa uitam de Hewitt care este acasa,deci poate face optimi,sferturi,Gonzalez ar mai fi te vazut pentru semifinale.
    [FONT="Comic Sans MS"][SIZE="6"][I][/I][/SIZE][/FONT]
    [B]Rapid,MU,C.Ronaldo,R.Nadal,C.Anthony,C.Evans,Asafa Powell-Simply the best [SIZE="5"][/SIZE]best[/B]

  18. #164
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Clasamentul ATP si-a pastrat oridnea pana la locul 20 unde a urcat Lleyton Hewitt.

    Clasamentul romanilor:

    37 Hanescu, Victor 1,021 -6
    106 Crivoi, Victor 509 5
    195 Ungur, Adrian 269 -1
    322 Luncanu, Petru 134 -6

    367 Gard, Catalin 110 -1
    376 Moraru, Gabriel 105 -16
    446 Ionita, Victor 79 -5
    503 Copil, Marius 65 -1
    508 Leonte, Bogdan 63 -10
    532 Mlendea, Andrei 58 0
    618 Pavel, Andrei 40 4
    640 Sabau, Razvan 37 4
    653 Craciun, Dacian 33 7
    805 Luchici, Raian 19 -200
    851 Miron, Ioan 16 -3
    864 Cruciat, Adrian 15 -329Cat a picat!!!
    995 Paval, Costin 9 10


    Clasamentul la dublu al romailor:

    53 Tecau, Horia 1,367 0
    100 Pavel, Andrei 735 7
    211 Hanescu, Victor 330 -1

    261 Mergea, Florin 268 -34
    300 Copil, Marius 219 2
    421 Cruciat, Adrian 128 -57
    448 Moraru, Gabriel 116 -17
    461 Ionita, Victor 111 7
    485 Gard, Catalin 105 -38

  19. #165
    sport legend DaniNadal's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    352
    Reputatie
    1
    Baghdatis din nou in top 50 si Youzhny in top 25 final de an fabulos pentru cei 2.Bravo lor.
    [FONT="Comic Sans MS"][SIZE="6"][I][/I][/SIZE][/FONT]
    [B]Rapid,MU,C.Ronaldo,R.Nadal,C.Anthony,C.Evans,Asafa Powell-Simply the best [SIZE="5"][/SIZE]best[/B]

  20. #166
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Nicio schimbare majora in noul clasament, de remarcat revenirea lui Youzhny in top 20, pe locul 19, si noul career high al lui Chiudinelli, locul 55. Romanii stau cam la fel, Hanescu pe 37, Crivoi 114, Ungur 185.

    Tecau a urcat in top 50 la dublu dupa semifinala de la Valencia impreuna cu Victor, locul 48.

  21. #167
    sport legend DaniNadal's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    352
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Icebox View Post
    Nicio schimbare majora in noul clasament, de remarcat revenirea lui Youzhny in top 20, pe locul 19, si noul career high al lui Chiudinelli, locul 55. Romanii stau cam la fel, Hanescu pe 37, Crivoi 114, Ungur 185.

    Tecau a urcat in top 50 la dublu dupa semifinala de la Valencia impreuna cu Victor, locul 48.
    Youzhny a fost fantastic pe acest final de an,imi pare foarte bine pentru el.
    [FONT="Comic Sans MS"][SIZE="6"][I][/I][/SIZE][/FONT]
    [B]Rapid,MU,C.Ronaldo,R.Nadal,C.Anthony,C.Evans,Asafa Powell-Simply the best [SIZE="5"][/SIZE]best[/B]

  22. #168
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Noul clasament deja si-a intrat in drepturi, cea mai importanta schimbare este trecerea lui Soderling pe 9, ceea ce inseamna ca ar deveni first alternate, si cum participarea lui Roddick e pusa sub semnul intrebarii s-ar putea ca suedezul sa prinda biletul pentru Londra. Stepanek si Monfils au urcat pe 12 respectiv 13.

    Hanescu este jucatorul cu cea mai mare cadere din top 50, aflandu-se acum pe 48 Crivoi e pe 121, Ungur 184.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •