Page 54 of 97 FirstFirst ... 444525354555664 ... LastLast
Results 1,114 to 1,134 of 2022

Thread: Infrastructura sportivă din România

  1. #1114
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Or. de la Dunare
    Posts
    2,055
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Citesc ca-n Iasi se vrea ridicarea unui nou stadion de 15.000 de locuri si a unei sali polivalente. Revin cu un quote.
    In Iasi nocturna fara TVA a costat 1.800.000 euro (cu tot cu TVA 2.142.000 Euro) Eu sincer nu cred ca se va realiza. Pur si simplu nu au de ce.

  2. #1115
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Cum adica? pai venea baiatu' de la click

  3. #1116
    junior
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    72
    Reputatie
    1
    Last edited by ecristiano; 22nd December 2010 at 15:31.

  4. #1117
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vandam View Post
    In Iasi nocturna fara TVA a costat 1.800.000 euro (cu tot cu TVA 2.142.000 Euro) Eu sincer nu cred ca se va realiza. Pur si simplu nu au de ce.
    E vorba de Suceava nu de Iasi dupa cum poti vedea in linkul pe care l-am pus in postarea anterioara.

  5. #1118
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vandam View Post
    In Iasi nocturna fara TVA a costat 1.800.000 euro (cu tot cu TVA 2.142.000 Euro) Eu sincer nu cred ca se va realiza. Pur si simplu nu au de ce.
    interesanta intentia de la suceava, dar nu cred ca au bani pt asa ceva.
    Si stadion si sala de 5000 de locuri si bazin si parc si ... Trezirea, e totusi suceava nu cluj

  6. #1119
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    interesanta intentia de la suceava, dar nu cred ca au bani pt asa ceva.
    Si stadion si sala de 5000 de locuri si bazin si parc si ... Trezirea, e totusi suceava nu cluj
    Ar trebui sa te trezesti tu un pic. Suceava e unul dintre cele mai mari judete din tara, cu 16 orase si cu o buna industrie a lemnului , ca sa nu mai zic de turism. Plus ca mare parte din judetul Suceava se afla in Bucovina de sud si nu in Moldova. Sa stii ca daca mergi in satele din judetul Suceava si in cele din judetul Iasi o sa ramai blocat de diferenta.

    Motivul pentru care pana acum Suceava nu a avut performante sportive e ca nu au investit nu pentru ca nu ar avea bani.

  7. #1120
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Ar trebui sa te trezesti tu un pic. Suceava e unul dintre cele mai mari judete din tara, cu 16 orase si cu o buna industrie a lemnului , ca sa nu mai zic de turism. Plus ca mare parte din judetul Suceava se afla in Bucovina de sud si nu in Moldova. Sa stii ca daca mergi in satele din judetul Suceava si in cele din judetul Iasi o sa ramai blocat de diferenta.

    Motivul pentru care pana acum Suceava nu a avut performante sportive e ca nu au investit nu pentru ca nu ar avea bani.
    cunosc judetul suceava. M-am trezit in el de multe ori

    n-am zis ca n-are paduri frumoase am zis doar ca nu e cluj.

    Ca pot sa-si faca un stadion de 15 mii de locuri, ceva la nivelul ploiestiului mai treaca mearga, dar si sala de 5000, si bazin olimpic si parcuri si si si.. deja nu mai cred. Si mai bagi si judetul in fata cand proiectul ala fusese votat de consiliul local al municipiului suceava.

  8. #1121
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Eu totusi cred ca un parc sportiv e la indemana aproape oricarei resedinte de judet din Romania numai sa fie un proiect solid si vointa pentru atragerea de fonduri.

  9. #1122
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    ar trebui sa fie la indemana, deocamdata nu vad ca e. Avem un stadion si o posibila viitoare polivalenta la cluj. Un stadion si o posibila si mai indepartata polivalenta la bucuresti, un stadion la ploiesti care ar putea sa iasa misto daca ar reconstrui si trib 1, o polivalenta la piatra si un stadion modernizat dar nu grozav, o sala la craiova care e in reconstructie de prin ..1993. Un parc sportiv all inclusiv cum am citit pe linkul ala ca e in plan la suceava chiar nu s-a construit dupa 1990. Si suceava e un oras de marimea buzaului, nici judetul nu e unul bogat. Au atras o investitie importanta la radauti (Egger&Schweighofer) dar e departe ca dezvoltare precum judetele din vestul tarii sau constanta-bucuresti-ploiesti-pitesti

  10. #1123
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Eu sper ca, din moment ce s-a pus in discutie acest proiect ( auzisem si anul trecut de asa ceva totusi ) , se bazeaza ei pe ceva. Si pana la urma si daca fac doar jumatate din ceea ce e scris acolo tot e bine.

    Apropos, imi cer scuze pentru raspunsul poate prea malitios la postul tau de acum 2 zile.

  11. #1124
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    nu-i problema..
    doar ca am vazut mult prea multe "proiecte" si harti de autostrazi in ultimii 20 de ani ca sa mai cred prea usor.. Prin 1990 vasile ianul venea cu macheta stadionului san nicola din bari si anunta stadion de 60 mii de locuri pt dinamo..
    De abia in ultimii ani am inceput sa ne miscam

  12. 26th December 2010, 17:57

  13. #1125
    incepator
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Sala polivalenta din Onesti a fost terminata dupa 27 de ani de la incepera construcitei( acest lucru s-a petrecut pe 16 decembrie). In linkul urmator veti gasi un reportaj realizat de Ziarul de Bacau. http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2...inalizata.html

  14. #1126
    incepator
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    De asemeni in Bacau se va construi o noua sala polivalenta dupa cum se specifica intr-un reportaj realizat de Ziarul de Bacau dar acest lucru este specificat si pe siteul Bacausport.ro unde este prezentata sedinta Ajf- Bacau la care au participat primarul Romeo Stavarache dar si sefii frf Mircea Sandu si Ionut Lupescu, unde primarul Bacaului vorbeste despre construirea noii sali polivalente( sunetul inregistrarii video este destul de distorsionat) dar si despre construirea unui nou stadion in Bacau. In ceia ce priveste sala polivalenta primarul a precizat in cadrul conferintei Ajf-ului ca sala va avea o capacitate de pana la 10000 de locuri si citez '' va fi cea mai mare sala polivalenta din romania'' in timp ziarul de Bacau vine cu inforamtia ca sala va avea 6000 de locuri cu posibilitatea de extindere de pana la 7200 de locuri (pare ceva mai realist totusi), precizand ca decoamdata '' Consilierii locali bacauani au aprobat documentatia tehnico-economica, faza studiului de fezabilitate, pentru obiectivul de investitie “Baza Sportiva – Sala Polivalenta a Sporturilor”. Tot in cadrul sdeintei AJf-ului, primarul Bacaului a mai precizat ca doreste construirea unui stadion nou (lucru care a mai fost promis de cateva ori in ultimi ani) acesta precizand citez "Inițial am proiectat un stadion de 20.000 de locuri, dar acum am vrea să-l facem de 30.000 de locuri pentru a putea găzdui meciurile turneului final", . Primarul Bacăului a plecat de la dorința lui Mircea Sandu de a găzdui, în 2024, turneul final al CE alături de Ungaria, de asemeni Mircea Sandu declarand ca ''Problema stadioanelor ar fi cea mai mică. Cheltuiala cea mai mare este cu infrastructura. Adică, aeroport, șosele, hoteluri care să găzduiască suporterii. Până în 2.18 ar trebui să fie toate puse la punct. Avem sprijinul investitorilor străini și sper să avem și susținerea politicului''. Primarul a mai precizat ca in privinta stadionului ar urma sa se organizeze o licitatie undeva prin toamna acestui an ( personal sunt sceptic in privinta realizarii stdionului caci acest lucru se tot promite de vre-o 5 ani), tot potrivit lui salpolivalenta ar trebui inceputa in prima jumatea a acestui an si finalizata la sfarsitul anului 2012 (putin probabil dupa mine pentu o sala de o asemena capacitate sa fie treminata doar intr-un an jumatate). Am sa las si linkuri de pe cele doua siteuri (Ziarul de Bacau) http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2...orturilor.html si (Bacausport) http://bacausport.gsp.ro/ si mai exact despre stdion http://bacausport.gsp.ro/stiri/3065/...-de-locuri.htm.
    P.S. Sper ca macar unul din cele doua obiective sa se realizeze desi ar fi frumos sa se realizeze amandoua.

    .

  15. #1127
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Era de asteptat sa dureze atat....la capacitatea si complexitatea constructiei....
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  16. #1128
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Cate povesti,"vom face", "vom construi"!Pana nu vad ca se pune 2 caramizi,e doar abureala pentru naivi.

  17. #1129
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Eu zic ca un stadion de 20.000 locuri ar fi mai indicat pentru Bacau pentru ca , si atunci cand echipa juca in prima divizie, vechiul stadion care are in jur de 20.000 locuri nu se umplea. Daca vor sa gazduiasca presupusul Euro 2024 atunci sa faca un stadion ce ar putea fi marit temporar cu o structura de otel de exemplu. Cam in ideea celor din Qatar.

  18. #1130
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    asta cu euro la bacau.. sunt vise

    stadion, modernizarea aeroportului, modernizare cai ferate, conectare pe autostrada cu bucurestiul si cu transilvania, plus zeci de mii de locuri de cazare, cam mult pt un oras cu bacau nu?

    si euro asta se va gazdui daca va fi cazul pe vreo 5 stadioane din Romania si nu vad cum bacaul le-ar lua fata constantei, timisoarei, clujui, brasovului sau iasului

  19. #1131
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Pai din cele 5 orase probabil ca unul va fi din regiunea istorica Moldova iar "batalia" se va da intre Iasi, Bacau si poate Suceava ( ca si acolo cica vor sa construiasca un stadion nou ). Deocamdata Iasul nu misca nimic asa ca Bacaul ar avea o sansa.

  20. #1132
    incepator
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    asta cu euro la bacau.. sunt vise
    Daca ai fi citit bine ce am scris, ai fi observat ca sunt sceptic(poate mai mult decat am lasat sa se vada) in ceea ce priveste stadionul si implicit euro in Romania (nici nu mai vorbesc de Bacau sau zona Moldovei) denota faptul ca eu nu am zis neaparat ca se va realiza acest obiectiv ci doar ca se are in vedere, am facut doar o relatare caci nu parerea mea era importanta in aceasta situatie
    Last edited by TheShark; 15th January 2011 at 01:42.

  21. #1133
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    cele 5 orase ar fi:
    1. Bucuresti
    2. Cluj
    3. Brasov
    4. Constanta
    5. Timisoara

    Singurele care corespund cu locurile de cazare ar fi Constanta si Brasov. Exista si varianta ca Bucuresti sa vina 2 stadioane si sa iasa un oras. E mai ieftin asa. Nu e obligatoriu sa se gazduiasca si in zona moldovei. La bacau nu poti sa construiesti zeci de hoteluri ca sa le demolezi dupa Euro. Suceava poate sa faca cate stadioane vrea, asta e ultima problema de pe lista. Un stadion il faci in 2 ani cu 40-50 mil Eur, o autostrada pana la bucuresti in 7 ani cu 3 miliarde

  22. #1134
    incepator
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Apropo in Franta se va tine in 12 orase, la noi cred ca o sa se poata tine si in 5 plus cele inca 5 din Ungaria [(adica 10 in total) asata in caz ca se va realiza acest lucru in urmatorii 22 de ani] dar parca la un asemena turneu stiam ca trebuie sa ai si 1-2 stadioane de rezerva posibil sa ma insel nu zic neaparat ca terbuie sa fie asa cum zic eu.
    Last edited by TheShark; 15th January 2011 at 01:55.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •