Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 30

Thread: Maximilian Nicu

  1. #1
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1

    Maximilian Nicu

    Nume: Maximilian Johannes Ștefan Nicu

    Data nasterii: 25 November 1982

    Locul nasterii: Prien am Chiemsee, West Germany

    Postul pe care evolueaza: mijlocas

    Club: Hertha BSC Berlin

    Numar pe tricou: 25

    - convocat in premiera de Piturca pentru "dubla" cu Serbia si Austria din preliminariile Mondialului din 2010
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  2. #2
    blanco kain's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Buzau
    Posts
    4,277
    Reputatie
    1

    Post 'Nicu e un jucator valoros, polivalent, rapid, altruist si are caracter'

    Elvetianul Lucien Favre, antrenorul germanului de origine romana de la formatia Hertha BSC Berlin, Maximilian Nicu, a declarat, in exclusivitate pentru MEDIAFAX, ca proaspatul nostru international este un fotbalist polivalent, rapid, devotat echipei, un jucator si un om de caracter.

    Favre spune ca a descoperit calitatile lui Maximilian Nicu urmarindu-l mai mult timp pe germanul de origine romana, care, in editia trecuta, juca la divizionara secunda SV Wehen Wiesbaden.

    "Noi, la Hertha, urmarim in mod constant piata fotbalistilor din Germania, dar si din afara tarii. Cu mult inaintea inceperii actualei editii de campionat, l-am urmarit pe Nicu, timp in care am si stat de vorba de mai multe ori. Dupa cateva saptamani de monitorizare si de discutii, ne-am decis sa-l aducem la Berlin", spune antrenorul actualului lider din 1.Bundesliga.

    Tehnicianul elvetian declara ca a descoperit numeroase calitati de fotbalist la jucatorul intrat in vizorul selectionerului Romaniei, Victor Piturca. "Nicu este un fotbalist rapid si alearga foarte mult. De asemenea, joaca foarte mult in slujba echipei sale, este foarte valoros pentru grupul din care face parte. Pe langa asta, are si un caracter remarcabil".

    Favre este incantat de faptul ca Nicu poate da un randament ridicat in mai multe zone ale terenului: "Vorbim despre un fotbalist capabil sa evolueze pe multe posturi. La Hertha, prefer, cel putin deocamdata, sa-l folosesc pe partea stanga a liniei mediane. Dar daca este nevoie, el poate juca si in centrul terenului sau pe postul de mijlocas dreapta".

    Intrebat despre capitolele care ar trebui imbunatatite imediat in jocul lui Maximilian Nicu, Lucien Favre a raspuns ca posibilul "tricolor" nu are lacune evidente, dar trebuie sa continue sa progreseze, ca oricare alt fotbalist.

    "Fiecare jucator poate deveni din ce in ce mai bun, de-a lungul intregii sale cariere. Eu ii sfatuiesc pe toti elevii mei ca, pe durata antrenamentelor, sa lucreze intotdeauna intens acolo unde sunt punctele lor slabe. In conceptia mea, asta este valabil pentru toata lumea, indiferent ca vorbim despre un jucator tanar sau despre unul aflat spre finalul carierei", a mai spus seful liderului din campionatul Germaniei.

    In vara anului 2008, Favre l-a adus la Hertha pe mijlocasul german de origine romana, Maximilian Nicu, debutant in 1.Bundesliga. Acesta a fost convocat de selectionerul Romaniei, Victor Piturca, in vederea meciurilor cu Serbia si Austria, din preliminariile Cupei Mondiale din 2010. FRF a precizat ca aceasta convocare a fost facuta sub rezerva dobandirii de catre Nicu a cetateniei romane, pana la ora meciului.

    Maximilian Nicu s-a nascut in data de 25 noiembrie 1982, in Germania (Prien am Chiemsee - Bavaria), ambii sai parinti fiind romani. A debutat, ca fotbalist senior, la SpVgg Unterhaching, jucand apoi la FC Rot-Weiss Erfurt, SV Wehen Wiesbaden si Wacker Burghausen.

    Maximilian Nicu a depus, in data de 23 februarie, la consulatul Romaniei din Berlin, actele necesare pentru obtinerea cetateniei romane, care i-ar permite sa evolueze pentru echipa nationala a Romaniei.

    Ministerul Justitiei (MJ) a precizat, in data de 3 martie, ca nu poate aprecia daca Nicu Maximilian Johannes Stefan va fi cetatean roman pana in data de 28 martie, cand este programat meciul cu reprezentativa Serbiei, din preliminariile Cupei Mondiale - Africa de Sud 2010.

    Echipa de club a lui Maximilian Nicu, Hertha BSC Berlin, este lider in 1.Bundesliga, dupa 24 de etape, avand 49 de puncte, cu patru mai multe decat ocupanta locului secund, FC Bayern Munchen, si va juca, sambata, in etapa a XXV-a, in deplasare la VfB Stuttgart.

    Nicu are 23 de jocuri in prima liga a Germaniei (fiind de 19 ori integralist), patru in Cupa UEFA si doua in Cupa Germaniei. In cele 29 de partide oficiale disputate in tricoul Herthei BSC Berlin, Nicu a marcat de trei ori si a oferit sapte pase de gol.
    [B]"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.[/B]" ([COLOR="Blue"]Albert Einstein[/COLOR])

    "[B]Di Stefano is the greatest player of all time and Kaka is the best current footballer.[/B]" ([COLOR="Blue"]Pele[/COLOR])

    ex-kainutz / RIP Antonio Puerta / RIP Marian Cozma

  3. #3
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Nicu este peste Cocis, Nicolita, Dica, Codrea, si Ov. Petre dupa parerea mea. Nicu ar trebuie sa fie titular incontestabil la nationala. Sunt convins ca se va adapta rapid in lotul Romaniei si va convinge sambata in meciul cu Serbia. Abea astept sa`l vad la treaba. Hai Nicule!! HAI ROMANIA!!!
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  4. #4
    Minerache... Leviss's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Petrosani
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    Din pacate pitzurca face in continuare ceea ce stie mai bine , cheama jucatori la lot si nici macar ca rezerve nu ii foloseste,Nicu va vedea meciul din tribuna.Cred ca Nicu se va convinge repede in ce cloaca mizerabila s-a bagat.
    [COLOR="Red"][I][B]"In mina Dumnezeu cu noi,afara grija si nevoi/De-asupra noastra n-avem cer, c-asa e viata de miner/
    Cand plini de praf cu pasi truditi, iesim din mina obositi/Ne doare ca-n lumina sa pamantul tine-o lume rea"[/B][/I][/COLOR]

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    In locul lui imi vedeam de campionatul german. N-are nimic de demostrat unor piturci, sandei, mitici sau lupesti.

    Va juca bineinteles cu consacratii neintelesi cocis, nicolita, codrea. Imi e teama ca am uitat o vedeta incontestabila.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    ce situatie de kkt!
    rusine piti!

  7. #7
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    era mai bun un gigel sau dorel in locul lui...

    cam fraier Nicu asta...
    Last edited by dede; 29th March 2009 at 00:11.
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  8. #8
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Nu i-o fi spus nimeni in ce se baga?

  9. #9
    sport legend Mr Cosmin's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    București
    Posts
    2,172
    Reputatie
    1
    Piturca si-a batut joc de el, probabil cu buna stiinta.

  10. #10
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    ce caracter imputit are aurolacul asta de piturca. pai daca stia ca n-l include in loc de ce dracu il mai cheama la lot. macar rezerva trebuia sa fie nicu.

  11. #11
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Max Nicu o sa fie titular in meciul cu Austria , luandu-i locul lui Florin Costea .

  12. #12
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Da, o sa-l foloseasca pe post de "spion", sa traga cu urechea la ce zic aia pe teren

  13. #13
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Eu in locul lui Max mi-as vedea de viata mea. Nu stie ca altii dicteaza la nationala? Poate s-a lamurit acum. Mai bine o sansa neclara la nationala Germaniei decat o evolutie izolata si singulara care sa-l ingroape pe viata la nationala Romaniei.

    Tampitul de Codrea s-a trezit dupa meci ca el de fapt a fost pus pe un alt post si nu putea face fata. De ce a acceptat sa intre in teren? Ca sa fie mana moarta?

    In viata lui nu are ce sa mai caute pe la nationala. Poate la cricket.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #14
    blanco kain's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Buzau
    Posts
    4,277
    Reputatie
    1

    Post Nicu ameninta ca nu mai vine la nationala

    Maximilian Nicu este total dezamagit de comportamentul de care a avut parte la echipa nationala si si-a anuntat apropiatii ca intentioneaza sa nu mai dea curs convocarilor, in cazul in care nu va evolua cu Austria.

    Fotbalistul lui Hertha Berlin a fost tinut in tribune in meciul cu Serbia, spre dezamagirea sa. El isi chemase familia si apropiatii la meci, in speranta de a debuta in tricoul echipei nationale.

    Nemultumirea cea mai mare a lui Nicu a fost ca nimeni din staff-ul echipei nationale nu l-a anuntat cu Serbia. De rusine, Nicu a plecat in tribune si a fost ajutat de jurnalisti sa ajunga acolo, deoarece nu cunostea arena din Constanta.

    Mama lui Nicu, Costela, sustine ca fotbalistul sau este monitorizat intens de reprezentantii Federatiei Germane de Fotbal, care l-ar dori pe Max. "Nemtii abia asteapta ca Nicu sa nu evolueze in Austria pentru a il putea lua la nationala lor", a afirmat aceasta.

    Daniel Niculae a patit la fel

    In urma cu cateva luni, Daniel Niculae s-a bucurat si el de un astfel de tratament din partea selectionerului. Sosit in tara pentru un meci al echipei nationale, atacantul lui Auxerre a aflat pe aeroport ca nu mai este convocat.

    Din acel moment, Daniel Niculae a anuntat ca nu va mai veni la nationala cat timp Piturca va fi selectioner.
    Daca eram in locul lui si eu m-as fi suparat
    [B]"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.[/B]" ([COLOR="Blue"]Albert Einstein[/COLOR])

    "[B]Di Stefano is the greatest player of all time and Kaka is the best current footballer.[/B]" ([COLOR="Blue"]Pele[/COLOR])

    ex-kainutz / RIP Antonio Puerta / RIP Marian Cozma

  15. #15
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Daca Maxi Nicu da la nationala randamentul pe care il da la Berlin,va ajunge liderul echipei si nimeni nu va mai vorbi de Mutu.Si probabil ca asta este o chestie care pe unii ii deranjeaza...
    Eu am mai scris pe-aici ca ar fi o mare greseala din partea acestui baiat daca s-ar decide pentru nationala Romaniei.Sau cel putin nu la ora actuala.

  16. #16
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Tartorul Piturca l-a amenintat pe Max Nicu


    Victor Piturca l-a bagat in sedinta pe Maximilian Nicu si i-a reprosat articolele despre el aparute in ultima vreme. Piturca i-a spus fotbalistului de la Hertha ca nu va mai fi convocat in cazul in care parintii sai vor mai da declaratii in presa.


    "El mi-a spus ca nu este adevarat ce a declarat in presa si ca nici parintii lui nu au spus nimic. I-am spus sa aiba grija si sa fie atent ca s-ar putea sa aiba probleme daca mai continua asa. Eu nu tolerez asa ceva! Si daca joaca prin ziare nu rezolva nimic", a spus Victor Piturca.

    Selectionerul a mai afirmat ca Max Nicu este liber sa aleaga sa joace pentru nationala Germaniei, deoarece nu il considera suficient de valoros. "Vai ce m-am speriat?! O sa-l fure nemtii? De asta nu mai pot! Nu asa se pune problema! Nu e nici un fel de problema daca va dori sa joace pentru Germania", a adaugat Piturca.

    Dupa discutia pe care a avut-o cu Piturca, Maximilian Nicu s-a asezat in spatele lui Adrian Mutu, a asteptat ca atacantul Fiorentinei sa isi termine declaratiile facute presei si a venit cu un text, parca citit de pe o hartie.

    "Nu e adevarat ce s-a scris despre mine. Sunt mandru sa fiu la echipa nationala si sa fiu aici. Intotdeauna am acceptat ce spune antrenorul si asa o sa fiu si aici. Nu sunt important eu, ca jucator, ci echipa. Sunt pentru prima data aici si inteleg daca antrenorul spune ca imi mai lipseste ceva. Sper ca data viitoare sa fie mai bine", a pretins Maximilian Nicu.

    Partida dintre Austria si Romania, din grupa a 7-a de calificare la Campionatul Mondial din 2010, se va disputa la Klagenfurt, miercuri, de la ora 21:30.


    Onlinesport
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #17
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    [B]

    Selectionerul a mai afirmat ca Max Nicu este liber sa aleaga sa joace pentru nationala Germaniei, deoarece nu il considera suficient de valoros. "Vai ce m-am speriat?! O sa-l fure nemtii? De asta nu mai pot! Nu asa se pune problema! Nu e nici un fel de problema daca va dori sa joace pentru Germania", a adaugat Piturca.
    Onlinesport
    Piturca asta este un mare nesimtit.Un antrenor profesionist nu se poarta asa cu jucatorii:"Ba,daca nu-ti convine,pleaca!"
    Probabil ca are ceva promisiuni de la arabi si nu vrea sa plece cu mana goala de la nationala.Deci singura posibilitate este sa provoace ceva...
    Mie imi pare rau de Nicu,sper sa realizeze ca a intrat intr-o haita de hiene.Ar fi pacat ca prin pregatirea pe care o face cu acest meserias in ale zarurilor sa-si piarda si locul de titular la Berlin.
    Last edited by carlo; 1st April 2009 at 00:18.

  18. #18
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    Maximilian Johannes Ștefan Nicu

    • Mijlocas

    • 25.11.1982 la Prien am Chiemsee (Germania)

    • 1,85 m

    • Valoare: ca. 1.250.000 (transfermarkt.de)


    Romanul evolueaza din 2010 la formatia SC Freiburg in 1. Bundesliga.
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  19. #19
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    1. Bundesliga / Etapa 1 / Freiburg - St. Pauli 1:3 (0:0)

    Romanul Maximilian Nicu a fost bagat pe teren in minutul 56. la scorul de 0:0. Nicu nu a putut sa isi desfosoare jocul cum a vrut si nu a contribuit la golul clubului sau.
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  20. #20
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    1. Bundesliga / Etapa 2 / Nürnberg - Freiburg 1:2 (1:1)

    Romanul Maximilian Nicu nu a fost folosit in aceasta partida si a urmarit victoria echipei sale de pe banca de rezerve.
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  21. #21
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    1. Bundesliga / Etapa 3 / Freiburg - Stuttgart 2:1 (0:1)

    Romanul Maximilian Nicu a fost introdus in partida de sambata in minutul 49`la scorul de 0:1. Cu Nicu, Freiburg a actionat mai ofensiv si au putut sa intorca partida in favoarea lor.
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •