Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 296

Thread: Cel mai frumos sol

  1. #85
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    La acrobatica poate a fost Zamo peste desi nu neaparat dar artistic pt mine nu exista comparatie...Andreea era o dansatoare si inca una foarte expresiva, chiar daca coregrafia nu a fost chiar la nivelul din 99 a fost totusi f frumoasa si per ansamblu a avut un exercitiu f bine inchegat...si eu vreau sa cred ca in conditii normale Andreea ar fi castigat...in ziua aceea recunosc as fi vrut sa intre si la barna caci avea sanse sa castige si poate ar fi intrat daca nu intervenea toata povestea cu Nurofenul.

  2. #86
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Dar in finala pe aparat Andreea a gresit..asa ca nu putem spune decat ca Zamo a meritat acel titlu 100%...a fost ziua ei norocoasa!
    Andreea a gresit, Zamo nu, punct. O fi fost ziua ei norocoasa dar a meritat acel titlu. Nici o data nu mi-au placut comentariile "daca.., atunci..." Daca privesti asa lucrurile atunci fetele doar au avut noroc ca au luat 1,2,3 in 2000, sau Maria Olaru a avut noroc in 99 pt ca Simona si Khorkina au ratat, ceea ce pentru mine nu e adevarat! Toate muncesc la fel dar castiga cea cu nervii de otel. E adevarat ca Andreea merita medalia de aur la individual dar nu o sa stim nici o data daca ar fi luat medalia de aur la sol in conditii normale.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  3. #87
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mesteritza View Post
    Andreea a gresit, Zamo nu, punct. O fi fost ziua ei norocoasa dar a meritat acel titlu.
    Pai si eu am zis acelasi lucru..nu inteleg de ce m-ai citat
    www.fangymnastics.com

  4. #88
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Am dat astazi peste un sol frumos...mai vazusem exercitiul dar nu intr-o varianta atat de reusita!
    Realizatoarea?Aproape o necunoscuta...n-a avut norocul sa fie la inaltime cand a trebuit si nici sansa de a proveni dintr-o tara mai cu renume in gimnastica (la mom acela):
    http://www.youtube.com/watch?v=tUYI3...c-HM-fresh+div

    si iata cine s-a mai incumetat la asa o melodie (curajoasa alegere as zice):
    http://www.youtube.com/watch?v=pyWXv...eature=related
    Last edited by anna.09; 11th August 2009 at 23:02.

  5. #89
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Foarte interesant montajul cu toate solurile facute pe aceeasi melodie. Cel mai mult mi-au placut solurile lui Mitova si Yim.
    Totusi e destul de greu sa realizezi o coregrafie pe aceasta melodie...
    Last edited by mikeyy; 11th August 2009 at 23:26.
    www.fangymnastics.com

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Last edited by tsupi; 11th August 2009 at 23:52.

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Oana, constat iarasi ca ne cam potrivim la gusturi, mi-au placut alegerile tale.
    Mie Davidova nu mi-a placut atunci si nu-mi place nici acum. Nici Zamo. Nu ma refer aici la greseli, doar la stilul de executie in general.
    Nu m-am dat in vint nici dupa Produnova, dar am admirat-o pentru dificultate si pentru stilul ei exploziv.

  8. #92
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tsupi View Post
    Oana, constat iarasi ca ne cam potrivim la gusturi, mi-au placut alegerile tale.
    Mie Davidova nu mi-a placut atunci si nu-mi place nici acum. Nici Zamo. Nu ma refer aici la greseli, doar la stilul de executie in general.
    Nu m-am dat in vint nici dupa Produnova, dar am admirat-o pentru dificultate si pentru stilul ei exploziv.
    Si mie imi plac alegerile tale : Groshkova e una din preferatele mele din toate timpurile, la fel si Mo. Filatova a avut intotdeauna coregrafii inspirate (care sovietica n-a avut, de fapt?), Frolova e tare, imi place...prin 1987 parca a prezentat un sol in care prima diagonala era surub 540 legare indirecta cu 1080 (combinatie de mare valoare astazi...).
    Dar din cate tin eu minte tu o placi pe Liukin...eu nu ! Desi in ultimul timp am inceput sa o apreciez mai mult, tot nu pot trece peste o..antipatie, datorata probabil asemanarii cu Khorkina (in atitudine si tip de miscare)

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Ca sa ma apar putin cu Liukin...
    Mi-a placut cind am vazut la prima "infatisare", parca au fost Mondiale si a pierdut la "mustata". Apoi a tot fost accidentata si n-am mai urmarit nici eu gimnastica prea mult (schimbat de scutece etc.)
    Mie chiar nu mi se pare ca seamana cu Khorkina, dar asta poate pentru ca am vazut-o si "live". Niciodata nu mi s-a parut ca aere aere, desi recunosc ca fata ei de concurs e "scary". In rest e cit se poate de draguta, de fapt ca si parintii ei. Nu mai spun cit o admir pentru ca n-a renuntat la gimnastica.
    In rest recunosc ca nu e o alegere tipica pentru mine, dar au fost mai multi factori care m-au facut sa devin admiratoare. Oricum nu tin cu ea in mod neconditionat, de exemplu Bross e mai aproape de tipul de gimnasta care imi place mie. Dar pe aici nu umbla nimeni la virsta fetelor si uite asa n-a mers si ea la Beijing, mai are si ghinion de se accidenteaza etc.
    Bineinteles ca dintotdeauna am tinut cu fetele din Romania, dar in ultimul timp pregatirea lor e mai slaba (cred eu). N-am mai mentionat solurile romanesti, cele mai frumoase au fost mentionate deja si zau ca toate mi-au placut. Mai in virful topului sint Silivas si Dobre, dar lista e lunga si poate continua.

    Sa revenim la solurile noastre... Pe Mostepanova a mentionat-o cineva? Cu ea am putea deschide un thread separat...
    Last edited by tsupi; 12th August 2009 at 00:31.

  10. #94
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tsupi View Post
    Mi-a placut cind am vazut la prima "infatisare", parca au fost Mondiale si a pierdut la "mustata".
    Atunci mi-a placut si mie!

    Pe Mostepanova nu cred ca a mentionat-o nimeni...mie imi place..dar cu mici rezerve la partea de acrobatica care e mai slaba decat cea de artistica!

    A pus la un mom dat Catalin Nick un link cu Naimushina: Superb!
    Si din aceleasi timpuri o ador pe Shaposhnikova, coregrafia solului ei mi se pare desavarsita!
    Last edited by anna.09; 12th August 2009 at 01:00.

  11. #95
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Nastia poate ca ar fi fost mai buna la Olimpiada dinainte, dar n-a putut participa tot din motive de virsta.
    Ai dreptate cu Mostepanova, dar uite asa mi-a venit in minte Natalia Ilienko, ea le-a imbinat mai bine artistica si acrobatica.

  12. #96
    Radu :] Gimnastique's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    208
    Reputatie
    1
    Eu in continuare tin cu exercitiile mai vechi <si prin asta nu zic ca nu mi-ar place si cele noi, doar ca cele de prin anii '60-'70 mi se par mai artistice si mai pline de viata> , iar unul din preferatele mele este cel al Verei Caslavska , care am auzit ca ar fi fost punctat chiar cu 10!

    http://www.youtube.com/watch?v=sYqG7IG4b4U <- Vera Caslavska

    De asemenea tin sa mai postez un "exercitiu" (intr-un fel nici nu-mi vine sa il numesc exercitiu la sol dat fiind ca e atat de diferit de ce vedem astazi, de la elemente pana la decor, haine) care mi se pare interesant, atat prin vechimea lui cat si prin coregrafie:

    http://www.youtube.com/watch?v=CGjyWCZBxOk <- Agnes Keleti
    Last edited by Gimnastique; 18th October 2009 at 11:15.

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Interesant filmuletul din 1954. Multumesc. Stiam ca se desfasurau afara competitiile dar de sol pe iarba nu stiam.
    Quote Originally Posted by Gimnastique View Post
    iar unul din preferatele mele este cel al Verei Caslavska , care am auzit ca ar fi fost punctat chiar cu 10!
    http://www.youtube.com/watch?v=sYqG7IG4b4U <- Vera Caslavska
    La solul Verei, minutul 01:10 e elementul Memmel?!?
    Last edited by Tess_AN; 18th October 2009 at 20:17.

  14. #98
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Memmel nu e pirueta dubla cu piciorul la cap?
    La 01:10 e "illusion"

    Interesante ultimele filmulete.Cat a evoluat gimnastica in 50 de ani!Oare urmatorii 50 ce ne rezerva ?

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ada24 View Post
    Memmel nu e pirueta dubla cu piciorul la cap?
    La 01:10 e "illusion"

    Interesante ultimele filmulete.Cat a evoluat gimnastica in 50 de ani!Oare urmatorii 50 ce ne rezerva ?
    Inseamna ca eu gresesc... credeam ca memmel=illusion.

  16. #100
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Memmel este pirueta pe care o face Ana perfect de fiecare data...mai putin azi...

  17. #101
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Am mai gasit un sol superb!!! Pe care toata lumea l-a considerat asa in ultima saptamana, chiar daca au fost unii printre noi care spuneau ca nu transmite nimic, ca nu are coregrafie de niciun fel...putea fi medalie, nu a fost, dar solul a cucerit multi iubitori de gimnastica din lumea intreaga...sper sa va placa...http://www.youtube.com/watch?v=dmS_LmgjLwY

    Mam gandit eu ca nu ar trebui sa lipseasca din aceasta galerie...

  18. #102
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Inseamna ca eu gresesc... credeam ca memmel=illusion.
    Cred ca tu vorbesti de elementul pe care il face Memmel la barna... ala parca e illusion sau ceva de genul asta.

    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Am mai gasit un sol superb!!! Pe care toata lumea l-a considerat asa in ultima saptamana, chiar daca au fost unii printre noi care spuneau ca nu transmite nimic, ca nu are coregrafie de niciun fel...putea fi medalie, nu a fost, dar solul a cucerit multi iubitori de gimnastica din lumea intreaga...sper sa va placa...http://www.youtube.com/watch?v=dmS_LmgjLwY

    Mam gandit eu ca nu ar trebui sa lipseasca din aceasta galerie...
    Nu, categoric n-ar trebui sa lipseasca! Felicitari Ana inca o data!

  19. #103
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Va rog sa nu vorbim de soluri Americane, in afara de Nastia, ca sunt dezastru! Americanii sunt oribili in gimnastica! Nu-mi place deloc de ei! Ehh mai castiga o medalie, doua, dar cu exercitii de sa plangi!

    Despre Chinezi...solul iar nu-mi place, dar arata bine la paralele si barna!

  20. #104
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    Va rog sa nu vorbim de soluri Americane, in afara de Nastia, ca sunt dezastru! Americanii sunt oribili in gimnastica! Nu-mi place deloc de ei! Ehh mai castiga o medalie, doua, dar cu exercitii de sa plangi!

    Despre Chinezi...solul iar nu-mi place, dar arata bine la paralele si barna!
    Cred ca exgerezi .Sunt destule exemple de barne bine executate la americani ( o medalie -doua ?! ) iar soluri la chinezoice deasemenea (oare cine le-o face coregrafiile in ultimi ani )

  21. #105
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Din pacate, americanii castiga cam tot in ultimii ani
    Iar de chinezoiace, mie mi se par absolut incantatoare la sol!!!! Niste coregrafii...Adriana Pop, cred, Niagara? Parca ea se mai ocupa de coregrafiile chinezoiacelor si ale frantuzoiacelor, nu?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •