Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 296

Thread: Cel mai frumos sol

  1. #43
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Prima idee care imi vine in minte dupa ce am vazut/revazut toate aceste soluri este: ce libera era gimnastica atunci!!!! In execuie, in coregrafie, in dificultate...acum sunt prea multi de "nu ai voie" sau "trebuie" (mai degraba "trebuie") si tocmai din aceasta cauza exercitiile parca sunt trase la indigo. Vreau sa vad la sol si altceva decat triplu surub, dublu surub si jumatate (fara nicio legare), tsukahara...mi-ar placea sa vad mai multer legari la barna (patru flicuri unul dupa altul, asta mi se pare maiestrie), m-am saturat de tsukahara la sarituri.

  2. #44
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Prima idee care imi vine in minte dupa ce am vazut/revazut toate aceste soluri este: ce libera era gimnastica atunci!!!! In execuie, in coregrafie, in dificultate...acum sunt prea multi de "nu ai voie" sau "trebuie" (mai degraba "trebuie") si tocmai din aceasta cauza exercitiile parca sunt trase la indigo. Vreau sa vad la sol si altceva decat triplu surub, dublu surub si jumatate (fara nicio legare), tsukahara...mi-ar placea sa vad mai multer legari la barna (patru flicuri unul dupa altul, asta mi se pare maiestrie), m-am saturat de tsukahara la sarituri.
    Asta e dat de valoarea elementului ...De ce ai alege elemente fara valoare ?
    Patru flicuri legate (desi cam greu incap pe barna ) le afci la 8-9 ani dar nu au valoare .

  3. #45
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Un pic de istorie: (am pus link-ul asta si in Noul cod de punctaj).

    Evolutia elementelor la sol intre 1950-2006

    http://www.youtube.com/watch?v=KelKAIQ8Nck&NR=1

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    mie cel mai bun sol din gimnastica din toate timpurile mi se pare cel al lui Silivas de la mondialele din 87.
    Imi plac si altele, dar daca ar fi sa fac un clasament, al ei ar fi pe primul loc.
    Nu prea inteleg cum functioneaza regulile de acum, dar majoritartea exercitiilor la sol sunt foarte anoste. Noroc ca rusoaicele au mai pastrat cate ceva din traditia lor coregrafica. Iar de romance, ce sa zic e jale mare. Singurul sol romanesc interesant e cel al Sandrei de la Olimpiada. In rest, aceleasi miscari "artistice" (de fapt fals artistice) pe muzici diferite.
    M-a amuzat ca A. Alexoi (parca asa o cheama) comenta campionatele europene de la Milano spunand ca Tamarjan are cea mai frumoasa coregrafie alaturi de cea a lui Semenova. ce gluma !!! Tamarjan face niste gesturi care trec drept dans dar nu sunt deloc dans. Cred ca si coregrafia lui Beth, care nu e cine stie ce dansatoare, e mai reusita decat a romancelor.
    Iar Sandra e un pic in impostura daca merge cu acelasi sol la toate competiile. A fost frumos la Olimpiada, dar acum e fumat. Prea l-am vazut de multe ori. Nu mai are nici un farmec.

  5. #47
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Iar Sandra e un pic in impostura daca merge cu acelasi sol la toate competiile. A fost frumos la Olimpiada, dar acum e fumat. Prea l-am vazut de multe ori. Nu mai are nici un farmec.
    Ceea ce face ca nici solul Sandrei sa nu fie atat de grozav...o data la doua luni , cand vreau sa ma relaxez, incep sa caut pe youtube aceleasi soluri: Silivas, Dobre, Voinea, Raducan, Ponor, Ban, Podkopayeva, cateva de-ale Khorkhinei si nu ma mai satur privindu-le. Dar de cel al Sandrei de la Beijing, desi eram entuziasmata atunci, am senzatia ca m-am plictisit chiar...ceea ce, in opinia ma, nu mai inseamna un sol pe care sa il privesti in mod continuu...si e pacat

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Ceea ce face ca nici solul Sandrei sa nu fie atat de grozav...o data la doua luni , cand vreau sa ma relaxez, incep sa caut pe youtube aceleasi soluri: Silivas, Dobre, Voinea, Raducan, Ponor, Ban, Podkopayeva, cateva de-ale Khorkhinei si nu ma mai satur privindu-le. Dar de cel al Sandrei de la Beijing, desi eram entuziasmata atunci, am senzatia ca m-am plictisit chiar...ceea ce, in opinia ma, nu mai inseamna un sol pe care sa il privesti in mod continuu...si e pacat
    solul Sandrei de la Olimpiada e super. La el ma pot uita la fel de des ca la toate solurile mari. De altfel mi-a placut mai mult al ei decat al lui Ponor de la Atena. Deci am mare placere sa il revad, numai ca folosindu-l si acum, dupa un mare succes e ca si cum nu ar mai dori sa progreseze, se culca pe laurii olimpici si gata. Asta e cel mai trist. Ca potential si talent are si poate face mult mai bine.

  7. #49
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Solurile fetelor noastre la olimpiada au fost mediocre ca si coregrafie ,sa zicem ca nu permitea codul prea mult(desi la Semenova,Kramarenko,Yuyuan s-a putut) dar acum ce scuza avem de ne prezentam cu pasi si alergatura de colo colo in loc de coregrafie?Sunt din ce in ce mai dezamagita de felul in care decurg lucrurile acolo la Deva .Consider ca doar domnisoara Cozma si Lucian Sandu isi fac treaba bine.Sper din tot sufletul ca cineva de acolo poate chiar Forminte sa citeasca ce se scrie pe aici.I-asi trimite chiar eu linkul daca as avea adresa lui de e-mail

  8. #50
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Niste soluri foarte faine coregrafiate de Adriana Pop

    Ludivine Furnon 1998 http://www.youtube.com/watch?v=NPoU4...eature=related

    Coralie Chacon 2003 http://www.youtube.com/watch?v=i1636wcX46U

    Cheng Fei 2004 http://www.youtube.com/watch?v=OpJst...rom=PL&index=8

    Sabina Cojocar 2002 http://www.youtube.com/watch?v=nv7E9k9ksas

    Andreea Munteanu 2003 http://www.youtube.com/watch?v=quuDW8OGc30

    Lista poate continua: Isabelle Severino 2005, Dana Sofronie 2004, etc....

    Info e de aici: http://gymn-stands.com/choreographers.htm

  9. #51
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Asa este, foarte frumoase solurile. Cel mai mult mi-au placut Andreea Munteanu si Ludivine Furnon . Oare e chiar asa de greu de convins Adriana sa faca niste soluri si pentru fetele noastre, sau nu s-a obosit nimeni sa o contacteze....

  10. #52
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Asa este, foarte frumoase solurile. Cel mai mult mi-au placut Andreea Munteanu si Ludivine Furnon . Oare e chiar asa de greu de convins Adriana sa faca niste soluri si pentru fetele noastre, sau nu s-a obosit nimeni sa o contacteze....
    Sigur nu e greu de convins...dar noi avem coregraf la lot..tre sa-si justifice si el banii, nu?

  11. #53
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Mie cateva din solurile de-acum ale fetelor noastre chiar imi plac. Si o data cat am vazut solul nou al Sandrei mi-a placut mult, chiar daca se vedea ca nu era "ultima versiune".

  12. #54
    sport legend Andraf's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Mie cateva din solurile de-acum ale fetelor noastre chiar imi plac. Si o data cat am vazut solul nou al Sandrei mi-a placut mult, chiar daca se vedea ca nu era "ultima versiune".
    Si mie mi-a placut... chiar si muzica are ceva deosebit, poate pentru ca e acelasi compozitor din solul aurului olimpic.

  13. #55
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, muzica din filmul "Bandyta" - Pogon:http://www.youtube.com/watch?v=YvGNv...e=channel_page
    Mi-a placut si mie coregrafia de la Jesolo pe aceasta melodie...dar cu siguranta a imbunatatit-o de atunci.
    www.fangymnastics.com

  14. #56
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Eu sunt curioasa daca o sa o imbunatateasca pe asta sau va avea una noua. Stiu ca Sandra poate schimba rapid coregrafia, diagonalele...tot... se poate adapta usor.
    Si daca nu i-a placut cea de la Jesolo poate nu mai vrea s-o foloseasca aceea. Mihai, tu stii ceva?

  15. #57
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Habar nu am daca schimba....
    www.fangymnastics.com

  16. #58
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Muzica aia i se potrivea ca o manusa Andreei Munteanu, la fel si coregrafia. Iar finalul e de milioane, mi-a placut dintotdeauna.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  17. #59
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Muzica aia i se potrivea ca o manusa Andreei Munteanu, la fel si coregrafia. Iar finalul e de milioane, mi-a placut dintotdeauna.
    Si mie...si mi-a mai placut si solul lui Isabelle Severino la vremea respectiva

  18. #60
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuizaBon View Post
    Niste soluri foarte faine coregrafiate de Adriana Pop
    Ma surprinde ca cele doua soluri de succes ale Andreei Raducan au fost realizate de Mariana Ristea, care a mai creat si Sabina cojocar 2000, Simona Amanar 2000 si Alexandra Eremia 2003 (iarasi dragut) nu este consultata (sau cel putin nu stim noi sa fie)...si asta in conditiile in care, din cate stiu eu, dumenaei este in Romania.

    Despre Adriana Pop am mai zis de nenumarate ori ca sunt o fana a solurilor ei. Si mi se confirma asta de fiecare data.

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Ma surprinde ca cele doua soluri de succes ale Andreei Raducan au fost realizate de Mariana Ristea, care a mai creat si Sabina cojocar 2000, Simona Amanar 2000 si Alexandra Eremia 2003 (iarasi dragut) nu este consultata (sau cel putin nu stim noi sa fie)...si asta in conditiile in care, din cate stiu eu, dumenaei este in Romania.

    Despre Adriana Pop am mai zis de nenumarate ori ca sunt o fana a solurilor ei. Si mi se confirma asta de fiecare data.
    Subscriu. Si Adriana Pop si Mariana Ristea au facut coregrafii exceptionala, gandite si mulate pe personalitatea gimnastei, sourile prezentate sunt "arta" tocmai ca miscarile facute de gimnasta par a fi naturale, venite firesc... Si cred ar mai lucra cu placere cu romancele doar sa fie solicitate. Nu pot ele sa faca anunt de mica publicitate: "oferim coregrafie competitiva in concursurile internationale pentru sol pentru romance.".

    Cred ca am pus un link la un intreviu al Adrianei Pop care spunea prin 2007 ca i-ar face placere sa coregrafieze solul Stelianei Nistor. Ce vreti mai mult? Daca nimeni nu aude? Face si ea ce poate: da o mana de ajutor la incununarea cu lauri a altora care o apreciasa si pe ea si munca ei...

  20. #62
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Mariana Ristea e de la Steaua nu? Si parca a fost si pe la lot in perioada Alexandrei Marinescu, stiu ca parca era antrenoarea ei?!

  21. #63
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Pun acest exercitiu la sol pentru ca merita vazut pentru primele 2 diagonale...in rest nu are nimic iesit din comun, la partea coregrafica e chiar zero.

    Elena Produnova: http://www.youtube.com/watch?v=Am41J...eature=related
    Nu am mai vazut la nicio gimnasta asa ceva...doar ex lui Tweddle se aseamana putin.
    Ce parere aveti?
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •