Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 36

Thread: Stiluri de joc in CL: Italia vs Anglia vs Spania etc

  1. #1
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0

    Stiluri de joc in CL: Italia vs Anglia vs Spania etc

    Deschid acest thread pentru a discuta aici despre stiluri de joc,ce tehnici aplica echipele mari din Europa .
    Orice lucru interesant dpdv tehnic,asezare,mod de abordare a partidei in diferite momente in Ch.leag. ar fi interesant sa fie postat aici.

    Sa incep eu daca tot am deschis acest thread

    1. MU o echipa ce a inceput o reconstructie acum trei ani schiopatau chiar prin campionat si uite in 3 ani au revenit ce au fost. Ferguson este capabil la ora actuala sa castige o Ch.leag. la 3-4 ani ceea ce nu este rau.
    In momentul de fata joaca asemanator ca in primavara anului trecut cand Barça nu a reusit sa marcheze in deplasare cu tot alaiul Messi,Henry etc
    Incep sa vad tot mai des aceste centrari taiate din coltul careului ,mingea capata o traiectorie in urcare de unde de obicei C.Ronaldo sau altcineva reia ca la basket cu capul .
    2.Barça stilul arhicunoscut ofensiv de posesie.
    O echipa foarte imaginativa in care Guardiola pune mult accentul pe mijlocasii centrali cei ce pun ultima pasa ...atacantii trebuind sa fie exacti si fara floricele.
    3.Juve,Roma,Inter,Milan etc fotbalul italian a scazut asta este clar.
    Milan.Caderea fotbalului italian se datoreaza Milanului care da tonul in fotbalul italian.
    Reconstructia amanata si jocul lor cu fotbalisti ce nu mai au ce demonstra in fotbal fac sa continue agolia lor .
    Interul nu cred ca a avut o strategie de transferuri in ultimii 20 de ani si nu a existat o tactica pe termen lung.
    Cred ca Inter are nevoie de un antrenor ce trebuie sa aiba o strategie de 4-5 ani ca sa ajunga in Ch.Leag.
    Mourinho este un super antrenor insa chiar si el are nevoie de timp .
    Juve o echipa promitatoare dar cu un antrenor mediu ca valoare .Platit insa ca intotdeauna mai bine decat valoarea lui ca antrenor (Ranieri)


    Cred ca Italia propune niste jucatori foarte talentati insa pe moment nu au loc de un Figo,Maldini,Seedorf,Zanetti etc jucatori ce inca isi amana retragerea.Daca un jucator ca Lavezzi poate ramane la Napoli cred ca este si o problema de bani in Italia
    si de strategie.

    In Anglia o sa observati ca jucatorii foarte batrani exista dar sunt menajati si joaca numai in anumite posturi.
    ..Ma opresc aici desi sunt multe de spus o sa revin cu o analiza a lui Liverpool o echipa de toata lauda.
    Asteptam parerile voastra si ce vi sa parut interesant in Ch.Leag.
    Last edited by iulian_1976; 14th March 2009 at 04:03.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #2
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Heii nici o parere ?

    Liverpool echipa lui papa Benitez .
    Au traseele de joc foarte bine puse la punct,nu joaca asa rapid ca MU insa
    au traseele mai bine gandite.
    De cand este Refa pe banca toamna se menajeaza joc mai slabut insa in primavara intra in forta.

    Anul acesta vor avea un cuvant greu de spus in Ch.Leag.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  3. #3
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Chelsea - din pacate anul asta, destul de multi accidentati: in frunte cu Essien, Drogba, Carvalho, Joe Cole. Echipa e in revenire de forma, joaca bine, ca in vremurile bune cu posesie mare, multa verticalizare in joc. Din pacate mijlocasii laterali sunt inexistenti, noroc cu Ashley Cole si Bowingwa, care urca foarte mult si au centrari de calitate.

  4. #4
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Stilul de joc al lui Chelsea e simplu! Pur si simplu NOROC!!!

    Cam asa au castigat mai mereu; cam 4 victorii din 5 sunt datorate sansei care o are meci de meci.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  5. #5
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Rave_o_Lution View Post
    Stilul de joc al lui Chelsea e simplu! Pur si simplu NOROC!!!

    Cam asa au castigat mai mereu; cam 4 victorii din 5 sunt datorate sansei care o are meci de meci.
    Baietel, cate meciuri ale lui Chelsea ai urmarit sezonul asta ?

  6. #6
    sport legend Sezione's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    UltraCitta
    Posts
    3,759
    Reputatie
    1
    LIverpool are cel mai agresiv pressing pe care l-am vazut vreodata..de aici pleaca succesul ... Mascherano este TATIk...in distrugerea jocului advesarilor ..benitez e un MARE antrenor..iar Torres si Gerrad sint niste jucatori care castiga un meci singuri.

    Man utd are lotul cel mai complet ...si sint cei mai constanti... in ultimele 10-15 partide au avut o singura sincopa dde joc..cu FCL...

    Chelsea? ? Are un lot foarte bun...acum are soi ANTRENOR..sint in mare crestere de forma..Nu joaca prea spectaculos..dar sint ENERVANt de eficienti.
    [COLOR="Blue"][I][/I][/COLOR]FORZA STIINTA !!!

  7. #7
    sport legend Sezione's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    UltraCitta
    Posts
    3,759
    Reputatie
    1
    Despre italia...nimik de bine.... Se pare ca scandalul JUve, problemele finaciare si faptul ca inter nu are rival au dus la scaderea valorii campionatului intern....mult sub ceea ce pretinde a fi .
    [COLOR="Blue"][I][/I][/COLOR]FORZA STIINTA !!!

  8. #8
    sport legend Sezione's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    UltraCitta
    Posts
    3,759
    Reputatie
    1
    Spania?? Jocuri spectaculaoase...dar cu numai 3 echipe mai acatarii....nu poti emite prea multe pretnetii in fata Angliei. Barca are un joc foarte placut si il are pe Messi... dar....in ultimi ani englezii iau trimis frumusel acasa. Una e sa joci cu Liverpool si Man utd si alta e sa umilesti Atletico Madrid sau Bilbao... Sa vedem daca anul asta o sa ma contrazica Barcelona...dar ma indoiesc.
    [COLOR="Blue"][I][/I][/COLOR]FORZA STIINTA !!!

  9. #9
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Andrei_23 View Post
    Baietel, cate meciuri ale lui Chelsea ai urmarit sezonul asta ?
    Am pierdut maxim 2 sau 3.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  10. #10
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Si cum ai ajuns la concluzia ca " 4 victorii din 5 sunt datorate sansei care o are meci de meci" ?.

  11. #11
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Despre Chelsea nu pot spune prea multe i-am vazut maxim o repriza.
    Asa la prima vedere Chelsea =Drogba.

    ...imi pare cam putin pentru a bate Liverpool.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  12. #12
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Andrei_23 View Post
    Si cum ai ajuns la concluzia ca " 4 victorii din 5 sunt datorate sansei care o are meci de meci" ?.
    pentru mine sansa = victorie dupa minutul 80....cu cat mai aproape de minutul 90 cu atat mai mare sansa......Chelsea sa obisnit sa castige cu goluri dupa minutul 80.....au fost multe cazuri cand au fost condusi si apoi intre minutele 82-86 sa inscrie 2 goluri......de obicei Drogba fiind marcatorul...sau faze cand le`au fost acordate penalty-uri prin ultimele minute...penalty-uri care sau aratat vitale in ceea ce priveau cele 3 puncte....si tot asa....pot continua pana maine, dar nu`mi permite programul inflexibil
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  13. #13
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Rave_o_Lution View Post
    ...sau faze cand le`au fost acordate penalty-uri prin ultimele minute...penalty-uri care sau aratat vitale in ceea ce priveau cele 3 puncte....
    Nu ma obliga sa te fac prost. E clar ca nu stii ce vorbesti...

  14. #14
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    portsmouth - chelsea 0-1..gol drogba min 79....bulan
    chelsea -wigan 2-1... egal pana in minutu 90 cand a dat gol lampard
    si preferatul meu Chelsea - Stoke City 0-1 pana in minutu 87....dupa care au urmat 2 goluri pentru Chelsea..lampard si inca unu...
    iar astea numai care mi le amintesc eu.....ca daca ma pun sa caut....si prin tur imi mai aduc aminte si de alte faze

    si penalty-urile nu mi le mai amintesc clar....dar stiu sigur ca au fost...unu daca nu ma insel in champions league parca...dar oricat de mare fan Chelsea esti trebuie sa recunosti ca fara norocul care la avut in campionatul asta nu se mai afla pe locul 2 acum
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  15. #15
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Da-mi exemplu de un penalty...

  16. #16
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    cand o sa am mai mult timp o sa caut si o sa iti trimit un PM.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  17. #17
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    ..Chelsea depinde de Drogba hai nu va mai certati.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  18. #18
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    asa`i.....asta`i al doilea stil pe care il joaca Chelsea. nu vreau sa fiu rau, dar cam asa e.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  19. #19
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Sa spun ceva si despre Bayern Munchen

    O echipa ce sta in Ribery.
    In anul in care Bayern nu s-a calificat in Ch.Leag. s-a luat decizia de a baga
    mana in buzunar si a-l transfera pe Ribery si Luca Toni.
    Mai tarziu a venit si Podolski astfel incat au luat un pic din ,,spuma,, Bundesligii ca tot serveste bere buna ,, weisse bier,,

    Klinsman in mijloc se bazeza pe Ze Robero cred ca de el o sa depina orice meci fie el in Ch.Leag sau Bundesliga.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  20. #20
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    ..Chelsea depinde de Drogba hai nu va mai certati.
    Argumenteaza.

  21. #21
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Drogba de obicei deschide scorul la orice meci important.

    Incearca sa faci un efort de gandire oare s-ar fi intamplat daca Drogba era accidentat la intalnirea :Chelsea-Juventus
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •