Page 13 of 279 FirstFirst ... 311121314152363113 ... LastLast
Results 253 to 273 of 5855

Thread: Arena Națională (55.200 locuri)

  1. #253
    junior
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    dar spatiul din jur nu ar trebui inghesuit cu parcari ... dar in fine ...

  2. #254
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Ei si tu acum,sunt scumpe parcarile subterane

  3. #255
    junior
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    unde merge 1000 merge si 100

    sau ?



    din 26 iun ... nu stiu daca a mai fost postata
    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/...800&height=600
    Last edited by SfantuMM; 23rd July 2009 at 01:50.

  4. 23rd July 2009, 01:46

  5. #256
    sport legend cristi13's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    836
    Reputatie
    1
    Reprezentanții Max Boegl, constructorul german care reface Stadionul național „Lia Manoliu” din București, s-au adaptat perfect la stilul dâmbovițean. Ieri, înainte de sosirea în vizită de lucru a primarului general Sorin Oprescu, muncitorii se apucaseră să toarne fundația ultimei peluze rămase fără nici un etaj ridicat până în prezent. Primarul era așteptat la 16.30. Cu un sfert de oră înainte, muncitorii au turnat vreo doi metri de fundație. S-a auzit apoi că edilul va întârzia vreo jumătate de oră, așa că muncitorii au lăsat-o mai ușor. Ce-i drept, toți cei de pe șantier se căzneau să-și conserve energia secătuită de soarele dogoritor. Când s-a dat semnalul că mașina care îl transporta pe Oprescu a plecat de la primărie, s-a dat iar mobilizarea și alți doi metri de fundație au văzut lumina zilei. „E aglomerat, mai întârzie puțin”.

    Altă pauză. În fine, pe la 17.15, jeepul lui Oprescu a parcat pe platforma de lângă șantierul viitorului stadion. Un oficial al firmei germane s-a apucat să-i facă lui Oprescu istoricul stadionului, pomenind și de ultimul meci jucat aici înainte de demararea lucrărilor: România-Albania. La un moment dat, Oprescu a întrerupt speech-ul, interesându-se dacă, în afară de problema acoperișului, mai e ceva care ar putea afecta termenul de execuție, deja decalat cu 20 de săptămâni – întârziere consemnată acum câteva luni și deloc recuperată. „Doar vremea”, spune neamțul. Cât s-a realizat din stadion până acum, întreabă cineva? Consultantul lui Oprescu zice cu voce scăzută: „20 la sută”. Are sens, s-a realizat un singur etaj (inferior, deci cu aria mai mică) din cele 5 ale viitorului stadion. „35-40%, răspunde, mândru, neamțul”. „E o înaintare victorioasă”, îl felicită Oprescu.

    Aflăm că, deși va fi discutată, problema acoperișului stadionului nu va fi tranșată pe loc. „Mingea e la Guvern”, zice cineva din echipa lui Oprescu. „Nu cred că, în acest moment, acoperișul este casus belli (motiv de dispută - n.n). Dar vom vedea”.

    Se ajunge la problema parcărilor. În proiect nu sunt prevăzute decât 162 de locuri de parcare (neamțul zice că vor fi, totuși, 200), pentru VIP-uri. Oprescu are un plan: „Mergem undeva în regiunea de Vest a stadionului, luând ca punct de reper garajul RATB, pentru a crea cel puțin 6.000 de locuri de parcare. Fie pe construcție gen turn, fie la sol, Dumnezeu știe. Acolo sunt terenuri retrocedate, vândute ș.a.m.d. Vom vedea… Eu încerc să forțez lucrurile astea”. Matematica îi joacă feste edilului – chirurg: „În mod normal, la 55.000 de locuri, socotind că, din 5 cetățeni, unul vine cu mașina, vom avea nevoie de aproape 18.000 de locuri de parcare. N-o să pot să fac niciodată 18.000 de locuri de parcare, acum, în acest moment de criză. 6.000 de locuri cred că pot să satisfacă strictul necesar”.
    Last edited by cristi13; 23rd July 2009 at 13:19.

  6. #257
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    pai daca nu are parcare pierde automat din stele - oricum clasificarea e altfel acuma

    la noi, la 32.000 de locuri trebuiesc 4000 de locuri de parcare minim ...

  7. #258
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristi13 View Post
    Reprezentanții Max Boegl, constructorul german care reface Stadionul național „Lia Manoliu” din București, s-au adaptat perfect la stilul dâmbovițean. Ieri, înainte de sosirea în vizită de lucru a primarului general Sorin Oprescu, muncitorii se apucaseră să toarne fundația ultimei peluze rămase fără nici un etaj ridicat până în prezent. Primarul era așteptat la 16.30. Cu un sfert de oră înainte, muncitorii au turnat vreo doi metri de fundație. S-a auzit apoi că edilul va întârzia vreo jumătate de oră, așa că muncitorii au lăsat-o mai ușor. Ce-i drept, toți cei de pe șantier se căzneau să-și conserve energia secătuită de soarele dogoritor. Când s-a dat semnalul că mașina care îl transporta pe Oprescu a plecat de la primărie, s-a dat iar mobilizarea și alți doi metri de fundație au văzut lumina zilei. „E aglomerat, mai întârzie puțin”.

    Altă pauză. În fine, pe la 17.15, jeepul lui Oprescu a parcat pe platforma de lângă șantierul viitorului stadion. Un oficial al firmei germane s-a apucat să-i facă lui Oprescu istoricul stadionului, pomenind și de ultimul meci jucat aici înainte de demararea lucrărilor: România-Albania. La un moment dat, Oprescu a întrerupt speech-ul, interesându-se dacă, în afară de problema acoperișului, mai e ceva care ar putea afecta termenul de execuție, deja decalat cu 20 de săptămâni – întârziere consemnată acum câteva luni și deloc recuperată. „Doar vremea”, spune neamțul. Cât s-a realizat din stadion până acum, întreabă cineva? Consultantul lui Oprescu zice cu voce scăzută: „20 la sută”. Are sens, s-a realizat un singur etaj (inferior, deci cu aria mai mică) din cele 5 ale viitorului stadion. „35-40%, răspunde, mândru, neamțul”. „E o înaintare victorioasă”, îl felicită Oprescu.
    sclavul ala de a scris articolul asta mai bine facea si el 2-3 poze, nu baga inventii de la el ca stau muncitorii, ce o vrea, pe soarele ala sa rupa betonu? ...se munceste, dar cand este canicula mai trebuiesc respectate si niste reguli, in plus am vazut ca lucreaza mai mult seara fiind mai racoare, macaralele se misca pana se lasa intunericul

    parerea mea este ca stadionul va fi finalizat la timp, sper insa sa nu o dea in balarii la finisaje si sa faca totul ok ...

  8. #259
    sport legend cristi13's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    836
    Reputatie
    1
    asta inseamna o masina la 8 oameni...

  9. #260
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    pai daca nu are parcare pierde automat din stele - oricum clasificarea e altfel acuma

    la noi, la 32.000 de locuri trebuiesc 4000 de locuri de parcare minim ...
    Asa e,clasificarea este altfel acuma,nu mai e pe stele,e pe categorii.Oricum cred ca pentru acea finala se poate face si ceva provizoriu,ca sa se ajunga la 8-10000 de locuri,nu cred ca va reprezenta o problema asta.
    Cu un simplu calcul dupa minimul de locuri de parcare necesare stadionului vostru se ajunge la 6800 de locuri minim pentru Lia Manoliu,deci sunt pe-aproape.

  10. #261
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    pe nu ma intereseaza, ma duc pe jos

  11. #262
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristi13 View Post
    asta inseamna o masina la 8 oameni...
    Dar oamenii aia vin singuri in masina?o masina normala are 4-5 locuri.
    Iar la finala strainii vor veni in general cu avionul,asa ca masina sare din schema

  12. #263
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    mai e o chestie, la noi mai trebuie parcare pt 400 de autocare la maxim 2 km de stadion

    acolo se poate face asta? nu stiu f. bine zona ...

  13. #264
    sport legend cristi13's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    836
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Dar oamenii aia vin singuri in masina?o masina normala are 4-5 locuri.
    Iar la finala strainii vor veni in general cu avionul,asa ca masina sare din schema
    da stiu ai dreptate....6800 de locuri sunt suficiente

  14. #265
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    mai e o chestie, la noi mai trebuie parcare pt 400 de autocare la maxim 2 km de stadion

    acolo se poate face asta? nu stiu f. bine zona ...
    Taie copacii dintr-un parc si se face loc

  15. #266
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    pai blocam Pantelimonu ...glumesc

    se gaseste loc, prin parcul National, pe la Institutul de medicina sportiva ...dar totusi, 400 autocare?

    eu cred ca 6000 locuri de parcare ar fi suficiente, cei de prin Bucuresti vin pe jos la meciuri, doar cei din zonele mai indepartate (Militari) or sa vina probabil cu masina, dar au si ei legatura cu metroul de la Iancului si Muncii ...cred ca or sa farame si terenurile de antrenament de la Electroparataj pt parcari... oricum un alt loc mai excelent pt un stadion nu se gasea, decat in afara Bucurestiului, dar acolo nu exista legatura cu metrou, autobuz samd

  16. #267
    Pinguin radical BBB's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    pai daca nu are parcare pierde automat din stele - oricum clasificarea e altfel acuma

    la noi, la 32.000 de locuri trebuiesc 4000 de locuri de parcare minim ...
    Pentru 4000 de tico-uri sau 4000 de Hummeruri?

  17. #268
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Daca-l faceau in afara Bucurestiului mai erau necesare vreo 150 de milioane pentru infrastructura.Cred ca vor fi si autobuze speciale care vor duce la stadion in zilele cu meciuri sau concerte,asa mi s-ar parea normal.
    Quote Originally Posted by BBB View Post
    Pentru 4000 de tico-uri sau 4000 de Hummeruri?
    4000 de Dacii

  18. #269
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    sunt destule autobuze si troleibuze care au capatul de linie chiar in poarta stadionului

  19. 23rd July 2009, 14:40

  20. #270
    junior
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    mai e spatiu de parcare si langa patinoar, cel putin pt autocare ...

  21. #271
    junior
    Join Date
    May 2009
    Posts
    62
    Reputatie
    1

  22. #272
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by PSm View Post
    Hmm,se pare ca cele 6000 de locuri de parcare sunt subterane.

  23. #273
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    cum sa fie bai desteptilor obligatorii 6000 de locuri de parcare?pai asta inseamna minimum vreo 12-15 ha.de unde atata?daca imi aduc aminte bine chestia cu locurile de parcare se refera la stadioanele din afara orasului nu alea dintr-un oras ca mai exista si ceva numit transport public

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •