Page 179 of 279 FirstFirst ... 79129169177178179180181189229 ... LastLast
Results 3,739 to 3,759 of 5855

Thread: Arena Națională (55.200 locuri)

  1. #3739
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    400.000 euro pe luna?nu exista asa ceva In afara de un teren de fotbal,ce mai face acest stadion pentru asa suma?ofera masaj thailandez fiecarui spectator?
    Oameni buni! Nicio echipa din Romania nu va inchiria stadionul pt. o luna sau un an. Cel mult pe meci. Adica de 2-3 ori pe saptamana. (probabil pt. o suma de aprox. 10-15mii euro/meci) Ce sa faca cu stadionul o luna intreaga?????? Se muta fotbalistii acolo, cu familie cu tot si o sa doarma in stadion? Fiecare echipa are cel mult 3-4 meciuri "acasa" intr-o luna. Adica 3 X 90min..
    Antrenamentele se vor face pe alte terenuri, fiindca nicio echipa din Bucuresti nu se antreneaza pe stadionul pe care joaca meciurile oficiale.
    Pai cine sa aiba atatia bani sa dea cateva milioane pe an sa inchirieze un stadion pe care nu-l foloseste, decat cateva ore pe luna??? Si daca sunt concerte cum se procedeaza? Clubul de fotbal (fiind unic chirias, daca plateste acea suma) inchiriaza mai departe stadionul celor, care organizeaza concertul? Sau daca vrea sa joace in cupele europene si o alta echipa pe stadion?

    Atata grija va faceti, de parca nu ar fi oameni, care sa se ocupe de administratia stadionului. Din cate stiu eu, parca primarul a zis ca va angaja o firma specializata pe asa ceva.
    Last edited by evil78; 12th March 2011 at 01:13.

  2. #3740
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    geniale pozele Laur, o rugaminte am si eu la tine...poti sa le pui si tu la o rezolutie mai mare?

  3. #3741
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    apropo de concertul U2 mai stiti ceva? eu cred ca daca tot e sa aduca o trupa ar prinde mai bine Muse sau Linkin Park decat U2

  4. #3742
    sport legend KOKOSHATU's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    618
    Reputatie
    1

    mi se pare corect !!!!

    Quote Originally Posted by Laur19731973 View Post
    cata claritate,o cascada de pixelli.........e facuta cu telefonu' fix?

  5. #3743
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    linkin park mai exista? muse exista.ce ai cu U2?Mai bine spune-ne ca nu iti place.Nu ai cum sa-i contesti.Sunt printre putinii care merita fiecare eurocent.

  6. #3744
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    400.000 euro pe luna?nu exista asa ceva In afara de un teren de fotbal,ce mai face acest stadion pentru asa suma?ofera masaj thailandez fiecarui spectator?
    costul de intretinere si functionare al stadionul este ESTIMAT la 400 000 de euro pe luna ( calcule facute dupa stad din Frankfurt)

    Ideea e ca o echipa care vrea sa aiba acest stadion exclusiv pt ea ar trebui sa suporte suma asta .. ca mai apoi sa sub inchirieze pt unele evenmente gen concerte...

    Dar cel mai probabil primaria va crea o societate care va administra stadionul si care va trebui sa gaseasca solutii de a acoperi cheltuieli anuale plus o eventuala marja care va amoritza cat de cat investitia (putin probabil de altfel)

    Solutii ar fi inchirierea la meci (de ex pt Dinamo ...10-15 k pe meci sa zicem in campionat si probabil mai mult in cupele europene- concerte undeva la 500 k banuiesc per eveniment) de multe ori pe langa taxa de inchiriere se percepe si un procent din vanzarile de bilete...
    Dar din ce stiu e vor deschide acolo si bar/uri si restaurant/e tot cu scopul acoperiri cheltuielilor ...
    Ar mai fi si vanzarea numelui ... care va acoperi cu siguranta pana la o 1/3 din cheltuieli ( dc nu chiar mai mult)
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  7. #3745
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    linkin park mai exista? muse exista.ce ai cu U2?Mai bine spune-ne ca nu iti place.Nu ai cum sa-i contesti.Sunt printre putinii care merita fiecare eurocent.
    un concert 30 seconds to mars ar fi cel mai perfect

  8. #3746
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    400.000€ pe an nu e exagerat de mult, intr-adevar e mult dar nu exagerat.... Steaua da in Ghencea aprox 260.000€/an si conditiile de acolo nu se compara cu astea de pe Lia Manoliu
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  9. #3747
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    sorensen: stadionul va avea restaurante, magazine.suma provenita in urma inchirierii acelor spatii, nu vor intra in contul clubului/rilor, /federatiei care vor juca acel meci.deoarece contractul de inchiriere a spatiilor comerciale se face cu proprietarul(primaria capitalei) sau cu cel care il va administra(acea firma specializata),fie cu firma constructoare.asta ramane de vazut cum va fi administrat stadionul.asadar,evident ca sumele respective, nu vor intra in buzunarul ciobanului, cofetarului, nasului sau borcica mondialu.in consecinta, cluburile vor incasa, cel mult 100% din bilete,asta daca nu vor fi nevoite sa dea un procent din incasari.federatia cand si-a facut calcule pentru meciul cu argentina,a luat in considerare doar ca vinde 55.000 de bilete + drepturile tv, nu si sumele din spatiile comerciale. pentru clubul dinamo la 3.000 de dinamovisti pe un stadion de 55.000, nu li se merita sa-l inchirieze.
    ps daca cluburile/federatia ar lua si suma din spatiile comerciale, primaria si constructorul, isi vor recupera investitia la pastele cailor in plus, ideea e in sine o prostie.
    Last edited by SwedishMafia; 12th March 2011 at 13:46.

  10. #3748
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    135
    Reputatie
    1
    "Marți, structura de rezistență va fi ridicată la aproximariv 20 de metri, după care se montează stâlpii din interior și tot sistemul de iluminat. Cubul video va fi ridicat ulterior", a spus Ștefan Monos. Șeful șantierului de la "Lia Manoliu" a mai explicat și că ultima operațiune care se va face va fi așezarea gazonului cu drenaj și sistem de încălzire.

  11. #3749
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    linkin park mai exista? muse exista.ce ai cu U2?Mai bine spune-ne ca nu iti place.Nu ai cum sa-i contesti.Sunt printre putinii care merita fiecare eurocent.
    n-am nimic cu ei, doar ca imi plac mai mult trupele alea si cred ca ar prinde mai bine in romania

  12. #3750
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    135
    Reputatie
    1
    panorame 3D pe evz

  13. #3751
    incepator
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Nimic de la stadion? Parca azi trebuia sa se ridice partial acoperisul.

  14. #3752
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    l-au ridicat atat de sus incat nu se vede nici in poze
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  15. #3753
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Din pacate cel mai spectaculos moment al constructiei nu va fi documentat. Toti ziaristii sunt plecati sa pazeasca casa lui Mititelu sau Cristi Tanase. Ori stau la gaura cheii, sa-i filmeze pe Monica Columbeanu si Irinel cum fac sex oral.

    Inca noroc ca au mai facut Oprescu si Nasu' cateva vizite la stadion, in ultimele luni, ca asa am mai vazut niste poze, facute de ziaristii, care roiau in jurul lor. Chiar si acei ziaristi au fost mai mult sa prinda vreun subiect de cancan, vreun "razboi al declaratiilor", nicidecum ca sa vada in ce stadiu e stadionul.

  16. #3754

  17. #3755
    senior
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    232
    Reputatie
    1
    Sincer stadionul asta seamana mai mult cu cel al Barcelonei decit cel din Frankfurt. Daca i s-ar mai pune un "inel"...

  18. #3756
    senior emylust23's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    183
    Reputatie
    1

    Stadionul national

    Foarte bune pozele.Multumim Laur!!!
    Cu cat cunosc mai multi oameni cu atat iubesc mai mult animalele.

  19. #3757
    incepator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Cu placere,sa ma anuntati cind incep ridicarea acoperisului

  20. #3758
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Astia una zic si alta fac :-j parca trebuia ridicat cativa metri in zilele ce au trecut ? sau am inteles eu gresit?
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  21. #3759
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by eugene12 View Post
    Sincer stadionul asta seamana mai mult cu cel al Barcelonei decit cel din Frankfurt. Daca i s-ar mai pune un "inel"...
    Prin ce seamana?? Scaunele eventual. Asa putem sa spunem despre toate stadioanele, care nu sunt acoperite, ca seamana cu stadionul Barcelonei.
    Cred totusi, ca e mai mult o iluzie optica. O sa vezi, ca dupa ce e montat acoperisul, nu va mai semana nici macar o secunda cu Camp Nou.
    http://img23.imageshack.us/img23/6724/10068900.jpg

    http://img28.imageshack.us/img28/7822/campnoua.jpg

    Si Commerzbank Arena arata altfel, in timpul constructiei. Nu au montat nici acolo acoperisul intai si apoi tribunele...

    http://img850.imageshack.us/img850/4494/bildphp.jpg

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •