Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 77 of 77

Thread: Cupa Mondiala Vancouver 11.03-15.03

  1. #64
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Si mie mi s-ar parea normal sa fie premiata constanta,sa fie incurajati sportivii sa participe la cat mai multe etape.Sa fie motivati ca sa aiba rezultate cat mai bune in fiecare etapa!Si cand colo e exact invers!Mi se pare de o absurditate extrema...Insa se poate si sa fiu eu subiectiv pentru ca nu inteleg reglementarea asta...
    Pana la urma stai sa vedem daca se va aplica. Nu va grabiti, cupa mondiala inca nu s-a incheiat. Atunci vom vedea ce si cat i s-a scazut fiecaruia.
    Pacat pentru Svendsev, conducea la inceputul Cupi Mondiale, dar apoi a absentat la cateva curse si a cazut in clasament Nu inteleg ce se intampla cu el, nici aici la Vancouver sa nu participe....nu cred ca nu l-a vrut antrenorul, pentru Hafsas si Gjerdem....
    Pacat, ar fi putut castiga primul lui Glob de cristal la seniori, toata lumea isi pusese la inceputul sezonului sperantele in el, ca urmasul lui Bjorndalen...

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se scade Ducus. Asta spune regulamentul

  3. #66
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Oricum eu zic ca in mod normal OEB castiga oricum, chiar si fara acele puncte multe scazute lui Sikora. Avand in vedere ca mai sunt 2 curse de sprint pana la final, iar Sikora trebuie sa le castige pe amandoua ca sa aiba asigurata marele glob de cristal, eu zic ca e imposibil acest lucru! Diferenta intre cei doi e de doar 2 puncte.
    In ca nu stim care sunt cele mai slabe rezultate, mai sunt curse de disputat, in care oricare din ei pot avea un rezultat prost.
    Sa nu uitam ca nici Sikora nu a castigat intotdeauna in acest sezon, si nu are chiar asa mari puncte de scazut, a mai ocupat si locuri 6-7 chiar 9. Iar cele mai slabe clasari ale lui OEB au fost la individual (locul 16 chia alaltaieri??) si apoi la mass-start.
    La pursuit sunt la egalitate cei 2 cu cate 228 p., si aici nu stiu ce spune regulamentu? Se scade si pe fiecare proba in parte cele mai slabe 3 rezultate?

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se scade doar cel mai slab rezultat pe probe. Iar OEB la general nu pierde nici un punct indiferent de ce face fiindca a lipsit la mai mult de 3 curse

  5. #68
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Victorie pentru Germania în ștafeta feminină, cursă dominată de la un capăt la altul. Noi antepentultimii, cu 7 minute și 6 secunde deficit cu un tur plus încă 16 focuri. China, mare surpriză, termină pe 2 la 1 minut și 15 secunde diferență, Rusia pe 3, Norvegia inexistentă.

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ma intreb cand vor intelege antrenorii Romaniei ca trebui sa incepem cu Tofalvi. Degeaba ii dam stafeta cand suntem la coada. Chiar daca tot pe acolo ajungem macar suntem si noi in fata un schimb

  7. #70
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Am impresia că Eva a încercat să se menajeze cursa în asta, făcând un schimb liniștit în pas de defilare. Ceea ce mi se pare corect, n-are nicio importanță dacă terminăm pe 12 sau pe 10 o cursă la ștafetă.

  8. #71
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Urmeaza lupta finala la stafeta masculin intre Austria si Norvegia. Daca va castiga azi, Austria castiga globul de cristal al acestei probe. Sunt 27 de puncte intre cele doua. Germania pe 3, la 45 de puncte, are sanse doar teoretice.

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Marturisesc ca n-am mai vazut asa ceva. Moravec de la cehi a ratat 8 tinte la o tragere

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Suedia castiga ultima stafeta, Austria ia Globul

  11. #74
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Peiffer a recidivat după performanța de la campionatul mondial (ștafeta mixtă) și l-a bătut pe Berger din nou la deplasarea pe schiuri.
    Pichler e ceva de speriat. Nu știu cum a făcut din nimic (cam asta era Suedia acum 3-4 ani) o super echipă. Cu victorii la individual și iată acum și la ștafetă.

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Suedia a castigat si fiindca unele tari au trimis garnitura a doua

  13. #76
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Da, dar n-au fost foarte multe absențe. Ar fi Bjordalen, Greis și eventual în planul 2 Svedsen, dar el e depresat rău așa că nici de-ar fi fost în Canada probabil că nu era selecționat, apoi ar mai fi Landertinger și Stephan. În rest toată lumea bună a fost.(7 din primii 10 în clasamentul general au evoluat)

  14. #77
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Austria castiga la stefeta masculin dupa multa vreme. Norvegia pe 2 iar Germania pe 3. La feminin a castigat Germania, urmata de Franta si Ucraina. Romania pe locul 9 din 24 de tari, cea mai buna clasare a noastra la stafeta in cupa mondiala!
    Bravo fetelor, si speram la mai mult la anul Poate chiar o surpriza la Vancouver.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •