Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 45

Thread: Stadioane Bucuresti

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Stadioane Bucuresti

    Dragi colegi,

    m-a apucat strechea intr-o zi sa fac o pagina de Wiki cu toate stadioanele din Bucuresti avand in vedere faptul ca pe internet nu exista nici macar o adresa sau ceva.

    De aceea va cer ajutorul si cunostintele voastre

    Mentionez ca stadioanele de tipul Dinamo, Steaua, Sportul sunt usor de gasit si stiu unde sunt.

    Ma intereseaza stadionul IMUC (unde e ?), stadionul Granitul, stadionul Electroaparataj, stadionul 1 Decembrie, stadionul Acumulatorul, stadionul Agronomia, stadionul Antilopa, stadionul Biruinta, stadionul Cernica, stadionul Chitila, stadionul Clinceni, stadionul Coresi, stadionul Laromet, stadionul Magurele, stadionul Romprim, stadionul Rosu, stadionul Termo, stadionul Turn, stadionul Vointa, stadionul Vulcan, stadionul Mase plastice.

    Cineva de aici trebuie sa stea macar in vecinatatea unuia din stadioanele enumerate. Doar o strada am nevoie si dupa aia totul vine de la sine. In primul rand,....unde e Soimii IMUC?

    astept ajutor

  2. #2
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    Soimii IMUC Acolo este asociatia sportiva, dar nu stiu daca acolo au si stadionul.
    La stadionul 1 decembrie te referi la stadionul din comuna 1 decembrie din jud Ilfov sau 1 decembrie din Bucuresti ?

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    1 decembrie din bucuresti....

    aia cu soimii imuc ..asociatia de box am gasit si eu....

    eu am nevoie de informatii de la oameni, cei care stau pe langa un stadion sau ceva de genul asta....poate ai jucat cand erai mic...etc....pt ca pe net...te asigur nu gasesti nimic...de aia vreau si sa fac pagina de wiki.

  4. #4
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mc_banderras View Post
    Dragi colegi,

    m-a apucat strechea intr-o zi sa fac o pagina de Wiki cu toate stadioanele din Bucuresti avand in vedere faptul ca pe internet nu exista nici macar o adresa sau ceva.

    De aceea va cer ajutorul si cunostintele voastre

    Mentionez ca stadioanele de tipul Dinamo, Steaua, Sportul sunt usor de gasit si stiu unde sunt.

    Ma intereseaza stadionul IMUC (unde e ?), stadionul Granitul, stadionul Electroaparataj, stadionul 1 Decembrie, stadionul Acumulatorul, stadionul Agronomia, stadionul Antilopa, stadionul Biruinta, stadionul Cernica, stadionul Chitila, stadionul Clinceni, stadionul Coresi, stadionul Laromet, stadionul Magurele, stadionul Romprim, stadionul Rosu, stadionul Termo, stadionul Turn, stadionul Vointa, stadionul Vulcan, stadionul Mase plastice.

    Cineva de aici trebuie sa stea macar in vecinatatea unuia din stadioanele enumerate. Doar o strada am nevoie si dupa aia totul vine de la sine. In primul rand,....unde e Soimii IMUC?

    astept ajutor
    Majoritatea celor pe care le enumeri tu, sunt aproape ruine. Totusi, Stadionul Granitul este in comuna Pantelimon, chiar la soseaua Pantelimon. Acolo jucau Metalul si Faur, nu mai stiu daca Granitul chiar avea echipa; este in stare deplorabila.

    Stadionul Electroaparataj era in baza sportiva Lia Manoliu, intrarea pe Sos. Iancului, nu mai stiu ce s-a ales de el. Acum pe acolo sunt niste terenuri sintetice foarte bune.

    Stadionul Vointa se afla in cartierul Aviatiei, langa statia de metrou Aurel Vlaicu. Stiu ca baza sportiva fusese luata acum 2-3 ani de Ilie Nastase sa faca Academie de Tenis insa am inteles ca a fost fortat sa renunte. Acolo inca se mai practica fotbal, dar nu stiu in ce stare este stadionul.

    Echipa "Mase plastice", nu avea stadion: exista in Pantelimon, la Morarilor, un stadion care era al FRB si pe care jucau mai multe echipe: FRB, Mase Plastice, Frigotehnica si altele...acolo am jucat si eu. Era si un teren de handbal unde jucau fetele de la nu stiu ce echipe..tot muncitoresti, oricum.

    Stadionul arata groaznic: "tribunele" din metal sunt acum ruginite si stau sa cada iar terenul este napadit de balarii.
    Asta este ceea ce stiu eu despre respectivele baze. Poate asupra unor date ma insel, ii rog pe cei ce stiu mai bine sa ma corecteze.

    Ca sa inchei in nota optimista, pt sa iti spun ca in cartierul Colentina, pe Sos. Fundeni este stadionul echipei Juventus Colentina, Liga a II-a, care arata foarte bine, este foarte cochet si are un gazon foarte bun. Se spunea chiar ca patronul echipei doreste sa faca acolo o baza sportiva moderna, cu hotel, sali de pregatire, etc...

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Stadionul Soimii Imuc se afla la capatul tramvaiului 34 la 2-3 statii de stadionul romprim e un teren fara tribune unde iarba creste doar pe margine.
    Granitul este vizavi de Cora pantelimon...acolo sunt 2 terenuri Granitul si Metaluglobus sunt niste stadioane sapate in pamant
    Electroaparataj se afla in Complexul Lia Manoliu langa Depul Vatra Luminoasa...sunt 2 terenuri unu de zgura si unu de iarba
    Acumulatorul este aproape de centura pe Soseaua Pantelimon langa fabrica de bere Tuborg, iar vizavi este o unitate militara si e invecinat cu firma Romconstruct
    Agronomia este la 1-2 statii de capatul tramvaiului 41...acolo e un fel de complex pentru studenti.
    Antilopa este vizavi de fabrica Antilopa pe Soseaua Pantelimon
    Biruinta este in cartierul Damaroaia la capatul autobuzului 331 daca nu ma insel si este situat pe strada Acumulatorului...aici joaca numai echipa Css 1 Pajura
    Laromet este la capatul tramvaiului 20 are un gazon destul de bun.
    Turn este in Complexul Lia manoliu aproape de Electroaparataj dar e cam in paragina peste tot gunoaie, e denivelat o poarta e inclinata , dar se joaca meciuri acolo e chiar langa turnul ala de parasutisti.
    Vointa este la statia de metrou Aurel Vlaicu are un gazon foarte bun dar tribunele lasa de dorit mi se pare ca gazonul a fost modernizat de Politia CApitalei pentru ca ei acolo isi disputa meciurile.
    Stadionul Vulcan se afla la capatul autobuzelor 141,220 de acolo de la capat trebuie sa o iei prin camp ca sa ajungi la teren e un teren destul de bun fata de altele e un om acolo care incearca sa il mai modernizeze a bagat curent, apa.
    Comprest Gim(fost Prefabricate) este pe Sos. Giurgiului la statia Luica are un gazon foarte frumos,dar tribunele lasa de dorit.
    Cautis langa liceul traian Vuia

    mai sunt cateva stadioane prin bucuresti foarte multe in paragina, dar unele arata binisor

    Urbis,Chimistul,Viscofil,Tractiunea, mai este unul in parcul Lacul Tei,Faur de asta nu stiu sigur daca mai e, Girueta, Rocar,Aversa,Tungal Metrou,Victoria,parca era si terenul Piti Varga.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    stie cineva unde era fostul mecanica fina (carmesin) actual demolat?

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Mase plastice are stadion, este pe o straduta langa spitalul Malaxa, pe o strada care are iesire in Sos. Morarilor si Bd. Basarabiei.

  8. #8
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    stie cineva unde era fostul mecanica fina (carmesin) actual demolat?
    acilea:
    bulina rosie e mecanica fina
    aia albastra e metalul
    verdele e un hypermarket renumit
    Attached Images Attached Images

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by kra****x View Post
    acilea:
    bulina rosie e mecanica fina
    aia albastra e metalul
    verdele e un hypermarket renumit
    pai nu e ala.

    ala cu rosu e chiar faur(metalul) - acum dezafectat din cate stiu
    cel cu albastru e Granitul, langa el e metaloglobus (se vede ca sunt 2 terenuri alaturate)
    daca ne uitam in dreapta jos mai vedem si Antilopa
    Hypermarketu e cora

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by parazitus View Post
    Mase plastice are stadion, este pe o straduta langa spitalul Malaxa, pe o strada care are iesire in Sos. Morarilor si Bd. Basarabiei.
    eu intrebam de mecanica fina (carmesin) actual demolat.
    pe wikimapia apare sos morarilor colt cu sos pantelimon (sos polizu) dar e posibil ca acolo sa fie mase plastice..
    o alta posibila localizare era pe sos gara catelu

    cat despre mase plastice
    deci una din locatii ar fi intersectia soseaua morarilor /pantelimon, desi pe wikimapia apare acolo mecanica fina ..
    a doua varianta ar parcul sticlariei, str ion sahighian, colt cu soseaua vergului, langa intreprinderea granitul

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    http://wikimapia.org/13983574/ro/Stadion-Granitul
    asta e granitul, terenul alaturat e metaloglobus

    culmea e ca in stanga jos a hartii pe care ai postat-o se vede si "mase plastice"..

  12. #12
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    am fost de cateva ori pe stadionul mecanica, ultima data prin 1991. poate am uitat cum se ajunge. luam metroul pana la capat, pe urma pe o strada pe langa fabrica anti-lopa. prin fata stadionului trecea tramvaiul pe o singura linie, cam asta mai stiu.
    voi spuneti ca ala e faur bazandu-va pe ce scrie pe google earth? eu zic ca nu e asa. faur e unul din alea doua care apar poreclite granitul si metalul globus, iar mecanica fina ramane cum am stabilit.
    am mai ochit un stadion prin zona, credeti ca e asta (bulina violet)? nu cred.
    Attached Images Attached Images

  13. #13
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    apropo, ca-l vad pe miril p-acilea: am fost miercuri la bob dylan, pe o asa zisa arena care se afla pe locul fostelor stadioane automatica si i.c.s.i.m.

  14. #14
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Stadionul Metalul/Faur, cel cu bulina rosie, imi a duce aminte de un meci memorabil, din B, cum altfel, Metalul-Progresul 2-6, cu Pena, tatal, dand un hattrick pe o ploaie pe cinste. Ca si meciul, spectaculos. Scuze, pentru acesta paranteza de acum 27 de ani(?). Turul s-a jucat pe un stadion numit atunci, stadionul din strada dr. Staicovici. O tempora! Stie cineva ce s-a ales din acel stadion?

    Krap, in vremuri de criza, tot noi. Muzica-i salvarea. Sincer, te invidiez in aceasta privinta, John McLaughlin, Di Meola si acum Dylan. Deci, te-ai intors la locul faptelor, sa-nteleg.
    Last edited by miril; 5th June 2010 at 12:19.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #15
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    am trecut pe langa acel stadion (prin spate, pe langa spitalul orl si marriot) cu ocazia drumului catre alt concert, ac/dc. era la locul lui. asteapta ceva.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    eu nu stiu zona, ca sa fiu sincer, da nu e vorba doar de wikimapia
    si pe harta Bucuresti ed 2009/2010 apare granitul acolo (unde ai pus tu albastru ). Si am vazut multe mentiuni despre aceste 2 terenuri alaturate (granitul/metaloglobus) vizavi de Cora. Mai e ceva, faur (metalul) era un stadion gen oval mai mare si nu se potriveste cu forma celui pe care l-ai insemnat tu cu albastru. In schimb cel din dreapta, marcat de tine cu rosu se potriveste. Uitandu-ma pe harta bucuresti apare chiar faur (metalul) acolo
    Cel pe care l-ai gasit in a doua poza apare "baza sportiva a pompierilor militari) pe harta mentionata de mine. Langa el trebuie sa mai fie un teren ( FCME?) si putin mai jos, necumprins in poza e stadionul Aversei
    ICSIM este pe Barbu Vacarescu, destul de aproape de Stefan cel Mare si respectiv stad dinamo. Dar e dezafectat. Automatica a fost o baza in cart Baneasa daca nu ma insel.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Stadionul Metalul/Faur, cel cu bulina rosie, imi a duce aminte de un meci memorabil, din B, cum altfel, Metalul-Progresul 2-6, cu Pena, tatal, dand un hattrick pe o ploaie pe cinste. Ca si meciul, spectaculos. Scuze, pentru acesta paranteza de acum 27 de ani(?). Turul s-a jucat pe un stadion numit atunci, stadionul din strada dr. Staicovici. O tempora! Stie cineva ce s-a ales din acel stadion?

    Krap, in vremuri de criza, tot noi. Muzica-i salvarea. Sincer, te invidiez in aceasta privinta, John McLaughlin, Di Meola si acum Dylan. Deci, te-ai intors la locul faptelor, sa-nteleg.
    Stadionul Cotroceni/Progresul inainte de reconstructie?

  18. #18
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    haideti sa va spun eu pt ca stau in zona si am si jucat cateva meciuri pe tarlalele astea

    ala de vis a vis de Cora e Granitul, mai nou Metaluglobus, cel marcat cu violet este al pompierilor,cel marcat cu rosu, acum acolo este baza sportiva Faur

    alwn@ daca zici intersectia Pantelimon cu Morarilor, acolo este stadionul FRB si din cate stiu eu a jucat si pe acolo Mecanica Fina (acum depinde in ce vremuri) ..la FRB am fost eu legitimat
    Attached Images Attached Images

  19. #19
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    automatica si icsim erau la 2 pasi unul de celalalt, pe barbu vacarescu.

    cat priveste mecanica fina, singura explicatie ar fi ca a fost ras si arat si semanat si degeaba il mai caut pe google earth. ala de la morarilor in nici un caz nu e stadionul pe care juca mecanica fina acum 20 de ani. ala era un pic mai departe de oras decat stadionul metalul

  20. #20
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    eu intrebam de mecanica fina (carmesin) actual demolat.
    pe wikimapia apare sos morarilor colt cu sos pantelimon (sos polizu) dar e posibil ca acolo sa fie mase plastice..
    o alta posibila localizare era pe sos gara catelu
    Polizu e strada din spatele terenului (unde sta si renumitul Mitea) ...ala il cauti cu sigurantaMase plastice e pe Vergului

    o sa va lamuresc eu un pic mai tarziu, tata a lucrat la Mecanica Fina

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    haideti sa va spun eu pt ca stau in zona si am si jucat cateva meciuri pe tarlalele astea

    ala de vis a vis de Cora e Granitul, mai nou Metaluglobus, cel marcat cu violet este al pompierilor,cel marcat cu rosu, acum acolo este baza sportiva Faur

    alwn@ daca zici intersectia Pantelimon cu Morarilor, acolo este stadionul FRB si din cate stiu eu a jucat si pe acolo Mecanica Fina (acum depinde in ce vremuri) ..la FRB am fost eu legitimat
    Thks.

    Dar desi o fi jucat mecanica fina pe acolo ceva meciuri, exista (la trecut) un stadion mecanica fina, acuma s-au construit rezidentiale. Pare-se ca era pe sos garii catelu, dar nu stiu nimica sigur

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •