Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 45

Thread: Stadioane Bucuresti

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    Polizu e strada din spatele terenului (unde sta si renumitul Mitea) ...ala il cauti cu sigurantaMase plastice e pe Vergului

    o sa va lamuresc eu un pic mai tarziu, tata a lucrat la Mecanica Fina

    cu mase plastice ne-am lamurit
    apare in prima fotografie a lui kra****x in stanga jos (ce bine era daca nota cu ceva colorat )\

    Deci cel de pe Polizu e FRB
    Mase Plastice (vergului/str sahighian)
    Granitus/metaloglobus vizavi de Cora, apare cu albastru in poza lui kra****x
    Faur cel din dreapta, cu rosu.Tot in fotografie apare si Antilopa (in dreapta jos) de asemenea neevidentiat.

    Ce zici Kra****x refacem?

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    http://forum.softpedia.com/lofiversi...p/t511932.html

    ultimul post cred ca e interesant!

  3. #24
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    nu refacem, deocamdata. nu pricep unde a disparut mecanica fina. intr-adevar, ala pe care l-am notat eu ca fiind mf, si despre care voi spuneti ca e faur este cam prea aproape de cora (sub 1 km). parca aveam de mers o gramada pana sa ajung la capatul lui 5. si mai tin minte ca era un lac foarte aproape de teren, suficient de aproape ca un sut puternic sa trimita mingea in apa. ar trebui sa fac o excursie prin zona. sau sa aflam pe unde trecea tramvaiul pe un singur fir.

    ne ajuta forumul tram=club. http://retele.tramclub.org/B/A/28.jpg . de aici as deduce ca 28 circula pe atunci (caci nu mai exista) pe soseaua garii catelul, si nu pe biruintei, ala care merge spre orasul pantelimon. pai se schimba treaba. inseamna ca mecanica fina era undeva in zona bazei aleia a pompierilor.

  4. #25
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by kra****x View Post
    nu refacem, deocamdata. nu pricep unde a disparut mecanica fina. intr-adevar, ala pe care l-am notat eu ca fiind mf, si despre care voi spuneti ca e faur este cam prea aproape de cora (sub 1 km). parca aveam de mers o gramada pana sa ajung la capatul lui 5. si mai tin minte ca era un lac foarte aproape de teren, suficient de aproape ca un sut puternic sa trimita mingea in apa. ar trebui sa fac o excursie prin zona. sau sa aflam pe unde trecea tramvaiul pe un singur fir.

    ne ajuta forumul tram=club. http://retele.tramclub.org/B/A/28.jpg . de aici as deduce ca 28 circula pe atunci (caci nu mai exista) pe soseaua garii catelul, si nu pe biruintei, ala care merge spre orasul pantelimon. pai se schimba treaba. inseamna ca mecanica fina era undeva in zona bazei aleia a pompierilor.
    asteapta sa vina tata acasa si te lamuresc, dar eu zic ca FAUR ala e ...pt ca lacul este foarte aproape ...e chiar sub podul ala ..iar capatul lui 14, a lui 5 samd nu s-a mutat de zeci de ani

    tramvaiul pe un singur fir venea dinspre Catelu pe langa PECO (PETRMOV astazi)

    eu incep sa cred ca tu ai fost pe Antilopa
    Last edited by Celso; 5th June 2010 at 13:40.

  5. #26
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    da, recunosc! ala e faur! mecanica fina era mai departe de oras.
    nu stiu cum se face, dar in atatia ani in care am fost in serie cu metalul, n-am ajuns niciodata pe stadionul lor. de aia il confund cu granitul

  6. #27
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    a venit batranu! deci e clar ca si kra****x are dreptate...mi-a zis ca era mai departe de stadionul pompierilor ..din ce isi aduce el aminte dupa Aversa si daca dau cu zoom pe wikimapia se zareste ceva forma de stadion pe acolo, lacul este foarte aproape, chiar ca ajunge mingea in el la orice sut

    el mi-a zis ca l-au faramat, daca imi aduc bine aminte am fost si eu pe acolo odata la un meci cand aveam vreo 5-6 ani cred
    Attached Images Attached Images

  7. #28
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    am fost pe antilopa? nu cred, poate de acum inainte

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    a venit batranu! deci e clar ca si kra****x are dreptate...mi-a zis ca era mai departe de stadionul pompierilor ..din ce isi aduce el aminte dupa Aversa si daca dau cu zoom pe wikimapia se zareste ceva forma de stadion pe acolo, lacul este foarte aproape, chiar ca ajunge mingea in el la orice sut

    el mi-a zis ca l-au faramat, daca imi aduc bine aminte am fost si eu pe acolo odata la un meci cand aveam vreo 5-6 ani cred
    pai da, din informatiile mele, mecanica fina ar fi pe langa aversa. Problema e ca acolo sunt mai multe arene : pomiperilor, aversa, FCME (?), Gloria (?) asa ca zoomul pe wikimapia nu prea ajuta

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    a venit batranu! deci e clar ca si kra****x are dreptate...mi-a zis ca era mai departe de stadionul pompierilor ..din ce isi aduce el aminte dupa Aversa si daca dau cu zoom pe wikimapia se zareste ceva forma de stadion pe acolo, lacul este foarte aproape, chiar ca ajunge mingea in el la orice sut

    el mi-a zis ca l-au faramat, daca imi aduc bine aminte am fost si eu pe acolo odata la un meci cand aveam vreo 5-6 ani cred
    deci in locul stad "mecanica fina" au rasarit blocuri. Nu mai apare pe wikimapia. Daca afli localizarea exacta ar fi misto

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    a venit batranu! deci e clar ca si kra****x are dreptate...mi-a zis ca era mai departe de stadionul pompierilor ..din ce isi aduce el aminte dupa Aversa si daca dau cu zoom pe wikimapia se zareste ceva forma de stadion pe acolo, lacul este foarte aproape, chiar ca ajunge mingea in el la orice sut

    el mi-a zis ca l-au faramat, daca imi aduc bine aminte am fost si eu pe acolo odata la un meci cand aveam vreo 5-6 ani cred
    aversa (cu mingea), putin mai sus Pompierilor. Si lipit de Aversa e un teren. Eu zic ca ala e ori FCME ori un teren de antrenament al Aversei, nu mecanica fina

  11. #32
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    am mai vbit putin si mi-a zis de poligon, deci e clar, cel al pompierilor a fost Mecanica Fina ...chiar acolo este poligonul auto si in zilele noastre

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    am mai vbit putin si mi-a zis de poligon, deci e clar, cel al pompierilor a fost Mecanica Fina ...chiar acolo este poligonul auto si in zilele noastre

    deci in fotografia pusa de tine, sus in colt, langa lac e cel al pompierilor
    sub el e un altul pe care scrie "poligin de tir"
    un pic mai departe aversa (cel cu mingea) si un teren langa


    eu zic ca cel al pompierilor nu a fost mecanica fina
    cel pe care scrie "poligon de tir" e o posibilitate. Daca maresti putin cadrul o sa vezi ca e un teren de fotbal.
    problema e ca pe fostul "mecanica fina" s-a construit si nu poligon de tir. Am in fata un ziar mai vechi si e o poza a stadionului si blocuri in constructie pe el
    iar "pompierilor" pare intact, fara constructii
    cel cu poligonu e o posibilitate dar si el pare intact
    dar daca ma uit pe wikimapia apare o scoala (international school of bucharest) chiar langa poligon + 2 terenuri de sport(?) de dimensiuni mai mici
    sa fie scoala asta cea care a luat locul stadionului si unul dintre terenuri cea mai ramas din el?

    problema cu ce iti spune tatal tau este ca acolo exista/au existat mai multe terenuri si e greu sa indentifici pe harta care-i unu care-i altu

    deci avem: mecanica fina (care-o fi..), aversa, FCME, gloria (se pare ca a existat si asta), pompierilor (fost care?)

  13. #34
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    da, am fost pe acolo de curand si este o cladire imensa...Scoala Americana

    el mi-a spus ca se cobora valea aia (care exista si duce in poligon) si ca erau mai multe terenuri ...deci foarte posibil sa fie scoala americana peste el

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    scoala americana sau terenul de langa poligonul de tir sau sa fie in stanga aversei acolo unde apar acuma constructii (cred ca mai recente)
    dzeu mai stie. Poate daca-i arati harta sa-si aminteasca..

  15. #36
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    i-am aratat, era in dreapta poligonului, asadar unde este Scoala Americana astazi

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    i-am aratat, era in dreapta poligonului, asadar unde este Scoala Americana astazi
    mda .. ar corespunde, ca repet ceva constructii noi au inlocuit stadionul mec fina..

    si totusi poate il mai intrebi, acolo unde scrie poligonul de tir, de fapt este si un teren flancat de poligon, daca maresti rezolutia.
    deci nu ma refer la pompierilor..

    am inteles ca prin zona mai erau FCME si Gloria..

  17. 17th July 2010, 17:49
    Reason
    spam

  18. #38
    incepator
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    nu ala cred ca e aversa...

  19. #39
    incepator
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    FCME era lipit de AVERSA....dar mai sunt decat niste balarii...pacat

  20. #40
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Stadionul Politehnica mai este functional?
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  21. #41
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by NORGEMAN View Post
    Stadionul Politehnica mai este functional?

    la care te referi?

  22. #42
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Cel din zona Parcului Izvor
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •