Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 33 of 33

Thread: File de patinaj: Noi despre patinaj

  1. #22
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iris_for_daria View Post
    Saracul Chan si sa fie cel mai cel, sa devina peste noapte o stea, sa fie inventatorul vreunei figuri exceptionale, si tot n-ar avea sanse sa uimeasca...ca in inimile multora e clasat deja...si nu vad prin ce farmece ar reusi sa stearga sentimentele oamenilor...

    no way, nu ne place chan si gata, mie oricum daca a indraznit sa se ia de Brian..e pe lista neagra

  2. #23
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Binenteles ca nu am nici un chef de invatat fiind si sambata ,asa ca sa-mi pun parerea si pe acest thread ( care nu stiu cum de mi-a scapat pana acum)
    Dupa cum am observat ca mai exista persoane si eu ma uit la patinaj tot datorita mamei, care mi-a transmis si mie pasiunea ei pt patinaj dar si pt gimnastica ( daca ar fi sa aleg unul din aceste doua sporturi clar ar fi vb filmului "o misiune imposibila"). Primele amintiri legate de patinaj sunt legate de Olimpiada de la Alberville din '92 cand nu imi amintesc un patinator sau un program anume ci mai mult supararea mamei mele ca nu au castigat preferatii ei,fratii Duschenay ( le-am vizionat si eu programele pe Youtube si le-am gasit cam plictisitoare pt gustul meu dar mamei nu i-am marturisit niciodata acest lucru, neputand sa-i ranesc sentimentele).
    Prima amintire adevarata este de la CE din '95 cand Surya Bonaly, o alta preferata a mamei mele a castigat aurul si de aceasta data mama era in al noulea cer de fericire, au urmat niste ani frumosi cu Irina Slutkaya ( o alta mare preferata a mamei mele), Philipe Candeloro ( pe care il asteptam cu sufletul la gura si imi doream sa fiu si eu la marginea mantinelei sau in public si sa ma ia in brate ), Elvis Stoiko iar in 98 la JO de la Nagano i-au descoperit pe Marina si pe Gwendal dar si pe Yags ( care pt mine ramane perfectiunea in proba masculina) care peste 4 ani la SLC m-au facut enorm de fericita cand au castigat aurul ( asemenea momente am mai trait doar la Syney cand intreg podiumul a fost romanesc).
    Dupa ce ei s-au retras ( dar si Elena si Anton din proba de perechi)au urmat niste ani destul de tristi pana cand i-am descoperit pe Brian ( in 2004 cand a castigat in fata lui Plushy tare m-am bucurat) , pe Steph dar si pe Tatiana si Roman, Tatiana si Maxim ( la JO la Torino m-am bucurat tare mult pt ei cand au castigat si recunosc ca m-am bucurat si pe Plushy care i-a indeplinit si visul mamei de a-l vedea campion olimpic).
    Din generatia mai noua dupa cum cred ca deja se stie imi plac mai ales Mao, Yu-Na, Tessa si Scott,Meryl si Charlie, Florent, Aliona si Robin ( chiar daca nu mai sunt ei asa de noi)
    pt mine patinajul reprezinta mai mult decat o pasiune, e "a way of living" ( chiar nu-mi pot imagina viata fara patinaj si fara gimastica si de multe nu pot intelege de ce oamenii le considera niste sporturi plictisitoare si schimba urgent canalul cand vad asa ceva) si imi pare rau ca nu am descoperit mai demult forumul pt k de multe ori mi s-a intamplat sa nu am cu cine sa impartasesc emotiile, bucuriile dar si tristetiile mele legate de patinaj ( in afara de mama cu care si acum cand sunt CE, CM, JO etc am adevarate teleconferinte comentand cine si de ce ne-au placut, cine nu ne-a placut, dezbatand in amanunt programe, note, etc pana cand tata se satura de noi si ne zice sa inchidem telefonul )

    P.S. Ca de obicei am scris un roman si ca de obicei nu m-am putut abtine sa nu scriu
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  3. #24
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Abia cum am descoperit si eu threadul asta. Impartasesc si eu cateva din amintirile din tinerete legate de patinaj.
    Eu urmaresc patinajul de pe vremea Nataliei Bestemianova si a lui Andrei Bukin, adica va dati seama de cat timp. Nu va inchipuiti ca imi aduc de fapt aminte cum patinau cei doi, stiu doar ca ii urmaream impreuna cu mama si bunica, la noi in familie patinajul si gimnastica sunt traditie. Eu si mama am urmarit mai mult baietii si dansurile, bunica era cu fetele, perechile si dansurile.
    Ne-au placut Oksana Grishuk si Evgeni Platov, "eternii secunzi" Anjelika Krylova (preferata mamei) si Oleg Ovsyannikov, Marina si Gwendal. L-am adorat pe Philippe Candeloro, am fost indragostita de fetii frumosi Alexei Urmanov si Ilia Kulik, i-am detestat pe Elvis Stojko si Michelle Kwan.
    Una din cele mai frumoase amintiri e cand Yagudin a castigat aurul la SLC, maica-mea cand imi aduce aminte de el se exprima cu "iubitul tau Yagudin" de unde deduc ca il iubeam mult de tot pe vremea aia. Programul meu preferat e Gladiator, ma emotionez de fiecare data cand il vad.
    Marturisesc public faptul ca de cand a aparut, Brian a fost tinta a numeroase rautati din partea mea si a maica-mii, dar acum am ajuns sa il sustin ca doar e din generatia mea!

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Ce mica ma simt cand va citesc posturile! Prima competitie pe care am urmarit-o integral au fost europenele din 2005( tin minte insa destul de bine gala de la mondialele din 2004,cand am facut "cunostinta" cu Tatiana Navka si Roman Kostomarov si Tatiana Totmianina si Maxim Marinin care m-au fascinat pe loc). Inainte de 2004, stiam de Plushenko ca a pierdut in fata altui rus la olimpiada. Am fost fana din prima clipa cand i-am vazut nasul acela imens! Dupa europenele din 2005 nu am ratat alt mondial, european sau olimpiada. Ba de vreo 3 ani urmaresc pe unde prind si etapele de grand prix
    De cand am descoperit youtube-ul mi-am dezvoltat cunostintele si pot zice cu mana pe inima ca sunt rusofila! Preferatii mei din toate timpurile la perechi sunt Elena si Anton(Gordeeva si Grinkov mi-au placut, dar poate i-am descoperit prea tarziu ca sa ii apreciez), la baieti, inegalabil pt mine, Plushenko(datorita lui urmaresc patinajul), la dans, Grishuk si Platov(multumita mamei mele) iar la fete nu am avut favorita decat incepand cu 2007, si anume Mao Una dintre cele mai frumoase amintiri a ramas programul liber al fetelor de la mondialele din 2007 cand am vazut-o pentru prima data pe micuta japoneza despre care nu stiam nimic pana atunci, venind cu programul ei vesel, cu 3A, cu lacrimi de bucurie la final ridicand toata sala in picioare! Apoi mondialul din 2008 in care mi-a stat inima in loc vazand-o cum se izbeste oribil de mantinela, se ridica, executa perfect restul programului si castiga. Ce mai, cred ca nici maica-sa nu tine cu ea cat tin eu!
    Dintre patinatorii actuali imi mai plac Aliona si Robin, Tomas, Yuna, Carolina, Alena, Daisuke Takahashi, Kozuka, Elena Ilinukh si Nikita Katsalopov.(Tessa si Scott mi se par extrem de talentati, insa nu ma omor dupa programele lor; pot mult mai mult de atat, inca am asteptari de la ei).
    Cel mai tare sufar ca la proba de dans nu mai domina Rusia. Mi-e dor de o "diva" adevarata, cum era Oksana Grishuk, Tatiana Navka, Angelika Krylova, Marina Anissina(era rusoaica ). Dansul acum e prea "dragalas", prea cuminte!

  5. #26
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Salut toate mamele si bunicile care v-au transmis pasiunea pentru patinaj si gimnastica!!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #27
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Miruna1990 View Post
    iar la fete nu am avut favorita decat incepand cu 2007, si anume Mao Una dintre cele mai frumoase amintiri a ramas programul liber al fetelor de la mondialele din 2007 cand am vazut-o pentru prima data pe micuta japoneza despre care nu stiam nimic pana atunci, venind cu programul ei vesel, cu 3A, cu lacrimi de bucurie la final ridicand toata sala in picioare! Apoi mondialul din 2008 in care mi-a stat inima in loc vazand-o cum se izbeste oribil de mantinela, se ridica, executa perfect restul programului si castiga. Ce mai, cred ca nici maica-sa nu tine cu ea cat tin eu!
    Miruna, aici intru si eu
    Si eu tin cu Mao la fel de mult ca tine, am mai suferit asa doar pt Michelle Kwan ( care iarasi era subiect de disputa intre mine si mama, care o adora pe Slutkaya, si mie imi placea dar Michelle era, de fapt la probele individuale gusturile noastre nu au coincis aproape niciodata, doar la dans si la perechi faceam si facem inca front comun)
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #28
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Miruna1990 View Post
    Inainte de 2004, stiam de Plushenko ca a pierdut in fata altui rus la olimpiada. Am fost fana din prima clipa cand i-am vazut nasul acela imens! !
    Adevarul e ca la ce freza avea pe atunci era cam greu sa remarci si altceva! Aveam o colega care sarise peste sezonul 2004-2005 si in 2006 la Europene m-a sunat sa ma intrebe cand patineaza Plushenko fiindca nu il recunoscuse tuns!

  8. #29
    sport legend IleK's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Buzau
    Posts
    849
    Reputatie
    1
    Traiasca mamele, asa e Flavia. Va invidiez ca a avut cine sa va deschida ochii asupra patinajului. Sper sa pot face si eu la fel cu Calin. Eu la gimnastica ma uitam cu tata si tin minte ce imi mai transpirau palmele de emotie la olimpiade si ce mai cobea tata sa pice Horkina. Cred ca si patinajul l-am descoperit prin el dar nu imi mai aduc aminte exact cum si cand pt ca nu se uita in mod frecvent si doar daca intamplator il gasea pe la TV. Ce imi aduc aminte sigur e ca prin 2005 cand am vazut-o la mondiale pe Sasha Cohen intr-o rochita roz si cu "cea mai perfecta" cumpana. Si asa se face ca proba mea favorita a fost a fetelor, elementele mele favorite cumpana si piruetele (datorita Sashei evident) si am ramas cu regretul ca Sasha s-a retras in 2006 iar mie mi-a ramas de facut o incursiune in trecut prin intermediul Youtubeului.
    Miruna, daca 1990 e anul nasterii tale, atunci tu chiar esti mica si nu ai pierdut atat de mult. Eu am 29 de ani si ma simt mica pt ca nu stiu prea mult despre acei patinatori evocati mai sus, pe care i-am cunoscut cu mult dupa ce nu au mai patinat. Si in mare parte datorez acest lucru sitelui acesta, pt ca mi-a oferit multe infromatii si multa pasiune din partea voastra.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Da Ile, 1990 este anul nasterii mele Stiu ca sunt mica, dar mi-ar fi placut sa ii prind in statutul de amatori macar pe Yagudin, Elena si Anton, Michelle Kwan, Phillipe Candeloro(febletea mamei). Si sa nu uit, sa iti traiasca baiatul si sa fiti fericiti!! Ce copil norocos, va invata de mic despre acest sport minunat
    Mama mea urmarea patinajul cand putea, insa nu e nici pe departe la fel de "disperata" ca mine. Culmea, nu pot spune ca datorita ei am inceput sa urmaresc aceasta proba, dar acum urmarim si comentam impreuna si invariabil avem cam aceleasi preferinte.(impartasim de asemenea antipatia fata de yvone ghita, comentatoarea de pe eurosport, dar parca gafele ei sunt sarea si piperul competitiilor!). Cand sunt plecata si nu am de unde sa aflu rezultatele are "obligatia" sa ma sune si sa imi povesteasca cu lux de amanunte tot ce s-a intamplat. Pe tata il mai enervam din cand in cand pentru ca nu are rabdare sa ne asculte. Singurii patinatori pe care ii stie el sunt Plushenko(l-a costat saracul destul de mult pasiunea asta a mea anul acesta cand au venit in Bucuresti Kings on ice) si Carolina Kostner(nu am nici cea mai vaga idee de ce a retinut-o tocmai pe ea). Pe fratele meu nu am prea reusit sa il corup, insa ma mai intreaba din cand in cand de Daisuke Takahashi( daca a reusit sa ii atraga atentia fratelui meu, inseamna ca Takahashi este extraordinar! Si este).
    Cred ca viitorii mei copii vor invata mai intai ce este un triplu axel inainte sa numere =))
    Last edited by Miruna1990; 11th January 2011 at 19:10.

  10. #31
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Adevarul e ca la ce freza avea pe atunci era cam greu sa remarci si altceva! Aveam o colega care sarise peste sezonul 2004-2005 si in 2006 la Europene m-a sunat sa ma intrebe cand patineaza Plushenko fiindca nu il recunoscuse tuns!:
    Super tare faza cu tunsu

    Si tatal meu se uita la patinaj ( bine el e destul de in tema, pt mama atunci cand se uita ea il pune si pe el sa se uite) si a avut si 2 preferate:Maria Butarskaya si Elena Sokolova si binenteles pe Plushy ( pt el rusu cu nasu mare, ciudat multi care habar n-au de patinaj il stiu pe Plushenko si de multe ori il asociaza cu patinajul, mie cel putin mi s-a intamplat acest lucru de cateva ori sa ma intrebe ce mai face si pe loc s-a clasat)
    Ilek, si mie mi-a placut tare mult Sasha Cohen ( o am si in lista de Facebook , am si vb cu ea de cateva ori si e o persoana f treaba, super dragutza)
    Miruna, din pacate pe fratele meu nu l-am putut corupe sa se uite la patinaj ( bine cu toate ca pot spune ca suntem 2 sportivi in familie: el cu practicatul, si ca sa-i fac un pic de reclama, mai ales ca tot timpul zice ca ma port urat cu el, pot spune ca e senzational pe 2 roti; si eu cu privitul ) dar ma intreaba ce mai face Brian ( previzibil nu) dar si Kiira Korpi ( deasemenea previzibil de ce a retinut-o
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Oana, apropo de Kiira Korpi, mi-ai amintit de o faza mortala! In septembrie am profitat de pauza dintre cele 2 restante pe care le-am avut si am plecat la Brasov sa vad si eu o competitie de patinaj pentru prima data(grand prix-ul de juniori). Am reusit sa il conving pe prietenul meu sa vina cu mine, saracu, nu e el fan, dar pentru mine s-a sacrificat 2 zile. Si i-am explicat eu acolo ce o sa urmareasca sa nu fie chiar picat din stele. Cum a auzit numele "proba fetelor" ma intreaba daca "finlandeza aia draguta o sa participe"!(desi eu ii explicasem ca vor participa copii, juniori) Nu mi-a venit sa cred ca o tine minte si nici nu stiu de unde o stia. A fost cam dezamagit de realitate, sa vada fetite de 14-15 ani Ce daca altele castiga medalii de aur, Kiira e frumoasa si castiga mai mult prin asta in ceea ce priveste po****ritatea
    Last edited by Miruna1990; 12th January 2011 at 10:55.

  12. #33
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Miruna, eu cred ca toti baietii care s-au uitat macar o data la patinaj o tin minte pe Kiira Korpi, adevarul e ca e f frumoasa si retine atentia celor din tagma masculina, eu sper sa ca la CE sa reuseasca o clasare pe podium pt ca e o patinatoare talentata si merita sa fie medaliata
    Last edited by ice_girl; 12th January 2011 at 11:07.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •