Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 196

Thread: Shawn Johnson

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Shawn Johnson

    Shawn Johnson ( "I gave my heart and soul out there, and I couldn`t be happier or prouder of myself" - Beijing, august 2008)

    PALMARES
    *Jocurile Olimpice de la Beijing 2008:
    - aur la barna
    - argint la individual compus
    - argint cu echipa
    - argint la sol

    *Campionatul Mondial de la Stuttgart 2007:
    - aur cu echipa
    - aur la individual compus
    - aur la sol

    Am de mult in minte realizarea acestui thread. Am foarte multe info despre Shawn si usor usor o sa le postez. M-am gandit sa incep acest thread direct cu niste noutati si apoi pe parcurs o sa mai postez si mai multe date despre ea.

    Poze promo de la "Dancing with stars" :

    http://i281.photobucket.com/albums/k...wn_dancing.jpg
    Attached Images Attached Images
    Last edited by mikeyy; 20th February 2009 at 18:14.
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Ca tot s-a folosit zilele astea cuvantul....e mult mai frumoasa in "leotard".
    Chiar daca nu apreciez aparitiile ei in show-uri.....toata admiratia pentru Shawn ca gimnasta....e f buna acrobata....si cineva (Chow) a stiut sa se folseasca de ce poate ea sa faca...si a transformat-o intr-o campioana.
    E dupa parerea mea intruchiparea visului american de succes....si cred ca s-ar putea face si cu ea o reclama gen Adidas: "Imposible is nothing"....parerea mea ca nu are calitatile fizice ideale pentru o gimnasta....dar cu ambitie si munca s-au putut specula alte caliati unice care au transformat-o in cea mai valoroasa gimnasta a ultimilor ani."Imposible is nothing!"
    Parerea mea!

  3. #3
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Asa este Oana! Sunt de aceeasi parere cu tine. Chow chiar a stiut cum sa foloseasca codul de punctaj si sa-i scoata in evidenta calitatile si sa mascheze micile lipsuri pe care le are Shawn la partea artistica.
    La partea acrobatica e senzationala...doar daca vedem ce a reusit la 15 ani la Suttgart 2007...ce coborari la paralele si barna. Iar la barna cred ca are unul dintre cele mai grele exercitii din punct de vedere acrobatic.

    La toate aceste calitati mai putem sa adaugam si faptul ca e foarte simpatica...zambeste tot (aproape) timpul si nu ai cum sa nu o remarci.

    http://www.insidegymnastics.com/cont...%20victory.jpg

    Ca tot aminteam de Stuttgart 2007, aici puteti revedea concursul de la individual compus a lui Shawn: http://www.youtube.com/watch?v=OnrS4o-dQLE Dupa ce am vazut solul de la individual din 2007 am inceput sa o apreciez foarte mult si sa-mi placa de ea. Acel exercitiu de la sol e absolut extraordinar...imi place mult si melodia.
    Last edited by mikeyy; 20th February 2009 at 17:55.
    www.fangymnastics.com

  4. #4
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    De acord cu Oana: a muncit foarte mult si a reusit sa fie o gimnasta de succes fara sa aiba unele calitati necesare unei gimnaste. Eu as enumera aici in primul rand gratie. Partea de acrobatica este impresionanta cel putin la barna, insa daca ar fi concurat in perioada 80-90 nu cred ca se putea apropia de podium (asta e doar o speculatie, nu am stat sa ma uit la ce note ar fi luat in anii 80-90). Ori cine stie, Amanar spre exemplu era faimoasa pentru faptul ca nu prea le-avea cu partea artistica dar asta nu a impiedicat-o sa fie o mare campioana. Si totusi Amanar nu arata ca un robotel pe barna...

    Cred ca nu o va uita nimeni pe Shawn, daca nu pt rezultate sigur pt stilul ei personal de gimnastica.

  5. #5
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Se vede a terminat Mihai sesiunea Vacanta placuta si bafta Amaliei si cui nu a scapat inca

    On topic: Shawn e una din putinele gimnaste din SUA care imi sunt simpatice. Si asta pentru ca nu am simtit vreodata ca a fost favorizata si nici falsa. E o acrobata extraordinara, dar nu cred ca nu are gratie...mai degraba nu a cautat niciodata sa o scoata in evidenta, si asta pentru ca e micuta si solida. Cand ai o astfel de conformatie fizica si debordezi de energie [pe sol mai ales se vede] parca nici nu s-ar potrivi sa incepi sa faca "balet". Imi vine acum expresia "butoiasul atomic" si il aud destul de clar in minte pe domnul Topescu folosind-o, desi s-ar putea sa confund. Stiti expresia? La cine se refera, oare chiar la Shawn?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  6. #6
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    http://www.nbcolympics.com/mm/photo/...113463_m11.jpg

    Am de asemenea si cateva strofe scrise de Shawn in urma cu aproximativ 1 an:

    The sky is its limits --
    And with the moon as its guide,
    As no one could ever predict how high
    One could travel with the hard work put in
    To truly become a Champion
    When behind the scenes you crumbled and prayed
    For it all to simply just go away.
    The doubt and regrets of what you went through
    Sometimes just made you want to give it to
    The next girl in line.....
    You remember the times when you thought to give up
    But could never find a reason to disrupt
    Anything and everything you had given to the sport
    The heart's desire and all the support.
    www.fangymnastics.com

  7. #7
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    http://www.intlgymnast.com/image/johnson_shawn_10.jpg

    O poza noua cu Shawn si un articol din Intlgymnast

    Eu ma intreb ce i-au facut astia la Shawn de zici ca are silicoane Cred ca rochia e de vina...sau au fost pozele putin retusate .

    EDIT: Shawn la repetitii:
    http://www.insidegymnastics.com/cont...wntraining.jpg
    http://www.insidegymnastics.com/cont...-shawnmark.jpg

    Pun si aici articolul din Inside Gymnastics

    O sa avem ce scrie pe threadul asta dupa ce incepe show-ul .
    Last edited by monalexa; 4th March 2009 at 22:59.

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cu siguranta pozele sunt prelucrate!
    Abia astept sa vad cum danseaza.
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    manager mariusvl's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    262
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Eu ma intreb ce i-au facut astia la Shawn de zici ca are silicoane Cred ca rochia e de vina...sau au fost pozele putin retusate .
    I-au crescut sanii dintr-o data.Nu prea o caracterizeaza pe Shawn show-ul asta da ce sa mai zicem decat Good Luck Shawn!
    "Trecut de ***** am avut, prezent de ***** avem, bine macar ca nu avem nici un fel de viitor ..."

  10. #10
    manager mariusvl's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    262
    Reputatie
    1
    Shawn a scris despre show-ul "Dancing With The Stars" care va incepe azi (sper sa nu gresesc) pentru "Inside Gymnastics"

    "Hi everyone!

    So I can finally tell you all about Dancing With The Stars! I have been so excited, nervous, and anxious to tell and share the news and experience. It was so hard to keep the secret. I was given the invitation to be on the show in late November and had to say, "Yes!" immediately! It is a once in a lifetime opportunity that probably wouldn't have come again, and is one of the best experiences I could ever have.

    As of right now, I have been training with my partner for about three weeks and am exhausted. It is one of the hardest things I have ever done - of course outside of gymnastics - but I never expected it to be so different. Something I have learned very quickly is that nothing from gymnastics transfers over, really at all, and that is scary to me. Everything about this is new and foreign, and definitely out of my comfort zone. But my partner is doing a great job in helping me through it all!

    At one point when we were starting our first dance, which is the waltz, you of course have to be really close and dance attached at the hip, and for someone that is used to flying solo and being the only one on stage, that was a really hard barrier to break through for me. Mark Ballas (my partner) was trying to teach it to me and he had our faces touching and he was just staring at me to see if I could do it and stay serious, and I just busted out laughing! It was so awkward at first since I'm not even used to having someone perform with me, let alone perform attached to them, but it's getting better. I've gotten to know Mark a lot better and he's kind of become like the big brother I never had. He still manages to embarrass me on a daily basis - whether it's with a new move I'm really shy about or something stupid I say or do. We manage to have a lot of fun and joke around while working hard at the same time.

    We only have one more week until our first show so we have been trying to clean up and detail our dance as much as possible. I'm not really sure yet about how it's going to go, but one thing I do know is that I am going to be so extremely nervous! I really hope you all tune in to watch because I have been working so hard and can't wait to see what you all think!

    Remember it's on ABC Monday and Tuesday nights... And make sure to vote for team SHARK! (that's SHawn and mARK, haha)"

    Nu am tradus dar daca cineva doreste si traducerea just let me know!
    "Trecut de ***** am avut, prezent de ***** avem, bine macar ca nu avem nici un fel de viitor ..."

  11. #11
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mariusvl View Post
    Nu am tradus dar daca cineva doreste si traducerea just let me know!
    Cei care doresc traducerea ai impresia ca inteleg ce inseamna "just let me know" ?!?!?!?!

  12. #12
    manager mariusvl's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    262
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Cei care doresc traducerea ai impresia ca inteleg ce inseamna "just let me know" ?!?!?!?!
    Sheet .... cred ca am scris-o din obisnuinta
    "Trecut de ***** am avut, prezent de ***** avem, bine macar ca nu avem nici un fel de viitor ..."

  13. #13
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ai fost tare Marius cu "just let me know"
    www.fangymnastics.com

  14. #14
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Mai, mai, Mona, ce rea esti! Uite, eu de exemplu, as avea nevoie de traducere, ca nu inteleg mare lucru de acolo, dar... "just let me know" am inteles, mai bine zis.. am dedus ce inseamna! Asa ca nu mai fiti rai! Am venit eu sa va impac acuma! Vorba aia... am avut grija de soricei pana la ora asta, sa ii adorm un pic, apoi sa ii mai trezesc... acum, am grija de voi s anu va certati cumva!

  15. #15
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    A fost doar o gluma...nu cred ca Marius s-a suparat...nu-i asa Marius?
    www.fangymnastics.com

  16. #16
    manager mariusvl's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    262
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    A fost doar o gluma...nu cred ca Marius s-a suparat...nu-i asa Marius?
    Neah...
    "Trecut de ***** am avut, prezent de ***** avem, bine macar ca nu avem nici un fel de viitor ..."

  17. #17
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Da, mi-am dat seama si eu ca era gluma, Mihai... dar... trebuia sa comentez ceva!

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Gluma-negluma... dar cu traducerea cum ramane? (just let me know ) Da, show-ul - pardon - spectacolul e azi dar nu stiu la ce ora... Sper sa ajung sa il vad.

  19. #19
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Cred ca replica asta va ramane in amintirea noastra: just let me know. Bravo celui care a inceput. Daca a intrat si Tess in joc, si Mona, e clar... o sa radem mult timp pe aici in legatura cu asta!

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Pai... va "let you know"... daca ii place Amaliei expresia ca a inceput "Dancing with the Stars"....

    Sa va traduc "let you know": Dragii mei, VA LAS SA STITI ca a inceput competitia in care danseaza Shawn. Cum imi e simpatica, ii tin pumnii si ii doresc succes!

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    La acelasi capitol cu "let you know" - vreau sa va las sa stiti ca am urmarit Dancing with the Stars. Pe scurt, si coronologic: Nu mi-a placut rochia lui Shawn - decolteul exagerat, pana la buric. In rest a fost ok. De dansat a dansat surprinzator de bine (pentru mine) in comparatie cu ceilalti concurenti. Au dansat vals. A primit de la juriu doua note de 8 si un 7, total 23 de puncte (cred ca o pereche a primit 8 pe linie, deci cu 24pct e inaintea lor. Mai sunt inca o pereche daca nu doua tot cu 23pct. La extrema cealalta au fost punctaje de 13pct. , 14 pct. Comentarii (critice) din partea juriului i s-a spus sa ridice mainile "mai fluid" nu asa brusc ca aici e dans nu gimnastica

    La notele de azi se aduna cele de lunea viitoare si constituie jumate din punctaj. Cealalta jumate e data de voturi (telefon, SMS sau email). Prin email se poate vota fara sa platesti de la o adresa de email de 13 ori!

    La secventele inreginstrate la antrenamente, Mark ii spune la un moment dat sa se lase dusa de val, sa fie mai emotiva si ea ii zice ca nu poate ca in gimnastica sa fii emotiv si sa arati asta e o slabiciune si ea asa e obisnuita. Dar pana la urma se pare ca a putut - au dansat bine si par o pereche frumoasa.

    Edit: Am uitat sa zic ca au fost si parintii lui Shawn in sala.
    Last edited by Tess_AN; 10th March 2009 at 08:29.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •