Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 228

Thread: Scuderia FERRARI

  1. #64
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Alain Prost: "Cred ca Massa va castiga titlul"
    Luni, 07.05.2007


    Fostul campion mondial Alain Prost este de parere ca in acest sezon de Formula 1 cele mai mari sanse de castig le are Felipe Massa.



    "Se poate observa ca Ferrari sunt cei mai rapizi in acest moment. Felipe cunoaste mult mai bine masina decat Raikkonen, iar acest lucru va fi un avantaj important pentru brazilian", a spus francezul.



    Comentand pe marginea duelului de la constructori dintre McLaren si Ferrari, cvadruplul campion al lumii a declarat: "Consider ca italienii au mult mai multa experienta in Marele Circ decat cei de la McLaren, iar ei voi fi greu de invins in acest an".

  2. #65
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Massa: "Am o masina extraordinara cu care voi castiga din nou"
    Luni, 07.05.2007


    Felipe Massa, pilotul brazilian al celor de la Ferrari, a declarat ca este foarte incantat de masina pe care o poseda si ca asteapta o noua victorie in Formula 1.



    "Pana la modificarile din ultima perioada, masina era competitiva. Acum insa, ea este de-a dreptul incredibila. Sunt pregatit sa castig din nou", a declarat Massa.



    Referindu-se la recordul stabilit de David Coulthard in cadrul ultimei zile de teste din Catalunya, Felipe a mai spus: "Nu ne-a interesat ceea ce a facut Coulthard. Orice pilot Ferrari putea fi foarte usor mult mai rapid decat el".

  3. #66
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Raikkonen: "Mergem in Spania ca sa castigam"
    Luni, 07.05.2007



    Finlandezul Kimi Raikkonen considera ca Scuderia Ferrari are toate sansele de a triumfa in Catalunya.



    "Venim in Spania cu gandul clar de a castiga. Avem nevoie de cat mai multe puncte, pentru ca lupta va fi stransa si apriga", a spus Raikkonen.



    Finlandezul este de parere sezonul este totusi la inceput si ca se pot intampla multe pana la final: "Sezonul de-abia a inceput, iar in vara asta vor incepe cursele din Europa".

  4. #67
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Daca va castiga Massa cursa din Barcelona, va avea un ascendent asupra celorlalti trei din frunte. Va fi o lupta in patru. Foarte dura.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #68
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Massa a primit premiul Bandini
    Marti, 08.05.2007



    Felipe Massa a fost recompensat cu trofeul Lorenzo Bandini, cel care ii premiaza pe pilotii care se implica activ in motorsport.

    Brazilianul a fost apreciat pentru munca depusa in anul 2006, alaturi de Scuderia Ferrari.

    "Acest premiu este unul foarte important pentru mine, mai ales ca l-au castigat nume mari precum Michael Schumacher, Fernando Alonso, Kimi Raikkonen sau Jacques VIlleneuve", a spus Massa.

    Evenimentul a avut loc in casa lui Bandini din Brisighella, onorurile fiind facute de sora lui Lorenzo, Gabriella.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...dini-3175.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #69
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Schumacher: "Ferrari va castiga"
    Miercuri, 09.05.2007



    Multiplul campion mondial Michael Schumacher a declarat ca anul acesta va fi unul in care Scuderia Ferrari va triumfa.

    "Cred foarte mult in Ferrari si sunt sigur ca ei vor castiga, asta pentru ca sunt singurii care conteaza", a declarat germanul.

    Referindu-se la viata pe care o are acum si la cum este sa privesti Formula 1 la televizor, Schumacher a mai declarat: "Sunt foarte fericit acum. Am timp sa imi duc copiii la scoala si pot spune ca am parte de clipe deosebite. Este interesant sa vezi campionatul dintr-un cu totul alt unghi de abordare. Ideea este ca nu duc dorul pilotatului si ca ma simt mult mai bine acum decat anul trecut".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...tiga-3178.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #70
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Felipe Massa: "Am masina potrivita pentru a castiga"
    Miercuri, 09.05.2007



    Felipe Massa, pilotul brazilian al celor de la Ferrari, este de parere ca are masina potrivita pentru a castiga titlul mondial.

    "Castigarea titlului mondial reprezinta obiectivul meu din acest an. Ma gandesc ca am masina potrivita pentru a putea realiza acest lucru", a spus brazilianul.

    Referindu-se la faptul ca si-a facut ucenicia cu Michael Schumacher, Massa a mai spus: "Anul trecut am invatat foarte multe lucruri bune, iar toate acestea i se datoreaza lui Michael Schumacher. Personal, tin sa ii multumesc cu aceasta ocazie!".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...tiga-3183.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #71
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Raikkonen saluta intoarcerea lui Schumi


    Michael Schumacher va fi in acest weekend in boxele Ferrari si la un circuit de Formula 1 pentru prima data de la retragerea din acest sport.

    Cel care a fost adus in cadrul Scuderiei imediat dupa ce Michael s-a retras, Kimi Raikkonen, se bucura de revenirea acestia si ii asteapta ajutorul.

    "Este inca implicat in echipa si de-asta vine. Va incerca sa ajute echipa sa inainteze, acesta cred eu ca este motivul. Cred ca nu poate sa fie decat un lucru bun. Este aici sa ajute echipa. Sa speram ca are mai mult timp sa vada ce fac celelalte echipe si vine cu ceva idei. De-asta va fi prezent in acest weekend si bineinteles ca nu vine sa ne invete cum sa pilotam masinile. Nu s-a pus niciodata astfel problema."

    Raikkonen a continuat in declaratiile sale pentru reporterii prezenti astazi in Barcelona si a spus ca septuplul Campion Mondial nu va avea nicio influenta asupra sa odata ce va urca in cockpit: "Cred ca tot eu pilotez masina si, alaturi de inginerii mei, fac ceea ce vreau."

    Michael va avea maine o conferinta de presa la Circuit de Catalunya.

  9. #72
    ... life... flor's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,223
    Reputatie
    1
    ferrari vrea sa intre in cartea recordurilor-organizeaza o parada la silverstone<autoMarket>
    Last edited by flor; 12th May 2007 at 11:10.

  10. 12th May 2007, 12:00

  11. #73
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Raikkonen, inca nefamiliarizat cu monopostul Ferrari
    Sambata, 12.05.2007


    Finlandezul Kimi Raikkonen se declara inca neobisnuit cu masina Ferrari, fiind de parere ca doar prin multa munca va putea sa cunoasca suficient monopostul italienilor.



    Kimi da vina pe ultimul sector al circuitului catalan pentru performanta mai putin satisfacatoare din calificari, acolo unde a sosit al treilea.

    Spre deosebire de el, brazilianul Felipe Massa a acaparat primul loc al grilei de start, demonstrand ca experienta acumulata anul trecut alaturi de Schumacher isi spune cuvantul.

  12. #74
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Victorie si abandon


    A treia victorie a sezonului pentru Scuderia Ferrari, a doua adusa de Felipe Massa. Aceasta este cea de-a 10 victorie pentru Ferrari in Spania si cea de-a 195-a in 745 de curse disputate. A fost a patra victorie din cariera pentru Felipe Massa in cele 75 de Mari Premii alergate.

    "Pole position, victorie si cel mai rapid tur pentru Felipe Massa, iar asta in al doilea weekend consecutiv - performanta fara greseala" asa caracterizeaza Jean Todt cursa de astazi. Brazilianul a plecat din pole position si nu s-a lasat intimidat de atacul din primul viraj al eroului local si dublu Campion Mondial, Fernando Alonso. Din pacate, Kimi Raikkonen a abandonat cu probleme electrice.

    Felipe Massa, locul I: "Fantastic! Nu gasesc cuvintele pentru a descrie emotia dupa o cursa atat de disputata. Duelul de la start a fost extrem de strans: Am riscat putin, dar nu aveam deloc de gand sa pierd pozitia iar asta a insemnat ca ne-am atins cand el [Alonso] a intrat pe interior. Din fericire masina n-a avut de suferit, asa ca am putut imediat sa ma indepartez de urmaritori. Am vrut sa ma distantez bine imediat pentru a putea gestiona situatia in al doilea stint si asa s-a si intamplat. F2007-ul este o masina minunata, dar trebuie sa o imbunatatim si mai mult pentru a termina cursele cu ambele monoposturi, asa cum au facut rivalii nostri cei mai apropiati. Fiabilitatea este cheia. Acum vom veni la Monaco: acolo poate fi o loterie si ai nevoie de putin noroc. Inca o data, as vrea sa-i multumesc lui Michael pentru ajutorul pe care mi l-a dat in acesti ani. Lectiile sale mi-au fost de mare folos!"

    Kimi Raikkonen, abandon: "Sincer, sunt putine lucruri de spus in afara de faptul ca sunt foarte dezamagit. Am pierdut un loc in favoarea lui Hamilton la start, dar am profitat de lupta dintre Felipe si Fernando pentru a trece din nou pe pozitia a treia. Aveam un ritm bun si as fi putut avea un rezultat bun, dar dintr-o data masina a avut o problema electrica si tot ce-am putut sa fac a fost sa ma intorc la boxe. Am pierdut puncte pretioase dar pot recupera in cele 13 curse care mai sunt."

  13. #75
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Ferrari: "Schumacher ne-a fost extrem de util in acest weekend"
    Luni, 14.05.2007


    Mario Almondo, directorul tehnic al celor de la Ferrari, crede ca prezenta lui Michael Schumacher la Barcelona a fost extrem de benefica pentru echipa. Septuplul campion mondial s-a aflat in cea mai mare parte a weekendului la standul Ferrari, de unde le-a dat sfaturi utile mecanicilor si inginerilor.



    "Sa il avem pe Michael, un pilot talentat si experimentat, intre noi este intotdeauna foarte foarte util. Ne-a ajutat expunandu-si punctul de vedere pe tot parcursul weekendului", a spus Almondo.



    Se pare ca Michael Schumacher si-a luat rolul intr-atat de serios incat vineri seara, dupa ce ambii piloti ai echipei plecasera din paddock, el se afla inca intre mecanici, impartasind idei pentru calificari si cursa.

  14. #76
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Jackie Stewart: "Kimi plateste tribut unei vieti personale dezorganizate"
    Marti, 15.05.2007


    Jackie Stewart, campion mondial de trei ori, considera ca finlandezul Kimi Raikkonen nu a castigat niciun titlu mondial din cauza vietii personale dezorganizate pe care o duce.



    "Stilul de viata al lui Kimi este total diferit de cel al lui Schumacher, campion al lumii de sapte ori, al regretatului Ayrton Senna sau de stilul pe care il aveam eu. Totul trebuie sa se afle intr-o ordine perfecta. Sunt lucruri care nu se regasesc la Kimi, iar el plateste tribut din aceasta cauza. Raikkonen nu pare a fi pregatit sa faca o serie de sacrificii pentru a putea castiga un titlu mondial", a declarat Stewart.



    Finlandezul Raikkonen a fost criticat de-a lungul timpului pentru desele escapade nocturne soldate, de cele mai multe ori, cu diferite scandaluri.

  15. #77
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Massa la cealalta cursa de casa

    Massa este unul dintre multii piloti care locuiesc in Monaco si deci poate numi aceasta cursa drept una de casa.

    Felipe Massa (2006: grila de start - locul 21, final - locul 9): "Saptamana trecuta am testat pentru doua zile la Paul Ricard. Cred ca testul a decurs destul de bine pentru noi. Ne-am concentrat asupra gasirii unui set-up bun pentru masina in configuratie de apasare aerodinamica mare, asa cum va fi cazul la Monaco. In afara de asta, cel mai important lucru a fost intelegerea celor doua tipuri de pneuri pe care le vom folosi aici."

    "Sincer, situatia pneurilor n-a fost una usoara, pentru ca in zilele in care am testat eu am avut la dispozitie doar doua seturi din pneurile pe care Bridgestone le numesc 'super-soft' si am avut ghinion fiind prins in trafic in primul meu tur cu aceste pneuri. A fost pacat, caci n-am putut sa le exploatez asa cum trebuia. Dar stim ca acest tip de pneu este mai rapid decat celalalt, asa ca nu-i o problema prea mare. In afara de asta, totul a mers bine."

    "Desi locuiesc in Monaco, n-am vazut exact zonele unde suprafata pistei s-a refacut. Dar am vazut ceea ce s-a facut pentru organizare si e incredibil cat de repede s-a construit acest circuit."

    "Tinta mea personala este victoria aici, si cu siguranta ar fi un rezultat mai bun decat orice am reusit pana acum in Monaco. Doar locul cinci a fost cea mai inalta pozitie reusita de mine, dar cuvantul 'doar' este gresit pentru ca eram intr-un Sauber, atunci cand echipa era inca foarte noua in F1 si la momentul respectiv, n-a fost atat de rau. Am avut de asemenea si un loc sase alaturi de ei, dar anul trecut n-am avut un weekend bun. Stiu ca Monaco este un eveniment unic unde pot aparea multe abandonuri, asa ca prima grija este aceea de a incerca sa termin cursa."


    Kimi pregatit pentru Monaco


    Kimi Raikkonen despre cursa care urmeaza: Marele Premiu al Principatului Monaco.

    Kimi Raikkonen (2006: grila de start - locul 3, final - abandon): "Daca as urmari Formula 1 ca si spectator si ar trebui sa aleg o singura cursa, n-as avea niciun dubiu, as merge la Monte Carlo. Este cel mai important Mare Premiu, cu o combinatie de sentimente extraordinara in timpul cursei, particularitatea locului si prestigiul inconjurand acest eveniment. Trebuie sa fie minunat sa urmaresti aceasta cursa, la fel ca si participarea in ea. Nu atat din punct de vedere al cursei in sine, dar pentru provocarile pe care le aduce: pilotajul rapid cu o masina de Formula 1 pe aceste strazi este cu siguranta cea mai mare provocare dintre toate. Imi plac provocarile: cu cat sunt mai mari, cu atat sunt mai atras. Sincer, abia astept acest Mare Premiu."

    Raikkonen a alergat prima data in Pricipat in 2001 si a terminat atunci al zecelea. In 2003 a terminat al doilea, imediat in spatele lui Juan Pablo Montoya, iar in afara de victoria sa din 2005, acestea au fost singurele dati in care finlandezul a trecut linia de sosire: "Nu voi uita niciodata succesul din 2005, intr-o cursa care, dupa parerea mea, a fost una dintre cele mai frumoase din cariera. Aceasta va fi a saptea oara cand alerg aici si prima data alaturi de Ferrari. Ca de obicei avem mult de lucru, dar sper de asemenea ca voi putea petrece ceva timp cu prietenii si familia mea."

    Dupa ce a fost batut in calificari de trei ori in acest sezon de coechipierul sau, Raikkonen stie cat de importante sunt calificarile la Monte Carlo: "Este important sa ai un tur bun si voi da totul. Pana acum calificarile n-au iesit asa cum mi-as fi dorit, dar am muncit mult pentru a remedia aceasta situatie. Ar fi minunat sa castig cu o masina rosie si ar fi mult mai usor daca as putea incepe din prima linie a grilei de start."

    "De fiecare data cand urc in masina cunostintele mele despre pneuri se imbogatesc. Sunt foarte diferite fata de cele folosite anul trecut. Din cate inteleg citind ziarele si Fernando este in aceeasi situatie. Sesiunea de teste din Franta a decurs foarte bine, iar acum simt chiar mai bine monopostul F2007. In mod evident nu stim ce au facut rivalii nostri, asa ca vom vedea situatia mai clar numai joi, pe parcursul antrenamentelor libere."

    "Sunt patru piloti care lupta pentru prima pozitie a clasamentului general, dar nu am niciun pilot anume asupra caruia ma concentrez. Voi merge la fiecare cursa cu aceeasi atitudine: incercand sa dau tot ce pot si sa castig cat mai multe puncte posibile. Dupa testul din Franta m-am intors acasa, unde m-am antrenat foarte mult: sunt pregatit pentru Monte Carlo."

  16. #78
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Jean Todt: "Ne intelegem foarte bine cu Kimi"
    Miercuri, 23.05.2007



    Jean Todt, presedintele celor de la Ferrari, considera ca finlandezul Kimi Raikkonen nu are nicio problema de adaptare cu monopostul Scuderiei si ca in scurt timp isi va arata calitatile.

    "Kimi se simte foarte bine in mijlocul nostru, iar noi la fel cu el. Este un tip deosebit si foarte natural, iar eu unul ma inteleg foarte bine cu el. Nu avem nicio problema", a declarat Todt.

    Oficialul francez a mai spus ca a crezut mereu despre nordic ca este un pilot bun si ca in afara Marelui Circ Kimi ramane acelasi individ onest.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...kimi-3466.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #79
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Jean Todt: "Nu mai avem voie sa facem pasi gresiti"
    Marti, 15.05.2007



    Jean Todt, boss-ul celor de la Ferrari, este de parere ca echipa italiana nu mai are voie sa faca niciun pas gresit daca vrea sa bata McLaren in lupta pentru cea mai buna echipa.

    "Plecarea din pole-position, victoria si cel mai rapid tur de pista reprezinta lucruri deosebite pentru noi. Felipe a facut o performata deosebita in Spania. Am avut insa si probleme, Raikkonen fiind nevoit sa abandoneze din cauza unei defectiuni la instatalatia electrica. Acum trebuie sa lucram la remedierea problemelor daca vrem sa castigam anul acesta", a spus Jean Todt, boss-ul de la Ferrari.

    Scuderia italiana a reusit sa castige trei din patru curse in acest sezon, dar se afla la noua lungimi distanta in spatele celor de la McLaren in clasamentul constructorilor.

    Jean Todt considera ca Ferrari nu mai are voie sa faca pasiti gresiti daca vrea sa castige titlul la constructori, dupa o pauza de doi ani de zile: "Suntem constienti ca nu mai avem voie sa facem pasi gresiti. Suntem in fata in ambele clasamente si trebuie sa eliminam problemele pentru a putea castiga".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...siti-3305.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #80
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Massa, cu ochii pe Hamilton
    Miercuri, 16.05.2007



    Brazilianul Felipe Massa este de parere ca englezul Lewis Hamilton poate fi mult mai periculos decat campionul mondial Fernando Alonso in lupta pentru titlul mondial.

    "In acest moment, nu pot sa spun care este adversarul meu direct, dar daca lucrurile vor continua in acest fel Hamilton devine mult mai periculos decat Fernando. Este evident faptul ca este un pilot foarte bun si ca rezista bine la presiune", este de parere Massa.

    Pilotul celor de la Ferrari mai considera ca Hamilton s-a adaptat mult mai bine cu monopostul McLaren decat dublul campion mondial, iar acest lucru se vede in curse.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...lton-3327.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  19. #81
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Luca di Montezemolo: "Suntem multumiti de Raikkonen"
    Joi, 17.05.2007



    Luca di Montezemolo, presedintele celor de la Ferrari, se declara multumit de evolutia de pana acum a finlandezului Kimi Raikkonen.

    "Daca masina sa putea sa ajunga pana la finalul cursei, sunt sigur ca ar fi fost mult mai sus in clasamentul pilotilor. Abandonul sau din Catalunya este numai vina noastra, a echipei tehnice. Suntem multumiti de el", a spus presedintele Scuderiei Ferrari.

    In varsta de 27 de ani, Raikkonen spera sa castige alaturi de echipa de la Maranello primul sau titlu mondial.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...onen-3350.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #82
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ferrari critica sistemul de punctare din F1
    Joi, 17.05.2007



    Echipa italiana Ferrari nu este de acord cu sistemul de punctare existent in Marele Circ in acest moment.

    "Intr-o competitie care ar aprecia intr-adevar victoria, Massa ar fi trebuit sa fie lider in acest moment. A castigat doua Mari Premii si ar fi meritat sa fie pe prima pozitie a ierarhiei. Nu mi se pare normal ca Hamilton, care a fost constant pe podium, dar care nu a castigat nicio cursa , sa fie pe primul loc", a spus Luca di Montezemolo.

    Sistemul de punctare din Formula 1 a fost schimbat in anul 2002, el acordand un avantaj destul de mic castigatorului unei curse fata de ocupantii pozitiilor doi si trei.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...n-f1-3355.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #83
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Kimi Raikkonen a dat 3.4 milioane de dolari pe un iaht
    Luni, 21.05.2007



    Finlandezul Kimi Raikkonen a cheltuit aproximativ 3.4 milioane de dolari pentru un luxos iaht lung de 22 de metri.

    Acesta a intrat in posesia pilotului celor de la Ferrari imediat dupa Marele Premiu al Spaniei, acolo unde Kimi a fost nevoit sa abandoneze din cauza unor probleme tehnice ale monopostului sau.

    Ultima achizitie a nordicului a fost adusa din portul din Helsinki la Monte Carlo, acolo unde va ramane pana dupa Marele Premiu care va avea loc in Principat la sfarsitul acestei saptamani.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...iaht-3411.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  22. #84
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Cursa dificila pentru Ferrari la Monaco


    Ferrari nu s-au putut apropia astazi de ritmul rivalilor de la McLaren Mercedes si, dupa greseala din calificari a lui Kimi Raikkonen, echipa trebuie sa se multumeasca doar cu sapte puncte.

    Felipe Massa (locul 3): "Cred ca a fost cel mai bun rezultat posibil astazi avand in vedere ritmul celor mai apropiati rivali ai nostri. La jumatatea cursei, avand in vedere situatia, am inceput sa ma concentrez doar pe gestionarea ritmului si pe aducea masinii la linia de sosire. Aceste sase puncte sunt foarte importante: Campionatul este inca foarte deschis si mai avem mult pana la final. Am incercat sa vedem daca putem schimba situatia si am folosit pneuri moi in al doilea stint, dar n-a contat prea mult. Principala problema de astazi a fost traficul: am pierdut foarte mult timp in spatele pilotilor intarziati, da nu cred ca acest lucru a influentat rezultatul final. Astazi noi am fost echipa inferioara dintre cele doua, dar avem tot ce ne trebuie pentru a reveni la victorie incepand cu etapa urmatoare."

    Kimi Raikkonen (locul 8): "Stiam ca avem in fata o lupta grea si asa s-a si intamplat. Am luat un start bun, ajungand repede pe pozitia a 12-a, dar apoi am fost mai mereu blocat in trafic, neavand nicio oportunitate de depasire. N-am avut niciodata o pista libera in fata si numai datorita strategiei am reusit sa urc mai multe locuri si sa intru un puncte, dar mai bine nu s-a putut. Bineinteles, situatia de la general este acum mai complicata, dar mai e mult pana la final si nu sunt genul care renunta."

    sursa:http://www.********.ro/Cursa_dificil...ri-n24068.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •