View Poll Results: Va fi mai greu pentru noi in cupa UEFA odata cu noul format al competitiei?

Voters
17. You may not vote on this poll
  • DA

    10 58.82%
  • NU

    7 41.18%
Results 1 to 12 of 12

Thread: Va fi mai greu pentru noi in cupa UEFA cu noua structura a competitiei?

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Va fi mai greu pentru noi in cupa UEFA cu noua structura a competitiei?

    Va fi mai greu pentru noi sa ne calificam in grupe si sa iesim din ele odata cu noua structura a competitiei? Din sezonul viitor vor fi 12 grupe a cate 4 echipe si doar primele 2 din fiecare grupa se vor califica. Nu mai zic de marire tururilor preliminare, prin desfiintarea Intertoto.

  2. #2
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,092
    Reputatie
    0
    ...pentru echipele romanesti multe lucruri sunt grele
    Anul trecut Urziceniul a fost peste multe echipe calificate in grupele UEFA.
    Daca am avea 4 echipe de nivelul Urziceniului anul asta am intra cu 2 fluierand in grupe.

    ...am o speranta la Brasov au antrenor,conducatori ,jucatori deci sa vedem ce urmeaza.
    Unde pune mana Lucescu jr ies lucruri foate bune.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  3. #3
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation

    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    ...pentru echipele romanesti multe lucruri sunt grele
    Anul trecut Urziceniul a fost peste multe echipe calificate in grupele UEFA.
    Daca am avea 4 echipe de nivelul Urziceniului anul asta am intra cu 2 fluierand in grupe.

    ...am o speranta la Brasov au antrenor,conducatori ,jucatori deci sa vedem ce urmeaza.
    Unde pune mana Lucescu jr ies lucruri foate bune.
    Eu zic ca numai prosti sa nu fim sa nu intram nici sezonul viitor in grupe, la cat s-au simplificat grupele! E adevarat, s-au mai adaugat 2 tururi preliminare, dar inca nu o luam de la capat, din primul tur preliminar.
    Inca vom fi capi de serie cu SDR, chiar si Clujul su Urziceniul in grupa sud-mediteraneeana (doar daca nu s-a schimbat ceva si aici, in repartizarea urnelor valorice pe zone).
    Sper doar sa nu mai picam cu Lazio si cu Slavia si Partizan (blestemele noastre ). Trebuie sa tragem tare macar pentru clasamentul coeficientilor din anii urmatori, sa nu ajungem pe 25-26, ca va fi vai de noi.

  4. #4
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Inca o chestie noua: perdantele din turul IV preliminar al CL si turul castigatoarelor cupelor, se vor califica direct in grupele cupei UEFA! Deci 10 echipe care se califica automat in grupe fata de pana acum cand nici o echipa nu se califica direct in grupele cupei UEFA! Acestor 10 echipe li se vor alatura cele 37 de echipe castigatoare ale turului IV preliminar Europa League (ultimul dinaintea grupelor).
    Mi se par prea multe grupe in cupa UEFA, 12! Puteau sa lase la fel ca pana acum, grupe a cate 5 echipe, si maxim 9 grupe, adica 45 de echipe. Probabil ca atunci nu mai aveau cum sa faca legatura cu invinsele din CL. E bine si asa, sa vedem unde va duce acest experiment la primul lui sezon.
    Si desfiintarea Intertoto nu e un lucru bun pentru noi, fiindca acolo intalneam echipe slabe rau de tot, si aveam sansa sa ajungem in finala, calificandu-ne impreuna cu alte 10 echipe. Asa, nu vom sti cu cine nimerim, putem cadea lejer cu Werder care n-a prea stralucit, sau cu Lazio sau Fiorentina si aia ne termina. Nu mai zic de echipe rusesti sau olandeze care pe unde ne-au prins ne-au batut mar.

  5. #5
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Logic ca va fi mai greu. Pana acum in cupa UEFA participau 80 de echipe, de acum incolo participa doar 48.
    Practic primul tur UEFA a fost degradat la rangul de tur preliminar.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  6. #6
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Am fost favorizati de modificari, ca numar de echipe, dar sansele noastre de a urca in fazele superioare sunt si mai mici.

    Asa a fost: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/...ccess2008.html

    Asa este acum: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/...ccess2009.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #7
    milanista tafu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    808
    Reputatie
    1
    sa inteleg ca din editia urmatoare primele 3 echipe din anglia, spania si italia vor intra direct in grupe...pai atunci unde mai stau declaratile lui platini ..conform carora va ajuta fotbalul din tarile mai sarace sa ajunga la un nivel corespunzator cu cele din occident ???
    [SIZE="4"][COLOR="Black"]i've got a [/COLOR][COLOR="Red"]devil in me [/COLOR][/SIZE]

  8. #8
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Pe langa echipele mai putine din cupa UEFA, faptul ca grupele sunt tur-retur face surprizele mult mai greu de realizat. Si cum calificarea unei echipe romanesti ar fi o surpriza...
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  9. #9
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,092
    Reputatie
    0
    Anul trecut a fost o sansa pentru Romania insa din pacate nici o echipa romaneasca nu a reusit sa intre in grupele UEFA.

    Valoare la echipe ar fi insa antrenorii ce au fost sunt slabi raportat la ce exista in Europa.
    Pe Rednic la scos NEC,pe Hizo-praghezii,pe Uhrin -Partizan,pe Peseiro-Wofsburg.
    Singura echipa unde poti spune ca echipa adversa a fost peste cea romaneasca a fost Hamburg.
    Anul asta am sperante cu Vasluiul si Brasovul au si antrenor nu numai echipa.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #10
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Anul trecut a fost o sansa pentru Romania insa din pacate nici o echipa romaneasca nu a reusit sa intre in grupele UEFA.

    Valoare la echipe ar fi insa antrenorii ce au fost sunt slabi raportat la ce exista in Europa.
    Pe Rednic la scos NEC,pe Hizo-praghezii,pe Uhrin -Partizan,pe Peseiro-Wofsburg.
    Singura echipa unde poti spune ca echipa adversa a fost peste cea romaneasca a fost Hamburg.
    Anul asta am sperante cu Vasluiul si Brasovul au si antrenor nu numai echipa.
    O fi avand Brasovul antrenor, dar n-are nici o sansa, iti zic de pe acum! Mai ales ca au spus de la inceput ca pe ei nu-i intereseaza cupa UEFA, ci obiectivul e salvarea de la retrogradare. Nu vor ocupa locul 6, ultimul care duce in cupa UEFA.
    Desigur, ar fi binevenita reintoarcerea lor in cupele europene dupa cativa ani, insa nu cred ca vor face fata adversarilor care vor fi de calibru. Vor fi peste tot in ultima urna valorica, beneficiind doar de 1/3 din coeficientul de tara, deoarece in ultimele 5 sezoane nu au participat deloc in cupe.
    Nu de alta, dar mi-ar parea rau pentru Razvan daca nu s-ar califica mai departe in grupe, dupa succesul care l-a avut la Rapid, cand a dus-o pana in sferturi.
    Macar daca ne facem (iar!) de ras, sa fie cu una din echipele care au jucat deja in cupa UEFA, nu cu inca una in plus!

  11. #11
    junior EdySan123's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Craiova
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    O sa fie destul de greu :-(

  12. #12
    incepator matiew's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    eu cred ca nu,deroarece daca intrii in grupe iei automat 4 milioane de euro + publicitate ,puncte,bani din bilete....iar cu acesti bani poti lua 1-2 jucatori de valoare
    [IMG]http://i39.tinypic.com/2ewmaeu.jpg[/IMG]
    [IMG]http://i43.tinypic.com/2mrgku1.jpg[/IMG]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •