Page 3 of 21 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 431

Thread: Echipele germane în Cupele Europene

  1. #43
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Eintracht este coplesita de lupta pe trei fronturi, sudarea echipei nu este nici ea inca optima, iar in linia mediana se vede tocmai acum cat de importanti sunt Jones si Chris.
    Pana la urma concentratia principala va cadea asupra campionatului si este firesc sa fie asa.

  2. #44
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Eu cred sincer ca Eintracht nu se va califica mai departe, opinia mea. Nu vreau sa fiu dur, dar aceasta este realitatea.Obiectivul clubului a fost calificarea echipei in Grupele Cupei Uefa,dar dar mai departe nu este neaparat nevoie, obiectivul este indeplinit. Aber der Wahnsinn geht weiter... in sens pozitiv desigur.

  3. #45
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Frankfurt se concentreaza pe campionat, asta o stie fiecare suporter al echipei, nimic nu este mai important decat ramanerea in Bundesliga.Daca in Cupa Uefa sau in Cupa Germaniei "iese" mai mult, cu atat mai bine...

  4. #46
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Natürlich Georg Cupa este un obiectiv pt club, dar dupa cum joaca echipa, sigur nu va retrograda, numai in cazul in care conducerea se rzgandeste si vinde jucatori pe banda ruöanta cum au facut-o cei de la HSV.DEci cred sincer ca nu vor retrograda, chiar mai bine, vor termina , in tur cam pe locurile 6-10 iar in retur nimeni nu stie...se poate intampla orice

  5. #47
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    De vandut nu se va vinde nimic, poate un Weissenberger va pleca de la sine, mai mult decat atat nu este exclus ca in perioada de iarna sa se aduca un mijlocas capabil sa organizeze jocul la mijlocul terenului, Al.Maier fiind destul de capricios (in ultima vreme).

  6. #48
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Miercuri , Hamburg a...dat in primire in fata lui Porto, pierzand (1-3)fara drept de apel. Nordicii au o echipa cu mute nume ce suna bine (Sorin, van der Vaart, Kompany, Mathjisen, Atouba) dar nu au echipa. Antrenorul Thomas Doll va avea inca mult de lucru cu aceasta trupa daca nu va da mai curand bir cu fugitii. Sau daca nu va fi schimbat, cum se stie antrenorul ramane si pe mai departe cea mai slaba veriga in lantul unei echipe. HSV mai are in Liga campionilor doar doua jocuri cvasi-amicale cu TSKA Moscova si Arsenal Londra, rezultatele putand servi doar succese platonice.
    Frankfurt a valorificat una dintre ultimele sanse, daca nu chiar ultima, de a se califica in 16-imile Cupei UEFA , dupa infrangerea pe teren propriu in fata lui US Palermo (1-2) ,remizand de data aceasta in deplasare 1-1 cu Celta de Vigo. Jocul a fost destul de fragmentat, golurile relativ spectaculoase au fost totusi urmari ale unor crase greseli de plasament ale aparatorilor. Antrenorul Funkel a rotit aproape jumatate de echipa, o solutie necesara pentru a tine "in chef" o trupa de 27 de oameni, dintre care fiecare are pretentia, deloc nejustificata, de a juca. Sa vedem cu ce succes.

  7. #49
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,455
    Reputatie
    1
    Hamburg pare o umbra a echipei din sezonul trecut...
    Numele pe care le precizai... Sorin(ex-Villareal), Van der Vaart(ex-Ajax)..etc..
    parca nu sunt motivati si joaca din ce in ce mai prost...
    Hamburg parca scartie si in campionat nu?....
    Pacat de jucatorii care i-ai amintit... ca au potential nu gluma insa nu stiu cine e de vina pe la club... antrenorul... conducerea... ce-i drept e ca joaca foarte prost...

    Cat despre Eintracht Frankfurt, esecul contra celor de la Palermo e scuzabil, mai ales ca Palermo joaca mai bine in deplasare......
    De calificat... cred ca se vor califica...

  8. #50
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dardar_3 View Post
    Hamburg pare o umbra a echipei din sezonul trecut...
    Numele pe care le precizai... Sorin(ex-Villareal), Van der Vaart(ex-Ajax)..etc..
    parca nu sunt motivati si joaca din ce in ce mai prost...
    Hamburg parca scartie si in campionat nu?....
    Pacat de jucatorii care i-ai amintit... ca au potential nu gluma insa nu stiu cine e de vina pe la club... antrenorul... conducerea... ce-i drept e ca joaca foarte prost...

    Cat despre Eintracht Frankfurt, esecul contra celor de la Palermo e scuzabil, mai ales ca Palermo joaca mai bine in deplasare......
    De calificat... cred ca se vor califica...

    HSV este greu de stabilizat. Situatia lui Doll nu este de invidiat.
    Azi, dupa-amiaza pe Forumul lui Kicker-Sportmagazin s-a raspandit informatia (sau zvonul) ca Bayern München vrea sa plateasca in ianuarie (perioada de transferari) 10 milioane de euro pentru Rafael van der Vaart. Daca si acesta pleaca va ramane "substanta" tot mai subtire.

    Frankfurt vrea sa se califice, dar obiectivul prioritar unanim acceptat (conducere, echipa, sponsor etc.) este ramanerea in Bundesliga, toate celelalte (Cupa UEFA, Cupa Germaniei) sunt obiective secundare.

  9. #51
    sport legend waterboy's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    371
    Reputatie
    1
    Am revenit si eu pe forumul acesta dupa vreo 6 luni de pauza. Pana sa ma dezmeticesc complet va ofer un link catre albumul meu foto de la meciul Levski - Werder pe care am avut placerea sa-l vad de pe stadion.
    Album
    22 februarie 2006 WERDER - JUVENTUS 3-2 !!! Felicitari alb-verzilor ati reusit inimaginabilul !!!

  10. #52
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @waterboy: Felicitari, pozele sunt frumoase. Ma bucur sa am inca un partener de discutii, chiar daca favoritele noastre sunt diferite. Meciul lor insa urmeaza curand...

  11. #53
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Meciul din Cupa UEFA Leverkusen-Tottenham a fost o grea incercare pentru spectatori, care au asistat la un meci anost, disputat in buna parte pe ploaie, si incheiat cu victoria la limita a echipei engleze 1-0(1-0).Picanteria unicului gol este ca el a fost inscris de bulgarul Ivica Berbatov, care pana in sezonul trecut a jucat timp de sase ani la echipa din Leverkusen. Pe sansele de calificare ale lui Bayer cred ca nu mai da nimeni nici macar o ceapa degerata. Ea este de altfel viitoarea adversara a lui Dinamo , la Bucuresti.

  12. #54
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Cele doua echipe germane ramase in Cupa UEFA au miercuri si joi o misiune deosebit de grea.
    Leverkusen la Bucuresti, in partida cu Dinamo, are a doua sansa cunoscuta fiind forta de joc a dinamovistilor pe teren propriu, desi trebuie spus ca acestia nu au stralucit in partida cu Besiktas. O infrangere pentru Bayer inseamna finalul viselor, cu un egal mai pot spera.Dar cum il stiu eu pe Skibbe el va juca la victorie.
    Eintracht impotriva lui Newcastle, sau David impotriva lui Goliat. Englezii sunt deja calificati, cu trei victorii din tot atatea meciuri. Poate tocmai in aceasta consta sansa lui Eintracht, care de data aceasta va alinia cea mai buna garnitura de care dispune la aceasta ora. Stadionul Commerzbank va fi arhiplin toate biletele, 50 de mii, au fost deja vandute.

  13. #55
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Batalie pierduta...

    ...dar nu si razboiul !
    Leverkusen a pierdut la Bucuresti in fata lui Dinamo, invinsa de propriile slabiciuni. Madouni, acest fundas central recalificat a gresit de doua ori, ambele goluri ale lui Niculescu (min.38 si 75) fiind in primul rand franco-marocanului imputabile.
    Pe de alta parte, Leverkusen a jucat dezlanat, pe alocuri ametit, de parca ar fi inghitit prea multe...aspirine. Golul lui Barbarez (din min.20) a fost un semnal al posibilitatilor si nimic mai mult.
    Dinamo a jucat economicos, pe alocuri chiar precaut, dar clasa unui inaintas ca Niculescu a salvat situatia, chiar daca nu absolut meritat.
    Alaturi de Totenham, Dinamo este si ea calificata, iar FC Brugge este afara...
    Pentru Leverkusen ramane pe 14 decembrie o... corijenta de sustinut, existand o singura alternativa: victorie(la orice scor)in fata lui Besiktas Istanbul. Cu patru puncte Bayer a fi a treia calificata din grupa B.

  14. #56
    sport legend waterboy's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    371
    Reputatie
    1
    Sper ca Leverkusen sa invinga peste doua saptamani ca daca nu se anunta vremuri grele rau pentru Germania, in ceea ce priveste clasamentul coeficientilor.
    22 februarie 2006 WERDER - JUVENTUS 3-2 !!! Felicitari alb-verzilor ati reusit inimaginabilul !!!

  15. #57
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Da, insa pe jucatori, cum stii, ii doare in...cot. Asta este grija celor de la federatie, pe jucatori ii anima interesele imediate, partida din campionat, prelungirea contractului etc.etc.
    Nu-i mai putin adevarat ca Leverkusen are o sansa unica: cu numai patru puncte sa se califice, conditia esr sa bata pe Besiktas. Cred ca vor reusi.

  16. #58
    sport legend waterboy's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    371
    Reputatie
    1
    Pai sincer, daca nici pe Besiktas nu bat acasa, merita cu varf si indesat sa plece cu coada intre picioare din Europa.
    22 februarie 2006 WERDER - JUVENTUS 3-2 !!! Felicitari alb-verzilor ati reusit inimaginabilul !!!

  17. #59
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Exact, daca nu bat n-au decat sa-si ia ramas bun !


    Eintracht intalneste azi, Newcastle United, echipa deja calificata si care va acuza lipsa unor titulari accidentati sau menajati pentru meciul de campionat care urmeaza duminica. Asta nu inseamna ca ar fi aliniata o formatie de rezerva. De multe ori "rezervistii" aduc un aport mai insemnat in dorinta lor de a se afirma.
    Commerzbank - Arena va fi plina pana la refuz, peste 50 de mii de spectatori, printre care 1 000 de englezi, au deja biletele in buzunar.
    Formatia probabila a lui Eintracht: Pröll - Ochs, Kyrgiakis, Vasoski, Spycher - Streit,Weissenbeger, Huggel, Fink, Takahara - Amanatidis.
    Thurk este accidentat, iar Al.Meyer suspendat pentru cartonas galben/rosu.

  18. #60
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Nici Eintracht...

    ...nu a reusit sa castige azi in fata echipei Newcastle United, deja calificata pentru faza eliminatorie a competitiei inca inaintea acestui joc.
    Eintracht si-a luat sarcina in serios inca de la inceput, a dominat doua-treimi din meci, pe alocuri copios, si-a creat numeroase ocazii de a marca dar Amanatidis, Streit, Köhler, Takahara au ratat totul. (O boala cronica, devenita si in campionat principalul balast in obtinerea unor rezultate optime).
    Englezii au jucat destul de economic, a pus totul pe cartea apararii, si desi s-au clatinat de cateva ori au obtinut punctul care le asigura primul loc in grupa.
    Pentru Eintracht datele problemei nu s-au schimbat substantial. Adversara sa directa se numeste ca si inainte Fenerbahce. Cine invinge la 14 decembrie la Istanbul se califica pentru faza urmatoare a competitiei.

    O situatie similara si in cealalta "pereche" din grupaalermo-Celta de Vigo - cine castiga merge mai departe.
    Last edited by georg40; 1st December 2006 at 01:18.

  19. #61
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Maine e ...bataia pestelui pentru Eintracht Frankfurt la Istanbul impotriva lui Fenerbahce.
    Antrenorul gazdelor, brazilianul Zico s-a aratat foarte optimist zicand ca Eintracht nu poate pune probleme reale.
    Antrenorul echipei germane, Funkel crede ca va avea loc un meci daca nu brutal dar foarte aspru, cerand jucatorilor sai sa iasa pe teren ca adevarati...barbati si sa lupte pentru victorie.
    Portarul Pröll a criticat tactica defectuoasa impotriva lui Bremen, primind replica severa a antrenorului. Daca acesta va schimba formatia sau va trimite in teren acelasi "11" ramane de vazut, daca vrea insa sa se califice, Funkel trebuie sa puna un accent mai mare pe cartea ofensivei. Orice alt rezultat decat o victorie nu serveste la nimic.

  20. #62
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Frankfurt da maine examen la

    ...Istanbul in fata lui Fenerbahce. Zico, antrenorul gazdelor crede ca Eintracht nu-i va pune probleme deosebite. Friedhelm Funkel la randul lui apreciaza ca va avea loc un meci aspru, maniera de joc a turcilor fiindu-i cunoscuta. El a cerut jucatorilor sai sa fie...barbati si sa lupte cu ambitie si energie pentru victorie, orice alt rezultat neducand la calificare.
    Mici discutii in cadrul echipei au avut loc ca urmare a criticilor formulate de portarul Pröll la adresa tacticii si formatiei in partida cu Werder. Funkel a raspuns ceva intepat (dupa parearea mea Pröll cam are dreptate) sa speram ca si Funkel va trage invatamintele de rigoare si va trimite in teren o echipa orientata spre ofensiva.
    Partida va fi transmisa in direct de DSF de la ora 20,45.

  21. #63
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    a cam venit momentul sa se reduca numarul participantiilor in UEFA.
    de ani de zile, se califica echipe de 3 lulele in anul "gloriei" (a se vedea Leverkusen si Hamburg) care in sezonul urmator joaca sa evite retrogradarea si bineinteles se fac de ris in UEFA. constanta zero, in principal din cauza atitudinii de diletanti a asa-zisilor "prezidenti de club" care cumpara straini pentru "performante de moment" (a se vedea Aylton si consorte), chestii care bineinteles pe termen mediu nu funtioneaza.
    a cam venit si momentul limitarii nr. strainilor din afara EU la 1 sau 2 /echipa.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •