Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 163

Thread: UNIVERSITATEA - STIRI DE ULTIMA ORA 2003-2004

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    La conferinta de presa de astazi Dinel Staicu a anuntat ca in vara se va retrage , probabil , de la Universitatea Craiova si va renunta la functia de presedinte al Consiliului de administratie !

  2. #23
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    La conferinta de presa de astazi Dinel Staicu a anuntat ca in vara se va retrage , probabil , de la Universitatea Craiova si va renunta la functia de presedinte al Consiliului de administratie !
    N-a spus ca renunta la Universitatea. Doar ca il lasa pe Mititelu presedinte in consiliul de administratie, vrea sa-l scoata in fata doar pe Mititelu. Tot aia este.
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  3. #24
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    CRAIOVA Corpul de Control al primului ministru revine la cercetarile din fotbal


    Victor Ponta ancheteaza „improprietarirea” lui Staicu


    Seful Corpului de Control al primului ministru, Victor Ponta, si-a reluat anchetele legate de fotbal, chiar daca ultima in acest sens, cea legata de lucrarile de refacere a gazonului pe Stadionul „Lia Manoliu”, a ramas fara nici o finalitate. Prezent la Craiova la o intalnire a tineretului PSD, Ponta a promis ca va cerceta modul cum au fost atribuite, de administratia locala, proprietati societatii SC Fotbal Club Universitatea Craiova SA. „Am solicitat documente in legatura cu aceasta problema atat Prefecturii Dolj, cat si Primariei Craiova. Vom face un raport pe care il vom inainta primului ministru Adrian Nastase, iar daca se constata ca s-au facut lucruri ilegale, vom lua masurile de rigoare. Oricum, rezultatele anchetei le vom da publicitatii“, a afirmat Victor Ponta in cotidianul Gazeta de Sud.
    Pentru definitivarea anchetei, in cursul acestei saptamani, o echipa de inspectori se va deplasa la fata locului, raportul final urmand sa ajunga pe masa premierului Adrian Nastase. Reamintim ca la sfarsitul lunii trecute, Consiliul Local al municipiului Craiova a hotarat sa participe cu un aport in natura, 12.000 de metri patrati de teren intravilan, la societatea sportiva, urmand sa primeasca in schimb actiuni, in momentul tranzactiei nefiind facuta nici o evaluare.
    Problemele au aparut o data cu dezvaluirile legate de situatia juridica a acestor terenuri, o mare suprafata din “cadoul” administratiei locale fiind revendicata de fosti proprietari sau urmasi ai acestora in instanta.<beep>

    " Am copiat textul de mai sus din Cotidianul de maine (16 dec)"
    Last edited by EDMOND_; 15th December 2003 at 20:20.

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Dupa toate probabilitatile Universitatea a renuntat la pregatirea de iarna de la Poiana Brasov . Antrenorul italian a decis ca intreaga pregatire se va efectua in Italia ( " Prima perioada in sudul Italiei , iar a doua o va reprezenta turneul de la Norcia " ).

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    O stire surpriza aparuta in presa de astazi ( eu am citit-o numai in gazeta sporturilor , ramane sa vedem daca se confirma ) este ca jumatate din salariul anual al antrenorului italian este suportata de clubul Juventus.

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Astazi Ionut Lutu si-a manifestat dorinta de a juca la Craiova ,dar a spus ca nu depinde doar de el , ci si de conducerile celor doua cluburi ( Rapid ar vrea sa recupereze cei 150 000 de dolari pe care i-a platit pe jucator)..

  7. #28
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    alta stire de ultima ora , MAI IMPORTANTA CA TOATE :
    vine craciunul si revelionul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Va transmit la totzi ,toate urarile de bine, sanatate, fericire, prosperitate, realizari profesionale si ...familiale. Intru in vacantza de sarbatori pana dupa anul nou! Ne intalnim pe forum la anul ,pana atunci....
    http://www.smiliearchiv.com/smilies/party/party_1.gif

  8. #29
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Ion Ionutz

    Vine Lutu!!!

    18 decembrie 2003
    Ionut Lutu vrea iar la Craiova!
    Intr-un interviu acordat ziarului Editie Speciala de Oltenia, Ionut Lutu a le-a urat fanilor craioveni Sarbatori Fericite si a spus ca din primavara ar fi posibila o revenire a sa in Banie.
    Reporter: Ce faci? Cum este in vacanta?
    Ionut Lutu: Bine. Acum sunt in Bucuresti, mai am ceva de rezolvat pe aici, dupa care voi intra cu adevarat in vacanta. Abia astept sa ma mai linistesc. O sa stau la parinti, la Valea Mare, in Slatina si la Craiova.
    Unde iti vei petrece Sarbatorile de iarna?
    Acasa, ca este mai bine ca oriunde. M-am saturat de plecari, de deplasari. A venit timpul sa ma odihnesc putin. O sa petrec Sarbatorile in familie, alaturi de parinti si de fiica mea, Patricia.
    Cu ce impresii ai ramas de la Cupa ESO?
    A fost o intrecere de bun augur.
    Ce ai vrea sa-ti aduca Mos Craciun?
    Nimic special. In primul rand sanatate, ca daca sunt sanatos trec de toate obstacolele. In plan fotbalistic ce-ti doresti?
    Sa joc bine. Cred ca asta isi doreste orice jucator. Sa am o echipa unde sa dau satisfactie. Am vazut ca Dan Petrescu nu te mai doreste la Rapid.
    Daca nu ma mai vrea Dan Petrescu, ce as putea sa fac? Daca nu ma vrea el, poate ma vrea altcineva, alta echipa. Ca doar n-o sa plang acum ca nu o sa mai joc la Rapid. Deocamdata lucrurile nu s-au lamurit.
    Mai ai si alte variante?
    Am auzit ca m-ar dori Balaci la Al Alhi, in Emiratele Arabe Unite, dar deocamdata nu am discutat decat cu Universitatea si este foarte posibil sa ajung din nou in Banie. Vreau sa joc la "Stiinta", dar nu depinde numai de mine.
    Cum vezi revirimentul Universitatii din acest sezon?
    Este de bun augur. Craiova a demonstrat ca se poate bate la un loc fruntas in campionatul romanesc. Eu cred ca echipa din Banie are sanse la un loc mult mai bun decat cel ocupat in prezent. Pentru asta trebuie multa munca si seriozitate.
    Ai vreun mesaj pentru fostii tai colegi de la "Stiinta"?
    Le doresc ceea ce imi doresc, adica sa fie sanatosi, sa aiba parte de Sarbatori fericite si toate dorintele sa li se indeplineasca in anul care vine.
    Dar pentru suporterii craioveni?
    Sa o tina tot asa. Sunt cea mai tare galerie din tara.
    http://www.universitateacraiova.go.ro/avancraglo.jpg
    Lutu, inscriind pentru 2-0 in partida cu Gloria Bistrita
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  9. #30
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    e mai aproape Gane de a semna contractul.S-ar putea sa-l vedem iar din primavara in alb-albastru.
    Sarbatori fericite Blue, la toata lumea sarbatori fericite
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  10. #31
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Gazeta sporturilor:

    Jerry Gane a acceptat sa vine la STIINTA!


    Ieri după-amiază, cea mai importantă posibilă achiziţie a "Ştiinţei", Jerry Gane, a tratat cu conducerea clubului oltean termenii revenirii la Craiova. După două ore, părţile au ajuns la un acord, contract pe 3 sezoane cu un salariu de 70.000 de euro pe an, dar īnţelegerea nu s-a parafat pentru că atacantul de 32 de ani trebuie să-şi rezolve situaţia la Grasshoppers Zurich.

    "Mai am 6 luni contract cu elveţienii şi trebuie să am acceptul lor pentru a pleca acum. Pe 6 ianuarie, cīnd revenim din vacanţă, conducerea va numi un antrenor nou şi nu iau nici o decizie pīnă nu discut şi cu el. Dacă el mă place şi-mi propune prelungirea īnţelegerii cu Grasshoppers?! Aş veni acasă, dar nici nu pot sa dau cu piciorul unei oferte foarte avantajoase din Elveţia. Īn săptămīna 6-12 ianuarie se va lămuri situaţia mea", a mărturisit Gane.
    Īn afara lui Jerry, la Craiova vor mai sosi luna viitoare alţi doi atacanţi: nigerianul Obinna şi columbianul Silistre. Primul a fost recomandat juveţilor de Njock, īn vreme ce sud-americanul e pe placul antrenorului Napoli. Singurul "defect" al lui Silistre este preţul, 500.000 de dolari pentru un transfer definitiv.
    Tersinio e bun venit la STIINTA, sa vedem ce e de capul nigerianului si columbianului.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #32
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    sa ne mai scuteasca de atatia strainezi,
    gata ajung cei pe care ii avem
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  12. #33
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GS
    Un milion pe jucător


    Cum ar arăta Universitatea īn retur fără Guso, Daouda, Rada, Pleşan, Bundea şi Njock? Probabil că ar avea "şanse" mari să retrogradeze, mai ales dacă īn locul lor n-ar fi aduşi alţi fotbalişti de valoare. Chiar dacă pe adresa celor şase fotbalişti din Bănie există oferte clare de transfer, conducerea clubului craiovean ţine să-şi liniştească suporterii

    "Nu va pleca nimeni, dacă īn cont nu ne va intra cel puţin un milion de euro! Să fie clar, nu ne interesează propuneri de cīteva sute de mii de euro. Păi, cīnd Naţionalul cere 700.000 de dolari pe Caramarin, eu să-l dau pe Bundea īn străinătate pe jumătate din această sumă?! Despre propunerile pentru Njock nici nu vreau să mai amintesc, pentru că mi se par jignitoare. Cum să-l vīnd cu două sute de mii?! Chiar dacă e vorba doar de un īmprumut pīnă īn vară, Jeremie face mult mai mult", a precizat Dinel Staicu.

    Patronul juveţilor a dat asigurări că va continua să finanţeze "Ştiinţa", deşi īn luna martie vrea să se retragă din funcţia de preşedinte al Consiliului de Administraţie. "Īntīi să vedem dacă am pe cine să las īn locul meu. Apoi, şi de-ar fi să nu mai conduc Consiliul, o să dau cīţi bani va fi necesar, pentru că nu mă pot rupe aşa uşor de fotbal. Dincolo de suma investită pīnă acum, peste două milioane de euro, pe care aş vrea s-o recuperez, m-am legat sufleteşte de băieţi şi mi-e tare greu să mă despart de ei".


    Ofertele primite pentru olteni

    Nume - Echipă - Suma propusă
    Jeremie Njock - Metz (Franţa, I), Anvers (Belgia, I) - 200.000 E / 300.000 E
    Mariko Daouda - Metz (Franţa, I), Rapid, Steaua - 200.000 E
    Adnan Guso - Rapid, Belgia, Germania - 200.000 E / 350.000 E
    Mihăiţă Pleşan - Ucraina, Germania - 500.000 E
    Zeno Bundea - Utrecht (Olanda, I), Germania - 300.000 E / 450.000 E
    Ionuţ Rada - Dinamo, Franţa - 100.000 E / 400.000 E
    Nu ne facem griji, nu pleaca nimeni!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Dinel Staicu este pe punctul de a face "cea mai tare afacere pe care am facut-o in ultima vreme" - administrarea unui fond SAPARD in valoare de cateva zeci de milioane de dolari , pentru reabilitarea drumurilor judetene din intreaga Oltenie. Interesant este ca Staicu a facut contractul cu Ministerul Finantelor prin SC FC Universitatea SA , adica societatea care sustine financiar si echipa de fotbal. " Astfel , o parte din bani vor ajunge la si la jucatori pe cai cat se poate de legale "

  14. #35
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GS
    Dacă īn ultimele săptămīni s-au vehiculat mai multe variante de īntărire a echipei cu jucători ca Tănasă şi Prepeliţă, de la Piteşti, Caramarin, de la FC Naţional, sau Răducan de la Bacău, şefii craioveni au renunţat la variantele interne, la sfatul antrenorului Nicolo Napoli. Unul dintre conducătorii alb-albaştrilor a spus: "Este clar, piaţa internă nu ne mai interesează! Două sīnt motivele: jucatorii sīnt prea scumpi sau nu doresc să vină la Craiova. Fug ca dracul de tamīie!".

    Deşi se părea că măcar Ionuţ Luţu va părăsi Rapidul pentru "Ştiinţa", nici el nu va mai veni īn Bănie. Un obstacol īn calea realizătii afacerii este preţul exagerat care ar trebui plătit pentru "Hagi", īn jur de 150.000 de dolari. Īn plus, preşedintele Adrian Mititelu, fostul proprietar al jucătorului, s-ar fi confesat unor apropiaţi, spunīnd că "sīnt mulţumit că nu am pierdut din afacerea Luţu. Īn nici un caz nu-l voi răscumpăra de la Rapid!".

    Din străinătate, şefii Universităţii aşteaptă un răspuns de la "elveţianul" Ionel Gane, cel mai tīrziu la finele lunii ianuarie. Pe de altă parte, preşedintele Mititelu este deja īncīntat de calităţile columbianului Silistre, pe care l-a observat pe video. Acesta este aşteptat īn probe, ca şi nigerianul Obinna. "Dacă va juca Silistre cum l-am văzut pe casete, am pus-o!!". Pe līngă cei doi, după 12 ianuarie, cīnd e programată reluarea pregătirilor, antrenorul "Ştiinţei, Nicolo Napoli, va mai vedea la lucru şi mai mulţi jucători sud-americani, dar şi cīţiva fotbalişti italieni, conaţionali de-ai săi.
    Concluze: tot straini transferam...din Romania slabe sanse sa cumparam vre un jucator...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Sorin Cartu este noul antrenor al echipei Otelul Galati !
    Coincidenta bizara: primul meci oficial il va disputa la Craiova in prima etapa a returului!

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Prosport- 27 decembrie : La reunirea lotului Universitatii , pe 12 ianuarie vor fi prezenti si jucatorii imprumutati in vara la CSM RESITA : Zlatko Lazarovici , Valentin Stancu , Dragos Vulpescu ; Nicolae Oprea si Ovidiu Dananae.... De asemeni Ionut Dragomir si-ar dori foarte mult revenirea la Universitatea ..." vreau sa demonstrez suporterilor craioveni ca mai am un cuvant de spus la Universitatea" !
    Last edited by EDMOND_; 29th December 2003 at 19:24.

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    PrimaTV : astazi ora 18.45 : Universitatea Craiova a oferit 400 000 de dolari pentru Caramarin: Pavel Badea s-a intalnit cu Olaroiu pentru a incerca realizarea acestui transfer. La intalnire a participat si presedintele Mititelu.

  18. #39
    junior DoRyN's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    .ro
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    De asemeni Ionut Dragomir ssi-ar dori foarte mult revenirea la Universitatea ..." vreau sa demonstrez suporterilor craioveni ca mai am un cuvant de spus la Universitatea" !
    Daca este la fel de gras, nu cred ca ne trebuie. Cat a jucat la Craiova a fost varful lui de cariera...pana acum
    Daca avea ceva de demonstrat putea sa demostreze pana acum la echipele la care a jucat, eu unul nu-l regret.
    Last edited by DoRyN; 29th December 2003 at 19:29.
    [COLOR=Blue]Nascut pentru a invinge ![/COLOR]

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Antena1 : 19.50 . Olaroiu ar fi acceptat transferul jucatorului pentru 400 000 dolari , acesta insa nu8 si-a dat inca acordul...desi i s-a oferit un contract substantial fata de cel pe care il avea la National!

  20. #41
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    White-Blue Hot News


    Gabriel Caramarin fuge de Universitatea Craiova

    http://www.romaniansoccer.ro/tempora.../caramarin.jpg

    Imediat după ce au trecut sărbătorile de Crăciun, deşi se află īn vacanţă, oficialii Universităţii Craiova au reluat discuţiile cu omologii lor de la FC Naţional pentru transferul lui Gabriel Caramarin, la echipa de suflet a oltenilor.

    Discuţile sīnt purtate deocamdată prin telefon, īntre vicepreşedintele Universităţii, Pavel Badea, de o parte, şi managerul general al bancarilor, Cosmin Olăroiu, de cealaltă. "Bădiţă" a fost mandatat de oficialii craioveni să negocieze, suma la care s-a ajuns fiind de 400.000 de dolari, cu posibilitatea de a o achita īn trei tranşe.

    "Badea negociază cu Olăroiu, fiind foarte buni prieteni, īnsă nu cred că sīnt şanse prea mari să īmbrace tricoul alb-albastru, chiar dacă noi ne-am īnţeles cu conducătorii Naţionalului, pentru că am aflat că jucătorul nu ar prea dori să vină la Craiova. Noi īncercăm īn continuare şi vom vedea. Oricum, mai are o ofertă din străinătate şi aşteaptă să vadă la ce finalitate se ajunge." - a declarat preşedintele alb-albaştrilor, Adrian Mititelu.



    Īn cazul īn care Caramarin va accepta să vină la Universitatea, va avea un salariul anual de aproximativ 70.000 de dolari la care s-ar adăuga prime speciale, putīnd ajunge la o sumă de peste 100.000 de dolari pe sezon.


    Romanian Soccer - 29 decembrie 2003 - 15:48
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  21. #42
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    http://www.romaniansoccer.ro/news/news0375.shtml

    Universitatea Craiova se mută īn Valea Roşie din cauza renovării stadionului "Ion Oblemenco"


    http://www.romaniansoccer.ro/images/...ms/craiova.jpg


    Īn returul acestui campionat, Universitatea Craiova īşi va disputa meciurile de acasă, īn proporţie de 90 la sută, pe stadionul Electroputere din Valea Roşie, după cum declară preşedintele grupării alb-albastre.

    "90 la sută vom juca meciurile de acasă īn Valea Roşie, īn acest retur. Stadionul Ion Oblemenco va intra īn lucrări la finele lunii februarie şi probabil ne va putea găzdui din nou din vară īncolo. Cheltuielile de modernizare vor fi suportate de Primărie, iar termenul limită de finalizare este 15 august 2004".


    Romanian Soccer - 29 decembrie 2003 - 15:45
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •