Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 251

Thread: Campionatul Mondial Pyeong Chang 14.02 - 22.02.2009

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Dap nu mai bataie in sus si in jos arma cum facea anul trecut. Dar trebuie sa-si imbunatasca fondul si mentalul. Ea mereu face curse slaba cand este in lupta directa adica la pursuit si in stafeta, atunci greseste mult

  2. #65
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Am mai spus-o: s-a investit destul de mult deja. Tare mi-e frica cu bugetul asta redus cum se va descurca Federatia de Schi si Biatlon. Acum ar trebui si mai multi bani bagati, acum cand iata la biatlon avem victorie de Cupa Mondiala si loc 4 la Mondialele de juniori, la schi alpin avem schioare de primele 20 in lume, acum cand la schi fond avem un loc 6 la mondialele de juniori de anul trecut si un loc 12 la cele de anul asta, acum cand se misa cate ceva si in sariturile cu schiurile
    Bugetul redus mereu a fost scuza tuturor federatiilor. Ce s-a investit destul de mult ca eu nu vad nimic? Aaaa, ca am inceput si noi sa miscam ceva la fete dupa olimpiada, ca am castigat o cursa de sprint prin descalificarea unor dopati, sigur ca sunt niste merite. Dar altceva? Nu mai conteaza ca n-am participat deloc cu baietii in cupa mondiala, nici macar cu un singur sportiv? Ca prezentam la CM doar un om, cand aveam dreptul la fel ca celelalte natiuni la 4 sportivi?
    Ca o tara cu 23 de milioane de oamani nu e in stare sa scoata macar 6 baieti si 6 fete care sa participe etapa de etapa, si in cupa mondiala si in cupa europeana, iar o tara ca Norvegia cu nici 5 milioane de oameni conduce peste tot?
    Au trimis sportivi in cupa mondiala si bulgarii, si macedonenii, pana si australienii au venit cu mai multi oameni la CM masculin decat noi. Sau britanicii, sarbii etc.
    Pai cu cine o sa scoatem atunci capul in lume la olimpiada de la Vancouver? Cu ce nas, cand n-am facut nici o miscare, nici un progres la baieti de la Torino incoace? Il aveam si noi pe Blaj, dar s-a retras si el in floarea varstei, fara ca nimeni sa ne dea nici o explicatie!
    E vorba si de nepasare si indolenta din partea autoritatilor, nu e vorba doar de buget.

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Au fost construite 2 noi poligoane, a fost modernizat cel de la Predeal, s-a asigurat pregatire in strainatate loturilor olimpice, s-au asigurat cartuse suficiente pentru antrenament, echipament de ultima ora, se asigura prezenta unei echipe de 5 oameni la fiecare etapa (acum cativa ani se ducea un om cu toti sportivii) etc.

    O mare performanta este si un loc in primii 10, daramite o victorie obtinuta chiar si prin suspendarea dopatilor cum zici tu

    Cum poti sa spui ca n-am facut progrese la masculin? Azi tocmai un roman de 19 ani a luat punct de Cupa Mondiala. Anul trecut stafeta masculina a luat locul 4 la Mondialele de juniori

    Nu inteleg de ce vezi totul in negru, investitiile facute in acest sport se vad chiar mai repede decat ma asteptam

  4. #67
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Au fost construite 2 noi poligoane, a fost modernizat cel de la Predeal, s-a asigurat pregatire in strainatate loturilor olimpice, s-au asigurat cartuse suficiente pentru antrenament, echipament de ultima ora, se asigura prezenta unei echipe de 5 oameni la fiecare etapa (acum cativa ani se ducea un om cu toti sportivii) etc.

    O mare performanta este si un loc in primii 10, daramite o victorie obtinuta chiar si prin suspendarea dopatilor cum zici tu

    Cum poti sa spui ca n-am facut progrese la masculin? Azi tocmai un roman de 19 ani a luat punct de Cupa Mondiala. Anul trecut stafeta masculina a luat locul 4 la Mondialele de juniori

    Nu inteleg de ce vezi totul in negru, investitiile facute in acest sport se vad chiar mai repede decat ma asteptam
    Bun, desigur ca e un progres, insa f.f. mic la masculin fata de feminin! Nu intelegi ce vreau sa zic? Ca pana acum nu am trimis pe nimeni in cupa mondiala, asta e durerea mea! De ce nu am trimis, daca tot avem baza aia si poligonul de care zici? De la Vancouver incoace am participat la deschiderea sezonului trecut cu 2 sportivi si atat, pana astazi cand l-am trimis pe Gerbacea la Campionatele Mondiale! Eu vreau sa participe la fel ca la feminin, etapa de etapa in cupa mondiala, sa acumulam puncte si dreptul de a inscrie cat mai multi sportivi! Numai asa se poate forma o noua generatie, o echipa masculina daca se vrea! Nu sa ne trezim aiurea doar la olimpiada din 4 in 4 ani sa facem prezenta, de ochii lumii, ca am trimis si noi pe cineva.
    Intelegi ce vreau sa zic? Nu sa ne facem de ras ca Spania, Brazilia sau Groenlanda, terminand pe ultimul loc sau printre ultimii. Si pe urma venim si ne laudam ca "ia uite domne ce performante, ca a terminat Gerbacea pe 40 si ceva", de parca ar mai fi participat si pana acum in cupa mondiala, de parca l-am mai fi vazut si alata data concurand ca sa existe termen de comparatie!
    Punctul ala trebuia sa-l luam de 18 ani incoace, ca am avut tot timpul din lume, nu de-abia acum, in al 12-lea ceas. Ne-am trezit ca garoafa in mijlocul campionatului, cu doar 3 etape inainte de incheierea cupei mondiale, ca trebuie sa trimitem de urgenta pe cineva care nici macar n-a concurat in cupa mondiala in acest sezon!
    Foarte bine! Sa vedem ce-o sa iasa si din sportivii astia, si din baza aia care acum 1 an toata presa zicea ca-i in paragina, si din organizarea JO de tineret din 2013 despre care injurau unii ca nu suntem in stare sa facem o partie de bob etc.
    Dar nu uitati: o sa culegem ce am semanat! Mai devreme sau mai tarziu o sa-mi dati dreptate! Sper sa formam o noua generatie macar pentru 2014, cineva capabil sa le inlocuiasca pe Tofalvi si Plotogea cand se vor retrage.
    Dar daca nu le bagam sa participe in competitiii, va fi foarte greu.

  5. #68
    sport legend Mr Cosmin's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    București
    Posts
    2,172
    Reputatie
    1
    Ce fericit sunt sa vad ca biatlonul romanesc este in continua crestere .

  6. #69
    junior Breakcore's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Nu am vazut prima parte a cursei si nu inteleg nimic
    Eva era pe 6 dupa prima tragere la 1:47,iar la urmatorul intermediar era pe 18!!!!
    A cazut? Stie cineva? E inexplicabil
    DRUM AND BASS MASSIVE

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Probabil a fost o greseala de cronometrare, oricum prestatie lamentabila azi a celor 4 romance.

  8. #71
    junior Breakcore's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    in defavoarea ei sa fi fost greseala?
    DRUM AND BASS MASSIVE

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Victorie pentru Helena Jonsson, nemtii vroiau si ei primele 4 locuri si pana la urma au ramas doar cu un argint

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Breakcore View Post
    in defavoarea ei sa fi fost greseala?

    In favoarea ei, n-avea cum s-o depaseasca pe Berger care trasese cu 0 si plecase inaintea ei

  11. #74
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    A batut vantul foarte puternic dar a batut si pentru Jonsson, cu o prestatie excelenta "in picioare", ZERO. Pe cat a iesit Tofalvi? Celelalte?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Plotogea pe 35 ia 6 puncte in CM. Rusu a coborat la adevarata ei valoare. Tofalvi va pierde 3 locuri in clasamentul CM. Daca iese din primele 15 (ceea ce e aproape imposibil) rateaza mass-startul

  13. #76
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Tofalvi 21, Plotogea 35, Rusu 59, Purdea 60

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Inteleg ca Tofalvi a cazut in turul 2, a terminat ultima acest tur la 1 minut de prima. Daca e adevarat si nu e o greseala inseamna ca fara incident si cu 5 ratari intra in top 10

  15. #78
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Slabă cursă pentru românce, Jonsson merita victoria.
    O fi căzut Tofalvi în tur 2 sau e o nouă greșeală de procesare ? Tofalvi apare ultima la deplasare cu peste 1 minut întârziere pe acel tur.
    Apropo de mass-start cum se stabilesc concurentele, din câte țineam eu minte după ce Skjelbreid a câștigat medalia de aur, deși după clasamentul cupei mondiale nu ar fi avut drepul de a concurca, s-a trecut la un sistem în care calificate erau primele 30 în ordinea performanțelor de la celalte probe desfășurate la campionatul mondial. Așa e și acum ?
    Last edited by useroarecare; 15th February 2009 at 10:44.

  16. #79
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Incredibil! Aur Jonsson, succesoarea lui Forsberg, argint Wilhelm, bronz Zaitseva. Eva Tofalvi incheie pe 21, iar Plotogea pe 35.
    Levchenkova pe 8, cu doar o ratare! Cursa vietii pentru Brunet, de pe 50 si ceva pe 7, nici o ratare, deplasare buna si pe schiuri!
    Tofalvi cea mai rapida la trageri, alaturi de Lehtla, iar Domracheva cea mai rapida pe schiuri.
    Neuner cade si termina pe 11, iar Hauswald, castigatoarea de ieri, pe 12, cu 8 ratari.
    Purdea rateaza la prima tragere din picioare 4 tinte si era ultima, deja n-o mai vad in statistici.
    Stoian pe 57 cu 10 ratari! Dezastruos!
    Andrea Henkel descalificata dupa ce a fost prinsa tragand in camera de antrenament, era un cartus pe teava. Pacat, ar fi avut sanse la top 10.

  17. #80
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Plotogea pe 35 ia 6 puncte in CM. Rusu a coborat la adevarata ei valoare. Tofalvi va pierde 3 locuri in clasamentul CM. Daca iese din primele 15 (ceea ce e aproape imposibil) rateaza mass-startul
    Cum adica rateaza mass-strtul, cand la mass start participa primele 30 din cupa mondiala?

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Slabă cursă pentru românce, Jonsson merita victoria.
    O fi căzut Tofalvi în tur 2 sau e o nouă greșeală de procesare ? Tofalvi apare ultima la deplasare cu peste 1 minut întârziere pe acel tur.
    Apropo de mass-start cum se stabilesc concurentele, din câte țineam eu minte după ce Skjelbreid a câștigat medalia de aur, deși după clasamentul cupei mondiale nu ar fi avut drepul de a concurca, s-a trecut la un sistem în care cele calificate erau primele 30 în ordinea performanțelor de la celalte probe desfășurate la campionatul mondial. Așa e și acum ?
    1. Ceva s-a intamplat cu Tofalvi in turul 2, fiindca desi ratase doar o data a venit foarte tarziu la targerea a doua. Mai ales ca ieri a schiat excelent, m-ar mira sa fi cazut asa de rau la deplasarea pe schiuri

    2. Se califica automat primele 15 din cupa mondiala + medaliatele de la acest mondial care nu sunt in top 15. Restul locurilor in functie de punctajul doar de la acest mondial

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Cum adica rateaza mass-strtul, cand la mass start participa primele 30 din cupa mondiala?
    Vezi ce-am scris in postul anterior, doar primele 15

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Din ce motiv o fi fost descalificata Andrea henkel?

  21. #84
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Vezi ce-am scris in postul anterior, doar primele 15
    Asa a fost mereu la toate CM in ultimii ani?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •