Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 29

Thread: World Baseball Classic 2009

  1. #1
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1

    World Baseball Classic 2009

    Dupa cum unii dintre voi probabil stiti, desi un Campionat Mondial de baseball se organizeaza anual, adevaratul campionat mondial este aceasta competitie numita World Baseball Classic, singura la care profesionistii din MLB pot juca pentru tara lor. WBC se organizeaza o data la 3 ani, si, dupa prima editie din 2006, a sosit timpul pentru cea de-a doua, in martie 2009

    Asadar, citeva detalii despre World Baseball Classic 2009:
    - participa 16 echipe, impartite in 4 grupe de 4
    - primele 2 din fiecare grupa se califica in faza urmatoare, unde se formeaza 2 noi grupe de 4
    - primele 2 se califica in semifinale, iar castigatoarele semifinalelor vor disputa finala
    - meciurile primei faze a grupelor au loc intr-una din tarile grupei respective (mai precis, Japonia, Mexic, Canada si Puerto Rico). Apoi, din a doua faza a grupelor, toate meciurile au loc in SUA
    - WBC 2009 debuteaza pe 5 martie
    - toate meciurile vor fi televizate de ESPN si MLB Network, si vor fi, probabil, disponibile in direct si pe internet

    Site-ul oficial al competitiei este www.worldbaseballclassic.com.

    Acestea sint grupele pentru WBC 2009:

    Grupa A (Tokyo, Japonia): Japonia, China, Taipei, Coreea de Sud
    Grupa B (Mexico City, Mexic): Australia, Cuba, Mexic, Africa de Sud
    Grupa C (Toronto, Canada): Canada, Italia, SUA, Venezuela
    Grupa D (San Juan, Puerto Rico): Rep. Dominicana, Olanda, Panama, Puerto Rico

    Rosterele provizorii au fost deja anuntate, si le puteti gasi aici. Fiecare nationala a anuntat lotul initial de 45, urmand ca pana pe 24 februarie sa trebuiasca sa stabileasca lotul final de 28.

    Nu vor lipsi de la WBC vedete precum Alex Rodriguez, Derek Jeter, Carlos Beltran, Ryan Braun, Miguel Cabrera, Brad Hawpe, Felix Hernandez, Chipper Jones, Evan Longoria, Dustin Pedroia, Hanley Ramirez, Grady Sizemore, Ichiro Suzuki, David Wright sau Kevin Youkilis.

    Sper ca nu sint singurul care abia asteapta acest turneu si ca voi avea cu cine discuta (in romaneste ) despre meciurile de la WBC
    Last edited by cristane; 26th January 2009 at 16:42.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    eu le-am propus celor de la Sport Klub sa incerce sa-l ia, au zis ca incearca. Oare va fi abonament separat online?
    The Show Must Go On

  3. #3
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Online, tot turneul costa 20 USD. Detalii aici: http://web.worldbaseballclassic.com/...ia/package.jsp .

  4. #4
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    ma uitam si eu pe la http://mlb.mlb.com/wbc/2009/news/art...vkey=wbc&team= cica schimbari in regulament si vad una tare amuzanta "the tournament will adopt a variant of the IBAF extra-inning rule, which was used in the 2008 Olympics.This rule dictates that, starting with the 13th inning, each half-inning will begin with runners on first and second base, with the batting order intact." ...cat despre meciuri sper sa se vada pe undeva mai pe gratis,la tv deja e cam mult de cerut dar ar fi tare sa vad si eu un meci de baseball la tv.
    Last edited by clausisme; 2nd February 2009 at 23:26.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Pana una alta eu m-am uitat azi-noapte la Seria Caraibelor - Venezuela cu Republica Dominicana. Starterul Venezuelei avea no-hitter pana-n repriza a 7-a cand l-au scos, iar urmatorul la a treia aruncare a permis home-run si s-a facut 2-2
    ce bine e sa vezi baseball din nou!
    nu stiu daca voi plati pentru WBC, nu cred ca merita atatia bani la cat timp voi avea, iar cel putin faza finala sper sa se transmita prin medii mai gratuite, vorba colegului de mai sus.
    The Show Must Go On

  6. #6
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Eu probabil imi voi lua package-ul. E doar 20 bucks si sper ca in saptaminile alea sa am suficient timp liber incit sa vad destule meciuri

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    S-au reunit loturile pentru World Baseball Classic si au loc meciuri de pregatire intre echipele nationale si echipe din MLB aflate in Spring Training. Foarte interesant va fi azi meciul intre echipa SUA condusa de Derek Jeter si echipa unde acesta e capitan, New York Yankees. Jocul se poate vedea de la ora 20.15 in direct pe MLB.com.
    Iata si un program al "amicalelor":
    Canada @ Toronto Blue Jays (20.05, MLB.com)
    Republica Dominicana @ Florida Marlins
    Italia @ Washington Nationals
    Olanda @ Pittsburgh Pirates
    Panama @ Atlanta Braves
    Porto Rico @ Minnesota Twins
    Venezuela @ Detroit Tigers
    SUA @ NY Yankees.
    Primul meci oficial e joi, Japonia - China in grupa din Tokyo Dome.
    The Show Must Go On

  8. #8
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Abia astept. Si orele sint ideale pt mine, macar mai omor plictiseala de la birou

    Cu cine tineti? Eu cu SUA, Canada si cele 2 echipe europene, Olanda si Italia

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Japonia, Venezuela, Olanda si Australia.
    Realist, cele mai bune sanse le are Japonia - lor chiar le pasa.
    The Show Must Go On

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Asadar dupa prima etapa a grupei de la Tokyo avem urmatoarele rezultate: Japonia - China 4-0, Coreea - Taiwan 9-0.
    Maine, doua meciuri cu incarcatura istorica dincolo de sport uneori: China - Taiwan (ora 5.30) si Japonia - Coreea (ora 12.00). Pentru japonezi arunca "Dice-K" Matsuzaka, impotriva celui mai bun pitcher coreean, din cate se zice.
    Invinsa din primul meci paraseste turneul, invinsa din al doilea joaca recalificari, sa zic asa, cu invingatoarea din primul.
    Sper ca macar al doilea meci sa fie transmis cu playerul nou de la MLB.com, care-i o bijuterie.
    The Show Must Go On

  11. #11
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Tot miine incep si grupele C si D, o sa avem in total 6 meciuri:
    05.30 China - Taiwan (invinsa merge acasa)
    12.00 Japonia - Coreea (invingatoarea se califica in turul 2)
    18.00 Olanda - Rep. Dominicana
    21.00 Canada - SUA
    00.00 Panama - Puerto Rico
    03.00 Italia - Venezuela
    Imi place cum sint programate meciurile, nebunii pot sta o zi intreaga sa vada toate cele 6 meciuri la rind, nu se suprapune absolut nimic Eu mi-am propus sa vad cele doua derbiuri, Coreea-Japonia si Canada-SUA, desi probabil o sa incerc sa arunc un ochi si la Olanda - Rep. Dominicana.

  12. #12
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    Ehh am vazut si eu pe Coreea v Taiwan ... pn acum nu cred ca exista vreo surpriza la meciul asta era 6-0 in al 2-lea inning.Coreea mult peste ... nu mai vazusem aruncarea cu pamantul de la olimpiada . Nu sunt vrun expert... e interzis tipul asta de aruncare in MLB?

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    For Major League Baseball at least, rule 2.00 states (in part): "If the pitch touches the ground and bounces through the strike zone it is a ball".

    deci figura poate tine cu hitterii care nu stiu chestia si fac swing - si atunci e strike. Va trebui sa ma uit la inregistrare sa vad daca arbitrul a considerat strike o minge de-asta la care hitterul a stat cuminte.
    The Show Must Go On

  14. #14
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    SUA - Canada in seara asta va fi un nou test pt playerul nou

  15. #15
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Olanda a reusit minunea si a invins cu 3-2 Rep. Dominicana, in cea mai mare surpriza din scurta istorie a WBC. Meciul nu a fost senzational, insa a fost dramatic, iar pitcherii olandezi au fost extraordinari. Vreo 3 dintre cei ce au intrat joaca in campionatul olandei, unul e un pusti de 19 ani din al cincelea "nivel" de Minor Leagues, doar starterul e (era?) Major Leaguer. Toate astea impotriva unui lineup de hitteri excelenti din MLB.
    Acum ma uit la SUA - Canada, super meci pina acum, echilibrat, bine jucat, si cu o atmosfera extraordinara in tribune. Nici nu stiu cu cine sa tin, ambele echipe imi plac si sper sa se califice

  16. #16
    manager TomBrady's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    mi-a mers perfect noul player
    si imi place

    Meciul a fost frumos
    [COLOR="Blue"][B]In TOM we trust.[/B][/COLOR]

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    eu am avut probleme mari cu el pe PC-ul de acasa si ma gandesc daca sa renunt sau nu la MLB TV pentru Gameday Audio, caci anul asta slabe sanse sa-l pot schimba pe unul mai bun. La servici nu mi-e fezabil sa ma uit la baseball printre picaturi, iar dupa ce am ascultat meciul la radio highlighturile alea de 2-3 minute mi-ar fi suficiente.
    On topic: felicitari Olanda! S-au aparat ca niste eroi.
    The Show Must Go On

  18. #18
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    in grupa A nici o surpriza ...Japonia Coreea ...probabil Cuba si Mexicu o sa faca legea in grupa lor ...America Canada .... iar in ultima poate olandezi o sa mai faca o figura frumoasa

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Nu i-as desconsidera pe australieni.
    The Show Must Go On

  20. #20
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Si Venezuela are echipa foarte buna, iar la ce slabi sint pitcherii canadieni nu m-as mira sa se califice SUA si Venezuela din grupa respectiva.

  21. #21
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    Astazi este vreun meci?
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •