Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 79

Thread: Al doilea municipiu al tarii!

  1. #22
    Banned dan-dan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    IASI-orasul CAPITANULUI
    Posts
    327
    Reputatie
    0
    Si economic dar mai ales cultural Iasul bate de departe Clujul tau iubit. Si sa stii ca si "arienii" de timisoreni au recunoscut ca d.p.d.v. cultural Iasul e pe primul loc. :degete:

    Iar chestia cu Constanta , au luat in calcul si turistii care mai erau pe litoral la ora aia .

    PS Un sfat lasa postarile pe forumuri ce tin de Divizia A, lasa postarile in general, si du-te la scoala (virsta vad ca o ai, dar nu stiu daca....)
    Last edited by Edgar; 14th February 2005 at 09:56.

  2. #23
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Axaphat
    Aha....deci voi cand afirmati Iasul al 2 lea oras al tarii...va ganditi la po****tie...eu vorbeam de importanta orasului (economic, cultural etc)...si uita-te mai bine la recensamantu ala ca v-a luat Constanta cu vreo 6 mii de locuitori
    Asa...

    S-o luam metodic.

    1.

    Quote Originally Posted by Edgar
    Cred ca din punct de vedere al numarului de locuitori.
    2.

    Quote Originally Posted by Edgar
    Necredinciosule Uite aici! E un pdf cu rezultatele recensamantului din 2002. De fapt titlul complet e "Municipiile cu peste 100000 de locuitori, la recensamintele din 1992 si 2002, pe sexe". Valorile din 2002 sunt in coloana 4. Rezultatele sunt oficiale - fisierul se afla pe pagina Institutului National de Statistica. Poti accesa si site-ul www.recensamant.ro si alege "REZULTATE GENERALE". Nu mai fa afirmatii fara acoperire.
    Bun, deci instructiuni de folosire. Se deschide pdf-ul respectiv. Se cauta cu indarjire in tabel textul 18 MARTIE 2002. Dupa localizarea acestui text se coboara putin pana unde scrie Ambele sexe si apoi 4. Acest 4 e numarul coloanei de care ti-am spus in mesajul precendent. Cauta in aceasta coloana valoarea 320888 - asta e po****tia Iasului la acea data. Diferenta de 6000 de locuitori in favoarea Constantei se inregistra in 1992. Sper ca te-am lamurit macar acum.

  3. #24
    junior lucas's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    91
    Reputatie
    1
    Eu nu inteleg de ce intrati in polemici cu toti "fixistii" din alte orase care nu au ceva mai bun de facut decit sa-si dea cu parerea despre Poli si despre Iasi... :-)

    Este unul din Brasov care de la meciul cu Poli tot plinge ca au fost nu stiu ce aranjamente si de aia au luat ei bataie (nu ca au o echipa care nu a aratat nimic 15 etape)... Mai trebuie sa vina si "Jiji" si sa spuna ca a fost aranjament in Ghencea :-)

    Iar despre CFR ... la Iasi ati stat tot meciul cu fundul in poarta si nu ati aratat ca ati sti ceva fotbal. Nu ar fi o surpriza atit de mare sa cistige Poli la Cluj :-)

    Asa ca scutiti-ne :-)

  4. #25
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Edgar
    aici! E un pdf cu rezultatele recensamantului din 2002.
    Alba mea unde e ?
    sunt specii rare .... k mine
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  5. #26
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Edgar, eu am alte date, din Anuarul 2003:

    Constanta 312.010
    Timisoara 308.765
    Iasi 303.714
    Galati 302.810
    Craiova 300.487

    http://www.insse.ro/anuar_2003/zip_r..._PO****TIE.zip
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  6. #27
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Nu stiam de datele astea. In cazul asta ar trebui sa schimb titlul in "Al patrulea municipiu al tarii!"

  7. #28
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    Forza Iasiul !
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  8. #29
    Semper Fi DanielAndrei's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,649
    Reputatie
    1
    recunosc ca Iasul sta prost d.p.d.v. economic, dar cand se va observa un pic de revigorare va asigur ca va exploda d.p.d.v. demografic

  9. #30
    ''''''''''''''' GeKuRA's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,071
    Reputatie
    1
    Nu stiu cum dar sigur vad ca nu se stie...
    totusi cred ca IASUL este al doilea, datorita si faptului ca in Moldova natalitatea cea mai mare, inclusiv in Iasi, mai ales VASLUI, care este primul ,iar ca suprafata .... nu stiu.. poate afla cineva, ...
    [SIZE=4].............[COLOR=Blue]............[/COLOR][/SIZE][FONT=Century Gothic]...............[/FONT]

  10. #31
    va spune: radcom's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    IASI
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Luati Un Manual De Clasa A 8-a Sau A 12-a (editie Noua) Si Veti Vedea Ca Iasul E Al 2-lea Municipiu Al Tarii(dupa Bucuresti)!!!!!!!!!!!
    [COLOR="Blue"][SIZE="2"][FONT="Arial Black"]Daca viata iti intoarce spatele, nu ezita, arde-i un shut in fund !!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  11. #32
    Banned King of Hell's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,854
    Reputatie
    0
    Ma, al 2 lea, al 3 lea, al 4 lea...al catelea o fi...Nu va fie frica/Poli Iasi nu pica!

  12. #33
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Al doilea muncipiu in mod sigur

  13. #34
    PoLi IaSi ce_bine_e's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    in drum spre casa...
    Posts
    2,177
    Reputatie
    1
    da e sigur al doilea
    [center]Forza [b][size=3][color=blue]POLI IASI[/b][/size] !!! [/color][/center]
    Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fieacare minut

  14. #35
    sport legend crissis's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    3,646
    Reputatie
    1
    Orasul IASI este capitala culturala a tarii si dupa Bucuresti al doilea ca importanta si marime .
    Sunt mindru ca sunt iesean 100% .
    [COLOR="Blue"][SIZE="2"][/SIZE][B] FORZA POLI IASI [/B][/COLOR]

  15. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    ce capitala culturala a tarii ba,ca voi nu vorbiti romana bine voi vorbiti ca sholdovienii!uai ieshienilor shi mama driecu uai sholdova
    Last edited by hamsterutz; 22nd May 2007 at 22:05. Reason: sorry in loc de quote am dat edit

  16. #37
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    inteligenta de "vestic"...
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  17. #38
    sport legend hamsterutz's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,133
    Reputatie
    1
    du-te fa o facultate si mai invata ca dialectul moldovean nu este GRESIT ...ci este doar alt dialect...cum e catalana fata de spaniola de ex
    [COLOR=Lime]PAREREA [/COLOR] [COLOR=Red]MEA[/COLOR]

  18. #39
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cappone View Post
    ce capitala culturala a tarii ba,ca voi nu vorbiti romana bine voi vorbiti ca sholdovienii!uai ieshienilor shi mama driecu uai sholdova
    se vede ca esti cam prost...informat.
    macar taci ca te faci de ras,limba romana literara(aia carei ii spui tu romana corecta) are caracteristici din toate graiurile vorbite pe teritoriul Romaniei,nu vb mai corect banatenii decat moldovenii si nici invers dar pt cei ca tine e mai greu de inteles
    [B]Mandru locuitor al Orasului de la Dunare, Galatz[/B]

  19. #40
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Limba literara este aceea care se poate citi in cartea (scolara) de limba romana.
    Limba literara este aceea pe care o inteleg toti.
    Dialectele sunt dulci, sunt de conservat, sunt o mandrie dar nu constituie in sine ceea ce numin limba literara.

  20. #41
    sport legend hamsterutz's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Limba literara este aceea care se poate citi in cartea (scolara) de limba romana.
    Limba literara este aceea pe care o inteleg toti.
    Dialectele sunt dulci, sunt de conservat, sunt o mandrie dar nu constituie in sine ceea ce numin limba literara.
    dar nici gresite nu sunt
    [COLOR=Lime]PAREREA [/COLOR] [COLOR=Red]MEA[/COLOR]

  21. #42
    sport legend crissis's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    3,646
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cappone View Post
    ce capitala culturala a tarii ba,ca voi nu vorbiti romana bine voi vorbiti ca sholdovienii!uai ieshienilor shi mama driecu uai sholdova

    Pacat ca prostia nu doare
    [COLOR="Blue"][SIZE="2"][/SIZE][B] FORZA POLI IASI [/B][/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •