Results 1 to 15 of 15

Thread: Nicolae Manolescu respins de Academia Romana-unde esti tu Tepes Doamne?

  1. #1
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0

    Nicolae Manolescu respins de Academia Romana-unde esti tu Tepes Doamne?

    O noua "intamplare' incredibila in haznaua pe nume romanica, in acest veritabil imperiu al imposturii si al mediocritatii:

    http://www.cotidianul.ro/nicolae_man..._au-70328.html

    Adica Nicolae Manolescu, poate cel mai important critic literar roman de la Eugen Lovinescu incoace nu a avut loc printre "nemuritori", nu a avut loc printre membrii unei institutii ce la un moment dat a fost condusa de un individ cu o opera si o moralitate politica net inferioara-Eugen Simion.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Mi se pare normal avand in vedere ca Manolescu nu reprezinta nimic in cultura romaneasca. E drept insa pe acest motiv ar cam trebui desfiintata toata Academia Romana care e plina de nulitati

  3. 17th January 2009, 21:55
    Reason
    bleah......

  4. #3
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Asa e, Nicolae Manolescu nu reprezinta nimic, dar macar el scrie corect in limba romana, spre deosebire de tine.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  5. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Rob, putem avea opiniile noastre dar... Nici asa. Sa nu ne mai miram.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #5
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu am cuvinte, nici despre academie si nici despre rob_din.
    poate imi ziceti si mie cine sunt ilustrii membri ai academiei in acest moment???
    eu una astept sa imi cumpar istoria critica a literaturii romane, chiar daca se pare ca nu reprezinta nimic pt cultura, dupa unii .
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  7. #6
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    http://www.acad.ro/membri_ar/pag_membri_t.htm

    Astia sunt "nemuritorii", cea mai mare parte din ei merituosi fara discutii...
    Printre scriitori/critici insa e cam jale: Eugen Simion, Fanus Neagu(jenant), Mihnea Gheorghiu(activist pcr, secretar de partid)...
    Daca-i mai punem la socoteala si pe cativa fosti senatori psd(gen Razvan Teodorescu) ne dam seama de ce nu a fost votat Manolescu(s-a votat cu vot ascuns...)
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  8. #7
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #8
    petrolist
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Slovacia
    Posts
    601
    Reputatie
    1
    Nu aruncati cu bolovani. Dupa Carlyle, Eminescu a fost doar un fulger in literatura romana, deci afirmatia lui Rob din are o oarecare acoperire.
    Lumea e plina de nedreptati, dar istoria le corecteaza de multe ori.

    Nu e jenant ca Fanus Neagu e academician. Eu am citit zeci de mii de pagini scrise de el (nu exagerez), este un scriitor foarte interesant, si nici nu se poate spune ca a cantat in struna regimului dinainte de 89. Este drept ca na fost nici vreun dizident, desi el sa vaitat ca "Paiata soseste la timp" a fost barbierita.

  10. #9
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Prietene, zeci de mii de pagini inseamna mai mult de 10 000......tare mi-e teama ca ilustrul tau betiv(o calitate incontestabila a sa) nu prea avea cum sa scrie atatea.....
    Un scriitor ca fanus neagu nu putea fi membru al academiei decat intr-o tara ca romanica, in care, in ziua de azi, inca se mai discuta despre "reabilitarea" unui Vintila Horia(unicul Goncourt al literaturii romane), sau chiar despre cea a lui Mircea Eliade....

    Miril@ rapsunsul lui Manolescu este unul f elegant, el nu putea acuza intreaga academie, in care, asa cum am mai spus sunt destui merituosi, dar si multi nemernici(din punct de vedere uman). Iar nemernicilor respectivi( si aici ii vizez in mod clar pe Eugen Simion, pe Razvan Teodorescu, pe Buzura sau pe Fanus Neagu ) ar trebui sa le fie rusine.
    Exista unele voci care pe langa ura politica(psd-istii ce nu au uitat ca Manolescu a jucat un rol important in Conventie) si dorinta de razbunare(personal sunt convins ca este cazul unui Buzura sau Fanus Neagu) a mai existat un motiv, sinistru pt anul in care traim si anume faptul ca tatal sau a fost legionar. Se pare ca il chema de fapt Apolzan si ca a preluat numele de Manolescu de la un tata vitreg.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  11. #10
    petrolist
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Slovacia
    Posts
    601
    Reputatie
    1
    stai linistit ca a avut cum sa scrie atatea (intreabal si tu pe gogu si vezi si piesele de teatru, nu mai zic de articole prin presa). faptul ca a fost betiv notoriu, hai sa fim seriosi, cate exemple vrei satzi dau (uitate numai din ce oras sunt eu). cu ce sunt de acord este faptul ca afinitatile sale elective post-revolutionare iar fi adus locul in academie.

    interesanta teoria ca pacatele paterne (legionarismul) lar fi tras in jos. hm, cam greu de dovedit, refuz sa cred ca in forum stiintific suprem avem asemenea *******i.

  12. #11
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Bineinteles ca este elegant raspunsul. Fanus Neagu... Ori nu mai avem valori, ori...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #12
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Bumbescule, care sunt vocile care vehiculeaza motivul legionarismului? Sunt extrem de curios, sper sa nu fie vorba de vreun Milcoveanu sau de Coja.
    Intr-adevar, intr-un numar de acum 4-5 ani al Apostroful-ului care avea ca tema Tatii, Manolescu si-a spus povestea si imi amintesc doar ca era una extrem de alambicata.
    Cat despre maestrul Fanus, in afara simpatiei pentru Rapid si de o prefata frumoasa la romanul Bruges, a doua moarte, eu nu prea-i gasesc vreun mare merit.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  14. #13
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Nu e vorba de nici o voce in particular, este doar un murmur general....
    Coja nu avea cum sa-l sustina pe Manolescu, din cate stiu eu sunt chiar dusmani.....prin 91 de exemplu il ataca pe unde apuca, ba mai mult, il intaratase si pe Marian Munteanu impotriva lui in ziarul "Miscarea", unde noul il comandante spunea ca "in cazul lui Manolescu aschia a sarit f departe de trunchi"...
    Tocmai de-asta mi s-ar parea grotesc motivul filiatiei, in primul rand pt ca nu e el vinovat pt ce a facut taica-su(sunt f de acord cu teoria asta, mai putin cand este aplicata beizadelelor comuniste) si in al doilea rand pt ca niciodata nu si-a dezvaluit vreo simpatie totalitara. In fine, sper ca astea-s speculatii...
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  15. #14
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Aaaa, murmurul vocilor pe care le auzi doar tu...
    Sunt chiar mari dusmani cei doi, iar in privinta relatiei Coja-Munteanu ea i-a adus anumite avantaje ultimului, de vreme ce Coja l-a bagat la catedra de Folclor de la Litere.
    Stiu ca traim intr-o societate stramba, insa cu toate astea, teza aia mi se pare un pic fantezista.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #15
    senior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din
    Mi se pare normal avand in vedere ca Manolescu nu reprezinta nimic in cultura romaneasca. E drept insa pe acest motiv ar cam trebui desfiintata toata Academia Romana care e plina de nulitati
    Numai din capul unei nulitati a putut iesi o asemenea enormitate.Este o marturisire involuntara.Pastreaza pentru tine judecatile tale...nule

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •