Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 73

Thread: Istoria si statistica fotbalului romanesc

  1. #1
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1

    Istoria si statistica fotbalului romanesc

    Fotbalul, sportul-rege, este un fenomen social, ceva ce societatea omeneasca nu i-a fost dat sa cunoasca pana la aparitia lui, iar "daca ne mai gandim ca primul vizitator a lunii, americanul Neil Amstrong, nu gasea alta comparatie a zonei in care aselenzase, la 20 iulie 1969 decat aceea cu un teren de fotbal", atunci am spus totul.

  2. #2
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Haideti sa vorbim aici despre subiecte din istoria acestui sport in Romania.
    Despre echipele formate aproape numai din englezi..
    Despre campionatul Romaniei mari....
    Despre cel divizionar....
    Despre Chinezul, Venus, Ripensia, UTA, Dinamo, Steaua, Craiova....
    Despre Guga, Bodola, Dobrin, Ozon, Balaci, Hagi...
    Despre orice altceva legat de istoria fotbalului romanesc...

  3. #3
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by petea View Post
    Haideti sa vorbim aici despre subiecte din istoria acestui sport in Romania.
    Despre echipele formate aproape numai din englezi..
    Despre campionatul Romaniei mari....
    Despre cel divizionar....
    Despre Chinezul, Venus,Ripensia , UTA, Craiova....
    Despre Guga, Bodola, Dobrin, Ozon, Balaci, Hagi...
    Despre orice altceva legat de istoria fotbalului romanesc...
    Ar fii o varianta sa dezvolti subiectul,mai ales pt tineigeri asta...
    https://t.me/pump_upp

  4. #4
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ZEROSASE View Post
    Ar fii o varianta sa dezvolti subiectul,mai ales pt tineigeri asta...
    Eu vreau subiecte despre orice ce reprezinta istoria fotbalului de la noi.Ca Ripi si Chinezul reprezinta pagini importante pentru fotbalul romanesc nu contesta nimeni, dar nu sunt totul.Si din pacate pentru fotbalul romanesc ele nu mai exista.

  5. #5
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by petea View Post
    Fotbalul, sportul-rege, este un fenomen social, ceva ce societatea omeneasca nu i-a fost dat sa cunoasca pana la aparitia lui, iar "daca ne mai gandim ca primul vizitator a lunii, americanul Neil Amstrong, nu gasea alta comparatie a zonei in care aselenzase, la 20 iulie 1969 decat aceea cu un teren de fotbal", atunci am spus totul.
    eu cred ca se referea la fotbal american
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

  6. #6
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ZEROSASE View Post
    Ar fii o varianta sa dezvolti subiectul,mai ales pt tineigeri asta...
    Ce-ar fii sa postezi chiar tu referitor la ele. Se pare ca esti din Timisoara.

  7. #7
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BAK View Post
    eu cred ca se referea la fotbal american
    Se poate!!!!!

  8. #8
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Informatii gasesti pe wikipedia sau pe rommaniansoccer.ro.....sa ne dam noi cu parerea nu cred ca e recomandat ca iar iese scandal
    Echipe formate aproape numai din englezi nu prea am avut....erau pe acolo unguri,nemti,austrieci....englezi nu
    Despre campionatul romaniei mari e greu sa vorbim iar ca nu prea am stii ce.....statistica nu prea se poate discuta....

  9. #9
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Hai sa incercam! Nu e dracu atat de negru.

  10. #10
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Astept totusi cu interes opiniile voastre in legatura cu acest subiect.

  11. #11
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by petea View Post
    Astept totusi cu interes opiniile voastre in legatura cu acest subiect.
    Usurel sa nu faci infarct nenea petea . Vorba lui red-bull... foarte multe informatii gasesti aici.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  12. #12
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Rave_o_Lution View Post
    Usurel sa nu faci infarct nenea petea . Vorba lui red-bull... foarte multe informatii gasesti aici.
    Nu era vorba de informatii, pentru ca ceea ce aveti voi la romaniansoccer eu le detin, poate mult, mult mai mult. Era vorba de anumite discutii privind istoria unor echipe, articole scrise despre anumiti jucatori, victorii importante ale echipelor de club sau ale nationalei in confruntarile internationale.
    Fara falsa modestie eu detin ca informatie, aproape totul despre istoria fotbalului romanesc.

  13. #13
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    chiar asa mai petea,si ce informatii detii?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  14. #14
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    pai atunci spune-ne si noua....ca noi sincer decat ce e pe site-urile alea detinem...pe pielea noastra nu prea le-am trait

  15. #15
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    pai atunci spune-ne si noua....ca noi sincer decat ce e pe site-urile alea detinem...pe pielea noastra nu prea le-am trait
    Eu va invitam si pe voi la anumite discutii despre cum credeti ca a evoluat fotbalul la noi in tara, la ce ati trait si vazut sau ce ati auzit si citit.

  16. #16
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Ce stiti despre Ripensia?

  17. #17
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1

  18. #18
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    pana la ripensia, iata cateva "spicuiri" despre istoria fotbalului in general dar si de la noi din cartea lui Neagu Radulescu, Fotbal pe paine (merita citita), aparuta in 1971:

    - primul club de fotbal a fost infiintat in 1855: "The Sheffield United Cricket and Football Club".

    - in 1878 s-a disputat primul meci in nocturna: wanderers - clapham rovers. nu rareori, insa, jucatorii trebuiau sa "ghiceasca" unde e mingea, deoarece se pare ca aceasta prefera zonele ramase in intuneric!

    - "despartirea" fotbalului de rugby a fost provocata de elevul william webb elis de la rugby school, care, in 1823, "cu un frumos dispret pentru regulile de fotbal, asa cum era jucat in timpul sau, a fost primul care a luat mingea in brate si a alergat, inaugurand astfel trasaturile caracteristice ale jocului de rugby". dar inutil, tot fotbalul a ramas pe tron

    - pana in 1881, iregularitatile comise in timpul jocului erau semnalate de fiecare capitan de echipa, cand jocul se desfasura in terenul propriu. dar "obiectivitatea" unor asemenea semnalari a dus, obligatoriu, la aparitia arbitrilor (...). sa ne traiasca domnii cu fluier, dar sa-si cumpere si ochelari.

  19. #19
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    (continuare)

    - penalty-ul a aparut in 1889; ca urmare a unei propuneri a federatiei irlandeze, putin mai tarziu s-a interzis ca toti cei 11 jucatori ai unei echipe sa stea in poarta cand adversarii beneficiau de o asemenea lovitura! si astfel penalty-ul a devenit 100% gol, desi se mai rateaza pe ici pe colo. cornerul, care este numai... 50% gol, exista din 1873, iar restul suturilor, mai ales cele care sunt 0% gol, au existat din prima clipa a aparitiei fotbalului!

    - la 2 nov 1899 s-a disputat la arad meciul dintre societatea de fotbal locala - infiintat in acelasi an, la 5 iunie - si universitatea tehnica din budapesta. cu acest prilej s-a stabilit un adevarat record al numarului de arbitrii: 9 (1 principal, 4 de tusa, 2 de poarta, si 2 de... rezerva!); pe langa cei 9 arbitrii mai figura si o "comisie" formata din 5 membrii!... ce ne-am face azi cu atatia cerberi?

    - asistand la unul din meciurile sustinute de "veterana" Coltea, jucatorul de origine engleza chambers a exclamat la o faza in care interventia portarului bebe pavel se dovedise salutara: "bravo, boy!" cum nu stia englezeste si auzise probabil numai ultimul cuvant, portarul bucurestean era gata sa-i raspunda englezului cu cateva suturi cam neobisnuite. noroc cu prezenta unui translator ad-hoc, care a lamurit totul.

  20. #20
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    "U" Cluj

    -a luat fiinta in anul 1919.
    -in 15 noiembrie 1919 a avut loc o adunare la prefectura unde au participat peste 100 de tineri dornici sa joace pentru Universitatea Cluj
    -primul antrenament al echipei a avut loc in parcul central in saptamana 22-27 noiembrie 1919.
    -in districtul Cluj, in 1920-1921 activau 8 echipe
    S.S.S. Universitatea
    Victoria (echipa cartierului Manastur)
    K.T.C (actuala cfr)
    K.M.T.E. (uniunea de gimnastica a muncitorilor din Cluj)
    Husos (echipa macelarilor din Cluj)
    Haggibor (echipa evreilor din Cluj)
    K.A.C (Koloszvari Atletikai Club)
    K.K.A.S.E. (ECHIPA sportiva a angajatilor comerciali)
    In aceasta editie "U" termina pe locul 4 neavand antrenor angajat.
    Pe primul loc se claseaza Haggibor.

    Prima echipa a lui "U" 1920 este formata din:
    -Mihai Tripa
    -Aurel Guga
    -Eugen Metianu
    -Brutus Ratiu
    -Ioan Nichin
    -Petrila Petica
    -Arcadie Casnic
    -Sabin Vatianu
    -Eugen Crasnic II
    -Sabin Tarla
    -Nicolae Gruiescu

    peste putin timp apar in echipa noi jucatori...

    In Campionatul urmator 1921-1922 aria se largeste pe plan regional astfel:
    "U" Cluj
    Victoria
    M.T.K
    Targu-Mures
    Haggibor
    K.A.C.
    M.M.T.E. Targu-Mures
    Cfr Cluj (fosta K.T.C)
    Cfr Targu Mures

    Locul 1 revine Victoriei Cluj, "U" Cluj ocupand locul 4 tot fara antrenor.

    In campionatul 1922-1923 seria contine doar sapte echipe:

    "U" Cluj
    Victoria
    Haggibor
    K.A.C.
    Cfr Cluj
    K.K.A.S.E
    K.M.T.E

    Tot fara antrenor "U" Cluj iese pe locul 3.

    In 1923-1924 "U" Cluj castiga campionatul districtual si joaca cu cele mai bune echipe pe plan national:
    -Brasovia Brasov
    -C. A. Oradea
    -CFR Targu-Mures
    -Chinezul Timisoara
    -Jahn Cernauti
    -SC Arad
    -Soimii Sibiu
    -Venus Bucuresti

    "U" este eliminata in sferturi de C.A. Oradea (0-0 si 0-3), iar campioana a devenit Chinezu Timisoara care in finala invinge C.A Oradea cu 4-1.

    O sa mai revim
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  21. #21
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Prin anii '80 am citit o carte a lui Ioan Chirila despre istoria fotbalului romanesc, extrem de interesanta, dar de al carei titlu din pacate, nu imi mai aduc aminte!
    Insa erau multe detalii despre primele echipe de fotbal din Romania, rivalitatile dintre ele, inclusiv cu detalii picante...in stilul lui atragator! Se referea deasemenea si la cateva rezultate importante de la inceputul deceniului 8 ale echipei nationale, cum ar fi meciurile cu Anglia, 1-1 pe Wembley, gol Camataru, 1-0 cu Suedia in depasare, etc. Super interesanta si documentata carte!

    Ar fi bine daca s-ar discuta aici si s-ar aduce informatii noi despre fotbalul de dinainte de razboi, dar fara sa se denatureze discutia, cum se intampla de obicei.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •