Page 7 of 146 FirstFirst ... 567891757107 ... LastLast
Results 127 to 147 of 3061

Thread: Diverse 2009

  1. #127
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Eu chiar am observat ca nu mai stam bine la partea artistica. De vina cred ca au fost si diversele coduri de punctaj, cele cinci diagonale la sol etc. Pe de alta parte eu zic ca efectul a fost general, nu sta Romania mai rau decit alte tari la partea artistica. Avantajate sint gimnastele cu talent artistic nativ, restul vor avea mai mult de lucru. Pe mine m-ar bucura sa fie asa, cu mici exceptii exercitiile de la Beijing mi s-au parut plictisitoare, fara personalitate.

  2. #128
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    O alta gimnasta care va fi avantajata e Pavlova..fata asta are artisticul in sange.
    Oricat ar fi avantajata de cod, Ana este aproape tot timpul dezavantajata de arbitrii. Mie imi place foarte mult aceasta gimnasta dar din pacate pt ea la competitiile majore ori s-a tinut ghinionul scai de ea ori arbitrii
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  3. #129
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Ana este foarte artistica, dar si foarte emotiva, face greseli destule. Eu ce-am observat la concursuri e ca gimnastele care inspira incredere in ele conving arbitrele mult mai repede decat cele care gresesc mereu. Si asta chiar daca cele care gresesc o fac la elemente mai grele decat cele care fac perfect exercitiul cap-coada.

    Ce vreau sa spun, pentru arbitre, cred, e mult mai placut de privit o Liukin fara greseala la barna cu un ex mai simplu, decat o Cheng Fei sau Pavlova cu balbaieli. Desi nu e in cod, factorul siguranta conteaza undeva, in aceeasi categorie cu numele gimnastei. Pt ca si Ponor si-a construit numele prin siguranta si sunt convinsa ca ar fi luat lejer o medalie la Mondiale in 2007 daca nu s-ar fi balbait.

    Si Gabita a reusit sa impresioneze prin siguranta, nu mai zic de Anamaria Tamarjan, care, cand nu era accidentata, tot asa, era bat pe barna. Ana Porgras la fel este, sper din toata inima sa-si revina complet, ca mare speranta este la acest aparat.

  4. #130
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Da..paralelul face diferenta in gimnastica la ora actuala. Poti sa fi extraordinar de bun la sarituri, barna si sol, dar fara paralel sanse minime la aur.
    Un alt exemplu e Semenova..nu exceleaza la sarituri si sol deloc, nu avea dificultate, dar exercitiul de la paralele a dus-o pana pe locul 4.

    Sa va spun si de ce mi-am schimbat putin parerea despre Liukin. Exact acel Yurchenko 1,5 m-a facut sa-mi schimb parerea. Nu am mai vazut o saritura atata de bine facuta de ani de zile. Nici nu stiu de unde i-au scazut. Asta a fost executie de nota 10(pe vechiul cod).
    Uitati-va:http://www.youtube.com/watch?v=oTbPH3nYqXs Voi vedeti vreo problema de tinuta la aceasta saritura?
    Si la barna la fel..a lipit acoborarea, n-a clintit. A fost seara ei atunci! Exceptie doar la sol, unde a primit putin mai mult decat merita.

    Paralelul face acum diferenta la fel cum facea si barna cu ani in urma. Inainte medaliile se decideau la barna, acum se decid la paralele...asta e...se mai schimba lucrurile.
    Saritura lui Liukin ti s-a parut mai buna sau mai proasta decat asta? http://www.youtube.com/watch?v=aZjGaaOLUgA

    Daca ti s-a parut mai buna sa-mi zici si mie de ce. Pentru ca saritura la care am pus link a luat sub 14.500 si si mie mi s-a parut mai buna decat a lui Liukin. A avut distanta mai buna si corpul mai intins in partea a 2-a a zborului.
    E adevarat, nu la acelasi concurs, dar ma indoiesc ca daca o facea la olimpiada aceeasi gimnasta din Mexic lua peste 15.050

    Si nu sunt de acord cu tine ca se facea diferenta inainte la barna. Ca nu lua nimeni 13 la barna si doar 10 la restul aparatelor. Se facea diferenta pentru ca ratau multi la barna. E cu totul altceva, nu mi se pare comparabil cu ce se intampla acum. Atunci pierdeai pe greseala ta. Acum poti sa faci exercitiu perfect la paralele, ca Shawn, si acel exercitiu perfect sa fie motivul pentru care pierzi. Si nici macar nu poti spune ca a fost un exercitiu mediocru ca dificultate.
    Prefer sa ma uit de 10 ori la aterizarea aia super-dificila double - duble intins, intepenita si fara nici o problema de forma a lui Shawn la paralele decat la saritura aproape data cu capul de masa a acelui mediocru 1.5 a lui Liukin si cu corpul "intins" in echer dar aterizata bine a lui Liukin.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  5. #131
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Parca saritura lui Liukin e un pic mai buna decat a mexicancei, dar diferentele de notare sunt astronomice. Nu am chef nemaipomenit sa reincepem discutia despre Liukin, dar sa nu uitam ca si nota la paralele, aparatul ei forte este mult mult exagerata. Greselile ei la tinuta la acel aparat sunt mari, doar ca ei nu i se depuncteaza asa ceva.

    Comparati un exercitiu al lui Tweedle cu unul al lui Liukin la paralele. Nu numai ca Tweedle are un exercitiu mult mai dificil (ma rog, ce inteleg eu prin dificil nu ce intelege codul) dar si la tinuta nu-i departe de Liukin. Comparati dupa aceea si notele primite

  6. #132
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu pot sa-mi dau cu parerea la saritura celei din Mexic....la reluare unghiul nu a fost tocmai unul favorabil ca sa vedem exact problemele de tinuta. Oricum nu mi se pare chiar asa buna saritura......mai degraba as fi dat exemplul Catalinei Ponor din 2007 tot cu Y 1.5: http://www.youtube.com/watch?v=6KQiYFQoe0s. Catalina a luat 15 pe aceasta saritura deci foarte f aproape de Liukin...singura diferenta e ca a avut o amplitudine mult mai buna Catalina, insa dupa parerea mea cu mai multe probl de tinuta decat Nastia. Oricum cand avem 2 sarituri Yurchenko 1,5 atat de bine executate...e foarte greu sa le departajezi..cel putin pt mine care nu am ochiul format ca sa vad chiar fiecare detaliu. Nu sunt expert....spun ceea ce mi se pare mie.

    Cand am spus ca inainte se facea diferenta la barna..m-am gandit exact la faptul ca celelalte tari aveau tendinta sa rateze..iar fetele noastre dadeau dovada de siguranta.
    www.fangymnastics.com

  7. #133
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    . Nu am chef nemaipomenit sa reincepem discutia despre Liukin, dar sa nu uitam ca si nota la paralele, aparatul ei forte este mult mult exagerata. Greselile ei la tinuta la acel aparat sunt mari, doar ca ei nu i se depuncteaza asa ceva.
    Nici la barna nu cred ca Liukin merita 9.450(AA) la executie.Poate Vlad sa ne faca o mica analiza pentru ca el se pricepe...eu am vazut o dezechilibrare micuta,picioare incrucisate la coborare,la pirueta si ei ii cade putin piciorul plus ca la prima serie acrobatica eu am senzatia ca trisaza putin cu fundul ala in spate care-i ofera mai multa stabilitate..o legare nu i-as da-o ..dar poate sunt eu prea stricta..

    Saritura Catalinei mi se pare mai buna...aterizarea nu e totul,Catalina are o amplitudine mult mai mare.

    Aleg sa nu ma mai ingrijorez din cauza noului cod in ceea ce priveste artistica,am incredere in fete,eu vad ca au potential.Pana la urma si ele ar prefera sa lucreze mai mult la asta decat sa se accidenteze din cauza elementelor acrobatice extrem de solicitante.Si pana la urma nu stim ca au probleme grave,stim doar ca nu prea au avut in exercitii astfel de elemente

  8. #134
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    O initiativa foarte buna, zic eu: http://www.prosport.ro/alte-sporturi...nioare-3731198
    In sfarsit se face ceva pentru a se incerca reducerea diferentei foarte mari dintre totalul junioarelor noastre si al celor straine. Sper sa se vada si efectele
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  9. #135
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    O decizie foarte buna! E bine ca le va avea aproape pe junioare..astfel va putea vedea exact care are potential si va avea timp sa le pregateasca treptat si pt 2010 sa formeze o echipa valoroasa.
    In plus e un lucru bun ca junioarele il vor avea pe Lucian Sandu acolo (sper sa il aiba cat mai mult) si astfel poate vor progresa si la paralele mult mai repede.
    Asta e cea mai buna veste de anul asta!
    www.fangymnastics.com

  10. #136
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Da, si eu zic ca e o decizie buna, poate se vor gandi sa mai aduca si niste antrenori care sa se ocupe de ele, pentru ca nu cred ca pentru 20 de fete sunt de ajuns cei care sunt acum.
    Se pare ca ne-am gandit bine care sunt fetele de la lot si nu sunt 15, ci 16 :
    -7 senioare: Sandra Izbașa, Anamaria Tămîrjan, Gabriela Drăgoi, Andreea Acatrinei, Cerasela Pătrașcu, Andreea Grigore, Dana Druncea
    -9 junioare: Claudia Voicu, Amelia Racea, Raluca Haidu, Diana Chelaru, Diana Trenca, Ana Porgras, Loredana Sabău, Daniela Andrei și Mălina Savoaia

    EDIT: Sunt curioasa pe ce criterii se vor alege cele 4 fete care vor merge la Deva. Ce nu inteleg este de ce se iau doar de la un singur club, si anume: Onesti

  11. #137
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Pai la Onesti e un centru mai mare de pregatire a junioarelor...restul cluburilor din tara sunt mult mai micute...iar Onestiul si Deva cred sunt cele 2 centre care aduna junioarele cu cel mai mare potential
    www.fangymnastics.com

  12. #138
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Mie imi suna totul a incercare de centralizare ,de a pune "ouale intr-un singur cuib" .Nu cred ca este ce trebuie .NU asa au ajuns junioarele din strainatate la punctajele acelea ,sa fim seriosi .
    Mai degraba imi suna ca un fel de megalomanie a lui Forminte , care pare un antrenor cu ambitii mari si puteri mici .
    Sa dea Dumnezeu sa ma insel ...dar nu prea cred .
    Practic in loc sa intareasca cluburile din tara intaresc centrul .Cui foloseste ?

  13. #139
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Mie imi suna totul a incercare de centralizare ,de a pune "ouale intr-un singur cuib" .Nu cred ca este ce trebuie .NU asa au ajuns junioarele din strainatate la punctajele acelea ,sa fim seriosi .
    Mai degraba imi suna ca un fel de megalomanie a lui Forminte , care pare un antrenor cu ambitii mari si puteri mici .
    Sa dea Dumnezeu sa ma insel ...dar nu prea cred .
    Practic in loc sa intareasca cluburile din tara intaresc centrul .Cui foloseste ?
    Si eu personal as considera crearea mai multor centre de pregatire benefica. Organizare de concursuri interne, selectia pentru competiile internationale pe baza de concurs intern inainte. Ar castiga si fetele experienta de concurs, s-ar elimina problema "favoritismelor", nu s-ar mai putea baga scuze la orice, concursul e concurs, esti cel mai bun la concurs nu mai motivezi ca aia sau aia.

    Concurenta interna ar fi in beneficiul gimnasticii romanesti.

  14. #140
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Sa speram ca se va ajunge si la asa ceva, insa deocamdata nu se poate face totul asa dintr-odata. Cred ca asta e cea mai buna solutie pana se pune la punct un alt sistem mai competitiv si mai motivant pentru gimnasti.
    Intr-adevar ar trebui sa se inceapa intarirea cluburilor si sa se stabileasca niste bareme de selectie pentru lotul national pe baza unor competitii anterioare, dar pana se vor face toate astea - daca se vor face... - e bine ca junioarele promitatoare sa creasca impreuna cu senioarele...zic eu.

  15. #141
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    O decizie foarte buna! E bine ca le va avea aproape pe junioare..astfel va putea vedea exact care are potential si va avea timp sa le pregateasca treptat si pt 2010 sa formeze o echipa valoroasa.
    In plus e un lucru bun ca junioarele il vor avea pe Lucian Sandu acolo (sper sa il aiba cat mai mult) si astfel poate vor progresa si la paralele mult mai repede.
    Asta e cea mai buna veste de anul asta!
    Mihai jur ca nu te mai recunosc. Chiar esti tu? Acum esti suporterul supercentralizarii? Parca aveai alte opinii.

  16. #142
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Mie imi suna totul a incercare de centralizare ,de a pune "ouale intr-un singur cuib" .Nu cred ca este ce trebuie .NU asa au ajuns junioarele din strainatate la punctajele acelea ,sa fim seriosi .
    Mai degraba imi suna ca un fel de megalomanie a lui Forminte , care pare un antrenor cu ambitii mari si puteri mici .
    Sa dea Dumnezeu sa ma insel ...dar nu prea cred .
    Practic in loc sa intareasca cluburile din tara intaresc centrul .Cui foloseste ?
    Forminte este un antrenor bun fara discutie, in rest de acord intru totul. L-a cam luat valul.

  17. #143
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Sa speram ca se va ajunge si la asa ceva, insa deocamdata nu se poate face totul asa dintr-odata. Cred ca asta e cea mai buna solutie pana se pune la punct un alt sistem mai competitiv si mai motivant pentru gimnasti.
    Intr-adevar ar trebui sa se inceapa intarirea cluburilor si sa se stabileasca niste bareme de selectie pentru lotul national pe baza unor competitii anterioare, dar pana se vor face toate astea - daca se vor face... - e bine ca junioarele promitatoare sa creasca impreuna cu senioarele...zic eu.
    Ce ziceam inainte nu contrazice ce spui Mona. Mai multe centre de senioare si junioare, nu separat. De acord ca solutia junioare langa senioare e benefica - asa cred. Dar ce se intimpla cu Onestiul? Dupa ce l-am daramat, acu il ingropam? Cate fete au fost aduse la Onesti, cate luate? Metoda pasilor marunti si secventiali nu tine totdeauna... daca nu se fac unele lucruri simultan s-ar putea sa fim depasiti de evenimente...
    Last edited by Tess_AN; 11th January 2009 at 20:50.

  18. #144
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Mihai jur ca nu te mai recunosc. Chiar esti tu? Acum esti suporterul supercentralizarii? Parca aveai alte opinii.
    Robert...eu nu am zis nimic de centralizare sau descentralizare. Eu am zis ca e mai bine pt junioare sa fie cu senioare...le ajuta sa progreseze.
    Unde am zis eu de centralizare?

    Nu Forminte ia decizia schimabrii sistemului..ci cei de la Federatie. Nu vezi ca si acum le-a cerut celor de la fed acceptul sa mai aduca 4 junioare.
    El nu poate face nimic fara federatie!

    Eu sunt primul care as vota pentru descentralizare...dar pana atunci tre sa acceptam situatia asa cum e....si sunt de acord cu decizia pe care a luat-o sa aduca mai multe junioare
    www.fangymnastics.com

  19. #145
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Robert...eu nu am zis nimic de centralizare sau descentralizare. Eu am zis ca e mai bine pt junioare sa fie cu senioare...le ajuta sa progreseze.
    Unde am zis eu de centralizare?

    Nu Forminte ia decizia schimabrii sistemului..ci cei de la Federatie. Nu vezi ca si acum le-a cerut celor de la fed acceptul sa mai aduca 4 junioare.
    El nu poate face nimic fara federatie!

    Eu sunt primul care as vota pentru descentralizare...dar pana atunci tre sa acceptam situatia asa cum e....si sunt de acord cu decizia pe care a luat-o sa aduca mai multe junioare
    Pai sa bagi 2 loturi la un loc nu-i centralizare, e supercentralizare. Ce intelegi tu prin centralizare daca nu asta? Chiar nu vad rostul acestei decizii.

  20. #146
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Daca Forminte crede ca e mai bine asa...eu ii dau votul de incredere! Cu siguranta a analizat situatia bine pana a luat aceasta decizie...poate a observat la junioarele pe care le are de 3 luni ca au progresat in ultima vreme foarte mult.
    Nu degeaba a zis ca alaturi de senioare ar putea ajunge la un total de 58-60 la terminarea junioratului.
    Haideti sa-i acordam votul de incredere..sa vedem ce rezultate va avea cu aceasta decizie...si apoi tragem concluzia.
    www.fangymnastics.com

  21. #147
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Daca Forminte crede ca e mai bine asa...eu ii dau votul de incredere! Cu siguranta a analizat situatia bine pana a luat aceasta decizie...poate a observat la junioarele pe care le are de 3 luni ca au progresat in ultima vreme foarte mult.
    Nu degeaba a zis ca alaturi de senioare ar putea ajunge la un total de 58-60 la terminarea junioratului.
    Haideti sa-i acordam votul de incredere..sa vedem ce rezultate va avea cu aceasta decizie...si apoi tragem concluzia.
    Eu i-am dat cam multe voturi de incredere si rezultatele intarzie. A preluat de destul timp echipa, daca si anul asta incepe cu scuze e de rau. Codul nou, schimb de generatii, accidentari, m-am saturat de placa asta. Eu raman la parerea ca Forminte nu-i bun de antrenor la lotul mare, imi pare rau dar cred ca timpul imi va da dreptate

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •