Page 136 of 146 FirstFirst ... 3686126134135136137138 ... LastLast
Results 2,836 to 2,856 of 3061

Thread: Diverse 2009

  1. #2836
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by simonad View Post
    Nu, sunt banateanca (mix unguresc-ceh-sarbesc) dar catararea pe plopi plutind in aer este proba olimpica si la noi )))
    Imi cer scuze ca v-am intrerupt pe voi din discutia asta asa serioasa, dar eu cum nu ma pricep deloc la chestii tehnice... am urmarit in tacere incercand sa inteleg si sa invat si eu cate ceva, dar... ca saiti explic,Simona... trebuie sa completez ca acum putin timp, pe tot forumul au fost mari discutii despre plopi... si... noi, moldovencele eram campioane la catarat si dormit chiar (iesencele) prin plopi! De asta am glumit, sper ca nu te-ai suparat. Imi plac discutiile voastra, dar deocamdata eu tac si ascult...

  2. #2837
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Un standing double la sol nu vom vedea nici la fete nici la baieti pentru ca este doar element C (daca este intins)..nu conteaza ca e standing sau nu elementul are aceeasi valoare...ar fi interesant de vazut pe barna..dar nu cred ca vom vedea vreodata.
    Foarte bine ca ai aparut si tu in discutie, chiar te asteptam

    Multumesc mult pentru lamurire! Chiar am vrut sa scriu chestia aia, ca ar fi C saltul intins, deci grupat si mai putin. Dar ma gandeam ca o fi considerat ca jump, fiind de pe loc e mai greu.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  3. #2838
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cineva_cineva View Post
    Imi cer scuze ca v-am intrerupt pe voi din discutia asta asa serioasa, dar eu cum nu ma pricep deloc la chestii tehnice... am urmarit in tacere incercand sa inteleg si sa invat si eu cate ceva, dar... ca saiti explic,Simona... trebuie sa completez ca acum putin timp, pe tot forumul au fost mari discutii despre plopi... si... noi, moldovencele eram campioane la catarat si dormit chiar (iesencele) prin plopi! De asta am glumit, sper ca nu te-ai suparat. Imi plac discutiile voastra, dar deocamdata eu tac si ascult...
    Pai dinaia am pomenit de plopi vazand ca sunt proba olimpica comuna si ca-i pomeniti des prin discutiile voastre Ma amuza enorm cum vorbiti intre voi

  4. #2839
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Desi la americance vedem cel mai des acest standing full el a fost executat prima oara prin 86-87 de catre o gimnasta din URSS, Alevtyna Pryakyna ( a tot aparut prin poze la aceste mondiale, era prin sala)
    http://www.youtube.com/watch?v=0M2c0RlAHHQ
    Wowwwwwwwwwww! Spectaculos, a facut standing full de 2 ori, odata cu aterizare in picioare, o data cu aterizare cu barna intre picioare!!!! Acelasi surub dar legat cu alt salt CRED ca l-a facut si la intrarea pe barna si la iesire unde a cazut...Corect? Ca nu prea reusesc sa le deosebesc de altele cand sunt legate...
    Si Tatiana Gutsu a facut acele 2 standing full.

  5. #2840
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Acel standing full cu "barna intre picioare" este elementul Rulfova, dupa o gimnasta din Cehoslovacia care l-a facut prima oara prin 82. Astazi este f intalnit la gimnastele din China si uneori din Rusia (rusoaicele folosesc insa o tehnica diferita..aproape ca nu pare acelasi element). De la noi l-au facut doar Corina Ungureanu (in stil rusesc) si Alex Eremia (stil chinezesc), nu stiu sa mai fi incercat si altele. Varianta Pryakhinei este un pic diferita pentru ca isi ea elanul de pe un picior..ca la saltul Auerbach sau Gainer cum i se mai zice.
    Daca m-ati provocat.....va mai zic cate ceva despre Pryakhina. Ea a fost un copil minune...ca junioara a promovat f multe elemente noi la toate aparatele: intrari prin ronda cu 360 intoarcere atat la barna cat si la paralele (dc nu ma insel amandoua sau cel putin una dintre ele poarta numele lui Zamo.), standing full la barna, Gainer Rulfova, double-double la sol (elementul Silivas). Desi ea a fost prima care a efectuat aceste elemente, nici unul nu ii poarta numele pentru ca nu le-a prezentat la CM sau JO. De fapt singura ei mare competitie a fost CE din 87 cand a luat argintul la individual in spatele Danielei Silivas. Nu mai retin acum de ce nu a mai participat apoi, fie nu a mai fost selectionata pentru incostanta fie s-a accidentat sau ceva. Povestea ei seamana intrucatva cu a Tatianei Groshkova, o alta gimnasta pe care o admir mult si despre care am mai vorbit.
    Coborarea la barna, la care ai remarcat surubul este Tsukahara, o coborare f la moda in anii 80....si cand te gandesti ca din 2004 incoace numai Ponor si Johnson s-au mai incumetat...
    Last edited by anna.09; 19th November 2009 at 23:32.

  6. #2841
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Wow Oana, mai spune-ne. Mi-a placut foarte mult ex la barna pe care l-ai postat. Langa el in lista mai era barna unui copil minune

    http://www.youtube.com/watch?v=hepy_...eature=related


    EDIT 1: Oana tu lucrezi sau ai lucrat in gimnastica?

    EDIT 2: A postat Simona pe pagina Anei Porgras un filmultet despre premierea de la MTS. Cred ca e destul de interesant sa fie pus si la diverse.

    http://www.tvr.ro/articol.php?id=72600&c=726
    Last edited by LuisaGym; 19th November 2009 at 23:32.

  7. 19th November 2009, 23:23

  8. #2842
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Wow Oana, mai spune-ne. Mi-a placut foarte mult ex la barna pe care l-ai postat. Langa el in lista mai era barna unui copil minune

    http://www.youtube.com/watch?v=hepy_...eature=related


    EDIT: Oana tu lucrezi sau ai lucrat in gimnastica?
    Uite , m-am uitat acum pe youtube..ca stiam ca imi scapa ceva in leg cu Pryakhina..si mi-am amintit..ea este si prima care a sarit "Khorkyna 1" si se pare ca a fost si printre primele care au facut DTY.

    Sunt doar fan.

  9. #2843

  10. #2844
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    @ Oana "Doar fan", dar stiu ca te pricepi la elemente. Unii chiar vor sa invete si nu reusesc. Respect!!!

  11. #2845
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Uite , m-am uitat acum pe youtube..ca stiam ca imi scapa ceva in leg cu Pryakhina..si mi-am amintit..ea este si prima care a sarit "Khorkyna 1" si se pare ca a fost si printre primele care au facut DTY.

    Sunt doar fan.
    Wow, si eu am inteles ca Pryakhina facuse o droaie de elemente pt prima data doar ca fost nenorocoasa sa i le recunoasca

    Complimente ca doar ca si fan stii atatea! Jos palaria

  12. #2846
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Superba urcarea la paralele aici

    http://www.youtube.com/watch?v=-EcQyWAmc0c

    @ Oana: Poti sa-mi spui te rog ce element a facut aici la sec 0.18-0.20? Vad ca si-a prins piciorul, este altcineva care-l face curat?
    Last edited by LuisaGym; 19th November 2009 at 23:47.

  13. #2847
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    , sunteti prea dragute..eu as vrea sa stiu mai multe..in special in ceea ce priveste elementele..dar unele lucruri sunt greu de inteles doar ca privitor..de exemplu sunt in impas mare cu intelesul prizelor la paralele, off...

    Edit: Este un Tkatchev la 0.18, dar nu sunt convinsa ca le el te referi ca parca nu si-a prins piciorul totusi...la desprindere te referi?

  14. #2848
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Multumim pentru filmulete! Cel de la TVR a mai fost pus si pe Aparitii tv si acum vad ca Mirabela a editat acel post si a pus si cele de la GSP, dar eu n-am observat
    Mi-a placut sa-l aud si pe Flavius vorbind...in schimb m-a enervat Radu Naum, se tot baga peste ei si nu-i lasa sa vorbeasca!
    Ah...si cei de la GSP TV nu numai ca nu stiu cum il cheama pe Flavius, dar si cu sportul practicat stau rau: "Medaliat cu argint la Campionatul Mondial de Atletism din Germania, Flavius Kocsi..."
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  15. #2849
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    @ Oana: te rog sa ma scuzi (e seara si nu mai stiu ce fac), am vrut de fapt sa intreb despre elementul de aici 0:18-0:20 la Groshkova

    http://www.youtube.com/watch?v=5vWQl8o4RSM

  16. #2850
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    @ Oana: te rog sa ma scuzi (e seara si nu mai stiu ce fac), am vrut de fapt sa intreb despre elementul de aici 0:18-0:20 la Groshkova

    http://www.youtube.com/watch?v=5vWQl8o4RSM
    Ah, nu stiu cum se numeste..am mai vb despre el, dc iti mai aduci aminte..este acelasi element pe care il facea si Kati Szabo..gasisem atunci o descriere.

  17. #2851
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Ah, nu stiu cum se numeste..am mai vb despre el, dc iti mai aduci aminte..este acelasi element pe care il facea si Kati Szabo..gasisem atunci o descriere.
    Merci de explicatii. Eu aseara m-am culcat si nu ti-am mai raspuns. Mi-aduc aminte ca am vorbit de elemente speciale facute de Szabo dar in nici un caz nu mi-am dat seama ca e acelasi element. Numai daca ma uit la amandoua exercitiile stiind dinainte ca e acelasi element as putea sa-mi dau seama. Eu la paralele nu recunosc decat vre-o 5 elemente.

  18. #2852
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    @Luisa:noi incercam sa convingem "doar fanul" Oana sa-si ia licenta de arbitra,cred ca aceste provocari o ajuta sa exerseze.Jos palaria!(pentru toti participantii la discutii)

  19. #2853
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Multumim pentru filmulete! Cel de la TVR a mai fost pus si pe Aparitii tv si acum vad ca Mirabela a editat acel post si a pus si cele de la GSP, dar eu n-am observat
    Mi-a placut sa-l aud si pe Flavius vorbind...in schimb m-a enervat Radu Naum, se tot baga peste ei si nu-i lasa sa vorbeasca!
    Ah...si cei de la GSP TV nu numai ca nu stiu cum il cheama pe Flavius, dar si cu sportul practicat stau rau: "Medaliat cu argint la Campionatul Mondial de Atletism din Germania, Flavius Kocsi..."
    Hahaha, ce idioti cei de la GSP TV!!! Nu-i fotbal unde toti se pricep

  20. #2854
    manager Catalin_Nick's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    251
    Reputatie
    1
    Din cate stiu rasucirea cu 360 in plan orizontal este Burda - vezi 5:08 http://www.youtube.com/watch?v=gg77IUEqL2E
    Sun-Tzu - "Nu-ti fie teama daca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!"

  21. #2855
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Oana Petrovschi a devenit zilele astea mama a unei fetite. Micuta cantareste 3.55 kg si are 48 de cm. Numele ei este Andreea Izabela.

    Felicitari si multa sanatate!

    (info postata de Ferrari pe GW)
    www.fangymnastics.com

  22. #2856
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Am primit pe mail un link catre un articol-interviu cu Mariana Bitang. Am intrat repede sa-l postez si aici: http://www.sptfm.ro/alte-sporturi/ex...pe-care-o.html
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •