Page 5 of 146 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast
Results 85 to 105 of 3061

Thread: Diverse 2009

  1. #85
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Au mai ramas 7 veterane: Izbasa, Dragoi, Tamarjan, Acatrinei, Patrascu, Druncea si Grigore.
    Asta inseamna ca ar trebui sa fie 8 junioare. Mie imi ies mai multe junioare daca la cele spuse de Mona le adaug pe Loredana Sabau si pe Mihaela David.

    Referitor la cod...nici eu nu inteleg unde ne dezavantajeaza la barna si sol...dimpotriva as spune, efortul e mai mic cel putin la sol unde nu vor mai fi 5 diagonale ci doar 4.
    Intr-adevar codul cred ca pune mai mult accent pe artistic...insa aici Gabi si Ana T stau chiar bine, au o mobilitate foarte buna. Druncea, Grigore si Acatrinei poate au ceva probleme, iar Sandra la barna e putin mai neingrijita la tinuta si artistica poate ii va fi mai mult afectata.
    In rest pe cuvant daca inteleg. Din punctul meu de vedere tot la paralele e necazul cel mare..acolo pierdem cateva puncte bune!
    www.fangymnastics.com

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc Mona. De Mihaela David cu rusine recunosc ca nu am auzit pana acum. Ana Porgras si Cerasela Patrascu sunt accidentate... si uite asa iese numarul de 15.

  3. #87
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    NU cred ca e Mihaela David..parca ultima junioara venita era Daniela Andrei http://www.sansabuzoiana.ro/sport.html?aid=23375
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  4. #88
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Au mai ramas 7 veterane: Izbasa, Dragoi, Tamarjan, Acatrinei, Patrascu, Druncea si Grigore.
    Asta inseamna ca ar trebui sa fie 8 junioare. Mie imi ies mai multe junioare daca la cele spuse de Mona le adaug pe Loredana Sabau si pe Mihaela David.

    Referitor la cod...nici eu nu inteleg unde ne dezavantajeaza la barna si sol...dimpotriva as spune, efortul e mai mic cel putin la sol unde nu vor mai fi 5 diagonale ci doar 4.
    Intr-adevar codul cred ca pune mai mult accent pe artistic...insa aici Gabi si Ana T stau chiar bine, au o mobilitate foarte buna. Druncea, Grigore si Acatrinei poate au ceva probleme, iar Sandra la barna e putin mai neingrijita la tinuta si artistica poate ii va fi mai mult afectata.
    In rest pe cuvant daca inteleg. Din punctul meu de vedere tot la paralele e necazul cel mare..acolo pierdem cateva puncte bune!

    La sol tocmai asta e problema, ca va fi mai usor sa faci 4 diagonale. Avantajul Sandrei la sol era rezistenta, putea face 5 diagonale grele foarte bine dar elemenele ei nu sunt cele mai grele. Putea concura cu succes cu o Cheng sau Dos Santos pentru ca ele incercau elemnete mai grele dar greseau pentru ca nu le puteau controla (Dos Santos) sau din cauza oboselii greseau la alte elemente chiar usoare (Cheng). Cu doar 4 diagonale ma astept sa o vad pe Santos facand aterizari bune si pe Cheng capabila sa ia aproape de 10 la executie.
    In rest, artistica Sandrei e din elemente C, la fel ca Grigore, Acatrinei, Gabi sau Ana T si toate executa artistica bine. La sol C-urile sunt elemente bune, nu stiu decat D (pirueta cvadrupla) dar poate mai sunt si nu am observat. Dana Druncea nu cred ca va mai avea vreo sansa la sol.
    La sol nu vom fi tras in jos daca se gandeste bine compozitia exercitiilor, problema e doar ca nu vom fi avantajati dar adversarele noastre vor fi

    La barna, dintre veterane doar Ana are un element E artistic la barna (switch ringul pe care la olimpiada l-a scos din exercitiu probabil pentru ca n-a avut timp sa si-l recupereze.). In rest toate fetele noastre au cate 1-2 C-uri la artistica, pe cand multe gimnaste din alte tari au D-uri si E-uri. Junioarele nu sunt prea sigur, parca am vazut la cateva un cuib (D). Iar unul din C-urile lor este pirueta pe care aproape nici una nu o stapaneste si multe e posibil sa se intoarca la o pirueta mai usoara acum ca nu se mai numara obligatoriu pirueta in exercitiu.
    In plus si la acrobatica fetele noastre toate foloseau danilove/salturi inainte trase in cumpana (care erau cotate o zecime mai mult deact cele aterizate normal) sau variatii de danilove/salturi inainte (mai ales Sandra). Acum salturile trase in cumpana nu mai au nici o valoare, si pot folosi in exercitiu o singura variatie a aceluiasi element.
    La barna plecam din dezavantaj si la artistica si la acrobatica. Fetele trebuie sa invete 2-3 elemente noi daca vor sa ramana competitive la barna. Sandra cred ca va trebui sa invete vreo 4-5 elemente noi. Doar re-organizand elementele stiute in exercitiu nu vor putea face un exercitiu competitiv.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Vechiul cod era mai bun, mult mai bun. Acum gimnastica va deveni si mai plictisitoare

  6. #90
    sport legend shagya's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    germany
    Posts
    365
    Reputatie
    1
    can anybody translate it pls in english???

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Merci Vlad pentru lamuriri!
    Poate nu o sa fiti de acord dar mie imi plac schimbarile... Imi place ca se aduce inapoi mai multa artistica, si sunt sigura ca si fetele noastre pot progresa. Singurul lucru de care imi pare rau este ca s-a renuntat la modificarile legate de paralele
    9 senioare cred ca sunt cele 7 + Ana Porgras si Loredana Sabau + 6 junioare. Dar mie imi ies 7 junioare...
    Tot nu am inteles daca s-a refacut lotul de junioare de la Deva

  8. #92
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    In cazul asta nu o mai bate nimeni pe Liukin...

  9. #93
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Multumesc, Mihai pt ca ne-ai zis despre reportajul super scurt.
    Deci degeaba ne facusem sperante cu noul cod... Oricum ma gandesc ca, daca cineva e f bun, ar treb sa fie pe orice cod. Desi e drept ca la paralele e f greu de recuperat daca nu exista o baza solida, la celelalte am putea straluci din nou, daca avem fete suficient de tari psihic si cu putere/dorinta de munca.
    Refuz sa cred ca vom ajunge iar "pe muchie" la urmatoarea olimpiada.
    Last edited by ioanavol; 10th January 2009 at 12:46.

  10. #94
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by shagya View Post
    can anybody translate it pls in english???
    We are talking about the new code of points. Yesterday there was a short interview with Forminte who said that the new changes will affect us (the romanians) on our best events: beam and floor.
    And now we discuss the advantages and disadvantages for beam and floor especially concerning the artistic part. The conclusion is that there is a posibility that we will be affected..... I hope that there will be solutions and everything will be ok. We already have big problems at UB..we don`t need more!
    www.fangymnastics.com

  11. #95
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu nu mai inteleg nimic...cum se face ca doar pe noi ne afecteaza intotdeauna tot ce se intampla???
    Din cele explicate de Vlad, trag concluzia ca suntem destul de slabi la artistica, nu avem elemente dificile....nu-mi vine sa cred!
    www.fangymnastics.com

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Eu nu mai inteleg nimic...cum se face ca doar pe noi ne afecteaza intotdeauna tot ce se intampla???
    Din cele explicate de Vlad, trag concluzia ca suntem destul de slabi la artistica, nu avem elemente dificile....nu-mi vine sa cred!
    Pai cam asta-i adevarul. Ba chiar stam mai prost la artistica decat la dificultate.. Eu nu stiu de ce am crezu ca noul cod ar fi mai bun pentru noi

    Vorba cuiva acum Liukin poate sa se plimbe pe sol si castiga aurul.

  13. #97
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Liukin este avantajata de aceste schimbari...daca va reusi sa-si imbunatateasca saritura va fi de neinvins la individual multi ani de acum. Pana la urma bravo ei ca se descurca si e capabila sa se acomodeze pe orice cod de punctaj!
    www.fangymnastics.com

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Liukin este avantajata de aceste schimbari...daca va reusi sa-si imbunatateasca saritura va fi de neinvins la individual multi ani de acum. Pana la urma bravo ei ca se descurca si e capabila sa se acomodeze pe orice cod de punctaj!
    Pe ala trecut era slaba. Arbitrii se adapteaza cu Liukin

  15. #99
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Poate o sa va suprind, dar mi-am schimbat putin parerea despre Liukin.Am revazut individualul compus de la Beijing...si intr-o oarecare masura eu zic ca a meritat. Exceptie face solul unde chiar a primit cu mult peste cat merita.
    Sa nu-mi sariti in cap e doar o parere..poate e una gresita, insa asa cred acum.
    www.fangymnastics.com

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Poate o sa va suprind, dar mi-am schimbat putin parerea despre Liukin.Am revazut individualul compus de la Beijing...si intr-o oarecare masura eu zic ca a meritat. Exceptie face solul unde chiar a primit cu mult peste cat merita.
    Sa nu-mi sariti in cap e doar o parere..poate e una gresita, insa asa cred acum.
    Mai uita-te o data, poate iti revii

  17. #101
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    http://www.facebook.com/ext/share.ph...=jLAJx&u=v7xLD nu stiu daca s-a mai postat articolul acesta...mi-e mi se pare interesant. este de la sfarsitul anului 2008.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  18. #102
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Poate o sa va suprind, dar mi-am schimbat putin parerea despre Liukin.Am revazut individualul compus de la Beijing...si intr-o oarecare masura eu zic ca a meritat. Exceptie face solul unde chiar a primit cu mult peste cat merita.
    Sa nu-mi sariti in cap e doar o parere..poate e una gresita, insa asa cred acum.
    A meritat mikeyy ,a meritat .Iar in privinta coregrafiei ,cred ca stam chiar mai prost .S-a neglijat capitolul asta ani de zile iar daca elementele grele,acrobatice le castigi in timp ,coregrafia e chestie de finete care se construieste pe baze care pleaca din copilarie .Pirueta de ex este un automatism pe care nu reusesti sa-l corectezi aproape de loc .Mobilitatea si exercitiile de mobilitate se fac cu folos la 6-9 ani si nu la 14 .In fine liukin nu-i singura americanca .Mai sun altele care vin tare din urma .Recunosc ca este impresionant cate fete cu potential mare au .

  19. #103
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mie nu-mi merge sa-l deschid
    www.fangymnastics.com

  20. #104
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Mie nu-mi merge sa-l deschid
    nu ai cont pe facebook?!

  21. #105
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    http://www.replicahd.ro/replica_db/i...&c=1&tb=1&pb=1 incearca aici. Cel de sus era postat pe facebook de Steliana Nistor si cred ca trb cont pt a fi accesat.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •