Page 2 of 146 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 22 to 42 of 3061

Thread: Diverse 2009

  1. #22
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Era de asteptat sa se ajunga aici. Deja vin din urma junioare care prezinta mai multa ambitie si mai mult talent.
    Imi pare rau cand vin si astfel de momente, insa e spre binele gimnasticii si spre binele lor, pt ca nu merita sa-si riste sanatatea stiind ca nu au nicio sansa sa reprezinte Romania.
    www.fangymnastics.com

  2. #23
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Sa va zic pe cine recunosc eu din poza asta... cred ca acestea sunt toate componentele lotului de senioare din 2009
    http://brasovultau.ro/upload/news_img_15274_20302.JPG

    EDIT: de la stanga la dreapta - pe randul din spate: Sandra, Gabi, Aca, Cera, Ana, Grigore, ???Palade???, Claudia Voicu;
    pe randul din fata: Amelia Racea, Ana Porgras, Malina Savoaia, Diana Chelaru, ???Gutu??? , Loredana Sabau, Raluca Haidu, Diana Trenca
    Last edited by monalexa; 4th January 2009 at 18:17.

  3. #24
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, asta e poza care a aparut sapt trecuta, insa e neclara.
    In grupul acela sa afla sigur si Gutu si Palade, stiu ca au fost si ele la munte.
    www.fangymnastics.com

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Prosport spune ca Andreea Palade si Madalina Gutu au fost excluse de la lot. Gasiti aici articolul http://www.prosport.ro/alte-sporturi...otului-3698740
    Pentru mine asta e o stire rea. Incepem anul continuand cu mentalitatea din trecut... asa nu se face treaba. Pe de o parte federatia si antrenorii se plang ca nu au gimnaste suficiente la lot si pe de alta fac excluderi.

    Daca spuneau ca "nu mai sunt parte din primul esalon" sau "au fost mutate", sau orice alt verb... dar excudere suna dur. "Usa ramane deschise" inseamna precum in cazul Leonida si Chiric: "daca vom fi in impas, vom avea accidentari, vom apela la voi sa ne scoteti din rahat, altfel nu ne intereseaza"??? De fapt la fel se procedeaza cred si la antrenori... vedeti cazul Bugner sau altele.

    Cred ca un lot mai mare nu neaparat la un singur antrenor sau intr-o singura serie de antrenament, dar mai multe gimnaste/gimnasti poate si in mai multe centre dar cu sanse la selectie ar fi spre binele gimnasticii romanesti.

    Ne plangem de baza materiala, de faptul ca nu avem gimnasti/gimnaste ca parintii nu trimit copii la gimnastica dar federatia in situatia care e isi permite luxul sa excluda gimnaste din lot. Pacat.

  5. #26
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Tess..poate cele 2 nu mai dadeau randament. Si pe vremea lui B&B se facea selectii, iar multe gimnaste erau trimise acasa daca nu faceau fata la ritmul impus. Nu are rost sa le chinui daca ele nu fac fata.

    Din informatiile pe care le am, celor 2 li s-au dat mai multe sanse ca sa revina in forma, dar pur si simplu nu au reusit. S-a incercat mentinerea lor, dar nu s-a putut.
    www.fangymnastics.com

  6. #27
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Pentru mine asta e o stire rea. Incepem anul continuand cu mentalitatea din trecut... asa nu se face treaba. Pe de o parte federatia si antrenorii se plang ca nu au gimnaste suficiente la lot si pe de alta fac excluderi.

    Daca spuneau ca "nu mai sunt parte din primul esalon" sau "au fost mutate", sau orice alt verb... dar excudere suna dur. "Usa ramane deschise" inseamna precum in cazul Leonida si Chiric: "daca vom fi in impas, vom avea accidentari, vom apela la voi sa ne scoteti din rahat, altfel nu ne intereseaza"??? De fapt la fel se procedeaza cred si la antrenori... vedeti cazul Bugner sau altele.

    Cred ca un lot mai mare nu neaparat la un singur antrenor sau intr-o singura serie de antrenament, dar mai multe gimnaste/gimnasti poate si in mai multe centre dar cu sanse la selectie ar fi spre binele gimnasticii romanesti.

    Ne plangem de baza materiala, de faptul ca nu avem gimnasti/gimnaste ca parintii nu trimit copii la gimnastica dar federatia in situatia care e isi permite luxul sa excluda gimnaste din lot. Pacat.
    Perfect de acord cu tine ...Din pacate ce era doar un zvon acum 3 saptamani deja devine oficial .Nici nu stiti cat de usor poti "demotiva" un copil de 14 ani sa continue sa lupte .Sunt inca interese si se joaca inca un joc de carti la lotul feminin .Pacat !

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Si mie mi se pare o atitudine jignitoare la adresa celor doua. Poate de fapt nu asa s-a exprimat Forminte. Daca chiar a facut-o e penibil sa vorbesti asa despre doi copii. Oriucm Formine incepe sa semene din ce in ce mai mult cu predecesorii, si nici macar n-are rezultatele lor

  8. #29
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    .Nici nu stiti cat de usor poti "demotiva" un copil de 14 ani sa continue sa lupte .
    Madalina Gutu va implini 18 ani acum in 2009. Palade nu stiu cati ani are, dar sigur are peste 16.
    www.fangymnastics.com

  9. #30
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Madalina Gutu va implini 18 ani acum in 2009. Palade nu stiu cati ani are, dar sigur are peste 16.
    Nu ma refeream doar la cele doua (14 era o medie de varsta ).Mai sunt si alte fete care pleaca .Din pacate nu vad lucrurile roz ptr anii urmatori.

  10. #31
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Lucrurile nu trb luate asa...este vorba si de cati antrenori sunt la lot..acestia sunt prevazuti pt un anumit nr de gimnaste pt ca pregatirea sa mearga bine. Poate daca ar fi mai multi antrenori la Deva ar fi si mai multe gimnaste. Iar daca o gimnasta se plafoneaza..nu e mai bine sa fie trimisa acasa? Oricum prin concursuri nu le-am mai vazut si atunci nu e mai bine sa fie alaturi de familie? De ce sa mai faca sacrificiul de a fi departe de familie?...Probabil ca e greu pt ele sa plece acasa...dar acasa au familia care sa le incurajeze..la Deva vad doar gimnaste care poate se descurca mai bine decat ele si asta poate le descurajeaza si mai mult.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  11. #32
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mesteritza View Post
    Lucrurile nu trb luate asa...este vorba si de cati antrenori sunt la lot..acestia sunt prevazuti pt un anumit nr de gimnaste pt ca pregatirea sa mearga bine. Poate daca ar fi mai multi antrenori la Deva ar fi si mai multe gimnaste. Iar daca o gimnasta se plafoneaza..nu e mai bine sa fie trimisa acasa? Oricum prin concursuri nu le-am mai vazut si atunci nu e mai bine sa fie alaturi de familie? De ce sa mai faca sacrificiul de a fi departe de familie?...Probabil ca e greu pt ele sa plece acasa...dar acasa au familia care sa le incurajeze..la Deva vad doar gimnaste care poate se descurca mai bine decat ele si asta poate le descurajeaza si mai mult.
    Am vazut dealungul anilor gimnaste cu un extraordinar potential plecand acasa .Altele nici nu ajungeau acolo .Lotul centralizat e deja istorie .Oameni mari joaca un joc de interese .Sportiva de la cutare club trebuie sa ajunga mai buna decat cea de la alt club .Asta e realitatea .Exista preferinte si exista metode de a le demoraliza daca e nevoie .NU fatis cum se facea pe vremuri ci subtil .Pur si simplu inca exista toate astea .Exista multe .Si vor exista atat timp cat nu se intelege ca lotul centralizat este istorie .
    Trebuie rupta matza in doua si pus bazele unui sistem sanatos in sport .Sistem care sa inceapa de al baza .Sali de sport pentru copii .Fie ele si private ca in stat nu mai poti pune baza.
    Si cand aceste sali se vor lupta sa aiba cele mai bune sportive atunci veti vedea rezultate adevarate .
    Daca nu se va ajunge ca gimnastica sa ajunga amintire in Romania si asta fara exagerare.
    Nu comparati cu China .Acolo e altceva .Sunt fabrici de facut gimnaste .Parinti disperati de saracie care pur si simplu ii lasa in grija statului .Si din mii de copii iese unul bun .
    Noi nu suntem China si nu putem accepta ca parinti asa ceva .
    Centralizarea in sport este istorie .Asta nu au inteles cei din gimnastica lasand in paragina baza materiala care mai era in tara .

  12. #33
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Bineinteles ca sistemul trebuie schimbat caci nu mai merge asa, insa daca cei care trebuie sa faca asta nu iau nicio pozitie...ce putem face noi?

    Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca Palade si Gutu nu aveau sansa sa prinda vreun loc in echipa..si astfel eu unul nu vad niciun motiv pt care sa continue. Doamne fereste de vreo accidentare precum cea a Elenei Chiric, care tot asa nu mai era la lot.
    Pe mine m-a intristat mai mult retragerea lui Lacusteanu sau Stanculescu..aceste gimnaste aveau un potential imens, dar asemanator Stelianei sanatatea le-a pus capac.

    Cred ca este f greu si pt antrenori in perioada asta cand trebuie sa le pregateasca pe fete dupa noul cod, cod care a venit cu modificari in ultimele luni. Suntem la jumatatea lui ianuarie imediat, iar in februarie deja sunt concursuri, iar fetele trebuie sa fie deja in forma pe noul cod.
    www.fangymnastics.com

  13. #34
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    La multi ani!!!! Bine v-am gasit din nou! Sa incepem cu forte proaspete noul an iar pt gimnastica sa fie un an si mai bun decat anul trecut!

    Prosport spune ca Andreea Palade si Madalina Gutu au fost excluse de la lot. Gasiti aici articolul http://www.prosport.ro/alte-sporturi...otului-3698740
    Imi pare tare rau pentru ele Mai ales ca imi placea mult solul Madalinei...unde mai pun ca este si moldoveanca de-a mea (doar ca mai din nord, din Botosani). Asta e...poate-poate vor reveni ambele, eu stiu cum le va purta viata? Oricum, multa putere de munca de acum incolo si spor mare in toate

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu n-am zis ca trebuie pastrate 100 de fete in lot. Doar ca e suparatoare declaratia lui Forminte, se putea gasi o formula mai "indulcita" de exprimare.

  15. #36
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Dana Druncea mai este la lot? Stiu ca poza era neclara dar nu s-a amintit si numele ei

    Imi pare rau pentru cele doua dar nu se stie niciodata, parca la CE de la Volos ( nu mai stiu sigur) sau la o alta competitie Elena Chric a fost chemata sa ajute echipa, intr-adevar nu e un statut favorabil sa fi "rezerva declarata" dar....sper sa continue cele doua!

  16. #37
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Pai...Dana a participat la etapa de Cupa Mondiala de la Milano, la sfarsitul anului trecut: noiembrie sau decembrie. Si la sol luase argintul, deci banuiesc ca inca mai este la lot Si sper eu sa avem parte de o Dana Druncea cu succes anul acesta.

  17. #38
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, Dana Druncea mai este la lot 100%. Sper sa avem o surpriza frumoasa din partea ei anul asta!
    www.fangymnastics.com

  18. #39
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Ciudata si neplacuta veste... Nu pot sa nu ma gandesc ca exista si ceva "probleme" la nivelul federatiei, ministerului sau cine o fi responsabil cu bursele fetelor din lot. In general dupa Olimpiada se retrageau mai multe gimnaste decat acum, dupa Beijing. Poate ca cineva s-a trezit ca gimnastica face gaura in buget si ca trebuie facut ceva.
    Dar astea sunt supozitiile mele. Oricum, in gimnastica de azi problema cea mai mare o reprezinta notele de plecare. Cat timp o gimnasta nu reuseste sa-si urce notele de plecare, nu prea se poate face nimic. Sunt convinsa ca la nivelul lotului situatia celor 2 treneaza de mai multa vreme, in sensul ca s-a avut rabdare cu ele, dar mai ales acum, odata cu venirea fostelor junioare, e clar ca nu ar fi prins echipa. Cum spunea Ramona pe topicul cu juniori / junioare, in orice club sunt copii care au vointa, dar au mai putin talent, mai putine calitati native, si trebuie si ei trimisi la un concurs macar. Numai ca la senioare parca nu mai merge asa... Si mi se pare corect ca antrenorii sa le spuna lucrul acesta, ce motivatie poti avea cand trec concursurile pe langa tine, unul cate unul, si niciodata nu esti suficient de sus pentru a fi si tu acolo? Nici asa nu e bine... Articolul da de inteles ca ele se pot intoarce la club, la Onesti, poate sub mai putina presiune vor reusi sa urce.
    Si mai e un aspect...avem putini gimnasti, asta e un lucru stiut, tot mai putini copii vin la gimnastica. Dar sa nu uitam ca e vorba de o baza de selectie. Forminte a spus bine, se pune presiune, se asteapta performante, nu cat mai multe gimnaste in lot, probabil ca si ei, antrenorii, trebuie sa justifice periodic prezenta in lot a fetelor. Imi pare tare rau pentru cele 2 fete, e o situatie foarte neplacuta pentru ele, asta e clar. Dar candva tot trebuia sa se intample, si nu cred ca s-ar fi simtit mai bine daca ar fi ajuns ele sa se retraga din cauza accidentarilor sau a varstei, dar tot fara vreo medalie importanta.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  19. #40
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Sa va zic pe cine recunosc eu din poza asta... cred ca acestea sunt toate componentele lotului de senioare din 2009
    http://brasovultau.ro/upload/news_img_15274_20302.JPG

    EDIT: de la stanga la dreapta - pe randul din spate: Sandra, Gabi, Aca, Cera, Ana, Grigore, ???Palade???, Claudia Voicu;
    pe randul din fata: Amelia Racea, Ana Porgras, Malina Savoaia, Diana Chelaru, ???Gutu??? , Loredana Sabau, Raluca Haidu, Diana Trenca
    Intr-adevar daca ma uit mai bine pe randul din fata se afla Dana Druncea nu Madalina Gutu cum am presupus.

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Nu mai suntem la 1900 cand medalie de aur lua cel mai talentat care putea sa alerge descult, care s-a antrenat de unul singur alergand pe pasuni. Sportivul din ziua de azi ca sa ajunga la performanta are nevoie de mult mai mult decat talent: antrenor cu metodica, hrana, vitaminizare, echipament, condiitii de antrenament (infrastructura) si program de pregatire (forta, activitate la munte, mare, antrenamente intense, etc), experienta de concurs. Cu alte cuvinte, vrei performanta, trebuie sa investesti. Nu e buget pentru gimnastica, sa nu se pretinda rezultate.
    Nimeni nu zice sa tii lot olimpic de 100 de persoane, dar sa "excluzi" din lot cind lotul e oricum foarte putin numeros... E ca si cum la fotbal (sau alte sporturi desfiintam toate divziile (pardon ligile) si lasam numai nationala. Ce rezultate se pot pretinde?

    Hai sa facem mai multe cubluri de gimnastica in mai multe localitati si sa facem concursuri interne. Regulament clar cine e promovat in lotul national si pe ce criterii. Cata vreme criteriul e "medalie de aur sau nimic" si nu ideea de placere a practicarii unui sport e normal sa fie baza de selectie mai mica si e normal sa apara accidentari prin fortari. Sa faca federatia 3-5 concursuri interne nu numai unul (nationalele) sa impuna bareme si bazat pe asta sa se spuna cine e in lotul olimpic sub comanda antrenorului x in localitatea y sau lotul de rezerva (ceva de genul Romanaia A si Romania B) la localitatea z antrenor w.

    Nu zic sa se incurajeze mediocritatea si sa fie cu bursa la lotul mare toate gimnastele. Dar intrarea/iesirea (nici decum includere/excludere) din primul esalon valoric al tarii sa se faca pe niste criterii stabilite si stiute dinainte. Nu spun ca cele doua gimnaste au avut rezultate stralucite, dar totusi la cate concursuri au participat? Cit au fost accidentate? Si da, nu sunt la nivelul la care sunt alte 5-7 fete mai talentate de la noi dar daca le e draga gimnastica lasa-le domnule sa o practice. S-ar putea sa iasa din ele antrenoare foarte bune. (in general antrenorii foarte buni nu sunt proveniti din sportici super-performanti) Dar excludem si nu castigam nimic. Din contra, pierdem.

    In fine, asta e parerea mea si imi pare rau daca am creat polemici.

  21. #42
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Ai mare dreptate, Tess. Daca s-ar baga ceva bani in sport, ca e valabil nu doar la gimnastica, si s-ar face cateva centre in tara unde sa se poata face performanta...sigur ar fi altceva! Dar asa, gimnastica de mare performanta la seniorat inseamna Deva sau...nimic. Din pacate.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •