Page 146 of 146 FirstFirst ... 4696136144145146
Results 3,046 to 3,061 of 3061

Thread: Diverse 2009

  1. #3046
    manager Catalin_Nick's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    251
    Reputatie
    1
    Interviu in Prosport http://www.prosport.ro/alte-sporturi...etrage-5227601
    Dani Popescu se retrage ...Din echipa superba de la Atena mai continua doar Marian.
    Sun-Tzu - "Nu-ti fie teama daca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!"

  2. #3047
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Of...chiar azi ma gandeam ca nu s-a mai auzit nimic si ma intrebam daca se va concretiza ce am auzit in reportajul de la TVR. Din pacate...
    E clar ca Dani a acumulat niste nemultumiri legate de ceea ce se intampla la lot. E foarte trist ca intr-un sport ca gimnastica, unde si asa e mereu e lipsa de sportivi, apar (in continuare) astfel de probleme. Chiar inadmisibil, as zice.

    Una peste alta...se pare ca Dani s-a hotarat. Sper sa ii fie bine pe mai departe si sa aiba parte de cat mai multe momente frumoase!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  3. #3048
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Offf..."Colaborarea cu fostul coordonator al lotului nu a decurs cum mă așteptam și de aici s-au strâns alte dezamăgiri"
    Ce sa mai zic...deci se pare ca nu a fost o atmosfera prea ok la lot cu Pascu...mai mult de fatada tot acel optimism si voia buna...

    Si pot sa pun pariu ca din aceeasi cauza s-au retras si Selariu si Cosmin.....
    www.fangymnastics.com

  4. #3049
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Cine stie...poate o parte din gimnasti s-au simtit intr-adevar bine cu Pascu la lot. Mi-a atras atentia si ce zicea de anii trecuti, cand era Dan Grecu: "M-am gândit la retragere încă de anul trecut, dar am sperat că lucrurile se vor schimba, că venea altcineva la lot, dar nu s-au întâmplat foarte multe".
    Repet: nu se poate sa apara in continuare astfel de situatii! De unde erau (relativ) multi gimnasti la lot si trebuia ales...in ritmul asta ajungem sa avem probleme in a aduna 5 pentru echipa.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  5. #3050
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Cine stie...poate o parte din gimnasti s-au simtit intr-adevar bine cu Pascu la lot. Mi-a atras atentia si ce zicea de anii trecuti, cand era Dan Grecu: "M-am gândit la retragere încă de anul trecut, dar am sperat că lucrurile se vor schimba, că venea altcineva la lot, dar nu s-au întâmplat foarte multe".
    Repet: nu se poate sa apara in continuare astfel de situatii! De unde erau (relativ) multi gimnasti la lot si trebuia ales...in ritmul asta ajungem sa avem probleme in a aduna 5 pentru echipa.
    Cheia este aici :
    "Președintele forului de specialitate, Adrian Stoica crede că retragerea lui Daniel Popescu nu are nicio legătură cu retragerile anterioare și că acesta a cântărit îndelung decizia. "Plecarea lui nu are legatură cu numărul de retrageri din acest an, cred că a cântărit cu maturitate această hotărâre, s-a gândit la viitorul lui, pentru că acum gimnastica înseamnă mai mult voluntariat"

  6. #3051
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Deci nu antrenorii sunt problema, ci faptul ca gimnastii sunt uitati cand vine vorba de bani?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #3052
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    Eu cred ca nemultumiri pot aparea indiferent ce antrenor este la lot, fiindca nu pot merge toti la concursurile importante, si cand e vorba de a face o selectie cei care nu sunt alesi sunt nemultumiti, considera ca meritau o sansa sau ca sunt mai buni decat altii,insa antrenorii vad lucrurile diferit.

  8. #3053
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lory View Post
    Eu cred ca nemultumiri pot aparea indiferent ce antrenor este la lot, fiindca nu pot merge toti la concursurile importante, si cand e vorba de a face o selectie cei care nu sunt alesi sunt nemultumiti, considera ca meritau o sansa sau ca sunt mai buni decat altii,insa antrenorii vad lucrurile diferit.
    Total deacord!!! Poate o fi cazul sa fie descentralizat sistemul, ca fiecare sa aiba antrenorul pe care il doreste ...nu pe ala din oficiu.

  9. #3054
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu uitati ca e vorba de gimnasti de baza ai Romaniei, care au fost intotdeauna alesi pt concursuri...deci nu asta cred ca ar fi problema.
    In momentul in care gimnastii de top renunta, fiind nemultumiti...atunci e grav. Inseamna ca performantele lor nu au fost aprecitate nici de antrenori si nici de federatie...nu au fost sprijiniti.

    Eu ii inteleg si ii sustin in decizia luata...adica la Buzau s-a vazut clar.....cand concurau Dani, Cosmin (ii iau pe cei 2 ca exemplu)..nimeni nu mergea sa le zica ceva. Cand concura Dragulescu..imediat sareau toti pe el (Stoica, Vieru, Pascu) si-l felicitau, il imbratisau (desi a luat si nota zero). Nu exista acelasi tratament pentru toata lumea...si bineinteles ca exista nemultumiri. Daca gimnastii aflati la inceput de drum nu au curaj..cei experimentati probabil ca nu mai suporta sa se faca diferente.
    www.fangymnastics.com

  10. #3055
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Asta cam asa-i... Si problema mare e ca si federatia / antrenorii fac la fel. Pentru ca in majoritatea sporturilor e situatia asta, dar la nivel de presa, de po****ritate...deh. Insa in interiorul sportului, intre profesionisti, nu e ok.
    Dar ciudat e ca Dani spune ca avea ganduri de retragere inca din 2008...ceea ce inseamna ca problemele astea nu erau de ieri. Iar in acea perioada, Marian a fost si retras, Dani a luat argintul la mondiale, a fost varful carierei lui.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  11. #3056
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Asta cam asa-i... Si problema mare e ca si federatia / antrenorii fac la fel. Pentru ca in majoritatea sporturilor e situatia asta, dar la nivel de presa, de po****ritate...deh. Insa in interiorul sportului, intre profesionisti, nu e ok.
    Dar ciudat e ca Dani spune ca avea ganduri de retragere inca din 2008...ceea ce inseamna ca problemele astea nu erau de ieri. Iar in acea perioada, Marian a fost si retras, Dani a luat argintul la mondiale, a fost varful carierei lui.
    CRed ca plecati de la o premisa gresita:
    -cauza din 2008 ar fi musai aceeasi cu cea din 2009 .
    Toti gimnasti au momente de uzura (chiar daca sunt in vf de cariera ) in care spun "nu mai pot " ,'am obosit ".Dar trag de ei ...Daca insa nici nu sunt motivati si sustinuti , atunci renunta . Si nu sunt de condamnat .Au o viata si nu vor sa si-o traiasca prin spitale recuperand sanatatea pierduta . Sportiv esti cativa ani ...iti mai ramane o viata sa te bucuri de viata ...daca se poate sanatos .
    Au si ei famili , s-au saturat sa-si sacrifice viata pentru o federatie care vrea doar "voluntariat ". DE exemplu Selariu ,,,,are o fetita .ESte cinstit ca ea sa creasca departe de tatal ei doar pentru gloria federatiei ?

  12. #3057
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    In cazul lui Dani..cred ca dezamagirea din 2008 a venit din cauza problemelor de sanatate: otita din primavara (Europene) si mai apoi problema musculara de la Beijing...2 probleme care l-au tinut departe de forma optima pt cele mai importante concursuri ale anului. Dar reusise sa treaca peste...dar in timp s-au adunat mai multe.

    El la sfarsitul lui 2008 trebuia sa participe (parca) si la finala de Cupa Mondiala de la Madrid..dar tot problema musculara nu l-a lasat..el alegand sa mearga intr-o statiune de refacere. Atatea luni cu problema musculara? aproape jumatate de an...de ce nu a fost ajutat sa se refaca mai rapid?

    Sigur el nu a uitat toate astea..si a venit momentul cand nu a mai vrut, si-a pierdut motivatia....
    www.fangymnastics.com

  13. #3058
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    CRed ca plecati de la o premisa gresita:
    -cauza din 2008 ar fi musai aceeasi cu cea din 2009 .
    Toti gimnasti au momente de uzura (chiar daca sunt in vf de cariera ) in care spun "nu mai pot " ,'am obosit ".Dar trag de ei ...Daca insa nici nu sunt motivati si sustinuti , atunci renunta . Si nu sunt de condamnat .Au o viata si nu vor sa si-o traiasca prin spitale recuperand sanatatea pierduta . Sportiv esti cativa ani ...iti mai ramane o viata sa te bucuri de viata ...daca se poate sanatos .
    Au si ei famili , s-au saturat sa-si sacrifice viata pentru o federatie care vrea doar "voluntariat ". DE exemplu Selariu ,,,,are o fetita .ESte cinstit ca ea sa creasca departe de tatal ei doar pentru gloria federatiei ?
    Eu am plecat de la premisa aia pentru ca asa am inteles in articol...ca s-a gandit la retragere in 2008, a venit cineva nou, dar nu s-a schimbat nimic. Acum na, conteaza mai putin, poate am despicat eu firul in patru

    Nici vorba sa-i condamn pentru ca aleg sa se retraga! Parerea de rau vine din faptul ca gimnastica pierde un sportiv talentat...sau pentru ca nu au obtinut cate medalii ar fi meritat. Ii respect pentru ca rezista intr-un sport de uzura, un sport care are atatea probleme [federatie, concursuri, bani]. Si cel mai mult ii respect pentru ca rezista psihic, pentru ca trec peste nedreptati si merg mai departe, lupta pentru visul lor, pentru ca stiu ca nu pot sa faca gimnastica la nivel inalt si in alta parte. Eu nu cred ca as putea.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #3059
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Posibil ca ea sa-i fi intrebat mai demult, dar abia recent sa fi scris pe forum despre asta, insa site-ul lipseste de cel putin 2-3 luni.

    Tot vorbind de asta...mi-a venit acum o idee. Ce-ar fi ca la urmatoarea ocazie Alina Alexoi sau Monica Bucur sa il intrebe pe Stoica de ce nu au site, accentuand ca federatii si cluburi cu mult mai putina traditie au site-uri bine puse la punct? Stiu, s-ar eschiva, ca nu e treaba lui, ca sunt ocupati...dar poate macar o sa se simta cu musca pe caciula.
    Eu i-am intrebat imediat dupa mondialele din octombrie 2009, prin telefon, cand m-am enervat ca nu gaseam numarul lor de telefon si site-ul nu mergea. Apoi am insistat si pe mail ca sunt disponibila sa ajut.... Astept ianuarie, sper ca cineva sa-si faca treaba in comitetul executiv Dragos, ma citesti????

  15. #3060
    senior simonad's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Milan - Italy
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Un articol dintr-un ziar francez despre Cosmin Popescu:
    http://blog.gym-concordia.com/wp-con...DNA-Cosmin.jpg
    Mult succes, Cosmin! Probabil peste cativa ani o sa avem cui sa-i "reprosam" pentru un concurent francez al gimnastilor romani!

  16. #3061
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Articol in Prosport despre Ana T si Gabi:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...eratie-5230592

    Amanari si iar amanari......fara alte comentarii......doar, sper din suflet, sa-si rezolve aceste probleme de sanatate ca sa inceapa antrenamentele; mai e f putin timp pana la CE.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •