View Poll Results: Cine va castiga turneul celor 4 trambuline 2008-2009?

Voters
23. You may not vote on this poll
  • Simon Ammann

    9 39.13%
  • Gregor Schlierenzauer

    3 13.04%
  • Thomas Morgenstern

    1 4.35%
  • Wolfgang Loitzl

    5 21.74%
  • Martin Schmitt

    4 17.39%
  • Altul

    1 4.35%
Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 174

Thread: Turnelor celor 4 trambuline 2008-2009

  1. #64
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Hopa .... ce de aparatori are elvetianu acu ..... roata se intoarce intotdeauna .... da cand arbitrii au inchis ochii cand ammann a atins zapada nu doar cu schiurile cum a fost?
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Iulya View Post
    Hopa .... ce de aparatori are elvetianu acu ..... roata se intoarce intotdeauna .... da cand arbitrii au inchis ochii cand ammann a atins zapada nu doar cu schiurile cum a fost?
    Eu unul nu-i plang de mila elvetianului, doar spun ce-am vazut

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Îți spun eu că ai mai văzut acum vreo 4 ani când schimbaseră regulamentul și punctau doar aterizarea, nu și ținuta în zbor ( Ljokelsoey era abonat la note de 20, iar restul luau lejer 19). Regulament mult mai bun în opinia mea. Oricum ar trebui făcut ceva, nu poți să ai note de la 19 la 16.5 cum a avut Amman, ori îi dai telemarcul ori nu.
    Loitzl a mai avut un 20 în prima manșă (mă uitam pe site-ul de la fis în timpul concursului unde sunt afișate notele în timp real) . Note exagerate până la Dumnezeu. 20 înseamnă perfecțiune, dă-i 19.5 dacă ți se pare foarte bună prestația, nu 20. Dacă mai sărea un funaki după Loitzl ce făceau îi dădeau 20,5 ?


    Vedeți aici imagini cu Funaki și comparați-l cu Loitzl.

    A da, la mulți ani pe 2009
    Am mai spus-o si o repet: ar trebui sa se procedeze ca la mass-startul de la combinata nordica. Singurul rol al arbitrilor e sa decida daca este sau nu telemark si sa scada in consecinta 4 puncte si bineinteles mai mult daca e cadere. Ar fi mult mai corect fiindca pana la urma distanta ar trebui sa decida. Ce-ar fi si la atletism sa punem note la stil la sarituri?

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Am zis de japonezi fiindca cum 10 ani ei erau cam singurii care luau 20. Nici ei nu mai pomenesc asa ceva

    Loitzl a fost "adoptat" de arbitrii de aceea ia mereu cele mai mari note la stil. Sunt saritori mult mai buni la stil, Janda spre exemplu
    E adevarat ca Janda sta foarte apasat pe schiuri, dar eu nu vad eleganta in zborul sau... parca sta prea mult in acea pozitie din dorinta de a lungi saritura si acest lucru se vede mai ales in momentele cand isi pregateste aterizarea... acelasi lucru nu il pot spune insa despre Kassai care are un stil perfect cap coada ... oricum ca sa ia 20 mai trebuie si lungime...si nu vad de ce ar fi Loitzl adoptat de arbitrii atata timp cat si Morgenstern si Schlierenzauer cu stiluri de asemenea bune nu prea au beneficiat de aceste ajutoare, insa trebuie sa recunosc ca notele sale de la garmish au fost cam umflate(poate are si W.Hoffer o contributie direct sau indirect)dar acum nici nu trebuie sa cadem in extrema cealalta deoarece Loitzl chiar are un stil foarte bun

  5. #68
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Ca sa castige Turneul celor 4 Trambuline, cred ca Simon ar trebui sa sara, la fiecare mansa, cu cel putin 3-4m mai mult decat oricare alt oponent.
    Asta ca sa compenseze eventuala depunctare la stil.
    RIP Madalina Manole!!!

  6. #69
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    In sedinta de calificare de la Innsbruck austriacul Wolfgan Loitzl a ocupat locul1, cu o saritura de 131m. Pe locul 2 s-a situat Anders Jacobsen, cu 128,5 m, iar pozitia a 3 a i-a revenit lui Simon Ammann, cu 128m.
    RIP Madalina Manole!!!

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Si maine cei doi vor fi umar la umar

  8. #71
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Da. Si Loitzl are avantajul moral de a fi pe teren propriu.
    Nu stiu de ce , dar am impresia ca astazi Simon parea cam dezamagit, sau nemultumit. Cel putin, dupa saritura, cand a trecut pe langa Walter Hofer, cei 2 nu au schimbat nici macar o privire.
    Hm.........
    In ceea ce il priveste pe Gregor, desi este foarte valoros, cred ca inca nu are experienta necesara castigarii unui turneu de asa anvergura.
    Last edited by theodor; 3rd January 2009 at 22:54.
    RIP Madalina Manole!!!

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ca tot ai adus discutia: Hofer asta ramane pe viata in functie?

  10. #73
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Nu stiu.
    E austriac.
    RIP Madalina Manole!!!

  11. #74
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by theodor View Post
    Nu stiu.
    E austriac.
    Ce raspuns!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pai Hofer asta e varianta pentru sarituri a lui Hujara de la schi alpin. Si ala e vesnic in functie si e tot austriac. Si a facut vrute si nevrute pentru a-i ajuta pe austrici

  13. #76
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Sper sa castige Loitzl maine
    Si mie mi s-a parut ca Ammann era cam suparat.
    Imi pare rau de Schlieri dar cred ca aveti dreptate inca nu are experianta necesara sa castige un turneu... Dar sper sa o faca curand altfel .
    Nu inteleg ce se intampla cu Kofler? Nu credeam ca o sa ajunga un saritor de pluton. Dupa cazatura de anul trecut de la Oberstdorf(parca) nu a mai fost la fel de bun. Sa il fii afectat asa rau?
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  14. #77
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    Sper sa castige Loitzl maine
    Si mie mi s-a parut ca Ammann era cam suparat.
    Imi pare rau de Schlieri dar cred ca aveti dreptate inca nu are experianta necesara sa castige un turneu... Dar sper sa o faca curand altfel .
    Nu inteleg ce se intampla cu Kofler? Nu credeam ca o sa ajunga un saritor de pluton. Dupa cazatura de anul trecut de la Oberstdorf(parca) nu a mai fost la fel de bun. Sa il fii afectat asa rau?
    Vad ca nu doar Kofler e in scadere de forma. Saritorii norvegieni parca s-au inteles cu totii sa evolueze din ce in ce mai slab. Bardal, Hilde , Roar Ljoekelsoy(cel putin el are o varsta) , toti aproape ca nu s-au vazut acest an. Exceptie face Anders Jacobsen, dar in mansa secunda nu reuseste sa isi pastreze pozitia castigata .
    Iar Bjoern .... ce sa mai vorbim - are niste evolutii de-a dreptul patetice!

    Cat despre tanarul Gregor, are tot viitorul in fata, asa ca, daca nu ia anul asta Turneul, nu e nici o drama... Are tot timpul.
    RIP Madalina Manole!!!

  15. #78
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    Sper sa castige Loitzl maine
    Nu m-as supara sa castige Loitzl, dar macar sa nu castige in modul in care a castigat etapa trecuta. Haide Simon! Tre' sa le dai o lectie austriecilor
    Last edited by TheMentalist; 4th January 2009 at 13:08.

  16. #79
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Nu m-as supara sa castige Loitzl, dar macar sa nu castige in modul in care a castigat etapa trecuta. Haide Simon! Tre' sa le dai o lectie austriecilor
    Trebuie sa ia o lectie de la austrieci mai bine zis1. Loitzl 2.Schilenzauer 3.Morgi

  17. #80
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    As vrea sa castige Loitzl sau Schilrentzauer, dar ma indoiesc ca va reusi careva, Ammann este in forma sau cel putin pare foarte bun in acest sezon.

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    3 puncte avans pentru Loitzl dupa prima mansa, i-au dat toate notele de 19, lui Amman toate de 18.5

  19. #82
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    28
    Reputatie
    1

    fan Morgi

    se poate ca Ammann sa nu fie printre primii trei aici la Innsbruck? oare face Martin Schmitt si in mansa a doua o saritura la fel de buna?

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    16 puncte avans pentru Loitzl. Amman cred ca nu termina nici pe 2 turneul

  21. #84
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Se pare ca Ammann a depus armele. Presiunea a fost prea mare. A si facut un semn de adio dupa ultima saritura.

    Oricum ma bucur pentru Loitzl; asa cum a spus si antrenorul sau in interviu a fost un saritor de echipa si este timpul sa se afirme la individual. Daca nu acum cand este in forma, atunci cand?

    Deoarece are cele mai multe sanse, iar eu am pariat pe Loitzl, ar trebui sa joc si la loto.

    Felicitari pentru Schmitt. Incet, incet se apropie de castigarea unei etape si urca in clasament.
    Last edited by Tracoromana; 4th January 2009 at 16:53.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •