View Poll Results: Cine va castiga turneul celor 4 trambuline 2008-2009?

Voters
23. You may not vote on this poll
  • Simon Ammann

    9 39.13%
  • Gregor Schlierenzauer

    3 13.04%
  • Thomas Morgenstern

    1 4.35%
  • Wolfgang Loitzl

    5 21.74%
  • Martin Schmitt

    4 17.39%
  • Altul

    1 4.35%
Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 174

Thread: Turnelor celor 4 trambuline 2008-2009

  1. #22
    senior janne ahonen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    203
    Reputatie
    1
    Dupa parerea mea, in acest caz nu e corect sa se schimbe pozitia barei de start chiar daca e vb de precalificati. Ma bucur pentru Loitzl, e un rezultat de moral.[/QUOTE]

    total de acord.bara de start trebuia sa ramana la aceasi pozitie pentru toti saritorii,tinand cont ca evolutile contau pentru formarea perechilor.chiar daca erau precalificati
    eu ma bucur pentru Larinto(am o slabiciune pentru finlandezi)

  2. #23
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Nici eu nu cred ca trebuia sa se mai schimbe pozitia barei de start..dar daca asa s-a hotarat.
    Ma bucur ca totusi Loitzl a reusit sa castige. Poate va castiga el 4HT-ul^_^
    De abiat astept sa vad maine ce si cum
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  3. #24
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Rerzultatele calificarilor care conteaza doar pentru formarea perechilor;
    http://live.fisski.com/live3065.htm

    Dupa parerea mea, in acest caz nu e corect sa se schimbe pozitia barei de start chiar daca e vb de precalificati. Ma bucur pentru Loitzl, e un rezultat de moral.
    Pai oricum tot printre primii termina si tot un saritor foarte slab intalnea in perechi! Rare au fost cazurile cand cei 10 precalificati nu s-au clasat si la finalul calificarilor tot pe primele 10-12 pozitii. Rezutat foarte bun pentru "bunicutul" Noriaki Kasai.

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Pai oricum tot printre primii termina si tot un saritor foarte slab intalnea in perechi! Rare au fost cazurile cand cei 10 precalificati nu s-au clasat si la finalul calificarilor tot pe primele 10-12 pozitii. Rezutat foarte bun pentru "bunicutul" Noriaki Kasai.
    Nu-i adevarat, au fost multe cazuri cand unii precalificati au avut rezultate slabe in calificari

  5. #26
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Nici eu nu am fost de acord cu mutarea barei de start, toti competitorii trebuie sa aiba conditii egale de concurs mai ales acum pentru ca aceasta sedinta de calificare conteaza mai mult pentru cei 10 precalificati. Sunt sigur ca Gregor si Simonn sareau mai mult daca se mentinea pozitia barei de start. Oare sa castige Loitzl turneul?

  6. #27
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Eu merg pe mana lui Gregor Schlierenzauer.

  7. #28
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Eu as miza pe Morgenstern si de ce nu pe Larinto pentru etapa aceasta... asta ca sa nu merg pe marii fav Ammann ori Schlierenzauer.
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  8. #29
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu-i adevarat, au fost multe cazuri cand unii precalificati au avut rezultate slabe in calificari
    Au fost si cazuri cind n-au sarit(Sven Hanavald) si-atunci au format pereche cu cei mai bine clasati in calificari,dar a fost riscul pe care si l-au asumat singuri;n-a fost corect sa schimbe pozitia barei.

    Si eu tin cu finlandezii,dintre austrieci cu Gregor si Thomas si as vrea sa-i mearga bine lui Martin Smith.Succes,baieti!

  9. #30
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Precalificatii pot sa nu ia parte parte la calificarile care stabilesc perechile,ei intra direct in prima mansa indiferent de rezultatul obtinut (sau nu) in caliciari.Cel putin asa stiu eu si sper ca am dreptate.Din cate imi amintesc la a 50-a editie Sven Hanavald nu a sarit niciodata in calificari si a primit numarul 50 la start,intalnind astfel sportivul cel mai bine clasat dupa calificari.Sper ca te-am lamurit,iar daca am gresit sa ma corecteze cineva
    N-ai gresit,exact asa este!

  10. #31
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Prima mansa a fost castigata de Simon Ammann. Pe locul secund Wolfgang Loitzl, iar pe pozitia a 3 a s-a situat Anders Jacobsen , care a avut si cea mai lunga saritura de pana acum : 138m. Stilul i-a fost insa putin nefavorabil. Austriacul Gregor Schlierenzauer - locul 6.
    O surpriza neplacuta: Anders Bardal, care a pierdut in fata lui Andreas Wank, datorita cazaturii de dupa aterizare. Mare pacat!
    RIP Madalina Manole!!!

  11. #32
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Amman, Loitzl, Vassilyev la finalul primei etape a turneului. Incredibil loc pentru rus, care obtine si 60 de puncte in clasamentul general al Cupei Mondiale. Amman isi consolideaza totodata pozitia de lider al Cupi Mondiale, cu cele 100 de puncte de astazi.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    1. Amman

    2. Loitzl

    3. Vassiliev


    Diferente foarte mici intre cei trei.

  13. #34
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    N-am vazut decat mansa a 2-a, fiindca am uitat de concurs. Sper sa vad si prima parte in reluare (daca mai conteaza). Ma bucur pentru toti 3 de pe podium, si ma bucur ca Aman s-a distantat in clasament.

    am o slabiciune pentru finlandezi
    Si eu ii urmaresc pe finlandezi in mod special, mi-a placut Ahonen si Hauttamaeki cand facea record de zbor cu schiurile pe la Planica. Nu-l mai vad pe Artu Lapi prin concursuri.
    Last edited by Tracoromana; 29th December 2008 at 20:08.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #35
    senior janne ahonen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    203
    Reputatie
    1
    Intamplarea a facut sa incep sa urmaresc sariturile cu skiurile in perioada in care Ahonen castiga tot.De aici a plecat pasiunea pentru finlandezi si chiar mas bucura ca Larinto sa castige cupa mondiala intro zi.sper sa nu fie foc de paie ca si Lapi

    Referitor la etapa ma surprinde evolutia lui Vasiliev.si imi pare rau pt Schmitt ca nu a reusit si o a 2-a saritura la fel de buna ca prima

  15. #36
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Martn Schmitt sau Simon Ammann

  16. #37
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0

    Cupa Mondiala - 4HT - Garmisch Partenkirchen 31-12-08/01-01-09

    Nu stiu cati ati vazut azi calificarile...Janda a iesit pe locul 1, dar Schlieri a avut cea mai buna saritura, 135m. Ce e mai tare e ca Simon a ales sa nu sara...maine unul dintre cei 2 - Schlieri sau Ammann nu va prinde mansa a doua
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  17. #38
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    Nu stiu cati ati vazut azi calificarile...Janda a iesit pe locul 1, dar Schlieri a avut cea mai buna saritura, 135m. Dar ce e mai tare e ca Simon a ales sa nu sara...maine unul dintre cei 2 - Schlieri sau Ammann nu va prinde mansa a doua
    Sunt foarte linistita in aceasta privinta,unul din cei doi va fi primul din cei cinci "norocosi invinsi"

  18. #39
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    ah..uitasem de cei 5 "norocosi invinsi"..multumesc ca mi-ai amintit
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  19. #40
    senior janne ahonen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    203
    Reputatie
    1
    am vazut primele 5-6 sarituri dupa care am adormit.mam trezit la ultima saritura.ma bucur pentru Janda ar fi cazul sa revina si el

  20. #41
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Duelul dintre Simon si Gregor poate fi comparat cu cel dintre Sven Hannawald si Adam Malysz.
    RIP Madalina Manole!!!

  21. #42
    senior janne ahonen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    203
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    ...Janda a iesit pe locul 1, dar Schlieri a avut cea mai buna saritura, 135
    pai cum a iesit Janda pe primul loc daca Aman care nu a sarit este imperecheat cu Schlieri?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •