Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 64 to 84 of 108

Thread: Cupa Mondiala, Hocfilzen (AUS), 18-21.12.2008

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In plus e o mare greseala sa catalogam sporturile in functie de cati oameni le practica in Romania. Nu de alta dar de gimnastica cred ca nici n-ar trebui sa mai auzim la stiri

  2. #65
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Total de acord cu cele spuse de tine, Dumy84. Din pacate jurnalismul sportiv de la noi si nu numai el, este ca si inexistent, el incapand pe mana unor diletanti fixati de fotbal si de ratingul ca o motivatie falsa "de la pagina cinci", ca sa ascunda de fapt, lipsa totala de profesionism in acest domeniu.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Apropo, alter ego: eu n-am schiat in viata mea si mai stiu persoane care se uita la sporturile de iarna desi n-au schiat sau patinat niciodata. Asa ca sa nu generalizam

  4. #67
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    Te contrazic total, iar comparatia ta din final nu are nicio relevanta. Pai sa-ti spun ceva. Mie imi plac toate sporturile, in special ciclismul...


    Daca acolo am cutezat sa scriem despre sportivi care nu au nicio legatura cu Romania, de ce nu am face-o aici, unde la biatlon avem cea mai mare participare dintre toate sporturile de iarna. Plus de asta atunci cand avem si rezultate, cu atat mai mult trebuie sa scriem si sa promovam fenomenul.

    Altfel, filozofia mea despre sporturi este una cat se poate de simpla: datoria celor care au condeiul in mana este sa scrie, indiferent daca sportul despre care a scris e urmarit de 1, 10, 100, 1000 sau 1 milion de oameni. Printr-o abordare constanta a unui fenomen, cum este si biatlonul, ajungem sa avem si noi in viitor, speram, un public cunoscator si educat ca in alte tari mai cu traditie.

    Daca vom continua sa ne comparam cu steroizii si sa abordam totul sub forma 'oricum nu intereseaza pe nimeni', copii de azi si tinerii de maine vor ajunge sa-i aiba drept idoli pe cei din celebrele de acum Stenograme DNA. Ar fi trist.
    Dumy84, ori m-am exprimat eu prost, ambiguu (ceea ce e posibil), ori n-ai avut tu răbdarea să parcurgi mesajul în totalitatea.
    Eu m-am referit strict la știrile din sport. Nu la bloguri, forumuri, saituri.
    Îmi mențin părerea că o știre despre biatlon în momentul de față în România e egală cu 0, dacă ne gândim la promovarea sportului. Biatlonul e un sport de nișă.

    Eurosport are în România o audiență medie în decembrie de 0,2 % pe zi. Adică 43 de mii de oameni, un meci mediocru din liga I strânge 2-3% rating, iar derbyurile ajung să aibă și peste 10%.
    Iar, Dumy, referitor la ciclism, în iulie Eurosport avea o audiență de 17 de mii de telespectori pe zi, deci o etapă din TDF probabil că avea undeva la 8-9.000 de viewers unici în România. Vrei să-mi spui că asta nu e o audiență de nișă ?

    Eu, unul, nu pot să-i blamez pe maneliștii de la departamentele de sport pentru cum au scos în evidență rezultatul Evei.
    În opinia mea, știrile nu pot promova un sport, ele pot să mențină un interes deja existent sau să-l intesifice. De aici și comparația mea cu obezul care vrea să ajungă Brad Pitt luând steroizi anabolizanți. Pur și simplu nu e posibil să arzi unele etape. Îmi cer scuze dacă greșesc, atât mă duce pe mine capul
    De aceea, e opinia mea fermă, ca biatlonul să capete contur în România, el trebuie să aibă pare de transmisii, de talk-show-uri la televiziunea publică, așa cum are sau avea formula 1.

    În schimb, în loc să promoveze sportivii români din alte ramuri, TVR-ul nu face altceva decât să arunce cu 35 de milioane de euro pe drepturile de televizare a Ligii Campionilor ca și când ar fi un post comercial avid de publicitate.
    Last edited by useroarecare; 19th December 2008 at 12:42.

  5. #68
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Marele Frode Andresen a terminat al doilea in cupa IBU sprint 10 km, in spatele lui Evgeny Ustygov. Cea mai buna clasare a noastra de la inceputul campionatului, Roland Gerbacea, locul 29.

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Gerbacea ar trebui adus in Cupa Mondiala. Locul 29 din 130 de sportivi este excelent

  7. #70
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    O sa-l aduca, dar cand va implini 22-23 de ani. Deocamdata are doar 19 ani, fiind nascut in 1989
    http://data.biathlonworld.com/DATA/a...ROM11703198901
    Sa vedem ce va face la Europenele de juniori Under-26.

  8. #71
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Final si in sprintul feminin IBU Cup, cu urmatoarele rezultate pentru noi:
    28. Luminita Piscoran
    32. Doralina Runceanu
    34. Claudia Flangea
    37. Diana Mihalache
    41. Reka Ferencz
    Cursa castigata de Anisimova Olga.

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    O sa-l aduca, dar cand va implini 22-23 de ani. Deocamdata are doar 19 ani, fiind nascut in 1989
    http://data.biathlonworld.com/DATA/a...ROM11703198901
    Sa vedem ce va face la Europenele de juniori Under-26.
    Pana acum te plangeai ca n-avem sportivi in Cupa Mondiala, acum vrei sa mai asteptam cativ ani

  10. #73
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Unhappy

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pana acum te plangeai ca n-avem sportivi in Cupa Mondiala, acum vrei sa mai asteptam cativ ani
    Nu vreau eu, asa prevede regulamentul, ca pana la 21 de ani n-ai voie sa concurezi la seniori! Sau nu stii ca Svendsen a intrat in Cupa Mondiala de-abia acum 2 sezoane, cand implinise 21 de ani?
    Vrem nu vrem trebuie sa asteptam pana dupa Vancouver, cel putin la masculin. Am prins schimbul de generatii aiurea, asta e! Daca am fi gasit si noi acum 2 ani ca norvegienii pe cineva de 21-22 de ani alta era situatia...
    Nu vezi ca nu-si da nimeni interesul in sporturile de iarna? Daca Blaj s-a lasat de meserie dupa Torino, pai ce pretentii sa mai avem de la pustii astia de acum? Daca nu-i impinge nimeni de la spate, si nu-i sustine financiar, degeaba!

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Nu vreau eu, asa prevede regulamentul, ca pana la 21 de ani n-ai voie sa concurezi la seniori! Sau nu stii ca Svendsen a intrat in Cupa Mondiala de-abia acum 2 sezoane, cand implinise 21 de ani?
    Vrem nu vrem trebuie sa asteptam pana dupa Vancouver, cel putin la masculin. Am prins schimbul de generatii aiurea, asta e! Daca am fi gasit si noi acum 2 ani ca norvegienii pe cineva de 21-22 de ani alta era situatia...
    Nu vezi ca nu-si da nimeni interesul in sporturile de iarna? Daca Blaj s-a lasat de meserie dupa Torino, pai ce pretentii sa mai avem de la pustii astia de acum? Daca nu-i impinge nimeni de la spate, si nu-i sustine financiar, degeaba!
    Ducus, de unde le scoti nu stiu. Daca vrei poti trimite in Cupa Mondiala si un sportiv de 18 ani , nu interzice nici un regulament sa concurezi la seniori daca ai 18 ani. De altfel Klemen Bauer concureaza in CM de cand avea 18 ani ca sa-ti dau un exemplu.

    Sau un exemplu de anul acesta, surorile Ringen au concurat in prima etapa avand 19 ani

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    OEB si Svendsen nu vor participa la stafeta si sprint dupa ce au plecat din Austria motivand oboseala. Curios

  13. #76
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Nu vad de ce ar fi curios. Se mai cunosc etape din Cupa Mondiala cand OLE n-a participat la biatlon si a participat la Cross Country. Poate vrea sa participe saptamana viitoare la turului de schi. Sau poate vrea sa profite de acea etapa peste care se poate "sari", si care i se scade la sfarsitul sezonului.
    Sper ca nu insinuezi iar ca se dopa si a fugit ca sa nu-l prinda, nu?

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Nu vad de ce ar fi curios. Se mai cunosc etape din Cupa Mondiala cand OLE n-a participat la biatlon si a participat la Cross Country. Poate vrea sa participe saptamana viitoare la turului de schi. Sau poate vrea sa profite de acea etapa peste care se poate "sari", si care i se scade la sfarsitul sezonului.
    Sper ca nu insinuezi iar ca se dopa si a fugit ca sa nu-l prinda, nu?
    Niciodata n-a plecat in timpul etapelor, si a mai plecat si cu Svendsen cu el

  15. #78
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ducus, de unde le scoti nu stiu. Daca vrei poti trimite in Cupa Mondiala si un sportiv de 18 ani , nu interzice nici un regulament sa concurezi la seniori daca ai 18 ani. De altfel Klemen Bauer concureaza in CM de cand avea 18 ani ca sa-ti dau un exemplu.

    Sau un exemplu de anul acesta, surorile Ringen au concurat in prima etapa avand 19 ani
    Sau Magdalena Neuner...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    Sau Magdalena Neuner...
    Sunt multe exemple, in nici un sport nu ti se interzice participarea la competitii de seniori daca esti junior. Exista intr-adevar limite de varsta in unele sporturi, de pild gimnastica, insa depind de alti factori nu de statuttul de junior. Dar la biatlon nu-i asa ceva

  17. #80
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Apropo, alter ego: eu n-am schiat in viata mea si mai stiu persoane care se uita la sporturile de iarna desi n-au schiat sau patinat niciodata. Asa ca sa nu generalizam
    Eu ma dau cu saniuta,se pune?

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se pune

  19. #82
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Eu ma dau cu saniuta,se pune?
    Si eu ma dadeam cu copertile de la caiete

  20. #83
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Norvegienii ii aliniaza la start pe Hanevold, Rune Bratsveeen, Lars Berger, Stian Eckoff si Hans Martin Gjerdem, dar si pe Alexander Os. Nemtii ii aduc in concurs si pe Toni Lang si Daniel Graf, dar si pe Critoph Stephan. Sunt 125 de biatlonisti la start in sprintul de astazi, la care din nou romanii nu participa cu nici macar 1 sportiv.

  21. #84
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Os, Iaroschenko, Defrasne, Greis, Sumann. Pe 14 de-abia Wolf. Deplasare excelenta pe schiuri pentru stangaciul Os. Prima victorie a sa din acest sezon.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •