Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 102

Thread: Cupa Mondiala, Oberhof (GER), 06.01-11.01.2009

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Chiar daca este lenta pe schiuri, lucru care se poate imbunatatii, Stoian, o bialtonista de perspectiva, vad ca trage bine in poligon, notand zero in concursul de aseara.
    Optimist rau de tot

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Victoriepentru Maxim Tchudov in sprintul masculin. Dezastru pentru vedetele norvegiene, toti in afara Top 20

  3. #66
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Rob, este vorba ca trebuie sa participe cat mai mult. La conditiile de antrenament si economice de care dispun este chiar o minune ca scot asa rezultate. Tofalvi a dat rezultate consistente doar in acest an, Plotogea a inceput sa miste, daca facea zero era in primele 20De ce sa nu speram ca si Stoian care vad ca ia luat locul lui Rusu la stafeta n-ar putea sa progreseze cu rezultate vizibile peste doi-trei ani? A facut zero in poligon in conditiile in care stadionul era plin cu 20 de mii de spectatori entuziasti, ceea ce ar putea fi un semn bun, zic eu. Optimist, nu stiu, dar cred ca nu-i anormal sa te bucuri pentru un semn mic de progres, altfel, ar fi mai bine sa nu ne mai uitam la televizor sa vedem consursurile unde ai nostrii au sanse minime de reusita.
    Last edited by miril; 10th January 2009 at 20:32.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Rob, este vorba ca trebuie sa participe cat mai mult. La conditiile de antrenament si economice de care dispun este chiar o minune ca scot asa rezultate. Tofalvi a dat rezultate consistente doar in acest an, Plotogea a inceput sa miste, daca facea zero era in primele 20De ce sa nu speram ca si Stoian care vad ca ia luat locul lui Rusu la stafeta n-ar putea sa progreseze cu rezultate vizibile peste doi-trei ani?
    Miril fetele de la biatlon dispun de conditii de antrenament foarte bune. Am mai spus-o in biatlon chiar s-au bagat bani multi in ultimii ani. Sigur nu sunt conditiile de care dispun Germania sau Norvegia, dar nici nu mai suntem ca acum 10 ani cand se antrenau 1 luna in intrasezon si n-aveau cartuse. Federatia chiar le asigura conditii foarte bune, inclusiv 2-3 luni de antrenament in strainatate in intrasezon

    Alexandra rusu participa de 5 ani in CM si n-a reusit macar o calificare in proba de urmariere, cred ca ieri este cel mai bun rezultat din cariera. Totusi Tofalvi venea pe 11 la o Olimpiada la 19 ani, Plotogea a fots vicecampioana mondiala de juniori. Sperante erau ca vor scoate rezultate pana la urma, insa Rusu a primit o sumedenie de sanse si chiar nu se vede nici un progres.

    Mie sincer chiar mi-e frica ca fetele de la juniori nu vor primi sansa de a concura in CM datorita relatiilor de rudenie de care beneficiaza Alexandra Rusu. Chiar cred ca o Reka Ferencz sau o Doralina Runceanu ar fi mai utile in CM. Poate anul asta n-ar reusi nici ele locuri in primele 60, dar macar de la ele avem sperante ca vor progresa.

  5. #68
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Stoian care vad ca ia luat locul lui Rusu la stafeta
    Este vorba de aceeași sportivă,Rusu era numele de fată,acum s-a căsătorit cu Stoian(care este fratele antrenorului?)
    Eu așa am înțeles.

  6. #69
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation

    Nenorocirea ar fi ca , in mod inexplicabil, desi suntem pe 3 in clasamentul IBU la feminin, nu trimitem pe nimeni weekend-ul asta la Cupa IBU, nici macar la feminin, daramite la msculin! Si acolo chiar nu inteleg de ce nu mai trimitem! Ce vor cu pauza asta, chiar inaintea Campionatelor Mondiale? Acum o sa coboram pe 5-6 sau poate chiar mai jos! Aveam si noi o sansa sa trimitem cat mai multe sportive, si nu profitam de ea.

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Cred ca-s doua explicatii: fie nu sunt bani, fie juniori se pregatesc sa plece la Mondialele din Canada de peste 2 saptamani

  8. #71
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu tine, ducus. Trebuie sa trimitem in fiecare etapa sportivi in Cupa Europei, altfel nu vom progresa niciodata. Cat despre cursa de azi m-au dezamagit norvegienii, mai ales OEB. Sunt curios sa vad ce va face maine Eva Tofalvi la mass-start. Cu trageri bune poate intra iarasi in primele 10. Bafta!

  9. #72
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Azi poate fi ziua cea mare! Am incredere in Eva ca va trage cu 0 si va putea castiga.

  10. #73
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    So, care vă sunt favoritele pentru cursa de azi ? Neuner și Wilhelm schiază foarte bine, Iourieva e în forma maximă, de asemenea Eva trage bine și schiază binișor.
    Last edited by useroarecare; 11th January 2009 at 11:16.

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    So, care vă sunt favoritele pentru cursa de azi ? Neuner și Wilhelm schiază foarte bine, Iureva e în forma maximă, de asemenea Eva trage bine și schiază binișor.
    Rusoaicele

  12. #75
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    So, care vă sunt favoritele pentru cursa de azi ? Neuner și Wilhelm schiază foarte bine, Iureva e în forma maximă, de asemenea Eva trage bine și schiază binișor.
    Clar: Eva Tofalvi

  13. #76
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Daca nici aici nu-si revin nemtoaicele, unde anul trecut au dominat clar mass-startul, atunci sunt slabe sanse ca sa mai castige vreuna din ele cupa mondiala la general.
    Totusi, nu inteleg de ce nu participa doar primele 30 din Cupa Mondiala, asa cum ar fi trebuit. De exemplu participa Kudrashova, locul 37 si nu participa Julie Svendsen Bonevie, locul 30, ci locul 32, Ann Kristin Flatland.
    Si aici pot alege antrenorii pe cine sa trimita? Nu-i obligatoriu doar primele 30 ori deloc?
    Iar la baieti de ce sunt 34 pe lista de start, si nu doar 30 cum ar fi trebuit?

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sunt 30 + 4 rezerve. De luat startul vor lua 30. Da antrenorii pot decide sa inlocuiasca unul din sportivi cu altul din aceasi tara. Iar locul 37 participa fiindca probabil unele din primele 30 nu iau startul

  15. #78
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Clar: Eva Tofalvi
    Sa nu exageram. Dupa parerea mea Tofalvi nu poate urca pe podium decat la individual cu tragere 0. La toate celelalte probe schiul fond e mult prea important, nu poate spera la mai mult de locurile 5-10. Neuner sau Slepsova o inving la mass-start si daca rateaza cu 3-4 tine mai mut, ii iau 25 de secunde pe tur.

    Interesant e ca in afara de rusoaice si germance care stim cum domina biatlonul feminin doar 3 sportive din alte tari o intrec pe Tofalvi in clasametul CM

  16. #79
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Oare cum au cazut nemtoaicele atat de mult fata de sezonul trecut? Atunci numai ele conduceau la toate probele, rusoaicele de-abia daca au scos capul pe 2 si 3 la individual general si 2 la stafeta, insa nici un glob de cristal, jiar acum conduc detasat sprintul si stafeta si ameninta la individual si pursuit.

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    N-am mai vazut asa ceva, Domracheva prima inainte de tragerea a doua a uitat din ce pozitie trebuie sa traga si va fi descalificata

  18. #81
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Castiga Wilhelm, urmata de Medvetseva si Jonsson. Neuner cu 5 ratari termina pe 4 la 13 secunde, iar Eva Tofalvi tot cu 5 ratari e pe 18, la 1min57sec. Sa fi fost mai rapida pe schiuri Neuner cu 1min30sec, decat romanca noastra?

  19. #82
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Last edited by useroarecare; 11th January 2009 at 14:58.

  20. #83
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Care e faza cu Hauswald ? a tras în alte ținte decât trebuia ?

  21. #84
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Care e faza cu Hauswald ? a tras în alte ținte decât trebuia ?
    Nu stiu, sa vedem daca chiar va fi descalificata. Vad ca nu mai are steluta in clasament

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •