Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 60 of 60

Thread: Tour de Ski 2008/2009

  1. #43
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Vittoz e campion mondial, iar Piller Cotrer campion olimpic. Somitati n-or fi dar fondisti de top sunt

    Iar despre ceilalti, tu uiti in lucru: sunt fondisti de top, pentru ei sa urce de pe 26 pe 24 nu inseamna mare lucru. Mai bine isi pastreaza fortele pentru Mondiale
    Sigur ca da, nu contesta nimeni asta, insa intreb: oare doar 2-3 medalii la campionatele mondiale si/sau la olimpiada sunt suficiente daca nu au castigat macar o data si Cupa Mondiala? Doar 3-4 medalii si nici un glob de cristal in 15-16 ani de cariera mi se pare foarte putin!
    Uita-te de exermplu la cat a realizat Kuitunen si in Cupa Mondiala si la Campionatele Mondiale, si are si ea deja 32 de ani!
    Pot fi comparati Vittoz si Piller Cottrer cu Frode Estil de exemplu?:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Frode_Estil
    sau cu Per Elofsson:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Per_Elofsson
    care a castigat de atatea ori si Cupa Mondiala?
    Si nu mai zic de cei care au castigat micul glob de cristal al probei de sprint in ultimii ani.

  2. #44
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Virpi Kuitunen castiga clar Turul de Schi in fata lui Saarinen si ia cele 400 de puncte puse in joc + o suma considerabila de bani. Sa vedem totusi daca Saarinen va prinde locul 2 la general in acest tur de schi.

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Daca tie ti se par 7 secunde "victorie clara". Saarinen a fost la un pas de a castiga Turul, a atacat prea repede.

    PS: comenatorul Eurosport ar trebui dat afara imediat. Comenteaza de 3 ani competitia si habar n-are de regulament

    Mi-e groaza la cursa masculina ce tampenii va spune.

  4. #46
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Daca tie ti se par 7 secunde "victorie clara". Saarinen a fost la un pas de a castiga Turul, a atacat prea repede.

    PS: comenatorul Eurosport ar trebui dat afara imediat. Comenteaza de 3 ani competitia si habar n-are de regulament

    Mi-e groaza la cursa masculina ce tampenii va spune.
    Extraordinar! Da' de ce sa fie mai dat afara? Ca vrei tu? Si NU, nu a castigat la 7 secunde, ci la 32 de secunde la general! La 7 secunde a fost astazi iar eu ma refeream la general! Omul a zis bine, ca Kuitunen va termina la 30 si ceva de secunde in fata lui Saarinen, nu stiu unde ti se pare tie ca a gresit!

  5. #47
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    "My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their f*****g perch. And you can print that!" - Sir Alex Ferguson

    "In 1969 I gave up women and alcohol; it was the worst 20 minutes of my life." - George Best

  6. #48
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Oricum ar fi fost nedrept ca sa Castige Saarinen sau Majdic turu de ski...Kuitunen castigand 4 din cele sapte probe...si alea mai dificile de clasic si urcusu infernal!
    "My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their f*****g perch. And you can print that!" - Sir Alex Ferguson

    "In 1969 I gave up women and alcohol; it was the worst 20 minutes of my life." - George Best

  7. #49
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation

    Quote Originally Posted by M0rph View Post
    Ba sunt exact 7,2 secunde in cursa de azi! Linkul ala care l-ai dat tu e pe etape, adica cursele de ieri+azi! Ia uite rezultatele finale de azi ca sa te convingi:
    http://live.fisski.com/live2556.htm

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Morph are dreptate, eu uitasem ca se mai dau si bonificatii. N-ar trebui sa se mai dea in ultima etapa fiindca incurca. Insa comentatorul credea ca Saarinen trebuia sa recupereze cele 30 de secunde fata de Kuitunen in momentul in care conducea azi, ceea ce este o prostie fiindca startul, cum am mai spus, se da cu handicap. Asadar Saarinen deja recuperase cele 30 de secunde cand conducea

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Morph m-ai indus in eroare. Eu am avut drepatate, ala-i clasamentul dupa etapa de ieri. In ultima etapa nu se dau bonusuri iar Saarinen a castigat cu 7.2 secunde, adica cu cat a trecut linia de sosire in fata azi.

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pentru cine se uita la cursa baietilor in comentariul Europort Romania: cine trece azi primul linia de sosire castiga Turul. NU se dau bonusuri nici pe parcurs nici la sosire, iar plecare se face in functie de clasamentul dupa 6 etape

  11. #53
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Lol
    "My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their f*****g perch. And you can print that!" - Sir Alex Ferguson

    "In 1969 I gave up women and alcohol; it was the worst 20 minutes of my life." - George Best

  12. #54
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Incredibil...Axel Teichmann pierde secunde dupa secunde in fata lui Cologna, si e la 1min23sec. la 7.9km! Pacat ca nu va castiga Turul de Schi din cauza acelei necalificari la sprint Bauer de-abia pe 18, la 3min26sec.

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Impresionat Dario Cologna, dezamagitor Teichman. Northug termina pe 2 turul de schi, cel mai bun rezultat pentru un norvegian.

  14. #56
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Elvetienii au o generatie incredibila cu Cologna, Livers si Perl.

  15. #57
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Cred ca daca se inlocuia una din cele 3 probe clasice cu una de liber Northug putea castiga turul de schi. Se vede clar ca il dezavantajeaza stilul clasic desi ieri s-a descurcat destul de bine.

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Cred ca daca se inlocuia una din cele 3 probe clasice cu una de liber Northug putea castiga turul de schi. Se vede clar ca il dezavantajeaza stilul clasic desi ieri s-a descurcat destul de bine.
    Cu siguranta se batea la primul loc, dar si daca erau sprinturile la clasic nu mai era nici pe 2

  17. #59
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Credeti ca Cologna va castiga si Cupa Mondiala la general? Mai poate fi ajuns de cineva in etapele urmatoare? De obicei cel care a castigat Turul de Schi a castigat si Cupa Mondiala (vezi Angerer si Bauer). Teichmann dupa ce a aratat in tur nu are sanse la probele de sprint si la cele clasice, deci Cologna s-ar putea sa nu mai aiba rival de acum incolo.

  18. #60
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Extrem de solicitant acest tur de schi cu 8 curse in doar 1 saptamana, de aceea multi sportivi nu au terminat, de exemplu la baieti doar 55 din 80 si ceva care luasera startul, iar la fete doar 37 au terminat. Din pacate vicecampionul de acum 2 ani, Legkov nu a intrat in puncte, nici Checchi, Pankratov, Hetland (care a castigat o etapa in turul de schi dar a terminat abia al 43-lea). Nici Leybyuk, Batori sau Pasini n-au intrat in primii 30.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •