Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 60

Thread: Tour de Ski 2008/2009

  1. #22
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Follis a castigat sprintul de la Praga si a trecut la sefia Turului ca urmare a ciudateniilor regulamentului. Saarinen a trecut pe doi (imi pare rau Ducus), Kuitunen cazand pe 6. La masculin conduce in continuare Cologna
    Acum inteleg de ce ziceai ca e o aiureala cu Turneul asta de schi, Kuitunen de-abia pe 6, chiar nu inteleg de ce se aduna timpii si nu se puncteaza ca la turneul celor 4 trambuline, fiecare etapa castigata cu 100 puncte etc. E nedrept ca Kuitunen sa fie de-abia pe 6.
    Totusi, rezultatele sunt destul de stranse, pe Kutunen n-o desparte decat 40 de secunde de Follis, pe care le poate recupera oricand! Cine-si imagineaza ca Follis poate castiga Turul de Schi e naiv...
    In ultima zi a anului avem proba de 10 km clasic, la care e clar care sunt favoritele.
    La masculin Rotchev pe 2, cum dracu' au facut astia clasamentul frate? Axel Teichmann de-abia pe 10! E la 48 de secunde de Cologna la general, vom vedea ce se va intampla in proba clasica de 15 km de poimaine. Gaillard pe 3! Incredibil1 Si totul se intampla de la probele pe distanta scurta de astazi, care au fost in niste perechi de te incurca: sferturi, apoi semifinale si finale! Nimeni nu stie cum a fost bagat ala mai puternic in grupa cu altii mai slabi,l ca sa castige in mod evident, etc.
    O brambureala, mai bine bagau etape de schi atlon sau mass-start si terminau povestea!

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    La sprint se dau bonificatii impresionante, castigatorul a primit bonificatie 60 de secunde, insa hetland era departe, Follis era aproape si a profitat. Cand eu spun ca sprinterii sunt mult prea favorizati nu ma credeti. Sa nu uitam ca mai e un sprint in acest tur

    Ducus in turneul celor 4 trambuline nu se dau 100 de puncte, se aduna exact cate puncte a luat fiecare in cele 4 etape. Asa ar trebui si in turul de schi, sa se adune timpii, insa au bagat aceste bonificatii pentru a-i tine in cursa si pe sprinteri. De parca la ciclism sprinterii au vreo sansa sa castige Turul Frantei. Stupid

  3. #24
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    La sprint se dau bonificatii impresionante, castigatorul a primit bonificatie 60 de secunde, insa hetland era departe, Follis era aproape si a profitat. Cand eu spun ca sprinterii sunt mult prea favorizati nu ma credeti. Sa nu uitam ca mai e un sprint in acest tur

    Ducus in turneul celor 4 trambuline nu se dau 100 de puncte, se aduna exact cate puncte a luat fiecare in cele 4 etape. Asa ar trebui si in turul de schi, sa se adune timpii, insa au bagat aceste bonificatii pentru a-i tine in cursa si pe sprinteri. De parca la ciclism sprinterii au vreo sansa sa castige Turul Frantei. Stupid
    Eu credeam ca bonificatiile alea se dau doar pentru stabilirea ordinii de start in catararea finala cu handicap de la Val di Fieme, dar vad ca nu e asa, si s-a adaugat la timpul de ieri.
    Ba da, se dau si 100 de puncte in clasamentul Cupei Mondiale la sarituri, stiu foarte bine ce vorbesc! Nu ma refeream la clasamentul Turneului. Ala stiu si eu cum se face!

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Victorie pentru Teichmann la Nove Mesto, Cologna ramane lider. In mod normal cei doi isi vor disputa victoria finala

  5. #26
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Cologna n-are nici o sansa in urcusul final, Teichmann are mult mai multa experienta. Sa vedem totusi al catelea va pleca, fiind o cursa cu handicap. Totusi, nu cred ca la prea multe secunde, avand in vedere ca a castigat cursa de azi.
    Angerer, dezamagitor, de-abia al 28-lea, sper ca la final sa termine in puncte, preferabil in primii 20. Ce diferenta fata de anii trecuti...oare ce se intampla cu el?
    Piller Cotrer al 6-lea, e excelent pentru varsta lui! Si Andrus Veerpalu al 12-lea in clasamentul turului de schi de astazi.

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    in mod normal cologna se va distanta din nou de teichmann dupa sprintul de maine. Iar la start in bloc nu cred ca vor fi diferente intre cei doi. Daca sunt peste 30 de secunde intre Cologna si Teichmann elevetianul are sanse

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    La fete e mult mai simpl: dominatie clara a finlandezelor, acum pe primul loc a trecut Kuitunen cu 5 secunde in fata lui Saarinen

  8. #29
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    La fete e mult mai simpl: dominatie clara a finlandezelor, acum pe primul loc a trecut Kuitunen cu 5 secunde in fata lui Saarinen
    Kuitunen o ia in mod normal pe Saarinen la urcusul final, dar totul depinde de sprintul de maine, la care spunea Radu Antofi ca nici una din ele nu prea sunt bune.
    Oricum, daca Saarinen va castiga turul, atunci isi va consolida pozitia in clasament cu cele 400 de puncte ajungand la un total de 797 puncte. Daca Kuitunen va lua locul 2, atunci cu cele 320 de puncte va avea 591 de puncte, deci va fi o diferenta mai mare de 200 de puncte intre cele doua.
    Varianta 2: victorie Kuitunen, locul 2 Saarinen, inseamna:
    Kuitunen= 671p.
    Saarinen= 717p. caz in care diferenta intre cele doua ar fi de doar 46 de puncte.
    Pe langa punctele acordate pentru turul de schi la final se vor acorda cate 50p. pentru castigatorul fiecarei etape individuale, in timp ce locul 2 va primi 46p., locul 3 43p. etc.
    Asadar Kuitunen ar fi cam la egalitate de puncte cu Saarinen in Cupa Mondiala daca va castiga turul de schi.
    La baieti, s-ar putea ca Veerpalu sa mai urce in clasament dupa sprintul de maine si cursa de mass start.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Spre deosebire de sprintul de la Praga Teichmann a reusit sa se califice in primii 30, e drept mult sub Cologna

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Dupa sprintul de azi Saarinen are 14 secunde fata de Kuitunen, insuficient dupa parerea mea, iar Cologna are 23 fata de Rotchev, 32 fata de Roenning, 48 fata de Northug si 55 de secunde fata de Teichmann. Daca diferentele se pastreaza dupa mass-start Cologna va castiga

  11. #32
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Dupa sprintul de azi Saarinen are 14 secunde fata de Kuitunen, insuficient dupa parerea mea, iar Cologna are 23 fata de Rotchev, 32 fata de Roenning, 48 fata de Northug si 55 de secunde fata de Teichmann. Daca diferentele se pastreaza dupa mass-start Cologna va castiga
    Cum se face mai exact departajarea in startul catararii finale cu handicap? De exemplu anul trecut in cursa feminina clasica de 10 km (penultima), Kuitunen a terminat prima, la doar 4,5 sec. in fata lui Charlotte Kalla, dar a plecat in catararea finala la 40 de secunde de Kalla! Cum se explica? De unde i s-au mai adaugat atunci 35 de secunde?
    Nu ar trebui ca startul in cursa de handicap sa se dea exact in functie de rezultatele de la mass-start? Se mai adauga si altceva?

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Mass-startul e doar o etapa din tur, daca s-ar pleca cum zici tu practic toate etapele de pana acum ar fi fost inutile.
    Se pleaca in functie de diferentele de la total, astfel incat cine termina primul ultima etapa sa fie castigatorul turului. De pilda daca kuitunen va castiga mass startul cu 10 secunde in fata lui Saarinen, Saarinen va pleca cu 3 secunde inainte la cursa de duminica

  13. #34
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Post

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Mass-startul e doar o etapa din tur, daca s-ar pleca cum zici tu practic toate etapele de pana acum ar fi fost inutile.
    Se pleaca in functie de diferentele de la total, astfel incat cine termina primul ultima etapa sa fie castigatorul turului. De pilda daca kuitunen va castiga mass startul cu 10 secunde in fata lui Saarinen, Saarinen va pleca cu 3 secunde inainte la cursa de duminica
    Nu cred. Uite, am citit regulamentul turului de schi si am verificat lista de start in catararea finala de anul trecut, si departajarea la start s-a facut in functie de bonificatiile care se iau in cursa de mass-start pe toate cele 3 tururi, adica 45 de secunde pentru locul 1 (15 sec, pt fiecare tur).
    Deci, clasamentul provizoriu al turului de schi nu conteaza pentru departajarea ultimei curse cu handicap, ci doar per total timpii cumulati in cele 8 curse.
    Cu alte cuvinte rezultatul probei de mass-start nu conteaza, de exemplu daca Kuitunen termina prima la sa zicem 1 minut in fata altei concurente, ea va pleca tot la 45 de secunde in ultima cursa, datorita acelui bonus (desigur, daca-l va obtine in intregime, adica sa treaca prima pe la toate punctele de control).

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu m-ai contrazis cu nimic. Eu am prezentat cazul in care cele doua nu iau bonificatii pe parcurs. Un lucru e clar: dupa cursa de mass-start se adunca timpii obtinuti de fiecare cu timpul pe care il au azi, se scad bonifcatiile luate pe parcurs si in functie de ce rezulta se pleaca in ultima etapa

  15. #36
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Imi pare rau ca nu participa la turul de schi Svartedal , Hattestad, Emil Jonsson si ar mai fi cativa. Imi pare rau si de Rene Sommerfeld care a abandonat in cursa de ieri, fiind astfel eliminat, si de Bjacicak si Sodergren care nu au luat startul astazi, Nu-i inteleg de ce au mai participat la primele etape...

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Kuitunen castiga mass-startul si bonificatiile intermediare si practic castiga si Turul de Schi, Saarinen avand de recuperat jumatate de minut.

  17. #38
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Kuitunen castiga mass-startul si bonificatiile intermediare si practic castiga si Turul de Schi, Saarinen avand de recuperat jumatate de minut.
    Vezi? Cand ti-am zis eu ca Saarinen n-are nici o sansa, tu o tineai pe-a ta una si buna!

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Vezi? Cand ti-am zis eu ca Saarinen n-are nici o sansa, tu o tineai pe-a ta una si buna!
    Daca tie ti se pare ca a termina pe 2 inseamna ca n-a avut nici o sansa treaba ta. Tu o pomeneai pe Bjorgen cu sanse

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Mari sanse pentru Cologna, va pleca maine cu 34 de secunde in fata lui Teichmann

    Ducus, te poti face comentator la Europsort, nu de alta dar nici comentatorul de acolo nu prea pricepe cum se pleaca maine
    Last edited by rob_din; 3rd January 2009 at 18:40.

  20. #41
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Mari sanse pentru Cologana, va pleca maine cu 34 de secunde in fata lui Teichmann

    Ducus, te poti face comentator la Europsort, nu de alta dar nici comentatorul de acolo nu prea pricepe cum se pleaca maine
    Un comentariu rautacios Ai vrut sa ma atingi, da' nu-i nimic, nu m-am suparat.
    Nu inteleg totusi decizia lui Angerer de a nu participa in cursa de astazi, era pe 28 la general si ar mai fi putut avansa cateva pozitii, pacat La fel Marcus Hellner, era pe 26, putea obtine cateva puncte la sfarsitul turului.
    Vittoz si Piller Cottrer iarasi dezamagitori, nu stiu de ce tot ii considera Antofi pe astia mari somitati. Nu prea au facut nimic in Cupa Mondiala, doar la olimpiada ce-au mai luat vreo medalie cu stafeta.
    Mai multe face Andrus Veerpalu la cei 38 de ani ai sai decat astia.

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Vittoz e campion mondial, iar Piller Cotrer campion olimpic. Somitati n-or fi dar fondisti de top sunt

    Iar despre ceilalti, tu uiti in lucru: sunt fondisti de top, pentru ei sa urce de pe 26 pe 24 nu inseamna mare lucru. Mai bine isi pastreaza fortele pentru Mondiale

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •