Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 69

Thread: roata

  1. #43
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Da, numai cand imi amintesc cat de vinete imi erau picioarele cateodata...Dar, asta e! Riscul meseriei! Nu se poate fara...

  2. #44
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    si cu ce ne-am ales?

  3. #45
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    As mai avea o intrebare pentru tine, Upy... Ce distanta ar trebui sa fie intre maini si picioare (la pod)?

  4. #46
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lola88 View Post
    As mai avea o intrebare pentru tine, Upy... Ce distanta ar trebui sa fie intre maini si picioare (la pod)?
    Cu cat mai mica, cu atat mai bine. Nu exista o distanta anume...

    Pt bmm: Cu ce ne-am ales? Intr-adevar, din punct de vedere material, nu cu multe, pot spune ca m-am ales cu mai nimic: cu cateva medalii ce stau aruncate pe un raft.
    Insa, dupa ce am realizat cat de norocoasa am fost si sunt numai pentru faptul ca acest sport imi este atat de cunoscut, pot spune ca m-am ales cu lucruri care acum imi umplu viata. M-am ales de asemenea cu o experienta de viata extraordinara, pe care la acel moment dat nu o constientizam, dar care totusi m-a schimbat definitiv, copil fiind. Tot acest sport si aceasta experienta mi-a starnit respectul pentru sportivi in general, lucru care multora le lipseste. Pentru ca iubesc acest sport mi-am facut si multi prieteni cu care imi impartasesc pasiunea, cu care discut, cu care ma bucur samd. In concluzie, eu consider ca m-am ales cu destul de multe. Oricum, nu ar avea rost sa incep sa regret, viata e prea scurta pentru asa ceva...

  5. #47
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    fair-play-ul se dobandeste din sport e adevarat; pe de alta parte la tine este inca proaspata despartirea de sportul de performanta e normal sa ai atitudinea asta; mi-aduc aminte ca dupa ce ma lasasem de gimnastica parca nu mai eram eu, am incercat diverse arte martiale, dansuri, teatru de gest, nu mai m-am regasit, apoi cu varsta au aparut altele; acum dupa 16 ani imi pare asa departe gimnastica; ai sa vezi, desi acum nu o sa-mi dai dreptate, ca pe masura ce inaintezi in varsta si apar alte preocupari; sau schimbi cercul de prieteni (vei face o facultate etc) o sa se mai estompeze pasiunea pt gimnastica; de disparut nu dispare ca ti-a intrat in sange ( sa ma exprim inestetic); dar se estompeaza

  6. #48
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Ba da, iti dau dreptate de pe acum. Stiu ca atunci cand voi fi mai mare si voi avea alte preocupari, se va estompa patima asta a mea. Insa cunosc persoane care in viata lor nu au facut gimnastica ritmica si totusi sunt fani infocati. Una dintre aceste persoane este si doamna care a filmat acele exercitii pe care ti le-am trimis si tie. Desi are familie si lucreaza intr-un domeniu complet diferit, este aproape la fel de pasionata ca si mine.
    Intr-adevar, in Romania nu prea intalnesti oameni de genul asta insa in afara iti garantez ca exista, lucru care, initial, m-a surprins si pe mine. De unde stiu acest lucru?: de pe forumul de GR. Acolo mi-am facut multi prieteni: unii studenti, unii profesori sau cu alte ocupatii complet opuse.

  7. #49
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    nu te contrazic, tu stii mai bine

  8. #50
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Sunt curioasa: ce fel de elemente se intalneau cel mai des pe vremea ta?

  9. #51
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    nu stiu sigur la ce te referi; incerc sa mi-aduc aminte ce elemente erau obligatorii: cambre cu obiectul intr-o singura mana; prindere a obiectului in afara campului vizual, la un moment dat faceam trei rostogoliri sub obiect, pirueta dubla, element de echilibru era prinderea piciorului in lateral (ceea ce ma uit ca acum il sustin, fara a-l prinde), mai era obligatorie intr-un exercitiu saritura lunga cu indoirea piciorului la cap; si-apoi pentru fiecare obiect inparte erau specifice: rulari fata-spate, moristile alea la maciuci in toate planurile (transversale, sagitale), la panglica sa nu atinga varful covorul sa fie in permanenta miscare etc; mai m-a lasat si memoria de atata timp, sincer (mai ales la denumiri)

  10. #52
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Exact la asta ma refeream. Merci mult si pentru numele unor elemente; se pare ca eu le-am uitat mai repede ca tine.
    Sunt absolut fascinata de exercitiile de dinainte de '90, sunt superbe: era mai multa munca cu obiectul, mai mullta expresivitate, desi corporal era mult mai usor.

  11. #53
    incepator sweet_angel's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    ma bucur k am dat de site-ul asta pt k desi sunt cam batranica pt gimnastica shtiu k imi place enorm de mult
    regret k l-am descoperit akm k dak as fi aflat de Gr as fi facut de mult acest sport!poopici

  12. #54
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    ca dificultate erau mult mai usoare ca acum (nici obiecte nu aveam ca lumea) dar faceam si noi ce puteam; si aveam toata echipa de sase acelasi exercitiu; practic doar redarea lui era personalizata - adica una era mai expresiva, alta manuia mai bine obiectul, alta avea detenta mai buna, ieseau sariturile mai bune si tot asa... mobilitate; iesea acelasi exercitiu in sase variante

  13. #55
    incepator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    8
    Reputatie
    1

    Post gimnastica

    Am 12 ani si nu am facut gimnastica nicioadata as vrea sa incep sa fac singura.Dar nu stiu cum.Cand incerc sa fac sapagatul ma dor articulatiile si muschii.Ce sa fac ca sa nu ma mai doara?

  14. #56
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stella View Post
    Am 12 ani si nu am facut gimnastica nicioadata as vrea sa incep sa fac singura.Dar nu stiu cum.Cand incerc sa fac sapagatul ma dor articulatiile si muschii.Ce sa fac ca sa nu ma mai doara?
    Nu trebuie sa incerci din prima. Se incepe mai intai cu o serie de exercitii de stretching menite sa-ti pregateasca articulatiile. Fandarile si extensiile sunt exemple de astfel de exercitii. Inainte de a incepe orice, este nevoie de o incalzire riguroasa, pentru a-ti pune muschii in miscare.

  15. #57
    incepator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    Este total aiurea nu mi-a iesit mai nimica am facut incalzirea si tot nu pot sa fac.Este aiurea mama mea are 38 de ani si poate sa faca spagatul si eu nu pot.Ma intreb de ce oare?Poate pt.ca mama mea a facut un an de gimanstica sportiva?Are vreo legatura?Eu am presupus ca da.Dar acuma fac haz de necaz.Pt ca eu nu pot sa fac un amarat de spagat.Ori nu stiu eu cum sa-mi fac incalzirea.Ori pur si simplu nu pot si nu pot:headbang:.Offf domane:mda:

  16. #58
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    nu e vorba doar de incalzire, poti sa faci incalzire 10 ore, trebuie sa iti antrenezi muschii. Nu o sa reusesti din prima, dar cu timpul o sa ajungi tot mai jos, la nivelul solului. Asa ca poti incerca serii de exercitii, dupa ce ai facut incalzirea in prealabil. Incearca sa faci fandari in fata si in lateral in serii de cate 10. Apoi incearca spagatul. Trebuie sa lasi o perioada muschii sa se relaxeze, sa zicem cateva ore, pentru inceput, si apoi poti relua atat exercitiile cat si incercarea spagatului.
    Dar niciodata sa nu fortezi. Nu face bine muschiului si s-ar putea sa ai ghinionul a faci vreo intindere, ceea ce e nasol de tot.
    Cam la ce distanta fata de sol reusesti sa ajungi?

  17. #59
    incepator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    Pai mai am cam vreo 5cm.Fata de sol.Dar nu ma pot lasa sa ating solul iar asta ma scoate din sarite.

  18. #60
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    oh pai asta se poate face in cateva saptamani. Dar numai prin perseverenta si prin exercitii multe.
    Muschiul e ca un elastic. La inceput e mai rigid, dar daca il intinzi din ce in ce mai mult devine ma flexibil. Asa si muschiul prin exercitii multe se lasa incet incet dominat si nu peste mult timp o sa te poti lasa in spagat fara sa te ajuti de maini.
    Dar ti-am zis fandarile sunt cheia. Te ajuta sa incalzesti muschiul dar si sa-l flexibilizezi. Dupa cateva serii de fandari poti sa incerci spagatul. Dar niciodata fara incalzire. Eu am patit-o si am facut intindere. Am avut noroc ca n-am facut ruptura ca eram data naibii.

  19. #61
    incepator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    8
    Reputatie
    1

    Post

    Ah mersi pt raspunsuri ai facut ceva gimnastica de performanta?Mereu am vrut sa fac un sport si acel sport sa-l duc pana la performanta dar nu mi-a reusit.Acum fac hanbal dar este un sport care nu ma caracterizeaza. Nu este tocmai cea ce mi-am dorit.De multe ori nici nu inteleg ce se vrea de la mine.
    Last edited by stella; 11th February 2007 at 16:04.

  20. #62
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    ce interesant...am facut 4 ani gimnastica, pana cand nu s-au mai alocat fonduri si centrul a fost desfiintat. Apoi am facut 4 ani handbal pana in clasa a 8-a cand am fost operata de apendicita, am luat pauza obligatorie si am pierdut contactul cu echipa si sportul. Ca apoi de la liceu sa ma las definitiv de sport, pt ca in liceu clasele sportive erau axate doar pe baschet la fete si mie nu mi-a placut, iar la handbal era o tampenie ca nu acceptau decat copii sub 14 ani
    Acum nici echipa de handbal nu mai exista
    Dar tin sa spun ca handbalul mi-a placut mai mult, era mai dinamic. Singurul inconvenient era ca e un joc de echipa si nu conteaza doar ce faci tu, ci si ce fac coechipierele. Daca greseste una, pierde toata echipa. Pe cand la gimnastica, tu gresesti si doar tu suporti consecintele.

  21. #63
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Desi sunt complet de acord ca fandarile reprezinta un exercitiu important pentru a reusi sfoara, exista si o alta problema. Multe persoane se plang de dureri ale articulatiilor genunchiului cand incearca acest element. Unii spun chiar ca ii dor mai tare genunchii decat orice alta parte a corpului cand incearca spagatul. Este intr-adevar o problema de mobilitate nativa, nu multi oameni o au. Insa porti incerca.
    Asa ca, pe langa incalzire si fandari incearca sa-ti maresti mobilitatea genunchilor. Un exercitiu simplu, dar eficient: urca-ti piciorul pe un scaun destul de inalt; tu esti cu fata spre scaun; piciorul de baza ramane in mod constant incordat, deci perfect intins. Incearca sa-ti intinzi celalalt picior cat poti de mult. Daca poti face un unghi de 90 intre picioare (ambele fiind perfect intinse), poti incerca sa maresti unghiul folosing un..perete, de exemplu. Ajuta-te si cu mainile, presand genunchiul de pe scaun, pana este perfect intins. Daca ai vazut vreodata cum se incalzesc balerine, acesta este cam primul exercitiu de incalzire pe care-l fac (ele folosind, evident, bara). O data ce "nu mai ai genunchi" (este o expresie folosita in domeniu ce inseamna exact acest lucru, a avea genunchiul perfect intins, de parca nici n-ar fi), poti incerca mult doritul spagat. Evident, coreland acest tip de exercitiu cu fandarile.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •