Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 69

Thread: roata

  1. #22
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    ma bucur ca ai ambitie; conteaza mai mult decat talentul acela se pierde fara munca in schimb cu ambitie se reusesc multe

  2. #23
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bmm View Post
    6 ani gimnastica ritmica de performanta
    Pot sa intreb unde?
    Referitor la intrebarea ta (de ce nu mai practic gimnastica)...Nu consider ca nu o mai practic, consider ca nu o mai practic de performanta. Raspunsul este simplu: am dorit o alta cale in viata. De aici pot dezvolta pagini intregi, cred.

    Lola: Nu-ti face griji, sunt aici!
    Da, arcul, cosuletul (si alte denumiri po****re) poate fi facut in mai multe moduri. Da-mi voie sa apelez si de aceasta data la imaginile mele pt a ilustra ce vreau sa-ti spun.
    Tu spuneai ca: "Stai pe burta, intinsa cu mainile pe langa tine si iti dai picioarele peste cap. (sau intinzi mainile la spate pentru a apuca gambele )"
    Ei bine, nu este tocmai usor sa faci acest exercitiu pt ca iti trebuie o flexibilitate a spatelui destul de mare.
    http://img70.imageshack.us/img70/410...kabaevagi2.gifVezi, si ea isi apuca gambele in poza asta. Ce poate ea sa faca foarte frumos, e sa mentina pozitia. Are destula forta ca sa-si apuce gambele si un fund destul de tare ca sa stea acolo cateva secunde bune. Insa, ea nu va ajunge in "arc" din aceasta pozitie, deoarece isi apuca gambele pe sus, nu prin lateral, cu ambele brate, asa cum ar trebui.
    Si intr-adevar, cred ca asa ar trebui sa incepi si tu. Incearca sa-ti apuci ambele gambe prin lateral, ridicandu-le de pe sol. In acest moment, daca reusesti, vei vedea ca de fapt faci ce se numeste "cosuletul". Incearca sa te balansezi incet, ducandu-ti picioarele usor usor spre inainte. Datorita balansului tot mai intens, la un moment dat vei simti ca picioarele tale o vor lua singure peste cap. E, acum problema este daca ai destula mobilitate a spatelui pentru a realiza arcul. De aceea consider ca este periculos daca nu este facut cum trebuie.

  3. #24
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Merci mult!
    Da, la asta ma refeream dar nu stiam cum se numeste exercitiul.
    Fata din poza e super dulcica. Cine e ?
    Toate gimastele au un farmec aparte. sunt finute.
    (si banuiesc ca ,,e toi aussi'' din moment ce ai facut gimnastica de performanta).
    Da' chiar, din ce oras esti? Banuiesc ca din Constanta sau Bucuresti, nu? sau oricum dintr-un oras mare in care ai unde sa practici un sport ca lumea
    Eu sunt din Oltenita. Ehhhh... la noi nu prea se face sport. .mai lenesi. Si orarul e tare enervat : in loc de doua ore de sport, ne-a dat doua ore de biologie. Mai ales ca eu nu vreau sa ma axez pe acest domeniu.
    Oricum, mama e de accord sa ma dea la 2 cursuri (nu stiu sigur la ce sport s-a gandit) in cls. a IX-a. Acum de abia mai fac fata programului .
    Gimnastica se poate incepe si mai tarziu? Nu vreau performanta... macar niste elemente de baza.

  4. #25
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Se numeste Alina Kabaeva, a castigat titlul olimpic la Atena.
    Sunt din Bucuresti
    Da, desigur ca se poate incepe si mai tarziu. Important e sa ai pe cineva care sa te indrume cat mai bine.

  5. #26
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Upy;888998]Pot sa intreb unde?
    Referitor la intrebarea ta (de ce nu mai practic gimnastica)...Nu consider ca nu o mai practic, consider ca nu o mai practic de performanta. Raspunsul este simplu: am dorit o alta cale in viata. De aici pot dezvolta pagini intregi, cred.

    in ploiesti; eu am ales o alta cale; presupun ca te referi la scoala; cati ani ai?

  6. #27
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bmm View Post
    cati ani ai?
    Sunt clasa a Xa, am 16 ani.

  7. #28
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    se pare ca sunt mai batranica; ai fotografii cu tine de la concursuri sau de la antrenamente?
    eu nu am decat o poza cu echipa de la nationalele din '87; am avut ansamblu la fara obiect; era pe vremea cand echipa era formata din 6 omuleti

  8. #29
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Da, am destule poze, desi simt ca nu sunt cate as vrea eu sa fie.
    Eu am fost la individual, desi mi-ar fi placut si ansamblu. Trebuie sa fii facut pt ansamblu, nu multe reusesc sa se integreze in echipa.

  9. #30
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    noi in fiecare an aveam ansamblu: am avut cu sase cercuri; cu trei cercuri si trei panglici; e chestia de sincron intr-un final; se munceste mult la ansamblu; oricum cel mai mult mie mi-a placut cel fara obiect' altminteri si la individual am concurat la fara obiect;
    ce obiect preferai?

  10. #31
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Panglica era preferata mea. Aveam un exercitiu asa de frumoooos, si acum ma minunez cand ma uit la el.

  11. #32
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    il ai inregistrat? il poti trimite pe net? mi-ar placea sa mai vad cum arata acum un exercitiu; sunt convinsa ca s-au schimbat enorm de mult gradele de dificultate; sunt vreo 15 ani diferenta; ce vremuri....; ma gandeam, ca am si eu o fata, nu i-as recomanda sportul de performanta; nu mai exista copilarie; nu mai exista nimic; doar riscul ca poate nu ajungi atat de departe cat ti-ai dorit

  12. #33
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Da, il am inregistrat pe DVD. Problema este ca eu nu am DVD la calculator, insa planuiesc sa-mi iau unul cat de curand. Sunt mai multe persone care sunt curioase sa ma vada pe covor Este de acum 5 ani, deci nu se poate numi tocmai recent...
    Daca vrei sa vezi cum mai arata un exercitiu in zilele noastre, am mii de exercitii pe PC. Si pentru ca oricum am incarcat cateva videoclipuri pentru un membru de pe forumul de gimnastica ritmica, ti le dau si tie (si nu numai) ca sa descarci in voie.
    Exercitiile sunt de la un concurs international de junioare ce a avut loc in august la Bucuresti. Multumiri prietenei gym_fan care a inregistrat aceste exercitii.
    Daca vrei si de la senioare, numai sa-mi spui.

    Voi incepe cu romancele noastre ca sa iti faci o imagine despre ceea ce mai inseamna gimnastica ritmica in Romania. Ele sunt cele mai bune din tara, antrenate de Maria Garba si Irina Deleanu. De asemenea, reprezinta Romania in afara. Ca sa iti dai seama cat de bune sunt, trebuie doar sa te uiti la clasamentele de la europenele din septembrie anul acesta. Nu stam rau deloc.

    Alexandra Piscupescu Hoop TC: http://en.swoopshare.com/file/950818...006%29&lang=en
    Alexandra Piscupescu Ribbon TC: http://en.swoopshare.com/file/81d5f8...006%29&lang=en
    Andrada Anton Clubs TC: http://en.swoopshare.com/file/680850...006%29&lang=en
    Andreea Stefanescu Clubs TC: http://en.swoopshare.com/file/3cbd2b...006%29&lang=en
    Andreea Stefanescu Rope TC: http://en.swoopshare.com/file/a919b2...006%29&lang=en
    Irina Lalciu Hoop TC: http://en.swoopshare.com/file/14e1d3...006%29&lang=en
    Irina Lalciu Ribbon TC: http://en.swoopshare.com/file/be572f...006%29&lang=en

    In caz ca nu se stie: Ball- Minge; Clubs- Maciuci; Ribbon- Panglica; Rope-Coarda; Hoop- Cerc (forumul pe care sunt eu cel mai activa este in engleza, multi membrii cer exercitiile si numele fisierului trebuie sa fie si pe intelesul lor, asa ca s-a ales engleza ca limba de referinta)
    TC- Team Competition adica concursul pe echipe.

  13. #34
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    multumesc pt exercitii; relativ s-au marit gradele de dificultate la sustineri;
    parca au mobilitate mai multa; si vad ca sunt mai multe prinderi in afara campului vizual si in special cu piciorul

  14. #35
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Fetele noastre sunt bune, insa nu ti-am oferit ce e mai bun. Daca ar fi sa-ti arat ce inseamna gimnastica ritmica la nivelul superior, ti-as arata o bulgaroaica, o ucraineanca sau o rusoaica (senioara sau junioara, nu conteaza, intre aceste 3 tari se da de fapt batalia).
    Da, fata de acum 10-15 ani, s-a schimbat foarte mult GR. Mobilitatea este extrem de importanta si se pune accent pe originalitate, manuire cat mai complexa, expresivitate. Din pacate, putine gimnaste reusesc aceste lucruri...

    In privinta alegerii sportului de performanta: este un risc atat de mare, nimeni nu-si poate imagina decat daca trece prin asta. Si nu numai talentul conteaza; de exemplu, tara noastra: daca aceste fete ar avea mai mult suport, daca acest sport ar fi apreciat la justa sa valoare situatia ar fi alta. Daca Lotul National de Junioare se muta dintr-o sala in alta, daca antrenoarele se lupta sa faca rost de echipament, daca nu exista bani pt. deplasari in strainatate, situatia va ramane la acelasi nivel ca si pana acum. Degeaba exista 2 sau 3 oameni pasionati de ceea ce fac, daca restul Federatiei pune bete-n roate tuturor antrenorilor de valoare. Degeaba avem antrenori buni, daca acestia pleca in strainatate. Si lista poate continua...De aceea e riscant; in Rusia sau Ucraina nu mi-ar fi fost frica sa continui (desi, evident, exista oricand riscul unei accidentari). Acolo, gimnastica ritmica este altceva, se investesc atatia bani, atata timp, este o industrie practic.
    Asa ca sunt de acord cu tine: nici eu nu mi-as pune copilul sa continue un sport care are o situatie atat de fragila in Romania...cel putin, nu la nivel de performanta.

  15. #36
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    stii ce n-am inteles niciodata?
    de ce gimnastica sportiva a fost atat de sustinuta, au existat rezultate exceptionale, iar de gimnastica ritmica abia se auzea; nu au existat copii talentati si la ritmica? nu pot sa cred;
    valoarea rusoicelor, a bulgaroaicelor o cunosc, ce fac ele deja se numeste arta;
    ai fost in lot?

  16. #37
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Exista atatia copii talentati insa intervin o serie de factori, fie personali, fie economici (GR este un sport de lux, numai costumele pot ajunge la 1000 de euro; neavand bani destui, antrenoarele depind de parinti din punct de vedere financiar); exista bineinteles problema po****rizarii acestui sport, nu exista cluburi de gimnastica ritmica in tara, peste tot se inchid sau se transforma sectille de GR in aerobica sau sportiva. Coruptia din Federatie impiedica practic dezvoltarea acestui sport in Romania. Irina Deleanu a trebuit sa se lupte cu morile de vant pana a reusit in sfarsit sa-si formeze o echipa si sa ajunga la niste rezultate pe plan international. Si aceasta echipa nici in acest moment nu este inchegata: tocmai am aflat acum cateva zile ca una dintre fete a plecat in Italia cu parintii sai...
    Iata deci ca este o problema serioasa, reflectand intr-un fel situatia generala din Romania, si ma refer aici la coruptia si neseriozitatea din interiorul unor institutii.
    Da, am facut parte din lotul national de junioare. Irina Lalciu a fost colega mea de "suferinta" pentru un timp.

  17. #38
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    esti foarte in tema cu problemele GR; probabil unde abia ai terminat cu acest sport; ideea este ca la fel ca si alte sporturi (cum ar fi cele de iarna) la noi in tara nu exista sustinere din partea statului, mai concret bani; ignoranta e crunta; e trist ce se intampla; din punctul meu de vedere GR este un sport extraordinar de frumos, care te dezvolta armonios; dar mi-aduc aminte ca nu aveam echipamente, obiecte; ai sa razi: am concurat cu maciuci de lemn, cu coarda din burlete, cu mingie care le tineam pe soba sa se incalzeasca etc, costume nu se punea problema sa avem; treninguri mostenite de la club; aventurile acestea din preistoric e adevarat ca se intamplau pe vremea cealalta; un pic anii 90-91; dar oricum trist;

  18. #39
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Adevarat, foarte adevarat ce spui...
    Uneori ma gandesc: cum sa nu fie fetele noastre vulgare, incuiate la minte daca nu au avut macar o data in viata contact cu un astfel de sport? Sporturi feminine, care sa dezvolte sensibilitatea, urechea muzicala, sa armonizeze corpul....In definitiv, sa fie orice sport. Chiar si fotbal!
    Este o problema de mentalitate, de educatie in sanul familiei. Colegele mele de la liceu (si crede-ma, unul dintre cele mai bune licee in Bucuresti) nu pot face diferenta dintre o balerina si o gimnasta de la artistica. De ce? Pentru ca nu au vazut balet in viata lor, pentru ca gimnastica este tratata mai mult ca o umplutura la TV, daca nu exsta ceva mai bun de dat pe post (un Gigi Becali, un manelist etc etc). Se iau in deradere aceste sporturi, poate ca acest lucru este mai rau decat ignoranta... Sa iei in deradere un copil care munceste 8 ore pe zi, rupandu-si oasele, neavand copilarie, sacrificandu-se, mi se pare nespus de trist.

  19. #40
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    unde sa se cultive azi fair-play-ul? povesteam cuiva odata ca n-am avut copilarie ca am stat numai in sala; raspuns: de ce nu ai renuntat? te tinea cineva in sala?; deci asa gandeste cineva care nu a facut niciodata sport de performanta si vreau sa spun ca nici nu m-am obosit sa-i explic pt ca era inutil; asta e; oricum mi-aduc aminte si acum cu placere de perioada cantonamentelor; desi nu m-am ales cu nimic de pe urma gimnasticii am ramas cu amintirile placute (alea cand faceam ore nesfarsite de bara, intinderi, forta cu sacii cu nisip etc nu vreau sa-mi aduc aminte; probabil tu la lot ai fost si mai chinuita)

  20. #41
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Ah, da...Balet faceam intr-o salita extrem de mica, nici nu puteam face sarituri in ea de mica ce era. Si noi o numeam "camera de tortura" Aveam poze pe pereti cu gimnastele pe care le admiram; ne uitam la ele ca la Dumnezeu...Si imi mai aduc aminte de momentele in care faceam forta. ALEA momente de tortura, mai ales cand nu ne spunea cate exercitii trebuia sa facem, ne lasa sa ne chinuim acolo...E mai mult tortura psihica, de fapt.
    Tin minte ca o data faceam forta si ne-au pus sa facem, nu stiu, cred ca cam 20 de duble (scuzati cacofonia, dar e tarziu, nu mai pot gandi). Dar eu m-am incapatanat si am tras cam pana la 50 (cred ca m-au si deocheat, ca inainte sa ies din sala am inceput sa plang )Era primul meu moment de glorie...E o amintire placuta si nu e singura, trebuie sa recunosc.
    E frumoasa viata de sportiv, dar numai in anumite conditii ce depind de acesta (daca stie sa profite de oportunitate, daca intr-adevar ii place ceea ce face, daca e optimist si ambitios) si conditii ce ii sunt oferite (aici, din pacate, nu am lucruri bune de spus si ar fi mult prea multe de mentionat...)

  21. #42
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ploiesti
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    apropo de duble; eram in cantonament la 2 mai; invariabil faceam forta cu spectatori; erau niste baieti de la craiova; gimnasti cred; noi forta pe teren afara pe bitum, desculte, doar era vara; m-am ambitionat tot pe la 50; cert e ca facusem bataturi instantaneu la degetele mari de la picioare; mi-a pleznit pielea pe loc pe suprafata mare; am mers trei zile pe calcaie; ce conta? eram vedeta; aveam 11 ani jumate; ambitie prosteasca a fost pt ca durerea a fost pe mine; oricum cele mai frumoase amintiri din cantonamente le am; aveau un iz aparte;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •